0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. I.

Bir Solar Panel Alım ve Montaj Hikayesidir.
« : Şubat 21, 2016, 20:17:20 »
Selamlar,

Geçtiğimiz yaz sezonu Angel da eksikliğini hissettiğimiz enerji sorununa çözüm getirmek adına sırası ile,

-Jeneratör 2 Kw.

Bu sistemin eksi ve artıları ile alım maliyeti oldukça cazipti.Delmeden kesmeden 2 Kw bir çanta jeneratör alıp Angel ın baş tarafında yanında bir yangın söndürücü ile günde 1-2 saat çalıştırıp enerji sorunumuzu halletme fikrine fuarda konuştuğum firmalar,

"Abi olmaz  20 Amp. Plastimo redresör  420 Amp. akü bankasını öle 1-2 saatte zor şarj eder.70-80 Amp. bir redresör kullanmalısın" uyarısı ve maliyetlerin bir anda sıçraması ile bu sistemden uzaklaştık.

Jeneratör maliyeti:
Benzinli 4 zamanli çanta tipi Sarı olan marka  jeneratör 1.700 TL
M.vlt yada vctr 60 -70 Amp redresör 3.000-4.000 TL.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Rotayı tekrar Solar panele çevirdim ama Panel fiyatlarında her satıcı bir değirinin çin yada iyi markaların 3. kalite panelleri olduğunu anlattıkça bana daral geldi,
artık standları dolaşır iken bakalım bunlar ne söyleyecek merakı ile sorar oldum.

İşte watt fiyatı 1,2 usd den baslayıp 3,8 USD ye kadar çıkan Çin ORJİNAL Yarı Esnek solar panel,

Gelelim teknik yönlerine,
Solar panellerin satış jargonunda 1 watt ın fiyatı veriliyordu.
Poli kristal mono kristal derken;

Benim ihtiyacım biminin üstüne konstrüksiyon yapmadan hızlı estetik kolay ucuz ve en onemlisi Yerkürenin en nazlı krom ustaları ile uğraşmadan montaj etmekti.

Sonunda 120 watt x 2 adet yarı esnek panelin Angel ın elektirik ihtiyacını karşılayacağını düşündük.

Devam edelim,
Sayın, Ziya T. Güneş in forumun bir bölümünde tavsiye ettiği firmaya ulaştım,
İlginç olan firmanın Nevşehir de olması idi, firma panelleri ankara yada istanbulda ki ithalat firmasından kargo ile sevk ettiriyor diğer Ege kablo ve  ProVista Marka Çin Orijinal Mppt şarj regülatörü kendi deposundan sevk ediyor.

Siz firmayı arayıp ihtiyacınızı belirtiyorsunuz web sitesine sizin adınıza bir bölüm açıyor tıklayıp satın alabiliyorsunuz.

Angel için oluşturduğumuz paket;

(Şarj regülatörümüz şimdilik sorunsuz ancak ilk fırsatta güçlü bir marka ile değiştirmeyi planlıyoruz.)
Sayın, Fikret Bayram'ın da yardımı ile şarj regülatörü için mstvlt ile değiştireceğim.

Montaj aşaması;

Tabiki kromcu dan uzak kalacaksan tenteciye yakın olacağız. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ulaş Demirtaş ında yardımı ile nam-ı ile meşhur Hakan Ustanın dükkanında aldık soluğu.

Uygulama detayları;

Ek montaj parçası kullanmadan 3 adet cep yaptık. Önce alttan ve üstten 2 şer kat Dacron ile cepleri güçlendirip üzerine Sunbrella kumaş ile kapattık.
Paneli bu cepler arasına bükerek yerleştirdik.

Kablo ve devre kutusunu UV den korumak için çıtçıt lı sunbrella yaptık.

Tesisatı bimini kromundan indirip sancak kıç tarafdan uygun bir alandan su muhafazalı quick bağlantı konnektör ile tekne içersine alıp etrafına eriyen bant ile tekrar izole ettik,

Ve nihayet,

Mppt Şarj regülatörünü önce akü den devreya alıyoruz ki cihazın aküyü tanımasına zaman verelim.

Sistemin tüm bağlantılarını tamamladım sistemi kontrol edicem hop gece modu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Neyse ertesi gün test ettim Şubat ayı için yaklaşık 6 Amperlik bir üretim gösterdi cihaz.Sonuçlarını göreceğiz.

Sonuç olarak:

Fuar fiyatı olarak indirimli  Çin Orijinal 100 Watt x 2 adet=200 Watt panel için montaj dahil 1.000USD fiyat alabilmiştik.

Bizim toplam maliyetimiz şu şekilde oldu:

120 Watt x 2 =240 Watt adet panel ve montaj kiti ve Mppt regülatörü dahil sistem,
1.450 TL

Tenteci 170 TL ( Kromcu kadar olmasada fena sayılmaz)  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Montaj için aldıklarım; Kablo ucu,3M eriyen bant plastik kelepçe,Quick kablo geçiş aparatı 100 TL.

Toplam =1.720 TL yada USD karşılığı 570 USD.

*

Y. T.

Ynt: Bir Solar Panel Alım ve Montaj Hikayesidir.
« Yanıtla #1 : Şubat 21, 2016, 20:33:34 »
Bilgiler için çok teşekkürler bende hemen hemen aynı malzemeleri kullanmayı planlıyorum .mppt yi victron olarak düşünüyorum fakat  birde invertor kullanmayı planlıyorum ama ek akü gerekicek diye düşünüyorum . yalnız fuarda yarı esnek panellerin yeni nesil olduğunu ve üretiminin artık bu teknoloji ile bir üst noktaya taşındığını söylediler. Tabi inanmak teste kalmış sonuçta beyan ederken ürünleri geri alırız diye birşeyde beyan etmiyorlar. Sizin aldığınız bu yeni nesil sunpower dediklerindem
 teşekkürler.

*

G. I.

« Yanıtla #2 : Şubat 21, 2016, 20:41:26 »
Bilgiler için çok teşekkürler bende hemen hemen aynı malzemeleri kullanmayı planlıyorum .mppt yi victron olarak düşünüyorum fakat  birde invertor kullanmayı planlıyorum ama ek akü gerekicek diye düşünüyorum . yalnız fuarda yarı esnek panellerin yeni nesil olduğunu ve üretiminin artık bu teknoloji ile bir üst noktaya taşındığını söylediler. Tabi inanmak teste kalmış sonuçta beyan ederken ürünleri geri alırız diye birşeyde beyan etmiyorlar. Sizin aldığınız bu yeni nesil sunpower dediklerindem
 teşekkürler.

Sunpower sanırım markanın ismi,

Benim aldığım panel satıcının beyanı ile yeni nesil yüksek güç üreten yarı esnek panelmiş.
Üzerindeki Etikette SinoSola marka olduğu yazıyor.
bir kaç hafta içersinde sonuçları almaya başlarız.
Regülatör fiyatları 25 - 30 amper için 105 ile 180 euro arası değişmekde.

*

Y. T.

« Yanıtla #3 : Şubat 21, 2016, 20:58:57 »
Gökhan korsanım mppt lerde victron marka önerilmekte bilerekmi bu markayı tercih yapmadınız bir öneriniz varmı teşekkürler

*

G. I.

« Yanıtla #4 : Şubat 21, 2016, 21:02:53 »
Gökhan korsanım mppt lerde victron marka önerilmekte bilerekmi bu markayı tercih yapmadınız bir öneriniz varmı teşekkürler

Satıcı firma bana gönderdiği regülatörün (provista)  yüksek kaliteli olduğu konusunda çok ısrar etti.Bir süre denemek istedim memnun kalmaz isem değiştireceğim o iki markadan biriyle.

*

Y. Y.

« Yanıtla #5 : Şubat 21, 2016, 21:11:20 »
merhabalar,

bende uzun zamandır sizin sistemin 2x100 watt olanından yapmayı hedeflemekteyim. ilgi ile sizi takip ediyorum. paylaşımınız için teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2016, 21:25:13 Gönderen: Yalın Yaldız »
*

F. B. D.

Bir Solar Panel Alım ve Montaj Hikayesidir.
« Yanıtla #6 : Şubat 21, 2016, 22:22:56 »
Mükemmel bilgilendirme, çok teşekkür
*

C. D.

« Yanıtla #7 : Şubat 21, 2016, 22:38:07 »
Esnek panellerden, panel üreticisi ya da satıcıların vaad ettiklerini beklemezseniz, hayal kırıklığı yaşamazsınız.
Regülatör kısmında MPPT ve PWM kısmına girmek bile istemem.
*

T. A.

« Yanıtla #8 : Şubat 22, 2016, 10:46:46 »
Esnek panellerden, panel üreticisi ya da satıcıların vaad ettiklerini beklemezseniz, hayal kırıklığı yaşamazsınız.
Regülatör kısmında MPPT ve PWM kısmına girmek bile istemem.

Can Korsanım Regülatör kısmına girseniz de şu MPPT ve PWM ne demek tam olarak anlasak.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

B. B.

« Yanıtla #9 : Şubat 22, 2016, 11:06:52 »

Satıcı firma bana gönderdiği regülatörün (provista)  yüksek kaliteli olduğu konusunda çok ısrar etti.Bir süre denemek istedim memnun kalmaz isem değiştireceğim o iki markadan biriyle.

Sizdekinin tıpatıp aynısının tıpkısı bende de var. 1 yıldır problemsiz, çalışması gerektiği gibi çalışıyor. Daha pahalısı ne yapar bilemem.
*

C. E.

« Yanıtla #10 : Şubat 22, 2016, 11:12:20 »
"Abi olmaz  20 Amp. Plastimo redresör  420 Amp. akü bankasını öle 1-2 saatte zor şarj eder.70-80 Amp. bir redresör kullanmalısın" uyarısı ve maliyetlerin bir anda sıçraması ile bu sistemden uzaklaştık.
Jeneratör maliyeti:
Benzinli 4 zamanli çanta tipi Sarı olan marka  jeneratör 1.700 TL
M.vlt yada vctr 60 -70 Amp redresör 3.000-4.000 TL.

Bu yatırımı yapmadığınız iyi olmuş. Şöyle bir hesap hatası var: Aküleriniz boşken 70-80 Amp kabul edecektir. Ama dolmaya başladıkça, kabul  edecekleri şarj akımı hızla düşüyor. %70-80 doluluğa geldiğinize, 20 Amperin üzerindeki şarj kapasitenizi kullanamazsınız.

Eğer akünüzü sürekli %30-70 aralığında kullanacaksanız, 70-80 Amperlik şarj cihazı işinize yarar. Ama akü ömrünüz beklenenin çok altında olur.

Akünüzü tam şarja getirmek için; iki saatten çok daha uzun süre, nispeten düşük akımlarda doldurmanız gerekir. Kurduğunuz güneş paneli sistemi bunun ideal çözümüdür.

Tam şarja getirmek için jeneratörü iki saatten fazla çalıştırmak zorunda kalsaydınız, zaten sizden nefret etmiş olan koy komşularınız, alenen küfretmeye başlayacaklardı.

Herkese jeneratörsüz günler dilerim...
*

Ş. Ö.

« Yanıtla #11 : Şubat 22, 2016, 11:32:49 »

Ek montaj parçası kullanmadan 3 adet cep yaptık. Önce alttan ve üstten 2 şer kat Dacron ile cepleri güçlendirip üzerine Sunbrella kumaş ile kapattık.
Paneli bu cepler arasına bükerek yerleştirdik.

Ilgaz Korsanım Merhaba;

Önde boydan boya arkada köşelerde toplam 3 cep görünüyor.Yanlardan rüzgar aldığında paneller havaya kalkma eğilimine giriyor mu?Yanlarda da ayrıca resimde fark edilmeyen bir sabitleme var mı?
*

M. E.

« Yanıtla #12 : Şubat 22, 2016, 11:39:39 »
Ben de benzer yarı esnek panelleri 80 wattx2 4 senedir kullanıyorum. Hafif oldukları için (1 tanesi 1,2 kg kadar) tente üzerinde kumaşa sabitledik. Biz yalnız sizdeki gibi cep yapmadık fermuar olarak diktik. Yanları (kısa kenarları) açık. Çok sorun çıkarmadı bizde bu uygulama.
Bir seferinde 2 yıl önce Simi'de çok sert bir kaçakta, fermuar açılmış, bir kenarını eğmişti.
Yalnız ben teknede olmadığım zamanların tamamında panelleri ve biminiyi tamamen söküp kaldırıyorum.
*

C. D.

« Yanıtla #13 : Şubat 22, 2016, 11:48:50 »

Can Korsanım Regülatör kısmına girseniz de şu MPPT ve PWM ne demek tam olarak anlasak.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Siz hiç fincancı katırlarını ürküttünüzmü Tümay kardeşim.

Ben ürküttüm. Bir daha ürkütme eylemine, mecalim ve isteğim kalmadı.
Saygılar.
*

T. A.

« Yanıtla #14 : Şubat 22, 2016, 12:02:00 »

Siz hiç fincancı katırlarını ürküttünüzmü Tümay kardeşim.

Ben ürküttüm. Bir daha ürkütme eylemine, mecalim ve isteğim kalmadı.
Saygılar.

Anlaşılmıştır Can Korsanım..
Saygılar..