0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Y.

Alkolizm
« : Mayıs 10, 2018, 10:00:04 »
Denizle, ve tabi denizciyle de alkol birbirine cok yakisiyor yaa...
Elektronik aletler olmadan evvel denizlerde iki secenek vardi; ya tanriya siginma ya da alkole Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
zira dunyada isi basinda en cok alkol tuketilen meslek de kaptanlik.. ben de alkol tarafini secen biri olarak, raki & bira gibi standart disindaki ickileri konusalim derim..

En agir favorim Cekya ya ait olan ot likoru Becherovka.. sifa niyetine yatmadan evvel bi 50 gram vuranlar var bunu ;

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ayni marka yillar sonra lemond diye bir limonlu likor daha cikartti, o da gayet basarili..

++

Bir de bu icki muazzam.. tarcinli ve vanilyali viski gibi.. buzlukta beklettikten sonra akiskanligi da azalinca icimi muazzam oluyor..

*

Ö. Ö.

Ynt: Alkolizm
« Yanıtla #1 : Mayıs 10, 2018, 11:18:01 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
zira dunyada isi basinda en cok alkol tuketilen meslek de kaptanlik..
Bu biraz şaka biraz önyargı ve biraz da eski bilgi içeren bir tespit.

Günümüzde profesyonel denizcilikte alkol kullanımı ciddi şekilde kısıtlanmıştır, denetlenir, limitleri karadakinden daha düşüktür (0.30 promil), ciddi disiplin (tekrarında ehliyet iptali gibi) cezaları vardır. Vardiyasında içen kaptanın akıl sağlığından şüphe ederler. Küçük ve uyduruk firmalar dışında olmaz.

Eskiden, sefer sürelerinin belirsiz, su kaynaklarının yetersiz olduğu dönemlerde denizcilerin yasal alkol hakları varmış. Şimdi sadece dutyfree hakkı var!

Elbette elinde rom şişesi ile dümen başında bir kaptan hepimize sevimli geliyor! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (tapatalk)

*

A. Y.

« Yanıtla #2 : Mayıs 19, 2018, 10:27:37 »
Yapma baskan sen Kerch gormus gecirmis adamsin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

gece kulupleri iscileri filan disinda is yerinde alkol tuketimi " isci ayibi " olarak degerlendirilir.. bu ayibin da okullar okuyarak gelip, efendi firmalarda iyi maaslarla calisan adamlarda bulunmasini tabii ki beklemeyiz.. Ancak o "kucuk ve uyduruk" denilen firma calisanlari ortalamayi baya bir yukseltiyor olacak ki, boyle bir veri cikiyor ortaya.. Ozellikle Karadeniz havuzunda Rus & Ukrayna denizcileri de icine alan bir bilgiydi ki benim tespitim kesinlikle degil, veri olunca dolayisiyla onyargi da icermiyor..

Arada goruyorsunuzdur zargana gibi kakalak kakalak gemiler var.. genelde isimleri "Volgo" ile baslar.. volgobalt, volgodon vs gibi.. ayrica Omsky - Sormovsky - Volzhkiy filan cesitleri de var.. Rus nehir tipi gemiler deniyor bunlara genel olarak.. alkol kokusundan kamaralarina filan girmek bile zor.. Bu arkadaslar pek laftan da anlayan adamlar da degil... Istanbul bogazi gibi 1. derece guvenligin ust duzey olmasi gereken, bir halat uzatmanin "salvage" sayilip en az 40.000 usd yazildigi yerlere bile ayik girmiyorlar yahu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #3 : Mayıs 19, 2018, 10:31:13 »
Kakalak gemilerin ortalamayı yükselttiği doğru tespit. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (tapatalk)

*

C. G.

« Yanıtla #4 : Mayıs 20, 2018, 01:37:53 »

*

M. K.

« Yanıtla #5 : Mayıs 20, 2018, 17:36:53 »

Elbette elinde rom şişesi ile dümen başında bir kaptan hepimize sevimli geliyor! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (tapatalk)

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Taa ki bizimle çatışma ihtimali ortaya çıkıncaya kadar...
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2018, 17:39:33 Gönderen: Mehmet Köstekçi »
*

C. A.

« Yanıtla #6 : Mayıs 21, 2018, 23:57:33 »
Geçen hafta 3.kaptanın 12:00-04:00 vardiyasında alkollü çıktığını tespit edince, iş hakkını feshedip, ertesi gün Çeşme limanında gemiden indirdim.

Selametle...
*

E. O.

« Yanıtla #7 : Mayıs 22, 2018, 16:32:22 »
İki sene önce kısa bir seyir sırasında hanımın ve misafirlerin ısrarına dayanamayıp yüksek alköllü bir içkiden 2 bardak içince, demir atma manevrası yaparken dipteki sığlığı fark etmeyerek salmayı sürtmüştüm. İçkinin verdiği rehavetle ne derinlik göstergesine ne de chartplotter'a bakmıştım. Meğer çevresinde en az 10 teknenin demirlediği koyun ortasında derinliği 1 mt olan sığlık varmış.

O günden beri seyir sırasında içki olarak sadece bira, o da 3 saatte bir kutu olarak içiyorum. Durup da demir atınca limit kalkıyor.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. Z.

« Yanıtla #8 : Mayıs 23, 2018, 05:02:17 »
Çok yararlı bir başlık.

Belki adı "Deniz ve Alkol" olarak değiştirilse daha iyi olmaz mı?

Du öpüjemmm  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada Cenk, senin kayık bu mu abi?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap, knot başına ne yakar, limana ne ödüyosun, elektrik su dahil mi? Tuvaletler elektrikli mi? Sintine pompaların kaçlık. Ne bilim, bu gibi kayıklar için ne sorulur bilemedim ki abi..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2018, 05:06:17 Gönderen: Hakan Zorlu »
*

C. G.

« Yanıtla #9 : Mayıs 23, 2018, 06:26:30 »
Benim ucuncu kayik bu, o kadar cok icmisim ki ne zaman aldim hatirlamiyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Y.

« Yanıtla #10 : Mayıs 25, 2018, 17:53:24 »
Vodka nin evsahibi ulkesinden bildiriyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Buralarda vodkayi herhangi bir sey ile karistirip icemeyiz.. Genelde meyve ile filan bilinir ama esasen kuruyemis ile daha iyi gittigi soylenir.. tabii ki bu biraz da damak tadina kalmis..
Ukraynalilar "zakuski" denen, (dilimizde "meze" gibi cevrilir) biraz yagi yada mayonezi bol katiklarla icerler.. yani vodkayi vurduktan sonra arkadan bir yudum birseyler alirlar.. bahsettigim, yoklukta mandalina tanesi, limon dilimi, yarim domates de olabilir, bollukta o sahane salatalardan bir catal da..

Lakin TC de gordugum kadariyla pek sek iceni yok.. zira yazimin amaci da bu ki; basit bir kokteyl tarifi vericem.. aksi taktirde goruyorum enerji icecegi gibi son derece zararli seylerle tuketimi cok fazla..
banim tarif elma suyu ve limon Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bu kadar.. yani bir bardak icine 50cl (yada sertlik istegine gore daha az/fazla) vodka + elma suyu + ceyrek taze limon suyu.. soguk iciniz, afiyet olsun Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. A.

« Yanıtla #11 : Eylül 16, 2018, 23:03:38 »
Çok yararlı bir başlık.

Belki adı "Deniz ve Alkol" olarak değiştirilse daha iyi olmaz mı?

Du öpüjemmm  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada Cenk, senin kayık bu mu abi?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap, knot başına ne yakar, limana ne ödüyosun, elektrik su dahil mi? Tuvaletler elektrikli mi? Sintine pompaların kaçlık. Ne bilim, bu gibi kayıklar için ne sorulur bilemedim ki abi..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Evet, o gemide 2015-2017 arasında kaptanlık yaptım. Sefer bölgemiz Baltık denizi, İngiltere'nin etrafı ve Antarktika idi.

Yolcuların tamamı artık büyük cruise gemilerinin keşmekeşinden sıkılmış orta üst sınıf Amerika'lılardı.

Yanlış hatırlamıyorsam günlük 15knt süratle 14 ton kadar diesel yakıyorduk.

Elektrik ve kullanma suyu gemide üretilir. Günlük su harcaması yaklaşık 30 tondur, seyirde günde 40 ton su (osmosis system ile) üretilir. Gereği halinde her limandan şehir şebekesinden su alınır.

Tuvaletlerde vakumlu hava sistemi var. Aynı uçaklarda olduğu gibi. Tüm tuvaletler (sewage) holding tankta toplanır. Kimyasal işlemden geçirildikten (sewage treatment plant) sonra karadan 3 mil mesafede denize basılır. Eğer geminin limanda kalışı uzarsa (full yolcuyla en fazla 3 gün) sewage tanker çağırılarak dışarı verilir.

Sintine pompaları kaçlık sorusuna cevap veremeyeceğim ancak geminin sintineleri sensörlerle kontrol altındadır. Sintine kuyusunda herhangi bir yükselme olduğunda, makina kontrolde alarm çalar ve vardiyadaki makina mühendisi hemen kontrolünü yaptırır.

Alkolle ilgili olarak staff captain ve safety officer belli aralıklarla görev başındaki personelin (aynı trafik polislerinin yaptığı gibi) alkol kontrollerini yaparlar ve yapılan kontrollerin kayıtları tutulur. Limitin üzerinde olan herkesin iş hakkı anında sonlandırılır.

Artık Grand Circle Cruise Line'da çalışmıyorum, vardiyasına alkollü gelen 3.kaptanın iş hakkının sonlandırılması olayı Ulusoy'un roro gemisinde (Mv Ulusoy 5) olmuştur.

Selametle...   

*

A. Y.

« Yanıtla #12 : Ocak 30, 2019, 15:07:05 »
Aaaaa.. benim Bacardi Oakheart i Fahrettin Kaptan (Korkunu yen ortamini kur) da 40. bolumunde reklam etmis  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mese tadi dedigi tarcin & vanilya..

Bugun cok mutluyum.. 2 aydir ortaliklarda olmayan ickim geldi yine magazine.. 70 lik sisesi 32.5 liradan indirdim Mastika Pesheralari.. alistiktan sonra "rafta yeni raki olsa yine buna uzanirim" pozisyonundayim artik..  Trakya da Bulgardan getirme 50-60 liraya el degistiriyordu bunlar.. Kacakcinizdan israrla isteyiniz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. E.

« Yanıtla #13 : Ocak 30, 2019, 17:34:07 »
Yanılmıyorsam seyir sırasında alkollü olarak yakalanırsanız (SG tekneleri veya deniz polisi tarafından), alkollü araç kullanmaya benzer bir ceza alıyorsunuz.

*

O. E.

« Yanıtla #14 : Ocak 30, 2019, 17:46:02 »
Gerçekten mi ?
İlk defa duydum ....
Onlar yanaşana kadar ben ayılrım Bülent Hocam ...
Ben zaten içmiyorum ama içen bulamazlar diye düşnmekteyim...
Ama görüyorum adam iskeleye yanaşıyor
Havuzluk Meyhane gibi.....
Gülden karaböcek çalıyor...

Ayaklar altında eziliiyorummm....

Şarkı tamamda insan korkuyor...

Bu arada ne güzel şarkıdır oo
Dur bulayımda dinleyeyim

Nereden aklıma geldi ise.