0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. K.

Şişme Bota yasal gereksinimler
« : Kasım 07, 2023, 17:21:42 »
Merhabalar.. Daha buyuk bir tekne almayi beklerken, hic yoktan iyi diye 3.3 metre bir şişme bot ve arkasına 9.9 hp motor aldik.

Acaba bu şişme botlara da COLREG kitapçığı, yangın söndürme tüpü, can yeleği, bayrak direği ve bayrak, mavi kart gibi şeyler gerekiyor mu?

Çok teşekkürler!
-turgut

*

Ö. Ö.

Ynt: Şişme Bota yasal gereksinimler
« Yanıtla #1 : Kasım 07, 2023, 20:27:39 »
Evet, boyu 2.5m den büyük veya motor gücü 10hp ve üstünde olan tüm deniz araçları Bağlama kütüğüne kayıt olmalı ve özel tekneler için mecburi tutulan donanımlara sahip olmalıdır.

Ama yönetmelik böyle söylemesine rağmen başka bir teknenin servis botu olarak kullanılan teknelerde bu mecburiyet denetlenmiyor, müdahale edilmiyor.

Eğer liman başkanlığına sorarsanız kayıt isteyecektir, sormazsanız hiç kimse hiçbir denetimde bu durumu sorun etmeyecektir.

Tam bir Türkiye paradoksu..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. K.

« Yanıtla #2 : Kasım 08, 2023, 11:07:06 »
aman Allahım. Peki çok teşekkür ederim . gerçekten insanı bu yönetmelikler deli eder .

*

E. S.

« Yanıtla #3 : Kasım 08, 2023, 13:02:48 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
aman Allahım. Peki çok teşekkür ederim . gerçekten insanı bu yönetmelikler deli eder .

Servis botunuza farklı bir isim vermeyin, Tender To "Teknenizin ismi" şeklinde bir yazı yazın, bu şekilde ek bir bağlama kütüğü vs soran olmaz.

Örnek: Teknemin İsmi Ginger, Servis Botunda T/T Ginger yazıyor.

*

A. K.

« Yanıtla #4 : Kasım 08, 2023, 14:34:03 »
Hatta öz T/T  ginger deyin. ben Gingerın ikinci T/T siyim  dersiniz , Peki tekne nerde diye sorarlarsa. Simdi buradaydı , biraz fazla  açıldık mı ne  gibi bir ifade olabilir.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2023, 14:35:57 Gönderen: Atilla Kaplan »

*

E. D.

« Yanıtla #5 : Kasım 08, 2023, 14:49:03 »
   Ana teknenizin tenderi olarak envantere kayıtlıysa hiç birini sormazlar. Sadece bayrak gönderi ve bayrak istiyorlar. Kalkan sahil güveliği bana öyle söylemişti.
*

E. S.

« Yanıtla #6 : Kasım 08, 2023, 14:59:19 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hatta öz T/T  ginger deyin. ben Gingerın ikinci T/T siyim  dersiniz , Peki tekne nerde diye sorarlarsa. Simdi buradaydı , biraz fazla  açıldık mı ne  gibi bir ifade olabilir.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Çok da abartı olmaz aslında, 2 hatta 3 tane tender teknesi olan motoryatlar görmeye alıştık buralarda. Deve kervanı gibi gibi seyir yapıyorlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
önde 100+ feet 4 katlı bir motoryat,
arkasında 400 hp*5 tane kıçtan takma motorlu bir zodiac,
onun arkasında personelin yanaşma ayrılma manevralarında ve sabah ekmek almaya giderken kullandığı 4-5 mt lik bir zodiac,
onun arkasında teknenin ambarına sığmayan bir jetski (tekne ambarında veya kıç güverte üstünde en az 1-2 tane daha var.)

Tekne Bozburunda kıçtan kara bağlı, tekne sahibi gece 10 dakikalık bir tender seyri ile Symi'de akşam yemeğine gidiyor.

Ben de 240 lık botum patladı, yenisini mi alsam veya tamir etmeye mi çalışsam diye tırmalıyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2023, 15:01:20 Gönderen: Efe Sarıoğlu »
*

H. Ç.

« Yanıtla #7 : Kasım 17, 2023, 12:29:01 »
Merhaba, biz teknemizi yeni aldık, sigorta yaptırmak için sigortacıyla görüşürken botunuz var mı dedi? Yok dedik. Niye sordunuz dedik, eğer varsa tekne ismiyle aynı olmalı yoksa sigortadan yararlanamazsınız dedi. Böyle bir bilgi öğrendik bizde. Paylaşmak istedim.