0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. P.

Ynt: Teknede sıcak su nasıl elde edilir
« Yanıtla #15 : Ağustos 26, 2010, 17:54:56 »
ben teknemdeki sıcak su işini kombilerde kullanılam ejanjörle hallettim. isteyen olursa zevkle bilgi verebilirim.

*

O. A.

« Yanıtla #16 : Ağustos 26, 2010, 18:01:57 »
Korsanım siz lütfen yazın mutlaka yararlanacak çıkacaktır. Teknem olmadığı halde her türlü çözümü dağarcığıma alıyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. E.

« Yanıtla #17 : Ağustos 26, 2010, 19:23:45 »
Eğer kışın çok sık denize çıkmıyorsanız, kışın bir koyda bir kaç gece geçirmiyorsanız motordan sıcak su yapmanın bence çok da anlamı yok. Olsa fena mı olur, olmaz tabii... Ama dediğim gibi "denizin ortasında sıcak suya ne kadar ihtiyacınız var" sorusu iyi yanıtlanmalı!

Ben kendi adıma kışın denize çıksam da, "bulaşıklar da, gerekiyorsa duş işi de marinaya kadar bekleyebilir" diye düşünenlerdenim.

Bu yüzden benim önerim oldukça basit ve ucuz sayılabilecek bir sistem:

Bilinen markalardan birinin 30 litrelik 60x40x40 ölçülerinde ki elektrikli termosifonu alınır (yani neredeyse tekneye koyacağınız boilerden ufak) ve uygun bir yere monte edilir. Yarım saat süren bu işlem sonrasında da musluğunuzdan sıcak su akmaya başlar. Tüm bu işin maliyeti de 200-250 tl arasındadır.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hatta ve hatta jeneratörünüz varsa, bu termosifon denizde de çalışabilir çünkü toplam harcadığı güç hepsi hepsi 1200 wattır.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. P.

« Yanıtla #18 : Ağustos 26, 2010, 21:22:35 »
motorun sıcaksu çıkış hortumuna iki adet te monde edilir. perşembepazarından satın almış olduğumuz kombi ejanjörünün sıcaksu girişine bir küresel vana monte edilerek bağlantı yapılır. aletin diğer çıkışınada hortum bağlanarak ikinci te parçasına bağlantı yapılır.hidrofordan alınan ek bağlantı ile ejanjörün soğuksu girişine bağlanır.bu soğuksu girişine ve çıkışına kesinlikle sıcak su hortumu bağlanmalıdır.böylece motor çalıştığı sürece sınırsız sıcak su hazır oluyor.

*

Ö. E.

« Yanıtla #19 : Ağustos 26, 2010, 22:09:03 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
motorun sıcaksu çıkış hortumuna iki adet te monde edilir. perşembepazarından satın almış olduğumuz kombi ejanjörünün sıcaksu girişine bir küresel vana monte edilerek bağlantı yapılır. aletin diğer çıkışınada hortum bağlanarak ikinci te parçasına bağlantı yapılır.hidrofordan alınan ek bağlantı ile ejanjörün soğuksu girişine bağlanır.bu soğuksu girişine ve çıkışına kesinlikle sıcak su hortumu bağlanmalıdır.böylece motor çalıştığı sürece sınırsız sıcak su hazır oluyor.

Eğer anlattığınız sistemi yanlış anlamadıysam;

- Böylelikle teknede ki su tankınız kaç litre ise; (diyelim ki 400 litre) 400 litrelik motor soğutma suyunuz olur.

- Kullanım suyunuzu da motorun soğutma sisteminin içinden geçirmiş olursunuz. Hidroforunuz çalışmazsa ya da arızalanırsa veya tekne musluklarına giden hortumlardan birinde kaçak / patlak olursa motorunuzun susuz kalması ve hareret yapması olasıdır.

-Su tankınızı doldurmayı unutmanız veya kullanım suyunun tükenmesi durumunda olabilecekler daha vahim.

Kapalı devre bir sistem olmadığı için bana pek mantıklı gelmedi.

*

C. P.

« Yanıtla #20 : Ağustos 26, 2010, 22:20:29 »

Eğer anlattığınız sistemi yanlış anlamadıysam;

- Böylelikle teknede ki su tankınız kaç litre ise; (diyelim ki 400 litre) 400 litrelik motor soğutma suyunuz olur.

- Kullanım suyunuzu da motorun soğutma sisteminin içinden geçirmiş olursunuz. Hidroforunuz çalışmazsa ya da arızalanırsa veya tekne musluklarına giden hortumlardan birinde kaçak / patlak olursa motorunuzun susuz kalması ve hareret yapması olasıdır.

-Su tankınızı doldurmayı unutmanız veya kullanım suyunun tükenmesi durumunda olabilecekler daha vahim.

Kapalı devre bir sistem olmadığı için bana pek mantıklı gelmedi.

özgür korsanım beni anlayamadığınızı veya benim anlatamadığımı düşünüyorum.kullanma suyunun bitmesinin vehametini anlayamadım.
« Son Düzenleme: Ağustos 26, 2010, 22:21:50 Gönderen: Cevat Poyraz »
*

Ö. E.

« Yanıtla #21 : Ağustos 26, 2010, 22:27:31 »
Haklısınız, anlayamamış olabilirim....

Anladığım sistem şu:

Motorun sıcak su çıkışımı kazanın soğuk su girişine veriyorsunuz...

Kazanın sıcak su çıkışını ise bir t ile hem kullanım suyuna hem de motorun soğutma sisteminin girişine  veriyorsunuz...

Motor soğutma suyundan kullanılarak eksilen suyu tamamlamak içinde hidrofordan bu sistemi beslemeye devam ediyorsunuz...

Doğru mudur?
*

A. Ç.

« Yanıtla #22 : Ağustos 26, 2010, 23:10:56 »
Eğer doğru anlıyorsam motor soğutma suyu ile kullanma suyu birleştiriliyor. Tank sistemi iyi organize edilirse motorun suyu bitmez ama sürekli taze su girişi olabileceği için soğutma kanalları paslanır ve bu pas sıcak kullanma suyuna da geçer. Bir tank içinde serpantin ile motor suyu dolaştırıp içindeki suyu ısıtıyorsanız sistem doğrudur. Motordan çıkacak ve su dönüşünün olacağı yerler iyi seçilmelidir.

Aynı tankın içine bir de elektrikli ısıtıcı koyarsanız karaya bağlı iken motor çalışmadan da sıcak su elde edersiniz.
*

Ö. E.

« Yanıtla #23 : Ağustos 26, 2010, 23:16:38 »
Eğer doğru anlıyorsam motor soğutma suyu ile kullanma suyu birleştiriliyor. da sıcak su elde edersiniz.

Benim de anladığım bu... Eğer ki böyleyse; "su tankında su bitti, ya da borularda bir kaçak var... motor soğutma suyu da bitti" demektir... Bana doğru gelmeyen en temel nokta da bu zaten. Backup'ı yok... Paslanma v.s. haydi 2.derece problemler...
*

C. P.

« Yanıtla #24 : Ağustos 26, 2010, 23:49:47 »
sevgili korsanlar olay şu motorun sıcak su çıkışından aldığımız sıcak su cihazın içinden geçip tekrar motora giriyor.cihazı kondanzeye benzetirsek boruların dışında dolaşan su motorun sıcak suyu, boruların içinden geçen ise kullanım suyu. sıcak ve soguk su hiçbir şekilde karışmıyor.
*

Ö. E.

« Yanıtla #25 : Ağustos 26, 2010, 23:51:49 »
şimdi anladım... olur öyle Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ağustos 26, 2010, 23:52:35 Gönderen: Özgür Evren »
*

C. P.

« Yanıtla #26 : Ağustos 27, 2010, 00:00:00 »
eşanjör bir nevi kondanze ancak borularla değilde katmanlarla işliyor.katmanların arasında boşluk bulunuyor. cihaz tahminen 10x20x5 cm ebatlarında .telaffuz düzeltmesi yapıyorum EŞANJÖR olacak.  
 ( Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)  buradan resmini görebilirsiniz.
« Son Düzenleme: Ağustos 27, 2010, 00:00:42 Gönderen: Cevat Poyraz »
*

S. S.

« Yanıtla #27 : Ağustos 27, 2010, 06:18:30 »
ben bu sistemi arazi aracımın lpg sisteminde uygulamıştım, arazi araçları malumunuz yakıt sarfiyatı yüksek araçlardır,% 15 - % 20 lerde tasarruf sağlayabiliyordum. gayet başarılı olabilmiştim.
 güzel bir sistem ancak benim gibi dıştan takma motoru olanlar için uygun değil, güneş enerjili sistemler nasıl olur?
*

A. Ç.

« Yanıtla #28 : Ağustos 27, 2010, 08:59:55 »
Tekneye güneş enerjili bir ısıtma fikri iyi bir fikir gibi görünüyor. Bu sistemin çalışabilmesi için güneş enerjisi ile ısınan panelin daha yükseğinde bir su deposu olması gerekiyor. İzoleli böyle bir depo sanırım 50 - 100 kg bir ağırlığın teknenin üst taraflarına montajı anlamına gelir. Küçük tekneler için büyük bir ağırlık olabilir. Bilen biri uğraşırsa belki depoyu yukarı koymadan da bir yol bulabilir. Ama enerji gerektirecek bir pompalama sistemi teknede çok uygun olmayabilir.

Galiba yine en doğrusu koyu renkli istralyaya veya direğe asılarak güneşte ısınmaya bırakılan plastik kaplar gibi görünüyor. Güneşe as ısınsın gir altına duş yap.
*

S. S.

« Yanıtla #29 : Ağustos 27, 2010, 11:19:47 »
Tekneye güneş enerjili bir ısıtma fikri iyi bir fikir gibi görünüyor. Bu sistemin çalışabilmesi için güneş enerjisi ile ısınan panelin daha yükseğinde bir su deposu olması gerekiyor.

Galiba yine en doğrusu koyu renkli istralyaya veya direğe asılarak güneşte ısınmaya bırakılan plastik kaplar gibi görünüyor. Güneşe as ısınsın gir altına duş yap.

Ahmet korsanım bak yinede güneş enerjili sistem işe yarıyormuş  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap