0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ü. G.

yanmar motor takozu
« : Şubat 03, 2013, 18:30:52 »
Sevgili korsanlar,
Derdim büyük. Teknenin motorunun altında yağ sızıntısı farketmiştim. Karter contasından sızıntı vardı. Hafta sonu ustayı çağırdım ve motoru sökme kararı aldık. Motor böylece komple bir bakıma girecekti ve değişmesi gereken diğer parçalarda değişecekti. Motor söküldü ve vinçle kolayca tekneden çıkarılıp kamyona yüklendi ve tamirhaneye gitti. Motor sökülünce ortalığı iyice bir temizlemek için işe giriştim. Motor olmayınca teknenin içi çok rahatladı.
Sintineyi temizlerken motorun takozlarına bakmak aklıma geldi ve süpriz. Takozların biri tam kopuk diğeri yarım ve diğer ikisi de anca durumu idare eder durumdalar. Hesapta olayan bir durum ortaya çıktı. Şimdi motor takozu arıyorum. Bunun için internette yanmar takozu araştırdım ancak bulamadım. Özellikle vetus motor takozları yaygın.

İki sorum olacak;
Yenisini nereden bulabilirim?
Elimdeki takozlarda lastikler metale yapıştırılmış ancak paslanma ile metal ve lastik ayrılmış. Temizlenip yapıştırma olabilir mi?

teşekkürler

*

O. B.

Ynt: yanmar motor takozu
« Yanıtla #1 : Şubat 03, 2013, 18:47:01 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sevgili korsanlar,
Derdim büyük. Teknenin motorunun altında yağ sızıntısı farketmiştim. Karter contasından sızıntı vardı. Hafta sonu ustayı çağırdım ve motoru sökme kararı aldık. Motor böylece komple bir bakıma girecekti ve değişmesi gereken diğer parçalarda değişecekti. Motor söküldü ve vinçle kolayca tekneden çıkarılıp kamyona yüklendi ve tamirhaneye gitti. Motor sökülünce ortalığı iyice bir temizlemek için işe giriştim. Motor olmayınca teknenin içi çok rahatladı.
Sintineyi temizlerken motorun takozlarına bakmak aklıma geldi ve süpriz. Takozların biri tam kopuk diğeri yarım ve diğer ikisi de anca durumu idare eder durumdalar. Hesapta olayan bir durum ortaya çıktı. Şimdi motor takozu arıyorum. Bunun için internette yanmar takozu araştırdım ancak bulamadım. Özellikle vetus motor takozları yaygın.

İki sorum olacak;
Yenisini nereden bulabilirim?
Elimdeki takozlarda lastikler metale yapıştırılmış ancak paslanma ile metal ve lastik ayrılmış. Temizlenip yapıştırma olabilir mi?

teşekkürler
Yanmar parçalarını Istanbul Denpar'da bulabilirsiniz sanıyorum. İnternetten sipariş veriyorsunuz adrese gönderiyorlar. Satış bölümü ile görüşün.

*

M. A.

« Yanıtla #2 : Şubat 03, 2013, 18:51:03 »
Yanmarın orijinal motor takozlarının fiyatını duymak istemezdim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mecburmusunuz acaba yanmar takozu koymaya?
Ermaksanın çok kaliteli alüminyum vibrasyon takozları var eğer uydurabilirseniz.
Ben perşempe pazarında adedine 80 TL fiyat almıştım 2 sene önce, fabrikasını bulup adedini 60 TLye almıştım.
4 adet yanmar takozu 1000 TLnin altındaysa çok şaşırırım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. D.

« Yanıtla #3 : Şubat 03, 2013, 19:39:14 »
Sağlam takozu örnek olması için yanına alıp 2. sanayi sitesine gidip  kauçukçuları yada takozcuları gezeceksin elbet birisinde elindeki örnekle aynı işi yapacak olan takozu bulacaksın (görüntüsünün birebir aynı olması gerekmez)
Saygılar
motorunuzun gittiği dükkandaki kişiler size nereden takoz bulunacağını tarif ederler 
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2013, 19:40:42 Gönderen: Hüseyin Durmaz »

*

Ü. G.

« Yanıtla #4 : Şubat 03, 2013, 20:03:32 »
Yanmarın orijinal motor takozlarının fiyatını duymak istemezdim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ermaksanın çok kaliteli alüminyum vibrasyon takozları var eğer uydurabilirseniz.
Ben perşempe pazarında adedine 80 TL fiyat almıştım 2 sene önce, fabrikasını bulup adedini 60 TLye almıştım.
4 adet yanmar takozu 1000 TLnin altındaysa çok şaşırırım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

yanmar takozu koymaya umarım mecbur değilimdir. Sadece bir yerde (internette) bir fiyat gördüm ve bana göre uçuktu. 530 tl tek bir takoz....
Denparın websitesi çıkmıyor oradan fikir alamadım. Nette çok sayıda vetus takoz var. Onlar nasıldır?

*

Ü. G.

« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2013, 20:14:22 »
Murat korsanım,
Ermaksanın alüminyum takozlarından memnun musunuz. Onların biraz sert olduğunu duymuştum. Titreşimi yeterince alıyorlar mı?
*

O. B.

« Yanıtla #6 : Şubat 03, 2013, 20:58:20 »

Hiçbir mecburiyet yok. Yüksekligi  aynı olsun ve  motor yükte çalışırken vuruntu yapmsaın her takoz olur.
*

Ü. G.

« Yanıtla #7 : Şubat 03, 2013, 21:07:51 »
takozu seçerken motorun vuruntu yapıp yapmayacağını nasıl anlayabilirim?. Yanmarın takozlarından çok memnundum ama orjinalini alamayacağım için uygun bir şeyler takacağım.
*

O. B.

« Yanıtla #8 : Şubat 03, 2013, 21:11:43 »
takozu seçerken motorun vuruntu yapıp yapmayacağını nasıl anlayabilirim?. Yanmarın takozlarından çok memnundum ama orjinalini alamayacağım için uygun bir şeyler takacağım.
Kullanacagınız takozdaki lastiklerin, motorun calışması esnasında gelen yük altında tümüyle ezilmemesi gerekir. Ben olsam Yanmar takozundaki boşluk miktarı kadar boşluğu olan takoz bakardım. Çalışırken boşluğu kontrol ederdim.
*

H. D.

« Yanıtla #9 : Şubat 03, 2013, 21:17:00 »
sonuçta çok memnun olduğunda bozulmuş alacağının nasıl olacağını dert etme.Orhan korsanımın yazdığı gibi orjinal takozdaki kauçuk kalınlığından az olmasın ayrıca eni boyu da daha küçük olmasın dikkat edeceğin sadece bu kadar
*

Ü. G.

« Yanıtla #10 : Şubat 03, 2013, 21:31:35 »
sonuçta çok memnun olduğunda bozulmuş alacağının nasıl olacağını dert etme.Orhan korsanımın yazdığı gibi orjinal takozdaki kauçuk kalınlığından az olmasın ayrıca eni boyu da daha küçük olmasın dikkat edeceğin sadece bu kadar

katılıyorum elbette. ancak nette baktığım modellerin hepsinde kauçuk kalınlığı daha az. acaba daha az kalınlıkla benzer verim mi elde edebiliyorlar?

aşağıda linkini verdiğim modeli takmayı düşünüyorum. 40 hp yanmara teoride uyar görünüyor. ne dersiniz?
*

H. D.

« Yanıtla #11 : Şubat 03, 2013, 21:45:15 »
Bakın size ezberden bir tavsiyede bulunayım.Linkini verdiğiniz takoz gövdeye iki vida ile tuturuluyor, eğerki gövdeye delik açabilme imkanınız varsa şekil olarak böyle takozdan vaz geçebilirsiniz,teknik olarak hiç bir sıkıntı olmaz.
Saygılar
*

M. İ.

yanmar motor takozu
« Yanıtla #12 : Şubat 03, 2013, 21:54:12 »
Peki kauçuk sadece bir kauçuk mudur ? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yani burada sadece kalınlık faktörü ele alınmış.
Hammaddesindeki karışım vs. faktörlerinin de vibrasyon emişinde, dayanıklılığında fark edeceğini düşünüyorum.
Çok para harcama kabiliyeti olan birisi değilim ama her zaman yan sanayii alırken 2 kere düşünürüm.
Hele burada motor takozundan bahsediyoruz ve beklenmedik anda kopan-kırılan bir takoz motorun yerinde eğilmesine , şaft yataığının bozulmasına vs. Sebep olabilir, hatta durup dururken teknenin ortasında bir motor bulabilirsiniz..
Ben olsam maliyeti yüksek de olsa önemli ve 10 senede bir değişecek bir parçayı mümkünse orjinal tercih ederim.

Sent from my iPad using Tapatalk HD
*

H. D.

« Yanıtla #13 : Şubat 03, 2013, 21:57:33 »
Tercihler kişiseldir saygım vardır.Ama sonuçta motor takozu takozdur,hepsinin kauçuğu pratikte aynıdır, bende  çuvalla para vermeye gerek yok diye düşünüyorum.
Saygılar
*

O. B.

« Yanıtla #14 : Şubat 03, 2013, 22:32:01 »
Peki kauçuk sadece bir kauçuk mudur ? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yani burada sadece kalınlık faktörü ele alınmış.
Hammaddesindeki karışım vs. faktörlerinin de vibrasyon emişinde, dayanıklılığında fark edeceğini düşünüyorum.
Çok para harcama kabiliyeti olan birisi değilim ama her zaman yan sanayii alırken 2 kere düşünürüm.
Hele burada motor takozundan bahsediyoruz ve beklenmedik anda kopan-kırılan bir takoz motorun yerinde eğilmesine , şaft yataığının bozulmasına vs. Sebep olabilir, hatta durup dururken teknenin ortasında bir motor bulabilirsiniz..
Ben olsam maliyeti yüksek de olsa önemli ve 10 senede bir değişecek bir parçayı mümkünse orjinal tercih ederim.

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Çok haklısınız.  Eskiden baraj kapaklarının contalarını ithal ederdik. Türkiye'de yapılamıyordu. Aynı şkilde köprülerin altına konulan elastomer mesnetler. Bu takozların piyasada bir çok çeşidi var ama kullanılan lastiklerin standarta uygun oldugunu sanmıyorum.Deneyip görmenin dışında bir yolu yok,