0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. E.

Teknelerde Yağmur Suyu Biriktirme
« : Kasım 23, 2017, 10:30:53 »
Teknelerde yağmur suyunu toplama ve biriktirme ile ilgili tecrübesi ve fikri olan korsan var mı?
Konu ön güvertede düz vaziyette duran botun içindeki suyu depoya aktarma fikrinden çıktı. Kendi evimizde çatı suyunu biriktiriyoruz. Bazı kuvvetli yağışlarda kısa sürede oldukça büyük miktar toplamak mümkün.  Ancak nasıl filtre edilir? Nasıl bir düzenek yapılır? Güvertedeki tüm suyu toplayabilir miyiz? gibi zihni sinir fikirler uçuşuyor...

*

Ö. Ö.

Ynt: Teknelerde Yağmur Suyu Biriktirme
« Yanıtla #1 : Kasım 23, 2017, 10:58:05 »
Herhalde en pratiği böyle bişey.
Çanta içinde basit su filtresi, serbest akışla direk depoya.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tek sorun rüzgarlı havada bu muşambanın uçuşup suları etrafa dağıtması, hortumunu koparması filan olur sanırım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (tapatalk)

*

A. C.

« Yanıtla #2 : Kasım 23, 2017, 11:03:18 »
Yağmurun havadaki istenmeyen maddeleri yıkamak gibi bir fonksiyonu olduğunu da unutmamak lazım. Bunların büyük kısmı da mekanik/basit filtrasyon ile arındırılamaz zararlı maddeler olacaktır. Hele havası çok da temiz olmayan kıyılarda.

Dolayısı ile bence yağmur suyu toplanacaksa da ayrı bir depoda tutulmalı. Aksi halde depoda mikrobik veya kimyasal kirlenme kaçınılmaz olur ve ben olsam o suyu diş fırçalamak için dahi kullanmazdım.

Yağmur suyunu evde toplayanlar, genelde tuvalet gibi yerlerde (ayrı tesisat varsa) ya da bahçe sulamada kullanıyor çoğunlukla.

Tabi kıyıdan alınan bazı kuyu sularının daha iyi olduğunu söylemek de zor; o açıdan bakılınca da bu söylediklerim anlamını kaybediyor olabilir tabi...

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Kasım 23, 2017, 11:35:26 »
Yağmur suyu analiz sonuçları:

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #4 : Kasım 23, 2017, 11:49:30 »
Yağmur suyu analiz sonuçları:
Kimyadan hiç anlamam ama sanki arıtılmış suya göre daha sağlıklı, mineralli filan gibi geldi bana! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Muhtemelen istanbul vb. gibi büyük şehirlerde değil ama bizim güneyin sanayi olmayan bakir koylarında mantıklı gibi.

Kaldı ki teknede depo suyunu zaten içmiyoruz, tuvalet, bulaşık, el-yüz yıkama için sorun olacağını sanmam.
Dişimizi de içme suyuyla yıkarız artık. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. C.

« Yanıtla #5 : Kasım 23, 2017, 12:02:34 »
Değerleri ben de anlamıyorum rapodaki, ancak hangi mevsimde, hangi hava koşullarında ve nerede alındığına göre sonuçlar çok değişecektir.

Büyük şehirlerde sıkıntılı olabilir ancak güneyde problem olmaz diyemeyebiliriz. Keza, bulutlar çok uzun mesafelerde taşıyıcı olabiliyor. Örneğin Türkiye'de sahra tozunu taşıyıp getirmiş bulutlardan kaynaklanan toz içerikli yağmurlar yaşadık. Eğer bulutların deniz tarafından geldiğini biliyorsak güneydeki yağmurlar makul olabilir, ancak yukarıdan gelen bulutların içinden ne çıkacağını kestirmek zor. Yani, yağmuru düştüğü lokasyona göre değerlendirmek değil de, yağmuru getiren bulutun oluştuğu lokasyona göre değerlendirmek gerekir sanırım.

Hatta bir ara bulutlarda bakterilerin de taşınabildiğine dair bir yazı okumuştum, doğru ise.

Tabi kullanımda dikkat edilirse ve belli amaçlar dışına çıkılmazsa, hala birçok kuyu suyundan (ve hatta Ankara'da zaman zaman kullandığımız Kızılırmak suyundan) çok daha sağlıklı olabilir, ona kuşku yok.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #6 : Kasım 23, 2017, 12:10:15 »
evet, bulutların oluştuğu yer deyince bu günlerde gündemde olan yine Rusya'da bir nükleer kazanın gizlendiği haberleri geldi aklıma.

Şu sıralar biz de biraz radyoaktivite alıyoruz gibi;
Haberi burada: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Alıntı
Rusya, Ural Dağları'nda normalden 1000 kat fazla radyoaktif kirlilik olduğunu doğruladı ancak nükleer kaza iddialarını hala yalanlıyor.

Fransa Nükleer Güvenlik Enstitüsü (IRSN) 9 Kasım’da yaptığı açıklamada Avrupa üzerinde radyoaktif bulut tespit edildiğini, bunun da Rusya ya da Kazakistan’da meydana gelen bir nükleer kazanın sonucu olabileceğini açıklamıştı.

IRNS'nin konuyla ilgili paylaştığı bilgilerde İskandinavya ve İngiltere gibi Avrupa'nın kuzeyinde tespit edilen radyoaktif madde oranının Türkiye ve Balkanların bir bölümünde de bulunduğu ve bunun kaynağının da Ural Dağlarının güneyi olduğu belirtildi.

IRSN’nin bu iddiasına uzun süre sessiz kalan Rusya’dan ilk açıklama bugün geldi.

1000 kat fazla radyoaktif madde tespit edildi

Rusya Meteororloji Dairesi’nde yapılan açıklamada Ural Dağları’ndaki iki ayrı meteoroloji istasyonunda Eylül ve Ekim aylarında yapılan ölçümlerde radyoaktif ruthenyum 106 kaynaklı yüksek kirlilik tespit edildiği duyuruldu. Ölçümlerde elde edilen ruthenyum oranının Urallar’ın güneyindeki Agrayaş istasyonunda 986, Novogorny istasyonunda da 440 kat fazla olduğu belirtildi.

Nükleer tesise 30 km mesafe

Agaryaş istasyonu, Rusya devlet nükleer şirketi Rosodam için nükleer yakıt ve radyoaktif materyal üreten Mayak santraline 30 kilometre mesafede yer alıyor.

Artıgerçek'in haberine göre, Mayak’tan şimdiye kadar yapılan açıklamalarda radyoaktif madde artışı ve kaza iddiaları yalanlandı.

Greenpeace harekete geçti

İddialar nedeniyle Greenpeace de harekete geçti. Greenpeace Rusya, Rosatom’a iddialarla ilgli soruşturma yapma ve Mayak’taki kazanın sonuçları konusunda kamuoyuna bilgi verme çağrısı yaptı. Greenpeace ayrıca Rusya’daki savcıların, nükleer sızıntının saklanması ihtimaline karşı soruşturma başlatması için mektup yazacaklarını duyurdu.
« Son Düzenleme: Kasım 23, 2017, 12:11:12 Gönderen: Özgür Ökten »
*

K. T.

« Yanıtla #7 : Kasım 23, 2017, 14:53:25 »
Tekne alardaga olduğundan su büyük ihtiyaç. Ayda bir 19l damacanayı doldurup tekneye taşıyoruz falan. Teknemde her daim kullandığım İglo buzluğu yağmurlu havalarda teknenin baş tarafına koyuyorum. Ciddi su birikiyor. Benim için en pratik çözüm bu.
*

S. Z.

« Yanıtla #8 : Kasım 23, 2017, 22:39:26 »
Herhalde en pratiği böyle bişey.
Çanta içinde basit su filtresi, serbest akışla direk depoya.

Tek sorun rüzgarlı havada bu muşambanın uçuşup suları etrafa dağıtması, hortumunu koparması filan olur sanırım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (tapatalk)

Tecrübe ettiğim tek yöntem. 70 sonları ve 80 başlarında kullanıyorduk. Özellikle tropikal iklim kuşağında çok işimize yarıyordu.
Tabi yağmur suyunu direk içme suyu olarak kullanmıyorduk. Bir kimyasal katkı vardı toz ya da tablet biçiminde suda eriyen. İsmini hatırlayamadım çok yıllar geçtiğinden üzerinden ama hatırlar ya da bulursam o nu da paylaşırım.

Selametle.
*

Ş. Ö.

« Yanıtla #9 : Kasım 24, 2017, 10:53:52 »

*

Ş. Ö.

« Yanıtla #10 : Kasım 24, 2017, 13:54:52 »
Bizim iklimimizde suya ihtiyacımız olduğunda pek yağmur olmuyor.Yağmur olduğunda denizde pek olmuyoruz.İklim değişmeye başladı gerçi yaz yağmurları artarsa zihni sinir projeleri artar.
*

A. Ö.

« Yanıtla #11 : Kasım 27, 2017, 16:02:30 »
Teknemi uzun yola hazırlarken, temiz su depolarımdan birini sürekli su yapıcımdan gelen su ile doldurdum, içine Yacthicon temizleyici tabletler attım, içilecek su ihtiyacı içinde mutfak çeşmesine gelen boruya bir adet mineral katkısı filtresi (dolomit) arkasına bir de 25 mikron filtre koydum, akan su içilecek kıvamda oldu. Yağmur suyu da hemen hemen aynı özellikte olduğundan denenebilir diye düşünüyorum.
*

N. D.

« Yanıtla #12 : Kasım 28, 2017, 14:44:08 »
mineral katkısı filtresi (dolomit) arkasına bir de 25 mikron filtre koydum, akan su içilecek kıvamda oldu.

Aygün korsanim, bu benide düsündügüm bir konu nasil bir filitre bu nerden temin edilir?
*

A. Ö.

« Yanıtla #13 : Kasım 30, 2017, 14:43:13 »
Nedim korsan merhaba,
Filtre bildiğimiz camlı, çift hazneli su filtresi 3/4 inç, sadece en içteki hazneye dolomit tozu koyuyorsunuz, ben de arkadaşım olan bir su arıtıcıya sordum bu minerizasyon malzemesi nedir diye, hazır minerizasyon filtrelerin içindeki malzeme dolomit tir,(Kalsiyum ve mağnezyum karbonatlı kayaç tozu) maksat saf suya mineral takviyesi yapmaktır dedi. 2 kg aldım buradan çıkan su, ilk başlarda biraz bulanık oluyor diye arkasına bir de 25 mikron filtre daha koydum, şimdi düzeldi. Daha ikinci kaptanı ikna edemedim ama gelen su berrak ve tatlı oldu.
Sizin de bir araştırma yapmanızda yarar var.

Alıntı:Ters ozmoz sistemi sonrasinda saflastirilmis olan ürün suyunun pH degerini yükseltmek ve insan sağlığına faydali olan mineralleri kazandirmak için kullanilmaktadir. Dolomit filtreler manuel kontrollüdür. Su, filtre içerisinde yukaridan asagiya dogru süzülürken dolomit minerali eriyerek suya kalsiyum, magnezyum ve karbonat gibi dogal mineraller kazandirilmis olur. Zaman içerisinde eridikçe eksilen mineralin üzerine yenisi ilave edilerek minerallendirme işlemine devam edilir.

Selam ve sevgilerimle
*

N. D.

« Yanıtla #14 : Kasım 30, 2017, 16:40:47 »
tesekkür ederim, evet uzun süre teknede kalinca mantikli bir cözüm.