0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. B. A.

Değerli korsanlar,

Emin Alp Alayunt ve Hakan Zorlu korsanlarımızın teşviki ile böyle bir konu açmanın yararlı olacağını düşündüm.

Ben işimin ve yelkenciliğimin yanısıra Linux Kullanıcıları Derneği (Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) üyesiyim ve aynı zamanda derneğin Seminer Çalışma Grubu çatısı altında çeşitli üniversitelerde ve etkinliklerde (örneğin kısa süre önce 20.si düzenlenen Türkiye'de İnternet Konferansı Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) GNU/Linux ve Özgür Yazılım konulu seminerler veriyorum.

Derneğimizin amacı Türkiye'de GNU/Linux işletim sistemi ve Özgür Yazılımın yaygınlaştırılması.

Bu konu başlığında GNU/Linux işletim sistemi türevleri (Ubuntu, Fedora, Linux Mint gibi), OpenOffice/LibreOffice gibi özgür ofis yazılım alternatifleri ve Microsoft Windows işletim sistemlerinde kullanılan yazılımlara alternatif oluşturan diğer Özgür Yazılım ürünleri konusunda bildiklerimi aktarmaya, gelen sorular olur ise yanıtlamaya çalışacağım.

Korsanlarımızdan bu konuyla ilgili olanların da deneyimlerini paylaşmalarını bekliyorum...

Not:  GNU/Linux nedir? Özgür Yazılım nedir? gibi sorulara temel düzeyde yanıt isteyen korsanlarımıza Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap adresinde bulunan seminer dosyamı incelemelerini öneririm...

*

S. O.

Ynt: Özgür Yazılım, GNU/Linux, OpenOffice/LibreOfice Üzerine
« Yanıtla #1 : Ocak 19, 2016, 22:15:58 »
Mahir korsanım, eski bir UNIX kullanıcısı ve bu platformda yazılım geliştiren dinazor programcı olarak bu başlığı açtığınız için sizi gönülden tebrik ediyorum. Her ne kadar simdi ticari olarak Windows üzerinde program geliştirmek zorunda olsam da, Pardus ile ilgileniyorum. Bir makinamda da Ubuntu kurulu. Eminim bu başlık "Özgür Yazılım" ve "Açık Kaynak Kodlu" sistemler için rehber özelliğini kazanacaktır.

Sevgilerimle  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

*

H. G.

« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2016, 22:54:06 »
Bende yıllardan beri Linux kullanıyorum.Bir çok dağıtımı denedikten sonra Ubuntu Kullanmaya başladım. İhtiyaçlarımın tümüne cevap veriyor çok memnunum.

*

H. T.

« Yanıtla #3 : Ocak 19, 2016, 22:57:49 »
Bactrack Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Once upon a time !

*

E. O.

« Yanıtla #4 : Ocak 20, 2016, 08:45:12 »
Sevgili Mahir korsan,
Açıkçası içinde "özgürlük" geçtiği için ilgimi çekti.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
konuyla ilgili sunumunu okudum ama benim anlamam için değil temel, uzmanlık isteyen bir düzeyi olduğunu farkettim.
Eminim çok değerli bir çalışmadır. Emeğine sağlık..
Ben ve benim gibiler için, yani sade kullanıcılar açısından bakıldığında çok basitçe bu özgürlük ne fayda sağlayacak?

*

M. B. A.

« Yanıtla #5 : Ocak 20, 2016, 11:18:00 »
Gezgin Korsan'da Özgür Yazılım ve GNU/Linux'a ilgi duyan ve kullanan korsanlarımız olması sevindirici.

Eyüp korsanım, bu tür sunumlar genelde bilişim öğrencilerine (bu alana yönlendirmek için), akademisyenlere veya Özgür Yazılım konusunda ürün/hizmet geliştirmeye çalışanlara hitap ediyor.

"Free Software" hareketinin fikir babası, müthiş bir yazılımcı olmasının yanısıra filozof kimliği daha da öne çıkan Richard Stallman bu özgürlüğü şöyle tarifliyor:

...“free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free beer”

("Özgür Yazılım" Özgürlüğün konusudur, fiyatın değil. Konsepti anlamak için "özgürlük" sözcüğünü "bedava bira"daki gibi değil "söz hürriyeti"ndeki anlamıyla düşünmeniz lazım.)

Özgür Yazılım, ücretli ve/veya kapalı kaynak kodlu yazılımlar karşısında bize seçme özgürlüğü ve çok daha güçlü stabil yazılımlar sunar. Bizler de bu camiaya farklı yollarda katkıda bulunabiliriz...

Örneğin;

Microsoft Windows _> GNU Linux türevleri, *BSD vd.
Microsoft Office -> LibreOffice, OpenOffice vd.
Internet Explorer -> Firefox vd.
3D Max -> Blender
Corel Draw -> Inkscape
Microsoft Mail -> Thunderbird vd.
Adobe Photoshop -> Gimp (kısmen alternatiftir)
...

Eğer Linux gibi bir Özgür Yazılım işletim sistemimiz olmasa bugün Android gibi bir alternatifimiz olmazdı. Akıllı telefonlardaki, tabletlerdeki Android işletim sistemi doğrudan Linux işletim sistemi çekirdeği üzerine kuruludur.

Televizyon uydu alıcıları gibi sayısız cihazda gömülü (kullanıcıyı işletim sistemi ile doğrudan muhatap etmeyen) Linux sistemleri koşar. Bunlar ürünlerin fiyatlarını aşağı çekerken özellik setlerinin alabildiğine genişlemesi sonucunu doğurur.

Dünyadaki internet sunucuların büyük bölümü yine Özgür Yazılım işletim sistemleri ve araçları üzerinde çalışmaktadır. Sunumda da görülebileceği gibi Özgür Yazılım teknolojileri olmasa bugün bildiğimiz anlamda İnternet var olamazdı.

Şu kullanmakta olduğumuz forumun altyapısındaki SMF dahi Özgür Yazılımdır.

Örnekler çok çok fazla... Özgür Yazılım iyi birşeydir. Özgür Yazılım projelerini maddi manevi desteklemek gerekir.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...
Ben ve benim gibiler için, yani sade kullanıcılar açısından bakıldığında çok basitçe bu özgürlük ne fayda sağlayacak?
*

E. B.

« Yanıtla #6 : Ocak 20, 2016, 11:42:00 »
Mahir korsanım,

2007 yılında ICRS (Interactive Custom Relationship Systems)  geliştirdiğimiz bir yapıydı ve Windows tabanından Linux tabanına geçmeye karar verdik. Yazılımcılar yüzünden çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Özel bir program yazdırıyor olduğumuzdan windows tabanına göre 5 6 kat fazla paralar istendi. Bir kısımını yazdırmıştık ki maliyetler çok yükseleceğinden vaz geçtik.

O dönem , gerçi çok uzun bir zaman bilgisayar teknolojisi için ama programcının kucağına oturma durumu ile karşı karşıya kalmıştık. dahası her önüne gelen Linux  biliyorum diye geçinip , sonrasında fos çıkıyordu. Açıkçası o dönem çok ağzım yandı bu Linux işinden .

Yanlış anlaşılmasın benimki yoğurdu üfleme durumu yani.. Mahir korsanım sizin çalışmanızı ise çok faydalı buldum. 

ancak böyle bir yapının varlığı önemli. Bize IP TV konuları , uzaktan erişim, IP tabanlı radyo uygulamaları ile ilgili referans verebileceğiniz yazılımcılar var ise görüşmek isteriz bu arada.
*

Z. T. G.

« Yanıtla #7 : Ocak 20, 2016, 12:03:26 »
İlk soruyu ben sorayım :-)
Word'de bir form oluşturduğumuzda, formun kullanıcıya açık (doldurulan) bölümüne "Formfield" diyoruz.Benzeri bir form OpenOffice'de oluşturulduğunda o alanın adı ne oluyor
(Viisual Basic'de hastatakip programımı geliştiriyorum. Program, Word'den biir dosya açıyor, verileri form alanlarına işliyor ve kaydediyor. Bunu OpenOffice ile yapmak istiyorum artık.
Teşekkürler
*

C. E.

« Yanıtla #8 : Ocak 20, 2016, 14:40:20 »
Çok uzun süredir OpenOffice / Libre Office kullanıyoruz. Tüm şirket olarak. Hiç bir eksiğini hissetmiyoruz. Normal bir kullanıcı rahatlıkla geçebillir. Ziya Bey gibi makro kullanan ileri kullanıcılar biraz zorlanabilirler.

Linux'a geçmek nispeten zor bir karar, ama OpenOffice'i herkes herhangi bir risk almadan deneyebilir. MS programlarınızı silmeden OO'yu indirip kurabilirsiniz.

Özellikle  şirket ortamında MS Ofis programlarını kaçak kullananların hemen yüklemesini ve MS programlarını silmesini öneririm.
« Son Düzenleme: Ocak 20, 2016, 14:40:34 Gönderen: Cem Eğrikavuk »
*

E. A. A.

« Yanıtla #9 : Ocak 20, 2016, 15:42:36 »
Libre ubuntuda var. Open ofisin  aynisi degil mi? Farki var ise ne acaba?

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

M. Ç.

« Yanıtla #10 : Ocak 20, 2016, 15:43:41 »
Çok uzun süredir bütün işim LINUX Hosting Üzerinde Apache Server ile çalışan PHP MySQL, bilgisayarımda da OpenOffice  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ocak 20, 2016, 15:44:03 Gönderen: Mehmet Çömlekçi »
*

C. E.

« Yanıtla #11 : Ocak 20, 2016, 17:29:21 »
Libre ubuntuda var. Open ofisin  aynisi degil mi? Farki var ise ne acaba?

Her ikisi de hem Linux hem Windows için var.

Farklar minimal. Çok meraklıysanız (Ben değilim, hepsini okumadım):

*

M. B. A.

« Yanıtla #12 : Ocak 20, 2016, 18:25:42 »
Ziya korsanım spesifik olarak bildiğim bir konu değil. Ancak Form'larla ilgili seçenekleri aktif etmek için Görünüm menüsünden araç çubukları içerisindeki Form Denetimleri kullanılabiliyor. Detaylı bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilir. İlgilendiğiniz konuya ait resmi yardım dökümanı şurada;

İlk soruyu ben sorayım :-)
Word'de bir form oluşturduğumuzda, formun kullanıcıya açık (doldurulan) bölümüne "Formfield" diyoruz.Benzeri bir form OpenOffice'de oluşturulduğunda o alanın adı ne oluyor
(Viisual Basic'de hastatakip programımı geliştiriyorum. Program, Word'den biir dosya açıyor, verileri form alanlarına işliyor ve kaydediyor. Bunu OpenOffice ile yapmak istiyorum artık.
Teşekkürler
*

M. B. A.

« Yanıtla #13 : Ocak 20, 2016, 18:28:38 »
Cem korsanım tebrikler. Birkaç yıl önce bir hastaneler zincirine OpenOffice geçişi konusunda eğitim vermiştim ve OpenOffice'e geçtiler.

TCMB bünyesinde dahi kullanılıyor. Pek yakında vergi dairelerine geliyor.

En önemli zorluk makro kullanımlarında yaşanıyor gerçekten. Bir finansçı arkdaşım tüm makrolarını taşımayı, dönüştürmeyi başardı ama yapamayanlar da var.

Çok uzun süredir OpenOffice / Libre Office kullanıyoruz. Tüm şirket olarak. Hiç bir eksiğini hissetmiyoruz. Normal bir kullanıcı rahatlıkla geçebillir. Ziya Bey gibi makro kullanan ileri kullanıcılar biraz zorlanabilirler.
...
*

E. A. A.

« Yanıtla #14 : Ocak 21, 2016, 08:35:20 »
Benim derdim database ile. MS access ile yaptığım bir dosyayı açamıyorum bunun çaresi varmı? açsa bile sadece tablo görüntüsünde kalıyor. Yeni database yapayım dedim bu sefer Java ya taktı. JRE yok dedi. JRE yi yükledim haberi olmadı aynı mesajı vermeye devam etti. Bill' e paracıkları vermeye devam galiba Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap