0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Z.

Eski tip ampulleri LED 'e çevirmek
« : Mart 13, 2009, 16:00:07 »
Sevgili korsanlar,

Teknede 2004 yılından beri 5-10-15 er watt lık ampullerle kullandığım gömme tavan lambalarını Ledli hale çevirdim. Şimdi hem eski flamanlı ampulden daha fazla ışık veriyor ve aynı zamanda max 2.5 watt akım çekiyor. Bu arada Ledler warm white denilen günışığı tadında bir renge sahip. Metrede 60 led var ve metre başına 5W enerji çekiyor, her 3 ledde bir kesilebiliyor. Metresi 10 lira civarında.

Aşağıdaki resimlerden ilki lambanın flamanlı hali. İkinci resimde mükemmel işçiliğimi görebilirsiniz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. 3. Resim ve 4. resimler çıplak ve buzlu cam altından yanar halleri. Örnekte 1/2 metre led kullanıldı yani 2.5W. Kısacası 12 voltluk tekne sistemimizde eski haliyle 10W ampul sayarsak 0.8A akım çekerken şu anda 0.2A çekecek. Kısacası tek lambanın çektiğini 4 lamba ile çekip hemde daha fazla ışık alıyoruz.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Edit: Foto linkleri güncellendi...

« Son Düzenleme: Mart 27, 2013, 18:50:43 Gönderen: Hakan Zorlu »

*

A. Ö.

Ynt: Eski tip ampulleri LED 'e çevirmek
« Yanıtla #1 : Mart 13, 2009, 16:34:26 »
Super gozukuyorlar.
Birde rica etsem su demir fenerini, seyir fenerlerin, nasil led li yapariz. Detay verirsen sevinirim. 

*

U. U.

« Yanıtla #2 : Mart 13, 2009, 18:38:41 »
Hakan korsanım,
Bana 2 m. alırmısın.Herhalde takarken başka bir şey gerekmiyordur.Marintekin kataloğundaki duylu ledli ampul benzeri şeylerin tanesi 20 dolar falandı,yanlış hatırlamıyorsam.Yazın Çetonun oraya takılınca devir teslim işlemlerini gerçekleştiririz.

*

A. A.

« Yanıtla #3 : Mart 13, 2009, 22:00:36 »
Soğuk ışık kaynakalrı ölçüm cihazları ile iyi ışık veriyor gibi görünseler de insanoğlu sıcak ışığı daha çok seviyor. Özellikle benim gibi yaşlılar makinalar ne derse desin daha fazla lümen gösterse de soğuk ışıkta okuyamıyor. En doğrusu floresan veya led yerine sıcak ışıklar gibi görünüyor. 

*

K. K.

« Yanıtla #4 : Mart 14, 2009, 02:26:01 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Soğuk ışık kaynakalrı ölçüm cihazları ile iyi ışık veriyor gibi görünseler de insanoğlu sıcak ışığı daha çok seviyor. Özellikle benim gibi yaşlılar makinalar ne derse desin daha fazla lümen gösterse de soğuk ışıkta okuyamıyor. En doğrusu floresan veya led yerine sıcak ışıklar gibi görünüyor. 

Al benden de o kadar....Ledli ışıklarla donatılmış bir tekne ki şu anda hisarönünde....geçen aylarda kalamış ta çekekteydi.....sıcak gelmedi bana...ölgün bir ışığı vardı....teknede insanların yüzünü bile seçemiyordum....

*

H. E.

« Yanıtla #5 : Mart 14, 2009, 08:52:15 »

Ahmet Korsan da (Çelenoğlu) hiç sevmez beyaz ışığı ve ledleri. Ben de sevmiyorum. Ama ledlerin sıcak sarı ışık verenleri de var.
*

U. K.

« Yanıtla #6 : Mart 14, 2009, 13:09:59 »
Marinanın arasında
Bir LED'li tekne sarı, sıcak.
*

N. İ.

« Yanıtla #7 : Mart 14, 2009, 13:27:09 »
esat korsanım,

Sanırım bu sıralar Mordoğandasın, İzmire geldiğinde çankaya 1.onur hanı (hani elektronikcilerin çarşısı)1. katta yıldız led var.sahibi can bey oraya git ve istediğin ledi satın al.Sarı led değilde gün ışığı diyeceksin fleksibile olanlardan 5 metresi bir paket olarak satılıyor.istediğin yere kesip kesip kullanıyorsun süper bişey.

selamlar
*

T. K.

« Yanıtla #8 : Mart 14, 2009, 13:57:12 »
Sarı sıcak ışıklısı nereden sipariş edilir? Malum biz ancak kargo ile kavuşabiliyoruz teknolojiye Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Esat korsan, kargo ile kavuşabileceğiniz bir yer buldum :

Ben bu web sitesinin Karaköy'de Selanik pasajı adındaki elektronik malzeme satıcılarının toplandığı handaki dükkanına gidip bu led şeritten bir metre almıştım denemeler yapmak için, evde 12V adaptörle aydınlatma için kullanıyorum.
*

T. K.

« Yanıtla #9 : Mart 15, 2009, 12:52:26 »
Hakan korsan, LED'leri aldığın yerin telefonuyla birlikte yerin adresini de bildirsen gitsek çeşit çeşit led arasından seçsek alsak. Ben bu tür malzemelerin satıldığı bir tek Karaköy'deki selanik pasajını biliyorum orada da fiyatlar dövizle birlikte uçmuş.
*

U. U.

« Yanıtla #10 : Mart 16, 2009, 04:30:06 »
Nurettin biladerim ilk fırsatta onur hana gidiyorum.Yer tesbiti yapıldı tamamdır.Montaj esnasındaki yakılan halılar benim derdim değil Hakancığım.Montajın nasıl olacağını teknik olarak tarif edermisin.Merci.
*

H. Z.

« Yanıtla #11 : Mart 16, 2009, 08:20:49 »
Şimdiii; Ledler için bir kaç yerden araştırma yaptım. 3 çeşidi var. Bu 3 çeşitten kağıt üzerine olanlardan kesin uzak durun. Diger çeşidi kablo eklenecek yeri lehimli olanlar. Bundanda uzak durun çünkü artı ve eksi kutup araları çok yakın lehimlemesi hem zor hem kısa devre ihtimalli hemde yanlış yapıp sökmeye kalkarsanız lehimle beraber kutup bozulup LED kullanılmaz hale geliyor. Aşağıdaki resimde göreceğiniz kutupları yuvarlak olanlar en iyisi.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yukarıdaki resimde A ve B ile işaretli olan doğru LED. A tarafı lehimlenmemiş B tarafı ise sizin lekimleyeceğiniz kısım. Dikkat ederseniz araları ayrık. C bölümünde göreceğiniz gibi kutuplar birbirine çok yakın ve D bölümünde ourda sökmek isterseniz yukarıdaki kutbun olmadığını görürsünüz. Bu arada tavsiyem pastalı taze lehim ve lehim pastası kullanmanız.

Timuçin korsanın sorusuna gelince Selanik Pasajından aldım Karaköy'den. Girince sağdan 3. dükkan sanırım 17 numara. Eko Elektronik Hale hanım ve Ahmet bey'e Hakan Zorlu tekne için almış aynı fiyata istiyoruz derseniz gerektiği gibi yardımcı olacaklarına söz verdiler. Tel: 0212 293 84 38

Edit: Foto linki güncellendi...

« Son Düzenleme: Mart 27, 2013, 18:52:49 Gönderen: Hakan Zorlu »
*

M. N. S.

« Yanıtla #12 : Mart 16, 2009, 14:35:20 »
Lalizas Ledi:

(Ana sayfası:     Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  )

Burda en alttaki ampul.

Klasik ampullerin en ufağı bile yakıldığında voltmetreyi oynatıyor. Sözkonusu led kuvvetli bir ışık veriyor ve voltmetreyi oynatmıyor bile.
Bu 360derece ve yukarı ışık veren cins. Diğerleri sadece duyun istikametine ışık veriyor. Yani çapa lambasına takılırsa gök yüzüne doğru!..
Kırılmayla etrafa da ışık gelir elbet.
Duyları normal kamalı duy.
Önerilen ampul (en alttaki resim) takılınca demir fenerinin plastik camı yerine oturmayabiliyor. Ampul yüksek kalıyor yani.
Bu durumda el sanatı ile duyu alçaltmak lazım. Oluyor. 

Fiyatı 40 TL. Hazır led çapa lambaları (Hella vs) çok pahalı. 100-200€.

Ayrıca Şentürk'te çok ucuza tek led (plastik merceği içinde, iki kablo çıkmış olarak) satılıyor (unuttum kaça).
Gene el işçiliği ile 4 yöne 4 adet konumlandırılırsa çok az ampere gerekli ve yeterli çapa lambası aydınlatması sağlanmış olur (ya da Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

M. N. S.

« Yanıtla #13 : Nisan 14, 2009, 11:24:22 »
Pardon, düzeltiyorum: Bu ayki (NiSAN 09) Yelken Dünyasın'da led ampullerle ilgili bir yazı var.
*

C. B.

« Yanıtla #14 : Nisan 14, 2009, 11:26:49 »
Pardon, düzeltiyorum: Bu ayki (NiSAN 09) Yelken Dünyasın'da led ampullerle ilgili bir yazı var.

Yahu o yazı bizim Aali San'ın bea..