0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. D.

15 günden fazla bir koyda demirlemek suçmudur.
« : Ağustos 12, 2018, 21:47:05 »
Arkadaşlar Türk bayraklı bir tekneyi 15 ğünden fazla bir koyda demirli olursa sahil güvenlik ceza yazarmı.
Gecen gün başımıza geldi,sahil güvenlik telefonla uyardı motor arızam var dedim şuan kıpırdayamıyorum.arada sırada gezip geliyorum dedim.biz uydudan bakarız ne zaman cıktıgına dediler.
Boyle bir teknoloji bizde varmi? ve gercekten 15 günden fazla demirde kalamazmıyız.ceza yazılırmı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap?

*

Ö. Ö.

Ynt: 15 günden fazla bir koyda demirlemek suçmudur.
« Yanıtla #1 : Ağustos 12, 2018, 22:26:53 »
15 günü bilmem ama öyle bir teknoloji yok.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. E.

« Yanıtla #2 : Ağustos 12, 2018, 22:27:52 »
15 günü bilmem ama öyle bir teknoloji var.

*

E. D.

« Yanıtla #3 : Ağustos 12, 2018, 22:32:38 »
    Bildiğim kadarıyla böyle bir süre sınırı yok. Koylar liman başkanlıklarının yetkisindedir. Koylarda kalış süreniz de onların makul süre anlayışıyla sınırlıdır, yani keyfidir. Sahil güvenliğin tek başına böyle bir yetkisi var mıdır bilmiyorum. Liman başkanlığının talebiyle uyarıyor olabilirler. Belki de kaçak göçmen sorunu nedeni ile daha duyarlı davranıyor olabilirler.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #4 : Ağustos 12, 2018, 22:33:51 »
Kimse 15 günü bilmiyorsa haydi teknolojiyi konuşalım! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

SG uydu üzerinden koylardaki özel tekneleri mi takip ediyor diyorsunuz?

*

O. E.

« Yanıtla #5 : Ağustos 12, 2018, 22:48:07 »
Alatin kaptan
Mavi kartan takmasınlar kafayı  size 
Yönetmelik demirleme süresini “deniz aracının atık su imkanlar dahilinde “ olarak tanımlıyor bazı maddelerde
Mavi kart uygulamasına göre bulunduğunuz yerde atık alım teknesi yoksa zaten cezadan kaçınılamaz...

Bu konuda dikkatli olmak lazım orada turmepa teknesi varsa irtibata geçin bence
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2018, 22:50:06 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

O. E.

« Yanıtla #6 : Ağustos 12, 2018, 22:55:49 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
15 günü bilmem ama öyle bir teknoloji var.

Bizimkiler kullanıyormu bilmiyorum ancak FRANSA ve İTALYAN sahilleri kesinlikle uydu takip sistemi ile kontrol ediliyor.
Öyle bir teknoloji elbette var
*

M. E.

« Yanıtla #7 : Ağustos 12, 2018, 22:56:48 »
Kimse 15 günü bilmiyorsa haydi teknolojiyi konuşalım! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

SG uydu üzerinden koylardaki özel tekneleri mi takip ediyor diyorsunuz?
SG uydu üzerinden özel tekneleri takip ediyor demiyorum. Ama öyle bir teknoloji var ve bu Türkiye’de kullanılıyor diyorum. Bu işi ülkede ilk yapan kişi olarak diyorum. Çok basit olduğunu bilin diyorum. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #8 : Ağustos 12, 2018, 23:31:37 »
SG uydu üzerinden özel tekneleri takip ediyor demiyorum. Ama öyle bir teknoloji var ve bu Türkiye’de kullanılıyor diyorum. Bu işi ülkede ilk yapan kişi olarak diyorum. Çok basit olduğunu bilin diyorum. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
aah.. pardon.. cümleleri kısaltalım derken anlamı gitmiş! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
öyle bir teknoloji yok derken hiç yok demek istemedim, SG'in özel tekneleri izlemek için böyle bir teknolojiyi kullanmadığını demek istemiştim.

Yoksa TAI'nin Göktürk-2 'sini veya Havelsan'ın SGRS'ini, Yaltes ve Ayesaş'ın Uzun Ufuk Projesi'ni biliyorum netekim.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #9 : Ağustos 12, 2018, 23:42:12 »
Bu arada asıl mevzu olan 15 gün sınırını- buldum, ne yazık ki doğru! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

LİMANLAR YÖNETMELİĞİ
Resmi Gazete Tarihi: 31.10.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28453
MADDE 22 –
"(20) (Ek:RG-8/4/2017-30032) Demirleme alanları ve izinli tesisler dışındaki deniz alanlarında, koylarda, korunaklı alanlarda ve balık çiftliklerinde her türlü gemi ve deniz araçlarının aynı bölgedeki kalış süresi en fazla 15 gündür. Liman başkanının iznine tabi olmak koşulu ile bu süre en fazla 15 gün daha uzatılabilir. Balık çiftliklerinde uzun süreli kalmak isteyen yüzer araçlar, liman başkanlığından izin almak ve ilave olarak belirlenecek seyir ve çevre emniyetine yönelik tedbirlere uymak zorundadır. Yukarıda tanımlanan süre sonunda yüzer araçları kaldırma sorumluluğu, liman başkanındadır."
Kaynak: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Nerden buldun diyorsanız, ilginç bir çalışmaya rastladım, şöyle diyor;

"Limanlar Yönetmeliğinin 22. maddesinde koylarda konaklama
süresi 15 gün olarak belirtilmiştir.
Bu sürenin 15 gün uzatılması Liman
Başkanlarının iznine tabi hükmü de yer almaktadır. Ancak halihazırda bu
kapsamda Liman Başkanları herhangi bir denetim ya da kontrol
yapamamaktadır. Çünkü hangi deniz aracının hangi koya girdiği ya da kaç
gün o koyda kaldığını tespit edecek sistem ya da teknoloji yoktur.

Bu kapsamda RFID alıcıları koylara yerleştirilerek o koya gelen RFID etiketi
bulunan deniz araçlarının 15 gün geçmesi halinde sistem merkezine uyarı
verilebilir. Uyarıyı alan sistem merkezi yetkilileri Liman başkanlıklarına
ya da Sahil Güvenlik ekiplerine aynı koyda 15 günden fazla kalan deniz
aracı ismini vererek gerekli idari işlem yapılabilir"

Kaynak: 4. Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu
“Küresel Eğilimler-Yerel Etkiler”
23-24 ŞUBAT 2018 - İZMİR
RADYO FREKANSI İLE TANIMLAMA TEKNOLOJİSİNİN DENİZ TURİZMİNDE KULLANIMI
Fırat BAYRAK, Ö. Devrim YILMAZ, Oğuz ATİK

Sanırım yakında ticari teknelere getirilen AIS zorunluluğu gibi özel teknelere de RFID zorunluluğu gelecek!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2018, 23:48:01 Gönderen: Özgür Ökten »
*

A. D.

« Yanıtla #10 : Ağustos 13, 2018, 01:29:12 »
Özgür  ve Murat kaptan detaylı bilgi icin çok teşekkürler.bulundugum koyun adı "gemi yapılan" komutanada söyledim.haklısınız o koy gemi yapılan dedi.bende teknemi tamir eden genc bir amator denizciyim dedim.ısrarla tekne ne zaman calışır diyince bende keşke yarın çalışsada bende denize cıksam dedim.hatta gecen hafta seyirde idim her zaman git gel yapiyorum ama evimiz burasi buraya geri dönüyoruz dedim.
mavi kart hic sormadılar bile ondan olacagını düşünmuyorum.zaten telefonla arayıp sordular teknede degildim.
teknoloji olarak elbette istediginde istedigi yere gorebilecek teknolojimiz vardır elbet diye umid ediyorum,ama bende bu gibi basit konularda buna müracat etmeyeceklerini düşünüyorum.bir daha geldiklerinde belkide ben seyirde olucam veya bi gun once dönmüş olucam mesela.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #11 : Ağustos 13, 2018, 10:06:21 »
Gökova "Gemi Yapılan" koyu deyince olay benim açımdan biraz daha netleşti, şöyle ki;

Yaz sezonu boyunca SG karadan, yüksek tepelere özel bir gözetleme aracı çıkartarak bölgedeki gemi trafiğini RADAR, AIS ve görsel olarak kayıt ve takip etmektedir.

Örneğin Fethiye'de Ölüdeniz'de Kelebekler vadisine yakın en yüksek noktada yaz sezonu boyunca SG'in bir minibüsü durur. Buradan bölgeye gelip giden tüm deniz araçları izlenir, özellikle atık bırakan gemiler yukarıdan gözlemle kolaylıkla tespit edilir, fotoğraf ve video ile kayda alınır.

Aynı şekilde Gökova'da da Sakar Geçidinde konuşlanmış bir gözlem aracı ile tüm körfez izleniyor olabilir. (Görmedim, tahmin ediyorum.)

eh, senin uçan halı da tenekeden olduğundan radarda fazla parlamış demek ki! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İşin kötü tarafı, bu 15 gün maddesine dayanarak Okluk koyunda kışlayan tekneleri kovalamaları da gayet "yasal" olur.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2018, 10:09:25 Gönderen: Özgür Ökten »
*

A. D.

« Yanıtla #12 : Ağustos 13, 2018, 10:32:37 »
Peki 15 gün koyda demirli kalıp 1 gün yan koyda geçirip yeniden eski yerine geçtiğin zaman bir 15 gün daha kalabiliyor musun?
*

A. D.

« Yanıtla #13 : Ağustos 15, 2018, 01:08:40 »
Özgür korsan bildigim kadarı ile sakar tepede bir arac yok.ama sakar gecidini inen cıkan herkes karşi koya bakarsa benim tekne silüeti ile gözüküyor.eee bu bölgedeki alargada takılan tek yelkenli olarak bende dikkat cekiyorum elbetteki.
Sanırsam 15 gün mümkünse dolmadan bi tur atıp bikaç gün sonra tekrar demirlenebilir.sahil güvenlik sorun olmayacagını söyledi.
Bence biraz da mantıklı bazı insanlar tekneyi bırakıp gidiyor koylarda veya bi demir atan burası benimdiyor.koylarımızı ve bu güzellikleri eşit anlamda kullanabilmemiz icin mantıklı buldum sonradan düşündügümde.

SM-A530F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

A. H. Ö.

« Yanıtla #14 : Eylül 05, 2018, 18:38:06 »
Göcek koylarında yoğun dönemlerde bu sürenin 3 gün olduğunu duymuştum... Aslı varmı bilemiyorum.