0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Teknelerde rutubet ve küf
« : Kasım 21, 2012, 18:27:02 »
Teknelerde rutubeti engellemenin en kolay yolu tekne içinde (sintinede) su olmasını engellemektir. Genellikle çok zor sağlanabildiğinden rutubetin engellenebilmesi için ikinci yol iyi bir havalandırmadır, bir diğer yöntem ise tekne içinin sürekli içeride  ateş olmadan ısıtılması veya kimyasal rutubet alıcı kullanılmasıdır. Elektrik bağlantısı varsa 60-100W arası bir lamba yeterli ısıyı  sağlar.

Tekne kuru tutulamıyorsa küf oluşması kaçınılmazdır. Bunu engellemek için tabii elyaflardan  (pamuk ve ahşap) uzak durulması gerekir. Teknenin temizliğinde deterjan kullanılması da (içinde küf besleyici maddeler olduğundan) kullaılmamalıdır. Sirke veya limon suyu  küfü gidermekte kullanılabilir. Çamaşır suyu ile temizlikte bir alternatiftir. Ancak çamaşır suyunun aşındırıcı etki yaptığı gibi boyalı kumaşları da bozabilir.

*

S. Ç.

Ynt: Teknelerde rutubet ve küf
« Yanıtla #1 : Kasım 21, 2012, 19:24:15 »
Teknede içine bir kg lık tuz,bir kg pirinç doldurulmuş,geniş ağızlı bir iki vazo bulundurmakta yararlıdır,tuz rutubeti çeker,pirinçte tuzdaki rutubeti çeker.Zaman zaman elekten geçirerek tuz ve pirinç ayrılıp güneşte yada sıcakta kurutulmalidır.
Ayrıca deniz kıyılarındaki kayaçlar arasında silikat tuzlarına rastlarsanız (aksesuarcılarda tuz lambası diye satılır) aynı amaçla kullanabilirsiniz.
Tekne içinde çalıştırabileceğiniz pervaneli ısıtıcılarda hem hava sirkülasyonu,hemde sıcaklık sağladığı için rutubet önlemede kolaylık sağlarlar.
Yapı marketlerinde kimyasallar(9 tl) ve ısıtıcıları(30 Tl) kolayca bulabilirsiniz.

*

D. H.

« Yanıtla #2 : Kasım 22, 2012, 09:30:15 »
Benim odunlukta da aynı dertten muzdaripim ve tuz gerçekten işe yarıyor.

Plastik ve geçirgen bir ekmek sepetini tamamen kaba tuzla dolduruyorum, altına büyük bir kap yerleştiriyorum -büyük saksı tabakları ideal- ve tabağın içi suyla doldukça boşaltıyorum.

Burası zeytin memleketi olduğu için bu kaba tuzu rahat buluyorum ama artık sanıyorum büyük şehirlerdeki marketlerde salamura tuzu diye büyük paketlerde de satıyorlar.

Rutubet giderici tabletler de işe yarıyor tabii ama daha pahalı, 1 liraya aldığım koca  bir torba tuz aylarca bitmezken, tabletler 1 ayda eriyiveriyor ve tabii 10 misli daha pahalı.

*

U. K.

« Yanıtla #3 : Kasım 22, 2012, 09:32:16 »
Ben kışın teknede yağlı radyatör çalıştırıyorum, zaman ayarlı priz de taktım.  1,5 saat çalışıyor, yarım saat duruyor.
iki senedir hiç rutubet yok.
elektrik bedava tabii ki Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

D. E.

« Yanıtla #4 : Kasım 24, 2012, 14:56:38 »
Ben izin alarak Hakan Solmaz Korsandan alıntı yapmak istiyorum bu konuda...bilgileri faydalı hem özelden hem de ana sayfada günlük yazışmadan attıklarını derledim alttadır. kendisine teşekkür ederim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

eger sureklı kuf varsa tekne ıcınde ve engellıyemıyorsanız havalandırmaya dıkkat edın veya ısın yolu ıle karada ıken teknenız mayk oldurucu ısın ıle tum tekneyı tarayın. bakterıler yok olacaktır ve kufude onlersınız ancak havalandırmalara dıkkat

Silikajel tahtakalede bazı şirketlerde cok ucuza bulunur.Renklerıne göre kullanım alanları vardır .
ancak mayk ve bakteri konusu cok önemli özellıkle kapalı teknelerde bu işlemi mutlaka yaptırmak lazım.
Küf bir ceşit bakteridir.Işın sistemi ile bir saatlik bir calışmada tertemiz bir tekneye sahip olursunuz.
Bu ışın aletinin kendisini ve videosunu internette bulursam hemen göndereceğim.
Sistem cok basıt bir el lambası var.flosan gibi uzun bır cubuk ancak kırmızı ışın yayıyor.bunu 220 volt ile calıstırıp yatak ,duvarlar halılar vb yerlerin üzerinden 4-5 cm yaklastırarak geciriyorsunuz .O bolgede ki mayklar ve bakteriler ölüyor.
size de tertemiz bir ortm kalıyor.
Bu aleti nemli rutubetli ve güneş görmeyen her ev için tavsiye ediyorlar.
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2012, 14:57:05 Gönderen: Dilek Ergül »

*

H. E.

« Yanıtla #5 : Kasım 24, 2012, 15:24:21 »
Neredeymiş bu alet?
*

N. B.

« Yanıtla #6 : Kasım 24, 2012, 15:55:29 »
Mayk değil de mite (mayt) yani evakarı mı denmek isteniyor acaba?
*

D. E.

« Yanıtla #7 : Kasım 24, 2012, 17:00:46 »
bende baktım şimdi mayt evet dikkat etmemişim pardon:)  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. D.

« Yanıtla #8 : Kasım 24, 2012, 19:20:06 »
O lamba kırmızı ışın cıkardığına göre kırmızı ötesi ışıma yapıyor yani sıcaklık yayıyor  mite leri öldüreyim derken esyalarıda kavurmayın.
*

M. M. B.

« Yanıtla #9 : Kasım 27, 2012, 22:47:43 »
Merhabalar, bakteri oluşumunu önlemenin diğer bir yöntemide ozon jeneratörü kullanmak.
Ozon doğada en etkili dezenfektandır.Ozon jenaratörü oldukça etkili ben evmde de kullanıyorum tavsiye ederim.
*

E. A.

« Yanıtla #10 : Kasım 27, 2012, 23:07:45 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhabalar, bakteri oluşumunu önlemenin diğer bir yöntemide ozon jeneratörü kullanmak.
Ozon doğada en etkili dezenfektandır.Ozon jenaratörü oldukça etkili ben evmde de kullanıyorum tavsiye ederim.

bu nasıl bir cihaz bildiğim kadarı ile ozon tek başına oldukca tehlikeli bir gaz.

Ben izin alarak Hakan Solmaz Korsandan alıntı yapmak istiyorum bu konuda...bilgileri faydalı hem özelden hem de ana sayfada günlük yazışmadan attıklarını derledim alttadır. kendisine teşekkür ederim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

eger sureklı kuf varsa tekne ıcınde ve engellıyemıyorsanız havalandırmaya dıkkat edın veya ısın yolu ıle karada ıken teknenız mayk oldurucu ısın ıle tum tekneyı tarayın. bakterıler yok olacaktır ve kufude onlersınız ancak havalandırmalara dıkkat

Silikajel tahtakalede bazı şirketlerde cok ucuza bulunur.Renklerıne göre kullanım alanları vardır .
ancak mayk ve bakteri konusu cok önemli özellıkle kapalı teknelerde bu işlemi mutlaka yaptırmak lazım.
Küf bir ceşit bakteridir.Işın sistemi ile bir saatlik bir calışmada tertemiz bir tekneye sahip olursunuz.
Sistem cok basıt bir el lambası var.flosan gibi uzun bır cubuk ancak kırmızı ışın yayıyor.bunu 220 volt ile calıstırıp yatak ,duvarlar halılar vb yerlerin üzerinden 4-5 cm yaklastırarak geciriyorsunuz .O bolgede ki mayklar ve bakteriler ölüyor.
Bu aleti nemli rutubetli ve güneş görmeyen her ev için tavsiye ediyorlar.

bu sistem hakkında başka bilgi varmı nerden buluruz bu mucize ışığı
*

H. D.

« Yanıtla #11 : Kasım 28, 2012, 01:53:13 »
 Evren korsanım
Ozon gazı dediğimiz oksijen atomunun üç adedinin birleşerek meydana getirdiği normalinden farklı bir oksijen molekülüdür.Son derece kararsız olup imal edildikten hemen biraz sonra bozulup normal iki atomlu normal moleküle döner,geriye bir adet serbest oksijen atomu kalır işte bu serbest kalan oksijen atomu artık gider bir yere birleşir birleştiği zaman ne oluyorsa bizde ozon gazının yaptığını zannederiz.Bu serbest kalan oksijen atomu biz insanlara gecici olarak olumlu yönde etki eder, nefes almada rahatlama,daha rahat düşünebilme,daha dikkatli olabilme,daha keskin görebilme gibi.Yani ozon gazı hiç bir şekilde "TEHLİKELİ" değildir.Ozonu rahatça soluyabiliriz zaten ortamı ozonlıyan aletlerde satılıyor piyasada bendede araba içi için  12volt ile çalışanı var.
Saygılar
*

Ö. O.

« Yanıtla #12 : Kasım 28, 2012, 05:26:21 »
Yabancı bir forumda ozon jeneratörü ile teknedeki küfün temizlenmesi hakkındaki bir konuda ozonun kauçuk esaslı malzemelere zarar vermesinden dolayı dikkatli kullanılması gerektiği yazıyordu.
  Yine aşağıdaki linkte Google sayesinde ilk bulduğum, ozon jeneratörleri hakkında bilinmesi gerekenler başlığıyla ABD Connecticut Halk Sağlığı Departmanı tarafından yayınlanan dökümanda ozon gazının solunum yolu tahrişlerine,solunum güçlüğüne vb. neden olabileceği yazıyor.

*

H. D.

« Yanıtla #13 : Kasım 28, 2012, 08:38:15 »
  Özden korsanım
Şöyle bir benzetme yapalım.Etil alkol saglığa zararlıdır,bir çok özelliğinin yanında insanı öldürebilir diye tarif edilir.Şimdi rakı içen etil alkol içtiğine göre ölüyormu hayır ölmüyor neden çünkü vücud agırlığına göre oranlayınca çok küçük çıkacak miktarlarda içtiği için.Demek istediğim  şu: Bir maddenin  özelliklerinden bahsederken onun hangi miktarından yada genel anlamda hangi ölçüsünden bahsediyoruz bu önemli.Gider kocaman bir depoyu ozonlamak için kullanılan jenaratör ile minicik bir odayı ozonlar,kapıyı bacayı kapatır sende içinde  oturursan elbette bogazın yanar soluk borunu tahriş edersin.Kauçuk meselesine gelince  zaten bırak ozonu zaten havadaki oksijenden bile etkilenip sertleşmeye başlıyo.USA kanunları bazen bizim alıştığımız  kanunlardan farklı olduğu için mal üretip satanlar  cazaya çarptırılmamak için en olmadık ikazları bile yazıyorlar o ikazları okuyunca biz hemen sanki o durum oluşuyormuş gibi düşünüyoruz.Örnek vereyim.
Satıcının çamaşır yıkama makinesine yazdığı uyarı:"Dikkat bu makine ile kedilerinizi yıkamayın boğulup ölürler sorumluluk kabul etmeyiz." şimdi bu uyarıdan ne sonuç çıkaracagız.Çamaşır makineleri kedi katilidir. mi? yoksa Amerika birleşik devletleri halkının çogu  aptalın teki ve fırsatçımıdır? Sence hangisi.İşte ozona dönersek o uyarılar biz demiştik ha dikkat etseydin niyeti ile yazılmış normalde olmıyan son derece zor şartlarda oluşacak durumlar için yazılmış ikazlardır.
Saygılar
*

K. K.

« Yanıtla #14 : Kasım 28, 2012, 09:59:45 »
Bu aleti nemli rutubetli ve güneş görmeyen her ev için tavsiye ediyorlar.[/b][/color]

Bu ışın aletinden nerede bulabilirim?
Ya da bir adı var mıdır?