0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. Ö.

Saygıdeğer Korsanlar,  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Geçen hafta aldığım 12 m. motorsailer ile bu hafta Salı sabah İstanbul`dan yola çıkıp, İzmir Foça`ya geleceğim. Tabi ki tekneyi tanıyan tecrübeli bir kaptan ile beraber.
Bu yapacağım seyir ile ilgili tavsiyeleriniz varsa, tecrübe kazanmak ve güvenli bir yolculuk yapmak için dikkatle okuyacağımı bilmenizi isterim.
Örneğin Akın Uçan Korsan, kelimi kapatması için GezginKorsan bandanası önermiş.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Önerisini uygulayacağım.

Saygı ve selamlar

*

S. Ş.

Ynt: İstanbul dan İzmir e yapacağım seyir için tavsiyeleriniz
« Yanıtla #1 : Ekim 20, 2017, 18:57:00 »
Marmara ya dikkat sakin zamanda geçın, canakkale bogazını  dönünce salın aşağı gitsin  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

D. E.

« Yanıtla #2 : Ekim 23, 2017, 07:18:54 »
Teknenin sahibi ve yasal sorumlusu sizsiniz diye ufak bir hatirlatma yapmak istedim

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

T. A.

« Yanıtla #3 : Ekim 23, 2017, 09:06:35 »
Güneyde salı çarşamba lodos var. Yukarısı nasıl? Eğer aynıysa 2 gün beklemek uygun olabilir

*

H. A.

« Yanıtla #4 : Ekim 23, 2017, 16:43:02 »
Birol korsanım tekneniz hayırlı olsun, sağlıklı günlerde keyifle kullanmanızı diliyorum.
Tunç korsanın önerisine katılıyorum, hava durumunu iyi analiz edin. Değerlendirmeyi siz yapın, kaptana bırakmayın . Hırpalanacak olan sizin tekneniz ve sizsiniz .

*

A. U.

« Yanıtla #5 : Ekim 23, 2017, 17:12:14 »
Balıkesir, İzmir ve Muğla için sağanak uyarı geldi.
*

S. B.

« Yanıtla #6 : Ekim 23, 2017, 17:53:23 »
Bu hafta böyle bir seyir, yeni alınmış bir tekne için pek uygun değil.

Meteoroloji hem Marmara hem Çanakkaleyi geçtikten sonra güneyli kuvvetli rüzgar veriyor.

Ben olsam bu haftayı geçirir sonra yeni bir değerlendirme yaparım.
« Son Düzenleme: Ekim 23, 2017, 17:53:55 Gönderen: Sinan Bozkurt »
*

S. B.

« Yanıtla #7 : Ekim 23, 2017, 20:37:16 »
Orhaniye'de şu anda şu anda ortalık sütliman ama gece yarısından sonra ortalık karışacak gibi.

Çift tonoz, tekneleri iki taraftan birbirine bağladık. Koltuk halatlarını çifter çifter bağladık.

Bakalım tahmin tutacak mı? Tedbirli olup Murphy amcanın gazabına uğramayalım.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ekim 23, 2017, 20:38:42 Gönderen: Sinan Bozkurt »
*

H. E.

« Yanıtla #8 : Ekim 24, 2017, 07:59:33 »
1- Meteoroloji
2- Yedeğin yedeğinin yedeği için yedeği olan yedek (kayış, impeller, filtre vb.)
3- Yakıt, yağ
4- Su altında da yapışan epoksi macun
5- Yakıt boşaltmak için huni, hortum
6- Yağ doldurmak için huni
7- Üstüpü
8- Telsiz, el telsizi (yedek pilleri vb.)
9- En az 3 telefon
10- Telefon, tabletlere yüklü Navionics harita, OnCourse uygulaması, Zello uygulaması (ilgli kanallara abone olun), MarineTraffic uygulaması
11- ÇAlışan ocak, yedek yakıtı (tüp, alkol, gazyağı vb.)
12- Hazırlanmış soğuk sandöviç, hazırlanmamış sandöviç malzemesi, poşet hazır çorba, konserve ve diğer yemeklik malzemeler, çay, kahve, su)
13- Sıfır alkollü içecek
15- Nereye gidileceğini, çıkış saatini herkese haber vermek
16- Gemi yolundan uzak, sığlıkların en az 1 mil uzağından seyir
17- Çalışan ırgat, demir, yedek demir ve zinicir-halatları, el ile atılabilen demir, el ile atılan demiri tekneye bağlamak için zincir+halat (bunların birbirine bağlı olduğunun kontrolü).
18- Kötü hava kıyafeti, yedek kıyafet
19- Islak mendil, kağıt havlu vb.
« Son Düzenleme: Ekim 24, 2017, 09:25:01 Gönderen: Hakan Erim »
*

S. Ş.

« Yanıtla #9 : Ekim 24, 2017, 09:00:09 »
20- Emniyet kayisi ,can yelegi
*

S. B.

« Yanıtla #10 : Ekim 24, 2017, 10:52:47 »
Fırtına geceyarısından sonra beklendiği gibi fena bastırdı. Dün gece ve halen sürüyor, tufan gibi yağmur var.

Normalde hiç rüzgar almayan Orhaniye böyleyse açık denizi siz tahmin edin.

Birol Beyler inşallah çıkmamışlardır. Çanakkale Ege pek güzel gözükmüyor.

« Son Düzenleme: Ekim 24, 2017, 10:55:37 Gönderen: Sinan Bozkurt »
*

T. A.

« Yanıtla #11 : Ekim 24, 2017, 15:15:54 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Fırtına geceyarısından sonra beklendiği gibi fena bastırdı. Dün gece ve halen sürüyor, tufan gibi yağmur var.

Sinan korsanım sanılanın aksine Orhaniye koyu göründüğü kadar korunaklı bir koy degildir. Bu koyda 3 kış geçirmiş Mehmet Erem korsanımızın ilgili yazısı koyu güzel açıklıyor:

Diğer yandan genel olarak hisarönünde güneyli havaya tam korunaklı koy yok denecek kadar az.

Bu ve tüm fırtınalarda size ve denizci dostlara kolaylıklar diliyorum
« Son Düzenleme: Ekim 24, 2017, 15:18:35 Gönderen: Tunç Aytunç »
*

S. B.

« Yanıtla #12 : Ekim 24, 2017, 15:48:56 »

Sinan korsanım sanılanın aksine Orhaniye koyu göründüğü kadar korunaklı bir koy degildir. Bu koyda 3 kış geçirmiş Mehmet Erem korsanımızın ilgili yazısı koyu güzel açıklıyor:

Diğer yandan genel olarak hisarönünde güneyli havaya tam korunaklı koy yok denecek kadar az.

Bu ve tüm fırtınalarda size ve denizci dostlara kolaylıklar diliyorum

Ben palmiye'nin tam karşısında yani koyun en korunaklı yerindeyim. Güneyli rüzgar hariç sakin. Güneyli esince de dalga olmuyor. Kuzeyli rüzgarlar farkedilmiyor bile.

Senede duyduğum 1-2 kere güneyli çok sert rüzgarlar esiyormuş ama dalga olmadığından problem olmuyormuş kalanlardan duyduğuma göre.

Dün gece de güneyli rüzgar oldukça sertti ama çift tonoz ve rüzgar kafadan gelince problemsiz bir gece geçti.

Kalanların hemen hepsi memnun.
« Son Düzenleme: Ekim 24, 2017, 15:51:29 Gönderen: Sinan Bozkurt »
*

T. A.

« Yanıtla #13 : Ekim 28, 2017, 22:34:27 »
Birol bey tekneniz hayırlı olsun foçada teknenizin yeri nerede benim teknemde foca limandabaglı 11 m bir yelkenli yazın devamlı orada olacağım inşallah
*

u.

« Yanıtla #14 : Ekim 29, 2017, 01:59:46 »
Birol Bey belki basit ama önemli bir şey Biz tekneyi transfer ettiğimizde 2 kişiydik bilader telefonunu suya düşürme başarısını gösterdi.Onun hattı uluslararası aramalara açıktı bana açtırmamı daha önceden söylemedi daha doğrusu benimde yeni hevesten aklımın ucundan geçmedi şiddetli hava muhalefetinden dolayı Yunan'da mahsur kaldım telefonda Cosmopolitcell yazıyor ama hiçbir yere telefonu açamıyorsun Çok sinir bozucu bir şey evdekilerin öldükmü kaldıkmı haberi yok bir şekilde ilegal yol ile adaya çıkmak zorunda kaldım orada da Türkiye'yi arayacak telefon bulamadım sanki 90,lı yılları yaşıyor gibiydiler uluslar arası yok eski tuşlu telefonlar whatsap yok Güç bela 3 gün ayak basmıştım karaya Oradaki bir restoran telefonu üzerinden evimi arayabildim sinir bozucuydu bir tek navionics çalışıyordu oda oparatorden değil benim dolaşıma kapalı telefonun gps,si üzerinden.