0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. Ç.

Birinci Geleneksel (!) GeKo yarışı
« : Mayıs 02, 2008, 12:52:56 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2008, 13:01:27 Gönderen: Mehmet Çömlekçi »

*

E. B.

Ynt: Birinci Geleneksel (!) GeKo yarışı
« Yanıtla #1 : Şubat 06, 2014, 14:31:45 »
taaa 2008 yılından kalma konu başlığı. !ç geleneksek geko yarışı.

Bu yarış yapıldımı ? yapıldı ise neden devam edilmedi. Yoksa ediliyor da ben mi bilmiyorum.

Yeniden organize edelimmi hani sonuncunun birinci olduğu yarışı.

*

İ. N.

« Yanıtla #2 : Şubat 06, 2014, 14:40:41 »
Bildiğim kadarı ile yarış halen bitmiş değil Ersin Korsan. Bazı yarışmacılar soluklanmak için Burgazada'da Fatoş'un oraya bağlanmışlar halen finiş çizgisini geçmeyen yarışmacılar varmış  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. B.

« Yanıtla #3 : Şubat 06, 2014, 14:41:50 »
Bu geleneksel yarış gördüğüm kadarı ile 2010 da yapılmış. Bir daha yapsak ya . Hatta kış ve yaz yarışı diye daha ciddi ciddi. Yetmedi gidip bi de boğazda yapsak izin alıp. Tv lere de haber versek biraz ortalığı karıştırsak. ...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. B.

« Yanıtla #4 : Şubat 06, 2014, 14:43:55 »
İlke bugün günündesin yyaa Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ciddiyim ben Ahmet Çelenoğlu korsanımdan rica edelim bir yarış daha organize etsin. HAmmaliye işleri ben yaparım. Hatta bir yarış komitesi kuralım.

*

İ. N.

« Yanıtla #5 : Şubat 06, 2014, 14:45:15 »
Facebook'dan yorum geldi şimdi ismi lazım değil birinden. Valla finiş çizgisi nerede hatırlamıyordum Fatoş'dan çıkınca diyor. Yoksa bitirirmiş.
*

E. B.

« Yanıtla #6 : Şubat 06, 2014, 14:45:49 »
Birde zamanında bitane Geko teknesi yapılmış. Ne oldu bu yelkenliye?
*

E. B.

« Yanıtla #7 : Şubat 06, 2014, 14:48:06 »
Ahmet korsanım nedir boğazda yelken yarışı düzenlemenin prosedürü . Çok mu zordur? Sizin bilginiz vardır diye düşünüyorum.

Heey yarışçılar nerdesinizzzzzzzzzzzzzzz
*

U. K.

« Yanıtla #8 : Şubat 06, 2014, 14:52:09 »
Ersin dostum,
Gezgin Korsan oluşumunun başlangıcı zaten bu yarıştır.  yanlış hatırlamıyorsam 2005 veya 2006 yılıydı.
Ali San, Mehmet Atay, Ahmet Çelenoğlu ve Temuçin Tüzecan, düzenlenmekte olan yarışlardaki destek sınıfına yapılan anlamsız kısıtlamalardan, destek yarışlarında sadece bir yıl yarışabilme kuralından bıktıkları (bıktığımız) için bu çeşit bir yarışın duyurusu yaptılar.  ciddi şekilde organize oldu, çok ciddi katılımlı bir yarış oldu.  herkes kendi süresini kendisi tuttu, handikapını hesapladı.  sonuçta denizde en uzun kalan tekne birincilik ödülünü aldı (biz ikincilik ödülü aldıydık Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )
sonrasında bu oluşum denizde olmayı seven, deniz paylaşmayı sevelerin biraraya geldiği bir şekle büründü.  arada geleneksel yarışlarımızı da yaptık tabii ki.
yahoogroups ile haberleşen bu grubun haberleşme kalitesini arttırmak ve paylaşımların düzgün depolanması ve ulaşılmasını sağlamak adına da 2008 yılında bu forum kuruldu.
« Son Düzenleme: Şubat 06, 2014, 14:52:58 Gönderen: Umut Korkmaz »
*

A. Ç.

« Yanıtla #9 : Şubat 06, 2014, 15:09:23 »
Yarışçılara  ve kurallarına tepki vermek  de Gezgin Korsan'ın kuruluşunda önem verilenlerden biri idi. Yelken yarışlarını kulüpler ve federasyon  tekeline almıştı (hala da öyle). Gezgin Korsan "korsan" yarışlar düzenledi. Kurallarını büyük ölçüde yarışçının vicdanına bıraktı. Düzenlenen bazı yarışların start ve finiş hattını kullandı sonra kendi yarışlarını da düzenledi. Bu hareket yarışçılardan da destek gördü.  Bakırköy'de düzenlenn bir 29 Ekim  yarışında destek sınıfı açılmadı ve isteyenlerin Gezgin Korsan sınıfında yarışabilecekleri açıklandı. Bazı korsan  yarışların startı ADF başkanı Teoman Arsay'ın Mat teknesinden   gerçek top atışı ile başlatıldı. Sonunda kısıtlamaları çok olan destek sınıfı yerine gezgin sınıfı kuruldu. Deniz Kuvvetlerinin desteği ile yapılan  Güney yarışı (İstanbul'dan Çeşme'ye) anlaşmazlıklar yüzünden düzenlemez hale gelince, Gezgin Korsan "Siz yapmazsanız biz bunu yaparız" diye çıktı. Organizasyonun çalışmaları da başlatıldı. Sonunda yarışın yapılmasına karar verilince Gezgin Korsan devreden çekildi.

Yani korsanlığımız aslında yelkenciliğin  sadece spor ayağı ile ilgilenen kulüplere karşıydı. Geçmişte bu konuda belirli başarılar elde edildi ama şimdi bu konuda fazla bir şey yaptığımız söylenemez. Barınak için bile kendimizin olsun diyeceğimize balıkçı barınklarında yer verilse iyi olur diyoruz. Sanırım grup büyüdükçe mücadeleciğini de yitirdi.
*

E. B.

« Yanıtla #10 : Şubat 06, 2014, 15:27:23 »
Ahmet korsanım ne güzelmiş ya . Kaçırdım ben. Siz bundan öncekini düzenlemişsiniz. Benim hiç bilgim yok . siz prensipleri ortaya koyarsanız. Ben organşzasyondu., ıvırdı zıvırdı uğraşırım.,

Hadi Ahmet korsanım yapalım . Geleneksel Gezgin Korsan Kış yarışı diyelim. Sonra yaz yarışı yaparız. İlgi artarsa etap etap yapılır. Farklı bölgelerde yapılır yıllık organizasyon bile olur. Ben hazırım.
*

İ. N.

« Yanıtla #11 : Şubat 06, 2014, 15:38:38 »
Ersincim dur bi yaz gelsin... Sen de bugün daha fazla kahve içme artık istersen.
*

T. K.

« Yanıtla #12 : Şubat 06, 2014, 17:41:16 »
Birde zamanında bitane Geko teknesi yapılmış. Ne oldu bu yelkenliye?

Topluca, imece usuluyle bir Geko Dory teknesi yapılmıştı. Ömer Kırcal korsanın kendi teknesini yaptığı bahçede, o teknenin yanında yapılmıştı. Yapımı sırasında elinden iş gelen elini talaşa bulamıştı, elinden iş gelmeyenler de latif sıvılar ve Ömer korsanın ikramlarıyla ortalığı şenlendirmişti.

Geko Dory en son Bahadır Batır korsanın himayesindeydi. Bahadır onunla denize açılıp bol bol balık tuttuğundan bahsediyordu. Bahadır en son İstanbul'u terkederken tekneyi emanet alacak bir başkasına vermek için uğraşmıştı ama hiç kimse talip olmamıştı diye hatırlıyorum. Hatta tekneyi barındırabilecek bir yelken kulubuyle de görüşmüş, bir süre sizin orada bir kenarda dursun deseler de hiç kimse ilgilenmemiş.

Birinci geleneksel geko yarışı aynı zamanda Geko'nun kuruluşuydu. Hatta ilk başlarda gezginkorsan nickiyle mail grubuna yazan kim bilinmiyordu. O zamanlar yahoo mail gruplarında haberleşirdik, mail grubunda, teknesi olan korsanlar "şu tekne haftasonu şu saatte şu pontondan açılacak, yelken yapmak isteyen gelsin" benzeri mail gönderirlerdi, biz teknesizler de bu şekilde denize açılırdık. Adnan kaptan'ın Dara teknesi ile çok gezdik böyle.

Bir web sitesi yapıldığında, forum falan kurulacaksa kullanılır diye gezginkorsan.com alanadını almış ve yahoodaki mail grubunda gezginkorsan kimse alanadını ona devredeyim demiştim ama ses çıkmamıştı, forum kurulurken de gezginkorsan alanadı hala bendeydi, yaa bu alanadı sendeymiş, forum açıyoruz bize devret diyen de olmayıp gezginkorsan.gen.tr alanadı ile başlamıştı. Sonra gezginkorsan.org alanadı boşa düşünce alınıp forum son haliyle çalışmaya devam etmişti.
*

T. Ö.

« Yanıtla #13 : Şubat 06, 2014, 18:17:38 »
Vidyolu, midyolu yazmışız o zamanlar birşeyler:

TANER
*

T. Ö.

« Yanıtla #14 : Şubat 06, 2014, 18:20:14 »
Bu da vidyosu: