0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

D. E.

Perseid Göktaşı Yağmuru
« : Ağustos 07, 2018, 21:53:43 »
Bu sene Perseid göktaşı yağmurunun 12 - 13 Ağustos tarihleri arasında zirve yapması öngörülüyor. Pazar gecesi en yoğun olduğu zaman ve özellikle sabaha karşı saatte 60 kadar göktaşına ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Ay bu tarihlerde çok genç evrede olacağından güneşe yakın kalacak ve erken batacak dolayısı ile gece boyu bulutsuz bir gökyüzü ve ışık kirliliğinden uzak kalmak şartıyla güzelce seyredilebilir. Tüm gökyüzünde görmek mümkün ama kuzey kuzeydoğu tarafını merkez kabul edebilirsiniz.

Her sene bu tarihlerde gözlemlenen bu tabiat olayı esasında dünyanın yörüngesinin bir kuyruklu yıldız yörüngesi ile kesişmesi ile meydana geliyor. Gördüğümüz meteorlar kuyruklu yıldız kalıntıları. Geldikleri istikamet perseus takım yıldızı tarafı olduğu için bu isimle isimlendiriliyor. Yoksa bu yıldızlarla bir ilgisi yok.

Bu tarihlerde denizde alargada filan olacak kaptanlar, özellikle sabaha karşı güzel bir göksel şölen seyredebilirler...

*

S. Ç.

Ynt: Perseid Göktaşı Yağmuru
« Yanıtla #1 : Ağustos 07, 2018, 22:02:48 »
Evet süper bir görüntü oluyor..
Marmaris de Kadırga koyu en yakın yer ve etrafında fazla yükselti olmaması dolayısı ile benim hersene bunu izlemek için gittiğim koy..
Bilgi için tşkler...Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

D. E.

« Yanıtla #2 : Ağustos 12, 2018, 20:55:48 »
Bu gece sayı olarak maksimumun beklendiği gece... Ben maalesef denizde olamayacağım, balkondan şansımı deneyeceğim artık...

Bir gençlik hatırası... Lise çağlarındayım, Çatalca'da dedemlerin çiftliğinde kalıyorum. Astronomi merakı var, babam 20x50 bir rus dürbünü almıştı (hala kullanıyorum bunu) rahmetli dedem de ona bir üçayak uydurmuştu. Onunla güneş batarken venüs, gece jüpiter uyduları, samanyolu merkezi bulutsular filan bakıyorum. (Çok aptalca bişey ama) güneş batarken önüne güya filtre niyetine kadın çorabı geçirip güneş lekesi filan gözlüyorum, şeklini çiziyorum.

Neyse perseidlerin görüleceği bir gece üşenmedim saati sabaha karşı 3 e filan kurdum. Bir süre camdan baktım, ürperdim dışarı çıkmaya bir tane görür gibi olunca korkuma hakim olup çıktım, 1-2 tane gördüm görmedim fazla tatmin olmamış bir şekilde geri dönerken hava da tam aydınlanmaya başladı, son bi baktığım yönden ışıl ışıl kocaman bir ateş topu rengarenk yanarak gökyüzünü baştan başa kat etti. O manzara hala gözümün önünde herhalde ölene kadar da kalır muhtemelen, öyle kazındı zihnime, bir tür mistik tecrübe gibi...

*

S. Ç.

« Yanıtla #3 : Ağustos 12, 2018, 21:33:49 »
Bu tip uzay ve gezegen sistemlerinden hoşlananlar,gayet doyurucu olan BBC Earth kanalını seyretmeli..her şeye cevap veren programları var..
Örneğin,en büyük gezegen olan Jüpiter,meğerse dünyanın on katı büyüklüğünde bir metal sıvı küreymiş geri kalan büyüklüğü etrafını saran gaz bulutuymuş...
2011 de atılan ve 2016 jüpiterin yörüngesine giren iki senedirde haber gönderen jino peykinin Nasa haberi bu..

*

B. B.

« Yanıtla #4 : Ağustos 13, 2018, 00:41:32 »
Dun aksam (c.tesi) uludağ buzul göllerinde kamp yaptık. Amacım yeni ayda gökyüzü ve yıldız yağmuru izlemekti. Amacıma %80 Ulaştım. Hava açıktı hiçbir ışık kaynağı olmayan 2300 m rakımlı krater gölü kenarından muhtşem bir gökyüzü ve 10-15 yıldız kayması izledim. Ancak hiç ışık kaynağı olmamasına rağmen mutlak karanlık yoktu , bursa şehir ışıkları ufuktan hiç kaybolmadı 100 m ötedeki beyaz arabamı süliet halinde görebiliyordum. Neticede 25 yıl evvel çankırı dağlarında bir kez denk gelebildiğim mutlak karanlıkta (başlangıçta paçama çarpan köpeğimi göremiyordum) her mm2 de bir yıldız görebildiğim muhteşem gökyüzünü yine göremedim (%80i vardı dün)
Hocam size sorum şu mutlak karanlık mümkün mü. ufukta hiç ışık görmeyebileceğim bir yer varmı ülkemizde.

*

D. E.

« Yanıtla #5 : Ağustos 13, 2018, 00:53:22 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Dun aksam (c.tesi) uludağ buzul göllerinde kamp yaptık. Amacım yeni ayda gökyüzü ve yıldız yağmuru izlemekti. Amacıma %80 Ulaştım. Hava açıktı hiçbir ışık kaynağı olmayan 2300 m rakımlı krater gölü kenarından muhtşem bir gökyüzü ve 10-15 yıldız kayması izledim. Ancak hiç ışık kaynağı olmamasına rağmen mutlak karanlık yoktu , bursa şehir ışıkları ufuktan hiç kaybolmadı 100 m ötedeki beyaz arabamı süliet halinde görebiliyordum. Neticede 25 yıl evvel çankırı dağlarında bir kez denk gelebildiğim mutlak karanlıkta (başlangıçta paçama çarpan köpeğimi göremiyordum) her mm2 de bir yıldız görebildiğim muhteşem gökyüzünü yine göremedim (%80i vardı dün)
Hocam size sorum şu mutlak karanlık mümkün mü. ufukta hiç ışık görmeyebileceğim bir yer varmı ülkemizde.

Buna ışık kirliliği deniyor Bülent kaptanım, mükemmel gözlem için gözünüzün karanlığa yarım saat boyunca alışıp göz bebeklerinizin iyice açılması yetmiyor maalesef, bulunduğunuz konum da önemli dediğiniz gibi. Şu adresten detaylı haritaya ulaşabilirsiniz tüm dünya için: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Turkiyede haritadan görebileceğiniz gibi şehir dışındaki çoğu kırsal yer müsait,  Tübıtakın Antalyadaki gözlemevi de fena değil diye biliyorum, burada gözlem şenliği filan da yapılıyor, öğrencilerimden gidip çok memnun dönen olmuştu ama 4-5 yıl önce idi bu, şu andaki durum nedir bimiyorum.
*

M. B. A.

« Yanıtla #6 : Ağustos 13, 2018, 12:09:47 »
Pazartesi sabah 02:00-03:30 arası Altınoluk'taki evimin balkonundan gözlemleme fırsatı buldum. Dört tanesi muazzam parıltılı olmak üzere 15 civarında şahit oldum. Çok müthişti. Planım denizde olmaktı ama 2018 yaz seyahatimizi erken tamamlamak zorunda kaldığımız için kısmet olmadı...
*

H. T.

« Yanıtla #7 : Ağustos 13, 2018, 17:38:33 »
Boynuz'da izledik. Sabahın ilk saatlerine kadar ayakta kaldığımıza değdi kesinlikle. Teşekkürler Doğan korsanım. Yazmasan haberim bile olmazdı...
*

B. B.

« Yanıtla #8 : Ağustos 14, 2018, 08:54:24 »
Doğan hocam harita müthiş oldu çok teşekkür ederim