0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. A.

Ynt: Zehirli Yaptırmalı mı / Bu sene atlanmalı mı?
« Yanıtla #15 : Mart 06, 2014, 18:10:58 »
aynen öyle İnternetten almayın
Karaköy ...

*

G. B.

« Yanıtla #16 : Mart 07, 2014, 07:11:59 »
Teknenin boyu nedir bilmiyorum ama masraf konusunda bir fikir vermek amacıyla söylemek isterim ki:

34 feet tekneynin zehirlisi işçilik ve malzeme dahil 1500 TL'ye halloldu. Uni Pro kullandım. Çekme atma ve basınçlı su işi de 750 TL tuttu.
İşçiliği çıkarırsak astar dahil 500-700 arasında bir malzeme maliyeti kalır geriye.

*

G. B.

« Yanıtla #17 : Mart 07, 2014, 07:16:50 »
Eklememde yarar var:
uni pro 2 yıl korudu, ama Ege'de. İstanbul'da iken ise, bir önceki karaya alışım birinci yıl sonu idi, daha altı ay idare edecek durumda idi.
Yalnız pervaneyi ve dümen palasını -denizdeyken, yani dalarak- sık sık (üç-dört ayda bir) temizlemek gerekmişti. Aynı işlem Ege'de de gerekiyor.

*

M. A.

« Yanıtla #18 : Mart 07, 2014, 10:43:44 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Eklememde yarar var:
uni pro 2 yıl korudu, ama Ege'de. İstanbul'da iken ise, bir önceki karaya alışım birinci yıl sonu idi, daha altı ay idare edecek durumda idi.
Yalnız pervaneyi ve dümen palasını -denizdeyken, yani dalarak- sık sık (üç-dört ayda bir) temizlemek gerekmişti. Aynı işlem Ege'de de gerekiyor.

Güven Korsanım,
Kaç kat atmıştınız zehirliyi? Uni-pro 5 lt 200 TL civarında (toplam malzeme 500-700 civarında diyince 10 lt gibi kullandınız gibi sanki).. kaç litre boya kullanmış oldunuz toplamda?
« Son Düzenleme: Mart 07, 2014, 10:44:47 Gönderen: Murat Ayduk »

*

K. T.

« Yanıtla #19 : Mart 07, 2014, 10:47:12 »
Murat korsan'ım Uni Pro 1 kilo'su 11-12 m2 alan boyamaktadır...

*

M. A.

« Yanıtla #20 : Mart 07, 2014, 10:59:32 »
Murat korsan'ım Uni Pro 1 kilo'su 11-12 m2 alan boyamaktadır...

Kıvanç Korsanım,
Bu sene yaptıracağım zehirli ilk zehirlim olacak.. O yüzden ne kadar çok kişiye danışırsam, araştırırsam o kadar iyi diyorum.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Geçenlerde internette bulduğum tekne su altı m2 hesaplama formülü ile yaklaşık 30-35 m2 bir yer boyanacak gibi duruyor. Tekne 35 feet..
dediğiniz gibi 11-12 m2 1 litre boya gidiyorsa, 3 lt tek kat için; toplamda 6 litrede 2 kat zehirli ihtiyacım olacak o zaman değil mi?
« Son Düzenleme: Mart 07, 2014, 10:59:57 Gönderen: Murat Ayduk »
*

K. T.

« Yanıtla #21 : Mart 07, 2014, 11:18:08 »
Hesaplama ilk kat fırça ile olunca biraz çok harcar ama sonra ki katlar daha rahat uygulandığından sizi üzmez bence 10 litre alın...  Ben international uygulama müdürünü buldum yaklaşık 20 dk 'a konu hakkında bilgi aldım... Şimdi uygulamada size hemen herkesin bildiği birkaç temel açıklamayı yapıyım... Öncelikle zehirli boyanın en iyi sonucu vermesi için zeminin muhakak çok iyi zımparalanması ve zımpara sonrası yıkanması hatta tiner ile bir güzel silinmesi lazım... Bu işlemin sonrasında en az 1 gün beklemesi lazım... Ardından üst kat kuruması yaklaşık 4-6 saat sürer ki hava ve sıcaklığın az olduğu bu dönemde bence astarı uyguladıktan sonra bir gun bekleyin ve ilk kat uygulamasını rulo yerine fırça ile yapın. Sonra astarın 2. katını rulo ile yapın ama o uygulamadan sonra yine 1 gün bekleyin... Zehirli boyayıda ilk rulo değil düz fırça ile , sonraki katları ki en az 3 kat oygulayın rulo fırça ile uygulayın. Son uyguladan sonrada en az 8 en fazla 48 saat içinde suya indirin...
« Son Düzenleme: Mart 07, 2014, 11:23:16 Gönderen: Kıvanç Tüfekçioğlu »
*

G. B.

« Yanıtla #22 : Mart 07, 2014, 19:21:14 »
Ben 34 feet teknem için, 2,5 litrelik bir kutu ile iki kat zehirli uyguladım. Sizin tekneniz daha büyük yüzey alanına sahip ise böyle iki kutu (5 litre) en az üç kat için yeter.
Ayrıca astar da kullanacaksınız.
Benim verdiğim 500 TL lik malzemenin içinde, su yüzünde kalan borda için pasta cila da var. Ayrıca zımpara, tiner,  eldiven, maske, vb gibi yaklaşık 150 Tl tutarında sarf malzemesi gerekiyor.
Tutyayı da unutmayalım.
Pervaneyi korumak için bir başka tür boya gerekiyor ise o da bir masraf  kalemi. Gerçi ben bu kez pervaneye bir şey sürmedim.
*

A. Ç.

« Yanıtla #23 : Mart 07, 2014, 19:56:21 »
Boya firmaları m2 için kullanılacak tek kat boya litresini verirler. Boyayı rulo atarsanız genellikle kat incedir. Fırça ile daha kalın kat atılır ama yorucudur. Teknenin boyanacak alanını hesaplayıp uygun miktarda boya alın.  Fırça veya rulo kullanabilirsiniz, kat saymayın, elinizdeki boya bitene kadar uygulayın, böylece gerekli boya kalınlığını elde edersiniz. Boya hesabında çıkan boyadan ambalaj nedeni ile biraz fazla alacaksınız. Bu fazlalığı, su kesimine yakın yerlere, salmanın ön ve arkasına, dümen palasının ön ve arkasına sürün. Su girişleri ve giderlerinin içine ruloyu veya fırçayı sokarak boya uygulayın.
*

M. A.

« Yanıtla #24 : Mart 07, 2014, 20:54:57 »
  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Çok teşekkür ederim Korsanlar, Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Yazdıklarınızın hepsi çok işe yarayacak..
Şimdi sormak istediğim soru şu;
Eğer Marmara'da bir seneden fazla şansım yoksa, international micron extra yerine international uni-Pro mü kullansam?
Micron extra 5 Lt için yaklaşık 700₺ ödemem gerekiyor,
Uni-Pro kullanırsam 5lt için 200₺ ödemem gerek. 500₺ fark var arada...
Bana bu farkı ödemem birşey kazandırır mı??  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #25 : Mart 07, 2014, 21:43:30 »
Uni-pro kullanın. Micron extra 2 yıl koruma için 4 kat atılmalı, yani sizi teorik olarak bir yıllık çekme atmadan kurtarır. Teknolojik farkı unutmamak gerek. mikron extra kat kat dökülür, yani sonunda kalmaz.  Uni-pro ise kalır sünger gibi içindeki zehiri salar. Sonuçta tekne altında mikron extra birikme yapmazken, uni pro uzun vadede ciddi birikim yapabilir. Ama fiyat farkı olarak hesaplandığında uzun vadede biriken boyayı kazımak veya zımparlamak daha ucuza gelir.
*

C. E.

« Yanıtla #26 : Mart 07, 2014, 21:49:30 »
Ben 34 feet teknem için, 2,5 litrelik bir kutu ile iki kat zehirli uyguladım.

Güven bey, kendi teknemin hesabını yaparken, sizininden sağlama yapayım dedim, kafam karıştı. 34 ft için boya alanını 25 m2, tek kat için boya miktarını 2.2 litre hesaplıyorum. 2,5 litre ile iki kat nasıl çıkardınız?

Yoksa boya firmalarının hesap yöntemleri fazla mı emniyetli?
*

B. Y.

« Yanıtla #27 : Mart 07, 2014, 22:14:58 »
selamlar,

boya hesaplamasi su sekilde yapilir;

alan*dft / 10*kati madde orani*0,9

DFT= kuru film kalinligi ( boya firmasi ve boya cinslerine bagli olarak degismesine ragmen 2 senelik icin genelde 100 micron.)
10 = sabit
Kati madde orani :boyalar solvent ve kuruduktan sonra film olarak kalan kuru maddelerden olusur. Zehirli boyalar icin genelde %60 civaridir
0,9 = kayip faktoru ..rulo uygulamasi icin %10 olarak dusunulmustur.

Bahsettiginiz boyalari inceleme firsati bulamadim ama saticisina ne cins oldugunu sorarsaniz iyi olur. Zehirli boyalar 3 e ayrilir..hydratting,hydrolising ve hybrid.

Kabaca;

Hydratting : Gemi hareket halinde iken calisir, biocidler film icinden kopar ve fouling olusumunu engeller. Ancak yukarida da bahsedildigi gibi sungerimsi "leach layer" tabakasi birakir yuzeyde. Daha sonraki uygulamalarda bu tabakayi yuksek basincli su ile yikama ile temizlemek gerekir.Bu tur boya seyir faktoru buyuk olan gemilere tavsiye edilir. (yani bir senede min. %60 seyir yapan gemilere...~200 gun)

Hyrdolising : Durdugu yerde cozunur ,gemi hareket etmese bile belli bir koruma saglar. Leach layer tabakasi olusturmaz. Daha pahalidir, ancak ben bizler gibi amator denizciler tekneleri icin bu zehirliyi oneririm

Hybrid : Ikisinin belli oranlarda melezidir. Teknoloji gelistikce fiyat islev oranini tutturuyorlar, saticinin ikna kabiliyetine kalmis Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Saygilar
*

B. Y.

« Yanıtla #28 : Mart 07, 2014, 22:17:01 »
Bu arada zehirli boya icin boyaya tiner katilmasi tavsiye edilmez
*

G. B.

« Yanıtla #29 : Mart 07, 2014, 22:38:58 »
Özür dilerim, kutu 2,5 değil 5 litreliktir.