Ahmet Yasin Kalkanlı ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Z.

Ynt: Tek basina direge tirmanmak
« Yanıtla #180 : Ekim 19, 2017, 20:55:26 »
Bir direğe tırmanma hikayesi de benden gelsin. Çoğunlukla tek tabanca olduğum için yardımsız, tek başına, en az ekipman ve en düşük maliyet ile direğe nasıl tırmanırım sorusunun cevabını "pursik bağı" olarak verdim kendimce.

Yelkenli Hayat serisinin 2. bölümü olarak yazdım, yönettim ve oynadım:

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. Ş.

« Yanıtla #181 : Ekim 19, 2017, 21:14:16 »
Ozay korsanım,

Halata  tırmanma çok enteresan bi fikir , gayet ıyı bı yontem olmuş...10 dk cıkılır dert degıl zaman

Dağcı yontemı mi?
« Son Düzenleme: Ekim 19, 2017, 21:15:47 Gönderen: Semih Sener »

*

Ö. Z.

« Yanıtla #182 : Ekim 19, 2017, 21:31:49 »
Evet bu yöntemi dağcılar kullanıyormuş. Doğrudur biraz zaman alıyor. 16,5 m direğe 13 dk da çıktım. Zamanla 10 dk ya kadar düşer. Ordan da aşağı düşmez Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ama aceleye gerek yok. Sonuçta sadece halatlarla direğe çıkıyorsun. Maliyet çok çok düşük. Bosun oturağı tekneyi aldığımda zaten vardı. 2 dağcı karabinasına 70-80 tl verdim maliyetim odur. Direğe çıkış hazırlığı 5 dk sürüyor. Yaptığım halatlar bosun oturağının cebine sığıyor. Yer kaplamıyor.

*

A. Ü.

« Yanıtla #183 : Ekim 19, 2017, 22:17:59 »
Özay korsanım farklı bir yöntem fikir vermesi açısından  elinize sağlık..

*

L. E.

« Yanıtla #184 : Ekim 20, 2017, 11:06:49 »
Belkitepeye kadar yorucu olabilir ama gurcatalardaki işlere ulaşmak için nefis bir yöntem,teşekkürler.

*

Z. D.

« Yanıtla #185 : Ekim 20, 2017, 14:05:19 »
Çok güzel bir çözüm olmuş. Tebrik ederim Özay korsanım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Çıkarken eldiven giymek daha doğru olur mu iş güvenliği açısından ?
*

D. E.

« Yanıtla #186 : Ekim 20, 2017, 15:15:05 »
Çözüm olabilir.. Özay Korsan, ana yelken basılı ike ve denizde yalpa esnasında nasıl bir çözüm olabilir?
*

Ü. G.

« Yanıtla #187 : Ekim 20, 2017, 15:35:07 »
Bu  yöntemi direğe çıkmak için ben de kullanıyorum. Tırmanıcılar çoğunlukla ağaçlara tırmanmak için kullanıyorlar.

Ucuz ve etkili bir yöntem ancak tırmanmak ve özellikle de inmek çok da kolay olmuyor. Yavaş oluyor.

Prusik bağı yük altında bağın sıkışması yük kalktığında da gevşemesi esasına dayanıyor. Kesinlikle kaydırmıyor (Doğru uygulandığında). Dikkat edilmesi gerekli bir kaç husus var. Doğru uygulanmadığı  durumda hayati tehlike yaratabilir.

1- En önemli husus tırmanılan halat ile bu halata bağlanan prusik bağının yapıldığı ek parçanın kalınlıkları. Eş kalınlıkta olması hayati tehlike yaratır. Yarı kalınlıkta olması tavsiye ediliyor. 10-12 mm kalınlığındaki mandara tırmanmak istiyorsanız 6 mm çapta bağlanma halatını (prusik bağı ile bağladığınız ve sizi taşıyacak olan halat).

2- İkinci önemli nokta ise prusik bağındaki tur sayısı. Bunun da en az 2 ve ideal olarak da 3 tur olarak bağlanması öneriliyor.

İnternette çok fazla uygulaması gösteriliyor. Deneyecek olan arkadaşların bu videolara bakmasını öneririm. Doğru uygulandığında basit, güvenli ve az da olsa yorucu bir yöntem.

Yukarıda değindiğim iki maddeyi resimlerle gösterirsem sanırım daha iyi anlaşılır.  Eklemeye çalışacağım.
*

Ü. G.

« Yanıtla #188 : Ekim 20, 2017, 15:43:14 »

*

Ü. G.

« Yanıtla #189 : Ekim 20, 2017, 15:46:40 »

*

Ö. Z.

« Yanıtla #190 : Ekim 20, 2017, 21:22:24 »
Normalde eldiven ile tırmanıyorum. Bu seferinde unutmuşum. Az zaman vardı biraz aceleden açıkçası. Eldiven mutlaka olmalı.

Pursik bağını 2 li denedim, zaman zaman kayabiliyor, o sebeple üçlü de karar kıldım. Zaten emniyet halatı ile çıkıyorum, işi şansa bırakmamak adına.

Seyirde çıkmam gerekseydi muhtemelen teknenin az yatacağı bir seyire geçer , yelkenleri ufaltır ve bumbayı da ekstra bir halat ile sabitlerdim. Ama buna rağmen tırmandığım balançinanın beni askıladığı yer itibarı ile açık yelkene doğru yaslanma sözkonusu olacak ve çıkışı yavaşlatıp zorlaştıracaktır.

Sent from my iPhone using Tapatalk
*

A. Ç.

« Yanıtla #191 : Ekim 20, 2017, 22:28:02 »
Seyirde direğe çıkmak gerekirse, az yatmak yerine teknenin sallanmayacağı orsa seyrini öneririm. Pupa ve geniş apazda tekne sallanıyor ve direğe tırmandıkça tutunmak imkansız oluyor. Bir kere gurcatalara kadar zor çıktım. Mecbur kaldığımda tekneyi orsaya çevirip yelkene  yaslanarak çıktım. Hiç yavaşlama hatırlamıyorum. Yelken de aynı yatak gibi destek sağladı. Hava sert olursa zaten çıkmamak en doğrusu.
*

O. E.

« Yanıtla #192 : Ekim 21, 2017, 03:48:01 »
Özay Korsan çok teşekkür ederim . Elinize aklınıza sağlık
*

S. Z.

« Yanıtla #193 : Ekim 21, 2017, 11:42:15 »
Özay korsanım aynı sşstemi halat tutucularla yaklaşık 5 yıldır falan kullanıyorum. Mandar halatlarında ciddi bir yıpranma olmadı şimdiye kadar. Pursinkle ise emniyetimş alıyorum ikinci bir mandar halatı üzerinden. Ve ikincş mandarı emniyet olarak şiddetle tavsiye ederim. Paylaşım için teşekkürler.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

O. E.

« Yanıtla #194 : Ekim 21, 2017, 14:28:07 »
Bu arada yelkenler açık  seyir halinde ne olabilirki direğe tırmanmak bu kadar elzem ve acele olsun ?
Gözümün önüne getiremedim bir türlü

« Son Düzenleme: Ekim 21, 2017, 14:29:34 Gönderen: Oktay Eryılmaz »