0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

Ynt: Isıtıcı tavsiyesi yapar mısınız?
« Yanıtla #15 : Aralık 23, 2018, 13:25:01 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #16 : Aralık 23, 2018, 14:14:10 »
Elektrikli ısıtıcı da  doğrudan akülefre bağlanmal zorunda, ayrıca üretilecek ısı da çok yüksek değil. Tam geçici çözüm gerekiyorsa mutfak ocaklarından birini yanık tutmak yeterli olur. Açık alevden hoşlanmıyorum diyorsanız, üstüne bir ateş tuğlası veya benzeri bir şey koyarsınız, 25A ısıtıcıdan daha çok ısı verir.

Varsa fırını da yakılıp, kapak açik bırakılırsa, miss 2-3 bin watt ısıtıcı olur.

Ocaktaki ateşin üzerine 'Lava' döküm tava konur. Ara sıra kizgin tava üzerine su atilarak cisss yaptırilıp,  Sauna hissi yaratilabilir.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #17 : Aralık 23, 2018, 14:44:47 »
Eski teknemin eski sahibi küçuk tüp üzerine takılan kamp tipi ısitıcı kullanıyordu. Bana bıraktı ama ben hiç kullanmadim.

1500 watt diyor burada. Lavabo icine koyup bağlanırsa guvenli olur.

Link garip oldu sildim.
Foto koyuyorum. Nurgaz kamp soba diye geçiyor.

« Son Düzenleme: Aralık 23, 2018, 14:53:35 Gönderen: Ümit Özdoğan »

*

R. E.

« Yanıtla #18 : Aralık 23, 2018, 14:54:28 »

4-5 sene önce portable webasto türü bir şey görmüştüm. Dizel deposu üstüne monte edilmişti. Sanırım  hala da vardır. Biraz pahalı olmalı. Seyirde kullanılamaz mı?

*

H. E.

« Yanıtla #19 : Aralık 23, 2018, 15:03:37 »
Eski teknemin eski sahibi küçuk tüp üzerine takılan kamp tipi ısitıcı kullanıyordu. Bana bıraktı ama ben hiç kullanmadim.

1500 watt diyor burada. Lavabo icine koyup bağlanırsa guvenli olur.

Link garip oldu sildim.
Foto koyuyorum. Nurgaz kamp soba diye geçiyor.

LPG yanınca çok su buharı çıkarıyor. Tekne için uygun değil. Zaten havalandırma sorunu da var.

*

O. E.

« Yanıtla #20 : Aralık 23, 2018, 15:12:49 »
Oksijen tüketerek ısı üreten çözümler , riskli 5 dakika ıstıcağım diye 10 dakika havalandırmak gerekecektir

Baş ağrısı bonus

*

R. E.

« Yanıtla #21 : Aralık 23, 2018, 15:16:34 »

Tabii böyle Abdülmucit Kesbiçer işlerinden değildi.

Buna benzer bir şeydi.

*

A. Ş.

« Yanıtla #22 : Aralık 23, 2018, 18:19:18 »
İyi güzelde ,Yanlış anlamadı isem ,
Atilla Kaptan Başkasına ait bir Tekneyi ,
A noktasından B noktasına götürecek ...
Tekne sahibine Çorum Kaloriferi ,Webasto ,İnvertör falan taktıracak durum olmayacak bu sebebten geçici çözüm gerekiyor.
Bu bağlamda Motor çalıştırmakta da bir sakınca olmadığına göre
En makul çözüm kendisinin bulduğu ısıtıcı gibi gözüküyor.

Aynen öyle Oktay korsanım. Portatif ve ucuz bir çözüme ihityacım var.
*

C. K.

« Yanıtla #23 : Aralık 23, 2018, 18:23:39 »
İki adet 12 v ile çalışan battaniye alınır saatte 2,5 Amper çeker.hem yattığın yer sıcacık hem ortamı ısıtsın. 34 Watt tüketimi var. Fiyatı 125 tl
*

R. E.

« Yanıtla #24 : Aralık 23, 2018, 20:07:39 »

Atilla korsanın sorusu çeşitli seçenekler içinde bir cevap buldu sanıyorum. Seçenekleri değerlendirmek de onun işi.

Benimse merak ettiğim portable dizel ısıtıcının teknede kullanımı konusu. Hiç deneyen var mı? Varsa en önemli bilgileri o verecektir.

Deneyen yoksa bunu araştıracağım. Nadiren kış aylarında denize çıkan biri olarak, aynı zamanda da oldukça ılıman iklimde yaşadığım göz önüne alınırsa geceleri kamara içini sıcak tutacak, tekneyi delmek, iç tadilat gerektirmeyecek bir ısıtıcı arandığında akla en uygun çözüm portable ısıtıcı gibi geliyor bana. Seyirde zaten sıkı giyiniliyor. Esas ihtiyaç seyir sonrası mola verildiğinde ısınabilmek.. Kamara içini yaşanabilir seviyede tutabilmek.

Sanırım portable ısıtıcı doğru çözüm. Kış aylarında yapılacak kara kamplarında da değerlendirilebilir ayrıca.. Yanılıyor muyum?

*

A. Ç.

« Yanıtla #25 : Aralık 23, 2018, 20:31:15 »
Tekne içinde yanacak her türlü yakıt mutlaka bir baca veya egsoz ilebağlı olmalıdır. Gündüz sadece ısınma amaçlı kamaraya havuzlukta başkalarının olması koşulu ile inmek belki yapılabilir. Gece sıcak uyumak için mutlaka dıla gazları atacak bir çıkış olmalıdır. Evlerde kullandığımız bacasız ısıtıcılar hacmın büyüklüğü nedeni ile güveniilir olarak düşünülebilir ama kısıtlı hacımda ve ısı izolasyonu zayıf bir yapıda kesinlikle güvenli değildir.
*

O. E.

« Yanıtla #26 : Aralık 23, 2018, 20:41:04 »
Recep Hocam
Bunu mu kast ediyorsunuz ?
Eğer bu ise fiyatı 800 Dolardan başlıyor, birde wallas marka fin malı var onlarda 1400 Eurodan başlamakta, sanırım webasto fiyatlarıda bu civarda...

« Son Düzenleme: Aralık 23, 2018, 20:55:41 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

R. E.

« Yanıtla #27 : Aralık 23, 2018, 21:16:59 »

Bunu mu kast ediyorsunuz ?

Bu veya benzeri bir şey. Ama fiyat ciddi yüksek. Portable ısıtıcının dışarda tutulup sıcak hava hortumunun içeri uzatılacağı bir düzenek aklımdan geçiyor. Çadırlarda kullanılan modeller başka neler var? Yani kendi dışarda yanan, içeri ısısı verilen..

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #28 : Aralık 23, 2018, 21:37:52 »
Sevgili korsanlar selamlar,

Ocak ayında uzunca bir transferimiz oacak. Tekne Oceanis 393...  Webasto yok teknede. Geceleri uyurken ve otururken, en azından havayı biraz kırması için, aşağıdaki ürünü düşünüyorum. Tabii ki motor çalışırken çalıştıracağım ve motoru kapatırken, onu da kapatacağım. Aranızda kullanan var mıdır, düşüncelerinizi merak ediyorum.

Özellikleri ve fotoğrafı şöyle:

12 Volt ile çalışan portatif ısıtıcı fan.

* Otomobil, minibüs, karavan, traktör, iş makinası, kamyonet vb. gibi araçlarda kullanılabilen hızlı bir ısıtıcıdır.
* 300W gücünde
* 25 Amper
* Ayarlanabilir fan hızı.
* Sadece fan olarak da kullanılabilir.
* CE onaylıdır.
* Boyutları : 200x170x120mm
* Aracın elektrik tesisatına bağlanması gerekir, güçlü bir ısıtıcı olduğu için çakmaklık soketi ile kullanılmaz.
* Kullanılırken mutlaka aracın çalışır vaziyette yani akünün şarj durumunda olması gerekir yoksa araç aküsünü kısa bir sürede bitirebilir.
* 0 derecenin altını gören illerimizde kullanımı çok uygun değildir.

Fiyatı da 470 TL...

12 volt ısıtıcı hiçbir işe yaramaz, anca kendini ısıtır. İkinci teknemizde jeneratör yoktu, invertör küçüktü,  12 volt kettle aldık (en iyi markasından) taktık çakmağa tık yok ısıtmıyor geri götürdük, yenisi aynı geri götürdük.  3.'de anladık ki yarım saat sonra ancak kabarcıklar çıkmaya başlıyor. Toptan iade.

Geçici bir ısıtıcı lazımsa Koçtaşlarda falan satılan 200-300 liralık minicik benzinli jeneratörler var, onlardan alın yada tanıdıktan bulursanız emanet alın. Hemen her evde olan fanlı yada seramik ısıtıcılardan götürün. 220 volt ile güvenli şekilde ısınırsınız. Tabiki jeneratörü dışarıda çalıştırmak koşuluyla..
*

R. E.

« Yanıtla #29 : Aralık 23, 2018, 22:56:04 »
O jeneratörün gürültüsüne kafa dayanmaz. Benzinli olması, 2 zamanlı olması ayrı dert. Bana pek çözüm gibi gelmedi. Çadır ısıtıcılarına baktım bir şey bulamadım..

Simdi şöyle bir şey gördüm. Ama bu da pahalı

Bu da çin malı..

« Son Düzenleme: Aralık 23, 2018, 23:11:14 Gönderen: Recep Ertürk »