0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

F. G.

Volkswagen Vanagon Westfalia Camper?
« : Ekim 03, 2017, 05:27:14 »
 Bir suredir bu camper van tarzi vanagon lara merakliyim. Sanirim bunlar Turkiye pazarinda farkli adlandiriliyorlar zira sahibinden dot kom da aradim ama goremedim. Neyse uzun lafin kisasi seviyorum bunlari.
 Proje olsun seklinde bakima muhtac birtane alip elden gecirip eger planlarda bir degisiklik olmazsa, yasam tarzima uyarsa uzun yillar elimde tutmak dusuncesi ile arayislarima basladim.
 Sanirim kismetimize birsey dustu hadi hayirlisi yarin gece Texas a hareket ediyorum. Bir kac gundur lojistik konulari irdeledim. Insallah kasirganin vurdugu araclardan biri cikmaz.
 Bu tarz camper larin meraklilari varmi aramizda?
 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. K.

Ynt: Volkswagen Vanagon Westfalia Camper?
« Yanıtla #1 : Ekim 03, 2017, 06:56:36 »
Resimdeki aracın üzerinde 8 delik mercedes jantı var. Vw yi bilmem lakin mersoyu jantindan tanirim😊

*

R. E.

« Yanıtla #2 : Ekim 03, 2017, 12:12:41 »

Eski bir Westy kullanıcısıyım. 10 yıl kadar kullandım. Güzel araçtır. ABD'de akaryakıt fiyatları buradan ucuz olduğundan 2000 cc benzinli keyifli olur diye düşünüyorum. Benimki 1.6 TD idi. Güzeldi. Ekonomikti. Epey gezdim. Fethiye'den İstanbul'a 38 günde geldiğimde eve girmek istememiştim.

Diğer zamanlarda da otomobil gibi günlük kullandım. Kullanımı da rahattır. Otomobilin park ettiği yere park edebilirsiniz. Tek sorun kamp yapacağınız alana varıp Türk usulü yayıldığınızda bir yere günübirlik gidip-dönmek için toplanmanın zorluğu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Benimki de mercedes jantlıydı aldığımda. Nedense böyle yapıyor meraklıları. Bir inch daha büyük jant yakıtta ekonomi sağlıyor herhalde.

Bir kusuru buzdolapları üç sistemdir (otogaz, 12 V, 220 V)  ve yaz sıcağında 220 V bağlı değilse buz yapmaz. Sadece serin tutar. Bir de çok küçüktür. İkili ocağı bütün işinizi görür. Yazın kullandığımızdan sadece mutfakta bir şey pişirmek veya uyumak için içine girerdik. Sürgülü kapı önü için kamp masası-sandalyesi, tente vd de düşünün.

Türkiye'de satın almak için VW T3 diye arayın. Onların içinde westfalia olanları seçip bakın.. Türkiye'de az sayıda var. Çoğu da gümrükten çıkmadır. (geçtiğimiz haftalarda satılık vardı ama şimdi baktım yoktu)

Türkiye'de her yıl muayene zorunluluğu ve sigorta bedeli yüksekliği bir ara yıldırmıştı. Sigorta bedelini düşürdüler sanırım. Ama hala her yıl TUV muayenesi var. İlk TUV'de kavga etmiştim. Görevli "gaz tankı neden taktın?" diye sormuştu. Göbeğim çatlamıştı. Ruhsatta işli olmayan çeki kancası ve gaz tankının orijinalinde olduğunu anlatana kadar. Sonra düzelttirdim ruhsatı. Arkasına trailer üstünde tekne taşıyabilirsiniz. Hemen hepsinde çeki kancası ve elektrik tesisatı vardır.

Artık meraklısı sayılmam. Gördüğümde bakarım filan ama tüm merakım denize odaklı. Şimdi hedefte tek kişinin başedebileceği, uzun seyirlere çıkabileceği 30-33 foot tekne var. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Üstünü yükselttiğinizde, toplanıp gideceğiniz zaman tavan tentesini özenli toplayın. Sıkışıp dışarda kalmamalı.

Bir de yaşlı araç olduğundan (fotoğrafını koyduğunuz model 1992'de üretimden kalktı Avrupa'da) suyuna dikkat edin. Türkiye'dekiler otomatik fanın yanına bir de elle açılıp kapanan fan devresi koydurmuşlardı. Su eksildiğinde fan devreye girmezdi ısındığında. Arkası yüksekte burnu aşağıda olacak şekilde park edip, fırsat buldukça radyatör suyunu kontrol edin. Sıkıştırdığınızda muhtemelen motor kapağı sorunu veya lastik hortum kelepçelerinin yaşlanması nedeniyle su eksiltir. Özellikle yaz sıcaklarında.

Son bir not, Almanya üretimi TD Westfaliaların neredeyse tümünde motor kapağı sorunu yaşandı. Kapak değiştirince de sorun çözüldü. Sanırım 1.6 (audi-jetta motoru idi üstündeki) TD motor için biraz fazlaydı kasa. (1850 kg civarı). 2000 cc benzinliler için sorun olduğunu duymadım.  Motor kapağı sorunu teşhisi zor bir sorundur.

Yüksek olması nedeniyle sürüşü keyiflidir.

Kış için de keyiflidir. Motordan bağımsız mazot deposundan beslenen webasto vardır.

Güzel kamp aracıdır.

*

M. B.

« Yanıtla #3 : Ekim 03, 2017, 16:39:38 »
Benim de çok hoşuma gidiyor bu modeller. Karavan hayatına bir gün ben de geçeceğim. Artık çekme karavan mı olur, motokaravan mı bilemem. Bütün Avrupa'yı hem denizden hem karadan gezmek gibi bir hayalim var. Kısmet...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

F. G.

« Yanıtla #4 : Ekim 05, 2017, 15:45:20 »
Resimdeki aracın üzerinde 8 delik mercedes jantı var. Vw yi bilmem lakin mersoyu jantindan tanirim😊
Bunlarin uzerinde gormedigim lastik/jant versiyonu kalmadi

*

F. G.

« Yanıtla #5 : Ekim 05, 2017, 16:05:10 »
 Recep abi haklisin bunlar oldukca narin. Antifrizdeki bir kimyasal madde sebebiyle ilk zamanlarda oldukca problemli uretim yapmislar. En iyi modelleri 87 ve ustu. Yasal duzenlemeler biraz daha uygun burada. Belli yasin (25) uzeri araclarda emisyon kontrolu yok birde muayene de kolaylik var yani gene kontrolden geciyor ama cok daha relaks bir havada.
 Sizinki kac modeldi? Ben 84 model 1.9 benzinli duz vites birsey buldum. Bunlarin fiyatlari suanda ucmus durumda bunu ucuza bulunca atladim ama bayagi isi var 4-5 yilda  anca toplarim gibime geliyor. Belkide hic toplayamamam. Ama acikcasi o riski goze aldim.
 Dakika bir gol bir araci yukledik romork arka lastikte civi varmis agirlik binince lastik yere yapisti. Bir dunya telefon trafigi vs tamire goturduk, ayni zamanda bilyede daginikmis boyle 20 km gidemezsiniz dediler. Bizim onumuzde 1600mil var. Arac kiralama servisinin elemanlari geldi, buseferde parca bulamadilar. Geceyi boyle gecirdik. Bugun hayirlisi bakalim.
*

F. G.

« Yanıtla #6 : Ekim 09, 2017, 15:10:55 »
 Ertesi gun romork tamir oldu yola ciktim. Kapattim gidiyorum, yan tarafta beni gecmeye calisan birsey gordum. Motorcu zannettim kapismaya calisiyor. Ben basiyorum o basiyor ben basiyorum o basiyor ducati falan hizli birsey galiba dedim icimden. Hemen cektim dorde, oradan redline a girince aldim  5 e yapistirdim gaz pedalini bizimki beni yakalamaya calisirken dagitti gitti bariyerlere gecirdi, ben aynadan izliyorum bunu ding dong ding dong pinball gibi oraya buraya carpa carpa yolun karsisina gecip ormana daldi.
 Yalniz tam yolu gecerken dikkatli bakinca aslinda benim motorsiklet oldugunu dusundugum seyin aslinda oyle olmadigini anladim zira arka kismi yok sadece bir motorun on tekeri gibi algilamistim ben onu. Rengi falanda beyaz ayni benim romorkun tekerine benziyor, o arada bir acaba? sorusu aklima geldi hemen saga cektim baktim bizim sol arka teker cikmis buarada. Aradim buldum tekeri . tekrar servisi ara vs. Gece saat 9 a kadar bekledim orada. araci ve romorku iki ayri cekiciyle otele kadar cektiler. Bir gecede orada kaldim. Neyse ertesi gun baktilar bu romork is gormeyecek yenisiyle degistirdiler. Oglen 12 gibi yola cikip ertesi gun aksam 6.30 da eve dondum.
*

R. E.

« Yanıtla #7 : Ekim 09, 2017, 20:49:24 »

Çok geçmiş olsun...

Fazla dökük bir şey almışsınız sanırım. Epey uğraşacaksınız. Ama sanırım orada parça-malzeme daha kolay. Benimki 1986 idi. 1.6 dizel olduğunu belirtmiştim. Motor kapağını değiştirene kadar, ilk 4-5 ay sıkıntı çektim. İki defa conta yaktım. Arıza teşhis edilince sorundan da kurtuldum. Memnun ayrıldık. Bir arkadaşım satın aldı. Torunlarını gezdiriyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sevimli araçtır. Rahattır da. Özellikle sürüşü rahattır. Keşke 5 vites baksaydınız diyeceğim ama benzinlilerin şanzıman aralığı nedir bilmiyorum.
 Türkiye'de şu an satışta olanlar var. Ama şimdilerde Türkiye'de sorun bunların muayenesi, sigortası gibi şeyler yıllık 5-6 bin TL'yi buluyor.

Zaman zaman yeni bir T3 (düz minibüs olanından) alsam mı diye aklımdan geçirsem de yaş gereği yürümem gerektiğinden almıyorum. Küçük kasabada zaten her yer fazla yakın. Böyle olunca da araba yatıyor sürekli. Arabayı çalıştırıp gezdirmek gibi bir meşguliyet de çok sevimli değil. Özellikle sürüşü keyiflidir. Balkonda oturur gibi seyir yaparsınız..

Evinizde garajınız varsa sizin için tatlı, keyifli meşguliyet olacaktır.

Kolaylıklar size..
Tekrar hayırlı olsun..

*

F. G.

« Yanıtla #8 : Ekim 10, 2017, 15:09:06 »
  EEH birazcik bakima ihtiyaci yok degil ama toparlariz insallah.
*

F. G.

« Yanıtla #9 : Kasım 11, 2017, 06:28:11 »
ilk gun romork tamiriyle gecti
topu topu 24 saat yolumuz var
Bir saat yol almisken 5 bijon dan 4 u atinca gene yol kenarindayim.
 Bizim teker aldi basini gitti
 Arac kiralama sirketi otel ayarladi caylar sirketten. Buralari firtina vurdugu icin herkes otellerde. Hicbiryerde yer yok burayida zar zor bulduk.
*

F. G.

« Yanıtla #10 : Kasım 11, 2017, 06:31:33 »
[ Invalid YouTube link ]<iframe width="560" height="315" src="
" frameborder="0" gesture="media" allowfullscreen></iframe>

Teksas bambaska biryermis cok hosuma gitti insanlari on numara, Ahmet bom korsanimida gormeyi isterdim ama eyalet cok buyuk. Ahmetin mekan Houstan a 7 saatmis.
 Burada iki tane cok saglam kankam var onlarla takildik. Adet boyleymis Teksasa gelip de atis poligonuna gitmemek olmazmis.
*

F. G.

« Yanıtla #11 : Aralık 16, 2017, 18:26:53 »
 westfalia projesi tam gaz devam.
 Ilk olarak akuyu degistirip elektrik sistemini kontrol ettim. Camin kenarlarindaki pas deliklerinden onca su girmesine ragmen elektrik sisteminde problem yok. Arac belli uzun sure yatmis. Benzin katran gibi olmus, yakit sistemini komple elden gecirmek gerekti. tank, benzin pompasi butun hortumlar benzin enjektorleri vs vs.
 Kaportadaki curuk kisimlar kesilip cikartiliyor yerine parca kaynak yada komple bulunabilirse komple kaynak yapiyorum. Simdilik fena gitmiyor hadi hayirlisi.
*

F. G.

« Yanıtla #12 : Aralık 16, 2017, 18:41:58 »
 1984 Bati Almanya iscilik ve muhendisligi, inanilmaz...Bazen cok sasiriyorum . Biraz dikkatli ve sabirli calisarak cok az parca degistirerek, sadece bakim ve yaglama gibi uygulamalarla boyle bir araci toplamanin mumkun olabilecegini dusunuyorum, malzeme kalitesi o derece yani.
 Problem noktalarini derinlemesine inceledigimde gordumki butun sorunlarin nedeni ihmalkarlik, kucuk sorunlara mudahele edilmemesi, gormezlikten gelinmesi vb. Aksi takdirde sorumluk sahibi bir meraklinin elinde boyle bir arac cok daha diri olmaliydi.
*

R. E.

« Yanıtla #13 : Aralık 16, 2017, 21:54:58 »

Yaşam aküsü şoför koltuğunun altında idi benimkinde. Yolcu koltuğunun ardındaki yer dolaptır. Kamp alanı için aydınlatma vd malzemeleri koyardım. Bir de konserve koymuşum ve unutmuşum. 2 sene sonra atmıştım hepsini. Siz soför koltuğunun altına da bir bakın.

Sizinkinde epey işçilik var. Severek yapıyorsanız sorun yok. Ben gezmeyi daha çok severdim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sık görülen sorunlardan biri de radyatörden kalorifere sıcak su veren vanaya benzeyen parçalardır. Su damlatıyorsa hemen değiştirin. Su eksiltir ve hava yapar. Fan devreye girmez hava yaptığında da..

Yeniden düşünsem mi diye aklıma geliyor ama yok hayır. Yürümem lazım..

*

H. G.

« Yanıtla #14 : Aralık 18, 2017, 19:27:43 »
Ciddi bir iş var Faruk korsanım.
Ama bitince süper olacağına eminim.
Teknik işleri sevenler için bu süreç en az karavanla gezmek kadar zevkli olabiliyor. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap