0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. S.

Bir Başlangıç Seviyesi Sorusu Daha :)
« : Ocak 21, 2019, 19:52:01 »
İyi akşamlar,

Aşağıdaki resmin sol tarafında bir tahtanın üstüne ikişer vidayla tutturulmuş küçük ahşap parçalar ve aralarında boşluklar göreceksiniz. Mandar halatı, iskota v.b. bu boşluklara geçirilecek ve üstlerindeki düğümler sayesinde bu ahşap parçalarını bırakmayacaklar. Yani bu parçalar bir çeşit kilit olacak.

Acaba bu ahşap parçaları tahtaya ahşap tutkalıyla sabitlesek, vidalara göre daha mı dirençli olur? Bir başka deyişle ahşap tutkal, 20-25 knot hızla esen bir rüzgar 4m2'lik bir yelkene apaz seyrinde yük bindirdiğinde kilitlerde yeterli direnci sağlar mı?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

Ynt: Bir Başlangıç Seviyesi Sorusu Daha :)
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2019, 20:05:08 »
Bu tür bir donanımda ne kadar yük taşıyacağını öngörmek oldukça zor. Mutlaka hesaplayacak birileri bulunur. Temel denizcilik bilgilerim ise bana bu parçaların vida veya tutkal yerine civata ile ve her iki tarafına da civata çapının en az iki katı pul koyularak yapılması gerektiğini söylüyor. Halatlardaki düğümlerin yük bindiğinde çözülemez şekilde sıkışacağını da öngörmek yanlış olmaz. Bu halatların zaman zaman ayar gerektiren donanımları kontrol ettiğini kabul edersek bu tür bir sıkışma kabul edilemez. Denizcilikte halatları bağlamak için bağ kullanmamızın sebebi, sağlamlığının yanı sıra gerektiğinde sökülebilir olmalarıdır.

*

N. D.

« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2019, 21:38:20 »
Ahmet Kaptanın da bahsettiği gibi , halatlara atılan düğümler kısa sürede çözülemez hale gelir ve direğe veya yelkene verirken çapariz çıkarır , takılır. Ben olsam asla böyle bir sistem kullanmazdım bunun yerine piyano denilen sıkıştırmalı aletten alır veya yapardım . Sağlam yapıştırıcıya gelince , modelcilerin kullandıkları iki komponentli epoxy yapıştırıcı en sağlam yapıştırıcıdır , özellikle ahşap için.

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2019, 22:40:32 »
Yapıştırıcı olarak PU deniz tutkalı öneririm.

Yapıştırma esnasında işkence yerine vidaları kullanmış olursunuz. Onlar da üzerinde kalsın bir zararı yoksa.

*

A. Ç.

« Yanıtla #4 : Ocak 22, 2019, 08:03:21 »
Madem ki ahşap ve eski teknoloji diyorsunuz civata en sağlamı olsa da bakır perçin de kullanılabilir. Bakır perçin aslında bakır çividir. Yuvarlak veya kare kesitli olabilir. Çakacağınız yeri önce çivi çapının yarısı çapında matkapla delersiniz, çiviyi çakarsınız arkasına bir pul geçirip fazlasını keser, bir bakır pul geçirir ve çekiçle şişirip perçin yaparsınız. Bakır deniz suyuna en dayanıklı metallerden biridir. Paslanmaz çelik kadar sağlam olmasa da korozyona uğramayacağından uzun vadede paslanmaz çelikten daha güçlü olabilir. İsterseniz çivilemeden önce poliüretan deniz tutkalı veya epoksi ile yapıştırabilirsiniz. Yine de en iyisi civata, halat üstündeki düğümlerin ise çaresi yok.

*

H. E.

« Yanıtla #5 : Ocak 22, 2019, 08:52:01 »
Neden illa halatın bir yarığa sıkıştırılması gerekiyor? Klasik ahşap gemi donanımlarından "belaying pin" türü bir çözüm daha uygun olmaz mı?

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. E.

« Yanıtla #6 : Ocak 22, 2019, 10:38:04 »
İlk resim zaten çok uydur kaydır bir çözüm ,
Bakması bile yoruyor...
Her tarafından Sorun olacak gibi duruyor...
Hakan korsanın Önerdiği ve bunun için yayınladığı fotoğraftaki sistem derli toplu ...

Ancak....
Göz ardı edilen bir durum var O da ...4 metrekare Yelken İçin için Bu 16 lık 14 lük Halatlar kullanılmayacak muhtemel ,
Halat inceldikçe risk artacak....(Sıkışma tutunma ) Çözme ,Sekiz düğüm , Voltalama vs.
O yüzden herkesin kullandığı yer kaplamayan , son derece pratik , kullanışlı , sağlam , bunlarla aynı maliyete gelecek Cemklit , Kıstırmaç çözümleri var...
Neden kolay varken Zor ?
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2019, 10:40:42 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

Ö. T.

« Yanıtla #7 : Ocak 22, 2019, 11:17:48 »
Bence de hiç güven verici durmuyor, ayrıca halatı germek yada gevşetmek gerektiğinde, düğümleri ileri geri almak gerekiyor sanırım, bu da pratik değil
*

E. S.

« Yanıtla #8 : Ocak 22, 2019, 18:31:58 »
Saygıdeğer Korsanlar,

Değerli görüşleriniz için tekrar teşekkür ederim. Ayrıca verdiğiniz ek bilgiler bakış açımı genişletmede çok yararlı oluyor, sağ olunuz. Hepsini ayrı ayrı değerlendiriyorum. Kano denize yeniden indiğinde gerekli çalışmaları yaptıkça durumla ilgili size bilgi vereceğim. Zaman buldukça yukarıdaki yazılarınıza yanıtlayacağım.
*

E. S.

« Yanıtla #9 : Ocak 22, 2019, 18:37:53 »
İyi akşamlar Ahmet Korsan,

Lütfen düğümleri endişe etmeyiniz. Açılmaları gerekmiyor. Açılmaları gereken halatlardaysa düğüm olmayacak.
*

E. S.

« Yanıtla #10 : Ocak 22, 2019, 18:50:28 »
İyi akşamlar Nevzat korsan,

Piyano iyi bir seçenek. Ancak şu an için gündeme alamıyorum. Daha ziyade aynı işi görecek sistemleri kopyalamaya veya yorumlayıp kanoya aktarmaya çalışıyorum.
*

A. Ü.

« Yanıtla #11 : Ocak 22, 2019, 18:54:02 »
Enes kanonun üzerindeki tahtalar olmammış villanın üzerine geçe kondu gibi gibi olmuş.
Nereden buluyorsun böyle hurda tahtaları anlamıyorum boş ve gereksiz yere  ağırlık işlevsiz yapmışın,anlamadığın bir konu ise sor cevlarırını bul buradan ,tahta parçalarının hepsi ni sök at nasıl bişiy istiyorsan planla CNC kesim planlı bişiyler yapalım ,olmaz dersen mermer koydur kanonun üstüne 100 mm kalınlığında  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap zaten ağır kano sen ağırlaştırmak için elinden geleni yapıyorsun.
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2019, 19:00:21 Gönderen: Ali Ünalan »
*

E. S.

« Yanıtla #12 : Ocak 22, 2019, 19:17:30 »
PU deniz tutkalı, not ettim Ümit korsan.
*

E. S.

« Yanıtla #13 : Ocak 22, 2019, 19:22:31 »
Ahmet korsan,

Bakır perçin uygulamasını çok güzel açıklamışsınız. Bu projede uygular mıyım, bilmiyorum. El becerisini kazanmak için deneyeceğim.
*

E. S.

« Yanıtla #14 : Ocak 22, 2019, 19:28:50 »
Hakan korsan,

İyi ki behsetmişsin. Bu yöntem bana başka iki konuyla ilgili fikir verdi. Bahsettiğin tekniği doğru anladıysam bu iş için çözüm gibi gorünmüyor. Çünkü kullanacağım sistemin bana harcatacağı zaman asgari düzeyde olmalı. Şöyke ki, halatı çektiğim zaman kilitten hemen kurtulmalı ve takarken kısa sürede sabitlenmeli.