0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. S.

Bumba Bağlantı Elemanı
« : Ağustos 16, 2018, 18:15:15 »
Geçici olarak bumba niyetine kullanacağım alüminyum boruyla onu direğe kavuşturan bağlantısını göstereyim istedim. Bağlantı elemanı HDPE'den mamul. Alüminyuma iki adet civatayla sabitlendi.

Pek estetik olmasa da tura çıkana kadar iyi iş göreceğinden eminim.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

Ynt: Bumba Bağlantı Elemanı
« Yanıtla #1 : Ağustos 16, 2018, 18:53:44 »
Bumbanın yukarı aşağı ve sağa sola dönüyor olması gerekir. Anladığım kadarı ile bu bağlantı direğe ve bumbaya sabit. Sağa sola dönmesi direk dönüyorsa mümkün olur ama yukarı aşağı hareket yok gibi.
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2018, 18:54:49 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »

*

A. F. G.

« Yanıtla #2 : Ağustos 16, 2018, 23:41:22 »
Tek cıvata olsa yukarı aşağı oynar. Gerek var mı, orasını bilmem.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Ağustos 17, 2018, 08:32:21 »
HDPE de Alüminyum da sürütünme ile kolay aşınan malzemelerdir. Tek bir civata ile oynama sağlanabilir ama civata yatağı mutlaka sağlam bir malzeme ile yataklanmalı.

*

E. S.

« Yanıtla #4 : Ağustos 17, 2018, 10:20:32 »
Bumbanın yukarı aşağı ve sağa sola dönüyor olması gerekir. Anladığım kadarı ile bu bağlantı direğe ve bumbaya sabit. Sağa sola dönmesi direk dönüyorsa mümkün olur ama yukarı aşağı hareket yok gibi.

Sağa sola direk sabit şekilde dönüyor. Yukarı aşağı da çıkıp iniyor ama belirli bir dereceye kadar. .. Niye yukarı aşağı oynamasını istiyoruz ve minimum kaç derece inip çıkmalı?

*

E. S.

« Yanıtla #5 : Ağustos 17, 2018, 10:23:39 »
HDPE de Alüminyum da sürütünme ile kolay aşınan malzemelerdir. Tek bir civata ile oynama sağlanabilir ama civata yatağı mutlaka sağlam bir malzeme ile yataklanmalı.

Alüminyumun sürtünmüyor. Yukarıda da belirttiğim gibi HDPE'nin ise beni tura çıkana kadar idare edeceğini düşünüyorum. Sonuçtan haberdar ederim.
*

E. S.

« Yanıtla #6 : Ağustos 17, 2018, 10:48:58 »
Alıntı
Sağa sola direk sabit şekilde dönüyor. Yukarı aşağı da çıkıp iniyor ama belirli bir dereceye kadar. .. Niye yukarı aşağı oynamasını istiyoruz ve minimum kaç derece inip çıkmalı?
Enes korsanım sınırlı yelken bilgim ile yorum yapmaya biraz da çekinerek yazıyorum ama ana yelkenin torunu almak için pupa palangasına ihtiyacınız var ve dolayısı ile bumbanın aşağı yukarı hareket etmesini sağlayacak bir bağlantı şekli geliştirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Bunu da Ahmet Korsanın dediği gibi halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

Alıntı
Tek bir civata ile oynama sağlanabilir ama civata yatağı mutlaka sağlam bir malzeme ile yataklanmalı.
Bu arada Güllükte alargada bağlı olarak canlı canlı gördüm teknenizi, Bayram tatilinde o bölgede olacağım, müsait olursanız sizinle tanışmak isterim. Saygılar.
*

E. S.

« Yanıtla #7 : Ağustos 17, 2018, 11:02:03 »
Enes korsanım sınırlı yelken bilgim ile yorum yapmaya biraz da çekinerek yazıyorum ama ana yelkenin torunu almak için pupa palangasına ihtiyacınız var ve dolayısı ile bumbanın aşağı yukarı hareket etmesini sağlayacak bir bağlantı şekli geliştirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Bunu da Ahmet Korsanın dediği gibi halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bu arada Güllükte alargada bağlı olarak canlı canlı gördüm teknenizi, Bayram tatilinde o bölgede olacağım, müsait olursanız sizinle tanışmak isterim. Saygılar.

Efe korsanım,

Tanışmaktan memnun olurum ve beklerim.

Rahat olunuz. Bende o sınırlı bilgi de yok. Dediğinizi doğru anladıysam benim o tür bir sorunum yok gibi görünüyor. Şöyle ki tüm yelkenle seyir tiplerini yaptığımı sanıyorum . Anladığım şu : Daha iyi yelken yapmak için seyir videoları çekip görüşlerinize sunmak gerekir. Belki böylece 1 knot daha hızlı gidebilirim.
*

A. Ç.

« Yanıtla #8 : Ağustos 17, 2018, 11:21:41 »
Yelken toru ile oynayarak verimi arttırabilirsiniz ama en önemlisi torun tekneyi yatırmaya (devirmeye olan etkisidir.