0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. D.

Bookshelf Hoparlörler Hakkında
« : Mart 12, 2024, 16:56:42 »
Herkese merhaba,

Aslında GK ile çok alakalı bir konu olmasada eminim aramızda deneyimli hi-fi meraklısı arkadaşlar vardır diye sormak istediğim bazı konular var.

Evde kendime yaptığım eglence odam var, yaklaşık 20m2 bir oda, burada genellikle pc üzerinden film, müzik ve oyun tüketiminde kaliteli ses alabilmek için Polk Audio XT20 model bookshelf hoparlör ve d class 2*100w lambalı çin malı bir amplifikatör(aiyima T9) satın aldım, sistem ilk geldiğinde henüz eğlence odasındaki mobilya gelmemiş olduğundan salonda tv ünitesi üzerine yerleştirerek birkaç gün dinleme fırsatım oldu.

Öncesinde müzik ve oyun amaçlı uzun yıllardır 3.5" sürücülü 2 yollu Presonus Eris e3.5 stüdyo monitörü tipi aktif hoparlörler kullandım, kulağımın alıştığı referans tını bu olmalı ki Polkların verdiği alt frekanslar çok tatmin edici gelsede, orta ve üst frekanslarda sönük kaldı diyebilirim, fakat genel deneyim ufak eq düzenlemeleri ile iyiydi.

Mobilya gelip sistemi odama taşıdığımda, sanırım masanın da boyutlarının küçük olmasından sebep, oturma pozisyonumda hoparlörlerin dinleme akslarına çok açılı kalıyorum. Ve bu durum çok kötü bir duyuma sebep oluyor, hoparlörün sesinden çok orta frekanslarda kabin yan duvarlarının rezonans seslerini duyuyorum. Ses tam anlamı ile çamur gibi, çoğu durumda dinlemeye tahamul edemiyorsunuz.

Bu durumda da bir çözüm gerekli oldu tabiki, aklımdan geçenler;

1- Bunları satıp daha küçük sürücülü hoparlörler almak,
2- Hoparlör kabinleri üretimde hi-end seviye bookshelflerde olduğu gibi içten ağaç karkas ile desteklenmemiş, sürücüleri söküp haporlör kabinlerini rezonans açısından kuvvetlendirmek ve sönümleme malzemeleri ile kabin iç yansımalarını daha kontrollü hale getirmek. Sizce bu sınıf bir hoparlörün kabin tasarımı bu denli kötü olabilir mi?
3- Çalışma masasının tekrar daha büyük ölçülerde yaptırarak 2 hoparlör arasını açmak,
4- Sorunun amplifikatörden olabileceğini düşünen arkadaşımız var ise alternatif bir amlifikatör edinmek,malum çin malı, veya test için ödünç bulmak.

Farklı fikirlere de açığım, simdiden fikirleriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mart 12, 2024, 17:16:03 Gönderen: Oktar Demircioğlu »

*

A. K.

Ynt: Bookshelf Hoparlörler Hakkında
« Yanıtla #1 : Mart 12, 2024, 19:52:45 »
Lambali amplilerden flat ses alirsin. Aslinda A class ses.  Eski sistemindeki cıs trak  sesler lambada yok. Markali lambali ile çin mali arasinda  trafo kalitesi ve lambanin markasi farklidir.  Zaten 25-30 komponent var .
Hoperlorlerin aktif olma gucu ile amplininki uyuşmadigi zamanda koþu ses alirsiniz.
Bence hoparlor veya ampliden birini tercih edin ve urunu baska sistemlerde deneyin.
Hifi maalesef 2+2 nin 4 ettiği bir sektor değil. Bulasiya kadar uğraşacaksiniz

*

E. S.

« Yanıtla #2 : Mart 12, 2024, 21:02:49 »
En zayıf halka amplifikatör.  Her cin sitesinin ilk sayfasında çıkan, gerçek bir tube valve değerinden bile ucuz bir amfi bu. Valve ölçüleri zaten çok küçük. İlla lambalı amfi olsun istiyorsanız 12 lik lamba ile değişebilen bir cin mali amfi alıp mevcut valfleri 12ax7 electro harmonics lamba ile değiştirip  birseyler umabilirsiniz. Ancak yerinizde olsam denon, yamaha, pioneer, marantz, kenwood vsvs  gibi ikinci eli de piyasada bulunan bir transistörlü stereo amfi edinirdim.

*

Y. A.

« Yanıtla #3 : Mart 12, 2024, 21:53:35 »
Hoparlörleri merak edip biraz bakındım, şöyle bir video var:

Buna göre bir kaç basit upgrade potansiyeli dışında fena değiller.

Büyük ihtimalle amfiden kaynaklı bir sıkıntı yaşıyorsunuz.

Diğer aklıma gelenler bas için reflex çıkışının duvarla arasındaki mesafenin azlığı sorun olabilir. Ben plakçalarla kullandığım benzer bir setupda bas sorununu çıkışlara bunun için üretilmiş süngerlerle reflex çıkışını kapatmakta buldum. Bunu yazarken aklıma geldi, zemin bağlantısı yeterli sönümleme sağlamayıp masa tablasından da ses çıkartıyor olabilir. 

*

O. D.

« Yanıtla #4 : Mart 12, 2024, 21:54:54 »
Değerli fikirleriniz çok önemli, tesekkur ederim.

Peki hoparlörlerin duvara bu kadar yakin olmasi olabilir mi acaba sorun, masa boyutlari gereği cok ta uzaklastirip deneyemiyorum, oda akustigi de pek iyi degil gibi, henuz icinde hali veya baska mobilya da yok.

Acaba ne kadar etkili?

*

O. D.

« Yanıtla #5 : Mart 12, 2024, 22:12:13 »
Hoparlörleri merak edip biraz bakındım, şöyle bir video var:

Buna göre bir kaç basit upgrade potansiyeli dışında fena değiller.

Büyük ihtimalle amfiden kaynaklı bir sıkıntı yaşıyorsunuz.

Diğer aklıma gelenler bas için reflex çıkışının duvarla arasındaki mesafenin azlığı sorun olabilir. Ben plakçalarla kullandığım benzer bir setupda bas sorununu çıkışlara bunun için üretilmiş süngerlerle reflex çıkışını kapatmakta buldum. Bunu yazarken aklıma geldi, zemin bağlantısı yeterli sönümleme sağlamayıp masa tablasından da ses çıkartıyor olabilir.

Merhaba,

Evet bende bu ve bunun gbi epeyce video izledim ve öyle satın aldım, aslında genellikle sorun alt mid ve üst frekans bass ların uğultu haline dönüşüyor olması, ki bu sorun salonda ki duvardan uzak dinlemelerde yoktu, o sebeple hoparlörlere müdahale etmeden önce diğer seçenekleri düşünüyorum, dediğiniz gibi bass reflex portlarının duvara fazlaca yakın olmasından sebep olabilir.

Masayı güncellesem, bi 15cm kadar derinlik artışı yapsam ve hoparlörleri birbirinden uzaklaştırsam, duvardan ve köşeden de yaklaşık 15 er cm uzaklaştırabilirim, acaba yeterli olur mu?
*

Y. A.

« Yanıtla #6 : Mart 12, 2024, 23:15:31 »

Merhaba,

Evet bende bu ve bunun gbi epeyce video izledim ve öyle satın aldım, aslında genellikle sorun alt mid ve üst frekans bass ların uğultu haline dönüşüyor olması, ki bu sorun salonda ki duvardan uzak dinlemelerde yoktu, o sebeple hoparlörlere müdahale etmeden önce diğer seçenekleri düşünüyorum, dediğiniz gibi bass reflex portlarının duvara fazlaca yakın olmasından sebep olabilir.

Masayı güncellesem, bi 15cm kadar derinlik artışı yapsam ve hoparlörleri birbirinden uzaklaştırsam, duvardan ve köşeden de yaklaşık 15 er cm uzaklaştırabilirim, acaba yeterli olur mu?
Masayı beşer santim artırarak öne çekip aynı kaynaktan bir şeyler dinleyerek deneyin bence. Sesin ideal hale geldiği (gelirse) noktaya göre çözüm üretirsiniz. Aksi takdirde ayak alıp masanın dışına çıkmak daha mantıklı olabilir.
*

O. D.

« Yanıtla #7 : Mart 13, 2024, 19:50:14 »

Merhaba,

Masayı beşer santim artırarak öne çekip aynı kaynaktan bir şeyler dinleyerek deneyin bence. Sesin ideal hale geldiği (gelirse) noktaya göre çözüm üretirsiniz. Aksi takdirde ayak alıp masanın dışına çıkmak daha mantıklı olabilir.

Yan duvar ve arka duvardan yaklaşık 15cm açtığımda dinleme deneyimi epey düzeldi, daha büyük bir masa yapılarak sorun çözülebilir gibi. Yardımlarınız için teşekkür ederim, hoparlör konumlandırmasının bu denli etkili olduğunu düşünmemiştim hiç.
*

Y. A.

« Yanıtla #8 : Mart 14, 2024, 11:55:14 »
Yan duvar ve arka duvardan yaklaşık 15cm açtığımda dinleme deneyimi epey düzeldi, daha büyük bir masa yapılarak sorun çözülebilir gibi. Yardımlarınız için teşekkür ederim, hoparlör konumlandırmasının bu denli etkili olduğunu düşünmemiştim hiç.
Rica ederim. Basit bir şekilde çözülmesine sevindim.