0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Z.

Bir feet büyük olsun,
Çift dümen olsun,
2 Tuvalet olsun,
Yekleni dantelli olsun,
Yelkenli olmasın,

Veya kendimizi neye şartlandırıyoruz?

*

A. B. K.

2000 model üzeri olsun,
32ft veya daha büyük olsun,
Baska da cok bisey aramıyorum aslında ama bu aralar pek satılık tekne yok sanırım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. Z.

Çok garip bişi bu aslında Burak, hep birbirimizi gazlıyoruz.

"Abi sana 50 feet lazım, şöle olmazsa olmaz, bu yoksa aaa bak olmassssss"

Bakıyorum da ben hala en az 2 sene daha büyük şehirdeyim. Zaten kaç defa gidebiliyorum kayığa. Hani hep bi gazı alıp "abi, bundan ufak olrsa kesin olmaz, bu ideal boy, bunan buyk asla olmaz" deyip duruyoruz.

Ya kalite dediğimiz asıl ihtiyaç? Neye göre bu kararlar? Hangi şartlara göre? Neden 2000?

Hadi beyin fırtınası yapalım..

*

H. Z.

Madde 1: Ahşap seviyorum ve teknem ahşap
Madde 2: Neden ahşap diye soruyor ve korkuyor millet. Neden ahşap olmasın ki?
Madde 3: Bu kayık 1973-2008 yani tam 35 sene o zamanki geleneksel koşullarla imal edilip onlarca yarışa girmiş, zorlanmış, hatta 2008 ben bile yarışta zorlamışım ve hala "deli gibi koşmuş"
Madde 4: En modern epoksiydi, oydu buydu, kitabına uygun yapılmış. Geleneksel olarak inşası 35 yıl sorunsuz gittiyse bu en az 100 sene gider.
Madde 5: Kayığınızdan ne bekliyorsunuz? Günlerce içinde kalmak mı? Yoksa Bir-üç günlük seyirlere mi vaktiniz var? Veya daha uzunsa aradığınız lüks veya rahatlık mı yoksa seyir keyfi mi?

Madde 6 ve sonrasını uzatalım.

Aslında hayatı bizler zorlaştırıyoruz hep dahaaa, dahhaaaaaaa ile.. Yüzlerce Dünya gezgini minicik ve 50 yaş kayıklarla dünya etrafında dönüyor. Biz mi çok ne istediğimiz şaşırmış durumdayız?

*

C. G.

Ister ahsap, ister naylon;  soyle bir kaptani olsun yeter...

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. E.

Amacımızı cenk bey acııık ve seçikk beyan etmişler..
Budur
*

C. Ü.

Amanın beyler ya korsan  hanımefendiler de bunu paylaşırlarsa ne olacak  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. E.

Bu tehlikede var
Tabiki...
Yapcek bir şey yok  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ağlayakta iki gözden mi olak
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2019, 18:19:20 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

M. B. A.

kendi teknemizi kendimiz kullanırız boş verin, tehlikeli sularda gezmeyin... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ben kendi adıma aradığım özelliklerdeki tekneyi buldum... Kriterlerim sırasıyla şuydu; Yelkenli, ailem ve misafirlerim için yeterli büyüklükte, güvenilir, güvertesi neta, ergonomik yelken donanımı, büyük havuzluk, kullanışlı iç mekan, büyük ve kullanışlı harita masası, yeterli depolama alanı...

Zor olan bu tekneleri yüzer durumda, iyi durumda tutmak... Sürekli elin üstünde olmalı... Bugün şöyle bir kontrol edeyim diye uğradım teknenin yanına; botu sağlamla, şunu bunu sağlamla, sancak kıçtaki hatchin kenarından su girmiş, oğlanın kamarasındaki dolabın altında bu su birikmiş, onu temizle, "bu hatch neresinden su alıyor...! ne yapmak lazım..!" diye kara kara düşün... Sahil cereyanı kesik, pedestalde sigorta atık geri açılmıyor, tekrar atıyor... Acaba neden diye yine düşün??? falan filan diye gidiyor...

Yelken yaptırmam lazım, bu sene tekneyi karaya almam lazım, motor ve saildrive'a büyük bakım yaptırmam lazım... lazım lazım...

Tekne almayı düşünenler bir daha düşünsün kardeşim akıllı adam işi değil valla Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

İ. S.

Tekne almayı düşünenler bir daha düşünsün kardeşim akıllı adam işi değil valla Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ee iş gene diğer topicteki tekne almak akıllı adam işi değile evrildi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. A.

30 yıldır dünya denizlerinde dolaşıyorum. Sonunda anladım ki gerçekten büyüklüğü değil, işlevi önemliymiş.

Mesela denizde olmadığım senenin altı ayında kullanabileceğim, kıçtan takma motorlu, gece konaklayabileceğim tek kamarası olan Merry fisher tarzı bir tekne benim işimi görecektir.

Böyle bir tekneyi İzmir'den araçla en fazla 3 saatlik mesafede bir barınakta muhafaza edebilirim diye düşünüyorum.

Diyeceksiniz ki kardeşim niye hala bir teknen yok.

Eşim ve kızım tekne işini sevmiyorlar.

Ancak insan iyi zamanlarını sevdikleriyle paylaşmak istiyor, şimdilik arkadaşlarımın hazır hale gelmelerini bekliyorum. 

Her şey pişince ben de profesyonel denizcilikten amatör denizciliğe terfi edeceğim.

Selametle...
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2019, 21:46:06 Gönderen: Cenk Ayvacı »
*

E. Y.

Eşim ve kızım tekne işini sevmiyorlar.

Zurnanın zırt dediği yer...
Kızı everdik, mevcuttan düştü Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hanımı ikna çabalarım hız kesmeden sürüyor.
Halihazırda "Bu sana yeter...Aa, bak bu fena değilmiş... bak bakalım biraz daha, belki uygun bişi bulabilirsin..." level'ına kadar gelebildik. Hız kesmeden devam edersek ve de ömrümüz vefa ederse...
Peh! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. A.

Bu da benim işimi layıkıyla görür mesela.

Selametle...

*

M. C.

Bu konuda arkadaşlarıma önerim;
Bulunduğun şehirde cebine uygun tekne bağlama yerin yoksa ;
Belli bir eğitimden sonra  yılda 5 kere kiralama yapmıya zaman ve para bulamıyorsan,
Tekne alma.
Almadan önce muhtemel olarak tekne bedelinin her yıl en az %10 kadar harcamayı düşün.
Bunları yerine getirip tekne alıyorsan ,zaten mesele yok .
Aşıklar dünyasına hoş geldin.
Evet mantığı yok ,çünkü Aşk.
*

M. B. A.

...
Kızı everdik, mevcuttan düştü Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...

Eee kızı everince bir de damat sahibi olunmuyor mu? O sevmiyor mu bu işleri?