0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. O.

SIKIŞAN TAHLİYE VANASI
« : Nisan 21, 2018, 00:47:52 »
Değerli korsanlar,
2017 Mayıs ayında Kayığın tüm vanaları değişmiş. Tabiki evlerde kullanılan o malum üç harfli marka ile maalesef. (detaylı fotoları mevcut) Eylül den beri de kayık bande.
Maalesef özellikle her iki WC nin tahliye vanası son derece sıkışık dönüyordu. Ve sonunda korktuğum oldu kıçtaki WC ninki sıkıştı kaldı.
 Lavabo dolabının altındaki o yuvarlak kapaktan ulaşabildiğim kadarı ile ayağımın ucu ile(ancak o kadar yetişiyor) bastırdığım halde birazcık hareket etti ve kaldı. Ağır bir çekiçle vurmaya çalıştım ancak kıpırdayacak yer yok ki ne yazık ki başarılı olamadım.
Hafta sonu dalıp baktım çok az açıldığı için (bir cm belki) eser miktarda denize sızdırıyor.
bu yaz karaya almayı düşünmüyorum; alsaydım delrin den yapılan vanalarla değiştireceğim hepsini.
Ne yapacağımı bilemiyorum bu yaz böyle geçmez. Tabiki fırsat oldukça çektireceğim ama, yinede vananın çalışması lazım.
Bu konuda tavsiyenizi rica ediyorum.
Saygılarımla

*

A. Ç.

Ynt: SIKIŞAN TAHLİYE VANASI
« Yanıtla #1 : Nisan 21, 2018, 09:25:10 »
Vanaların bazen sadece kol yuvaları sıkışıyor. Bir pas sökücü ile üstündeki küük somunu söküp yemizlemeye çalışabilrsiniz. WD40 yetersiz kalır, gerçek bir pas sökücü alın. Açılırsa hafif yağlayın.

Eğer küre sıkışmışsa, içini tamamne boşalttıktan sonra su içinden bir einjektörle içine yağ sıkın, az da olsa bir kısmı içine girer, yukarıdan kolu açıp kapamaya çalışın.

Olmuyorsa vananın yenisini alın. Teflon bant yanınızda bulunsun. Kırılırsa veya kortum patlarsa kullanmanız gereken ve normalde vanaya bir el incesi ile bağlamanız gereken ahşap takozu su içinden flanş içine hafifçe çakın. Yukarıdan vanayı sökün , dilere teflon sarın ve yeni vanayı takın. Normalde vana flanş arasına Loctite kullanılması gerekir ama ıslak zeminde ne kadar başarılı olur bilmiyorum. 

*

D. U.

« Yanıtla #2 : Nisan 21, 2018, 10:51:18 »
Aynısı benim başıma geldi. Gelen usta tekne sudayken el çabukluğu marifet değiştirdi.
Benim vana nispeten kolay bir yerde umarım sizinkine de bir şekilde rahat ulaşılır.
Kolay gele.

*

A. D.

« Yanıtla #3 : Nisan 21, 2018, 13:27:35 »
Ben pürbüz kullanmanızı tavsiye edeceğim uzanabiliyorsanız pürbüz ile  iyice ısıtın hemen açılır zaten. Yanınızda yangın söndürücü bulundurun muhakkak.

*

B. O.

« Yanıtla #4 : Nisan 21, 2018, 22:24:59 »
teşekkürler her zamanki gibi ilginize. Koldan sıkışık değil gibi.
Isıtarak açmayı deneyeceğim. Pürmüz yerine ısı tabancası kullanayım diyorum ne dersiniz?...
Saygılarımla

*

A. Ç.

« Yanıtla #5 : Nisan 22, 2018, 08:24:03 »
İçi su dolu olan bir metali ısı tabancası ile ısıtmak biraz zor gibi, pürmüz veya şaloma ile de dışını ısıtıp hatta eritip içine yeterli ısı ulaşmasını sağlayamazsınız diye düşünüyorum. Bu düşünceden hareketle hiç denemedim.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #6 : Nisan 22, 2018, 10:24:55 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İçi su dolu olan bir metali ısı tabancası ile ısıtmak biraz zor gibi, pürmüz veya şaloma ile de dışını ısıtıp hatta eritip içine yeterli ısı ulaşmasını sağlayamazsınız diye düşünüyorum. Bu düşünceden hareketle hiç denemedim.
Doğru yaklaşım.
Kampta içi su dolu pet şişeyi ateşin üstüne koyup su kaynatmışlığım var, erimedi.

Youtubeda da pek çok benzer (içinde su olduğu için erimeyen-yanmayan kağıt, plastik, yaprak) video mevcut.

öZgür (tapatalk)

*

H. A.

« Yanıtla #7 : Nisan 22, 2018, 20:06:25 »
Birol korsanım bende malum 3 harfli markayı yıllardır kullanıyorum bir sıkıntı yok. Sanıyorum pis su tankınızı temizlerken kullandığınız kimyasalın etkisi olmuş. Onu bulup bir daha kullanmayın.
*

A. D.

« Yanıtla #8 : Nisan 22, 2018, 21:47:39 »
Evet thermo dinami kuralına göre ısı transferinden dolayı kor haline gelmeyecektir. Ancak artan sıcaklığın açılmasına yardımcı olacağını düşünüyorum.
*

K. D.

« Yanıtla #9 : Nisan 23, 2018, 00:05:50 »
Sıkışan vanayı açmak için tüm yöntemleri denediniz fakat yine de açılmadı yada açıldıktan sonra değiştirmeyi düşünmeye başladınız. GROCO adlı bronz vanaları incelemenizi öneririm.
*

B. O.

« Yanıtla #10 : Nisan 23, 2018, 02:06:16 »
Teşekkürler.
*

İ. G.

« Yanıtla #11 : Mayıs 02, 2018, 01:45:41 »
Birol Korsan,

vana açıldı mı, hangi yöntem tuttu?
*

A. E.

« Yanıtla #12 : Mayıs 02, 2018, 14:22:48 »
Şu üç harfi yazın arkadaşlar. Ayıp değil. Reklam da olmaz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Mesela ...dizayn mı? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. Ç.

« Yanıtla #13 : Mayıs 02, 2018, 14:24:51 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Şu üç harfi yazın arkadaşlar. Ayıp değil. Reklam da olmaz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Mesela ...dizayn mı? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
E C A

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

B. O.

« Yanıtla #14 : Mayıs 14, 2018, 00:53:23 »
Selam değerli korsanlar,
vana tamamen açıldı ama bu seferde açık kaldı hiç kıpırdamıyor. Biraz daha zorlasam bir yerleri kırılacak. Yani vana değişecek bu kesin.
Plastik vana alacaktım ama 2'' plastik vana döküme göre çok büyük olur ve montajda zorluk çıkartır diye düşünüyorum.
Kadir korsanın önerdiği GROCO bronz vana yı kağııt üzerinde inceledim. Normalde niye Bronz alırız? prinçle alaşım farkından dolayı Galvanik korozyon açısından avantajlı diye biliyorum.
ama benim problemim bu değilki. İçindeki aksam sıkışıyor.Yani krom kaplı prinç küre.
 E peki iyi saatte olsunlar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap üç harflilerde de aynı malzeme yokmu? Yani krom kaplı prinç küre... bin lira civrındaki fiyatı göz ardı ettiğimi düşünelim artısı nedir bilemedim.
Saygılarımla