0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. G.

Fikrim Geldi Uygulamaları
« : Kasım 21, 2016, 21:07:56 »
BİLGİNİN ZEKATI :
   - Bilginin Zekatı öğretmektir. Gezgin Korsan bilgilerinden hep ben istifade edecek değilim ya; biraz da ben, bu başlık altında birkaç uygulamamdan bahsedip, bildiklerimin zekatımı vermeye çalışayım bari dedim Kıymetli Denizci Dostlar. Ola ki bir Denizcimiz istifade eder de DUA'sına muhatap oluruz.

- Bu arada fikri katkılarınıza da açığım; meğer ki müsademi-i efkardan barika-i hakikat doğarmış. Tabir-i diğer ile kabakları çarpıştırırsanız, ortaya nefis kabak çekirdekleri çıkar...

*

H. G.

Ynt: Fikrim Geldi Uygulamaları
« Yanıtla #1 : Kasım 21, 2016, 21:11:33 »
DIŞTAN TAKMA MOTORUN TATLI SU İLE YIKANMASI :
   - Dıştan takma motorların tuzlu suda kullanımı sonrasında temiz su ile devirdaim yaptırılarak yıkanması tavsiye edilir.
   - En azından sezon sonunda bu işlem mutlaka yapılmalı ve karbüratördeki benzin bitene kadar da devam edilmelidir.
   - Tatlı su ile yıkama için aslında bu motorların avadanlıkları arasında gövdeye takılan bir hortum veriliyor. Bu aparata tatlı su hortumu bağlanırsa yıkama yapılabiliyor.
   - Ancak ben, tam bir yıkama sağlayacağını düşünerek aşağıdaki resimde görüldüğü gibi daha klasik bir yöntem tercih ettim.
   - Depozitosuz 19Tl. Su Bidonunun tabanı kesildi ve ters çevrilerek kuyruk içine girecek şekilde motora bağlandı.
   - Vites rölantiye alındı.
   - Atılan tatlı suyun tekrar kullanılabilmesi için de huni ile tekrar bidona dolması için yönlendirildi.
   - Dikkat edilecek bir önemli husus şu; çalıştırılırken vitese takılmayacak, yoksa sistem darmadağın olur.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. G.

« Yanıtla #2 : Kasım 21, 2016, 21:12:22 »

*

H. G.

« Yanıtla #3 : Kasım 21, 2016, 21:16:11 »
TEKNEDE HAVALANDIRMA İÇİN PC FAN KULLANIMI :
   - Eskiden tekneye hafta sonu gittiğimde hep ağır bir koku olurdu. Bir müddet küçük kaplara Limon Tuzu koyup, teknenin değişik noktalarına yerleştirdim. Bir miktar işe yaradı. Limon Tuzu kaplarının içi yarıya kadar su doluyordu ki bu sistemin çalıştığına delalet ediyordu.
   - Sonra komşu Yaşar Reis bir fikir verdi; şimdi onu uyguluyorum. Tasarım Yaşar Reise ithafen arzolunur.     
   - Bunun için öncelikle çıkma veya piyasadan cüzi bir fiyata  PC Fan tedarik edilir.
   - Bu ürünün üzerinde üç kablo vardır; siyah ve Kırmızı kablolara, çakmak soketine ulaşacak kadar uzatma kablosu eklenir. Kablonun ucuna da 12V Çakmak Fişi bağlanır.
   - Sarı kablo ne işe yarar bilemiyorum; herhalde ısı sensörüne bağlı olup, bilgisayar çok ısındığında devreye girmesi için olabilir. Şimdilik benim işime yaramadı.
   - Sonra havalandırma deliklerinin bulunduğu yere (Örneğin Hatch'e monteli havalandırmanın altı ve Kamara Kapısı üzerindeki delikler) monte edilir. İçerideki rutubetli havayı dışarı atsın diye ben, fanları dışarı üfleyecek pozisyonda yerleştirdim. Ama belki de tersi yapılmalıdır; bilemiyorum, siz ne dersiniz?
   - Özellikle Hatch altına asma tertibatı biraz acemice oldu farkındayım ama üzerinde kafa yormaya da devam ediyorum.
   - Tekne terk edilirken çalıştırılan bu sistem sayesinde, sarfiyatı çok düşük, sessiz ve ucuz bir düzenekle teknemizin havalandırılması sağlanmış olacaktır.
   - Bu sistem çok düşük sarfiyatlı da olsa, Akülerin en azından Solar panellerle şarj ediliyor olmasına dikkat edilmelidir. İki Pc Fanın 7/24  çalışmasından benim 2*72Ah Tenvirat Akülerinin etkilenmediğine şahit oldum.
   - Güle güle kullanın Denizci Dostlar.   

*

H. G.

« Yanıtla #4 : Kasım 21, 2016, 21:17:31 »

*

H. G.

« Yanıtla #5 : Kasım 21, 2016, 21:18:03 »

*

H. G.

« Yanıtla #6 : Kasım 21, 2016, 21:20:04 »

*

H. G.

« Yanıtla #7 : Kasım 21, 2016, 21:21:20 »
PASARELLA BAŞTANKARA MONTAJ APARATI :
   - Benim gibi teknesini baştankara bağlamayı sevenler için fikrim geldi Kıymetli Denizci Dostlar. Pasarellayı teknenin pruvasına monte etmek üzere pratik bir aparat geliştirildi; bakalım sizin de işinize yarayacak mı?
   - Malum pasarellanın bir pimi vardır;  kıçtankara yanaşmalarda yuvasına yerleştirilir ve kullanılır. Ancak, pruvada genellikle böyle bir delik bulunmaz. Zaten uygun bir alan da yoktur.
   - Bunun için mevcut demir locasının bulunduğu parçanın uç kısmına benzer formda Kromdan bir plaka kestirdim. Bu plakanın üzerine de resimde görüldüğü gibi Pasarellanın piminin geçebileceği çapta bir Krom boru kaynattım. Demir locasının üzerinde mevcut iki vidanın tam karşısına da birer delik delince, parçayı kolayca monte etmek mümkün hale geldi.
   - Resimde görüleceği üzere pasarellanın pimini buraya yerleştiriyorum; Balon mandarını da askı tertibatı gibi kullanıp; üzerine monte ettiğim makara ile kolayca pasarellayı teknenin iskele baş omuzluğuna asabiliyorum.
   - Tekneye geldiğimde pasarellayı indirmek iki dakika artık. Ayrılırken toplamak da ona keza.
   - Baştankara ve kıçtankara arasındaki felsefeyi okumak isteyenler için de Bahar Öztürk'ün Naviga yayınlarından çıkmış KIÇTANKARA isimli ilginç bir kitabı var. Yazar, bir kısım Reislerin palamarlarını kolayca atıp çıkabilmek için teknelerini kıçtankara bağladıklarından bahseder. Bu tür Reisler yerleşik düzenle de kolayca irtibatlarını kesebiliyorlarmış.  Biz sanıyorum Limanı kolay kolay terkedemeyen Reisler sınıfındayız ki baştankara seviyoruz. Laf aramızda beni de teknenin havuzluğunun yani balkonunun deniz tarafına bakması cezbediyor. Ne o öyle, havuzluktan Rıhtımın betonunu seyredecek değiliz ya...       
*

H. G.

« Yanıtla #8 : Kasım 21, 2016, 21:22:57 »

*

H. G.

« Yanıtla #9 : Kasım 21, 2016, 21:24:09 »

*

H. G.

« Yanıtla #10 : Kasım 21, 2016, 21:24:46 »

*

H. E.

« Yanıtla #11 : Kasım 21, 2016, 21:47:00 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Çok güzel fikirler.
Özellikle pasarella uygulaması...
*

M. K.

« Yanıtla #12 : Kasım 21, 2016, 22:48:47 »

Sanırım daha da iyisi PC fanın dört neodimyum mıknatısla enerjiye gereksinim duymadan 7/24 kesintisiz çalışması olurdu. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Benzer uygulama örnekleri oldukça fazla. Kapalı devre bile çalıştırılsa havanın akışkan olması hem rutubetlenmeyi önler; hem de kokuşmayı önler sanırım...

« Son Düzenleme: Kasım 21, 2016, 22:54:40 Gönderen: Mehmet Köstekçi »
*

H. D.

« Yanıtla #13 : Kasım 21, 2016, 22:57:56 »
Vallahi güzel icat.
*

N. Y.

« Yanıtla #14 : Kasım 22, 2016, 00:19:42 »
Hulusi korsanım kaynak yapılan yerden paslanma yapmıyor mu? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap