0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. B.

Ynt: Elektrikli vinç gerçekten faydalı mı?
« Yanıtla #15 : Kasım 11, 2017, 10:14:32 »
Tek başına uzaktan kumandalı vinçle direk tepesindeyken uzaktan kumanda bozulursa hiç hoş olmaz gibi.

*

M. C.

« Yanıtla #16 : Kasım 11, 2017, 11:20:38 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Düşüncelerini ve tecrübelerini yazan tüm korsanlara teşekkürler.

Mehmet korsan ayakla kumanda butonunu zemine mi monte ediyorsunuz ? Ayak takılmıyor mu ? Aşağıda yana bir yere monte edip yan olarak basılabilir belki ama denge açısından sorun yaratabilir gibi geliyor.
Lewmarda şu anda sunulan elektrikli vinçlerde ya tek bir termik sigorta var, ya da ELS (electric load sensor) denilen yük fazla olunca devreyi kesen ve açan bir otomatik sensor.

Emre korsanım;
Tabanda buton benim için çok kullanışlı ,muhafaza kapağı oval ,
kamara duvarına yakın olduğundan çapariz vermiyor.

Vinç sigortası motor üzerinde termik .ısının atıyor koruma amaçlı.
montajda otomatik sigorta ayrıca var sıkışma ya da  voltaj düşmesinde Amper yükselirse atıyor.

*

E. O.

« Yanıtla #17 : Kasım 21, 2017, 13:53:36 »
Elektrikli vinç uzaktan kumandasını internette araştırırken Selden'in elektrikli ana yelken ve cenova açma/kapama sistemleri için tavsiye ettiği bir kumandaya denk geldim.

Bu açma kapama mekanizmaları elektrikli ve hidrolik olarak genelde 50 feet üzeri teknelerde kullanılıyor. Ama üreticiler 37 feetten itibaren kullanılabilen modelleri sayfalarında vermiş. Elektrikli vinçlere göre oldukça pahalı mekanizmalar. Anlamadığım konu ise; bir yandan sarma mekanizmasını açarken diğer yandan ıskotaları elektrikli vinçle mi topluyorlar ? O zaman her iki elektrikli sistemi koordineli çalıştırmak için bayağı bir dikkat göstermek gerekir.

Neden elektrikli vince bağlı ıskota ile açıp, sadece toplamayı ek bir elektrikli vinç ile yapmıyorlar ?Furler ıskotasından tasarruf etmek için mi? Bilmediğim başka faydaları da mı var..

Amel gibi teknelerde bu donanımların standart olduğu düşünülürse pahalı olmalarının sebeplerinden biri de bu mekanizmalar olmalı. 4 vinç + ana yelken + cenova + flok + asimetrik balon elektrik kumandalı olunca manuele göre en az 100 bin usd fark çıkıyor.

Tekneye eklenebilecek donanımların sonu yok. Abartılırsa teknenin standart değerini aşan bir bütçe dahi çıkabilir.

*

B. O.

« Yanıtla #18 : Eylül 02, 2018, 18:39:13 »
Değerli korsanlar,
bu konuda bir sorum olacak; elektirikli vinç çalışırken acaba ırgat gibi akü alarmının bas bas bağırmasına neden oluyormu? Motoru çalıştırmak gerekebilir...

*

O. E.

« Yanıtla #19 : Eylül 02, 2018, 18:51:49 »
Değerli korsanlar,
bu konuda bir sorum olacak; elektirikli vinç çalışırken acaba ırgat gibi akü alarmının bas bas bağırmasına neden oluyormu? Motoru çalıştırmak gerekebilir...

Ben çok kullanıyorum elektrikli vinci hem anayelkeni açıp kapatırken ,hemde cenovayı açıp kapatırken kullanıyorum .
Akülere herhangi bir yük getirdiğini gözlemlemedim.

Fayda konusuna gelince evet kesinlikle faydalı.
Ağır yük altında kol ile çevrilen vinç ile karşılaştığında büyük konfor...

« Son Düzenleme: Eylül 02, 2018, 18:54:36 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

N. Ö.

« Yanıtla #20 : Eylül 02, 2018, 20:02:15 »
İskele taraftaki tek bir elektrikli vinç ile bütün halatlara kumanda edebiliyorum ve aküler ile ilgili, bu güne kadar hiçbir sorun yaratmadı.
Kesinlikle çok yararlı buluyorum.
*

E. S.

« Yanıtla #21 : Eylül 03, 2018, 13:40:41 »
Zamanında bir yerlerde şöyle bir söz okumuştum(muhtemelen bu forumda):
"Bir yelkenci elektrikli vinç tercih etmeye başladı ise artık motoryata geçme zamanı gelmiştir" Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. E.

« Yanıtla #22 : Eylül 03, 2018, 13:42:17 »
"Bir yelkenci elektrikli vinç tercih etmeye başladı ise artık motoryata geçme zamanı gelmiştir" Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Veya yaşlanmıştır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ç.

« Yanıtla #23 : Eylül 03, 2018, 14:00:24 »
Belirli bir süre sonra “Karpal Tünel Sendromu” oluşabiliyor..
Bu sendromu web de bulup okursanız iyi olur..
Çok fazla sıkılan parmaklar daha sonra başa ne işler açar..
Bir müddet sonra kibrit kutusu bile kaldırılamaz olunabilir..
*

H. E.

« Yanıtla #24 : Eylül 03, 2018, 15:29:26 »
...

Kibrit kutusunu kaldırırken baş mı ağrıyor?
*

O. E.

« Yanıtla #25 : Eylül 03, 2018, 15:43:44 »
Bir dakika konu karıştı...
Baştan alalım..

Karpal Tünel sendromu nedir, Elektirikle vinçle ne ilgisi vardır.

Şu mu demek isteniyor ?

Elektrikli vinç olmazsa halat çekerken parmaklarınızı çok sıkarsınız ve Karpal Tünel sendromu mu olursunuz sonrada kibrit kutusu kaldıramazsınız ?
Baş ağrısı da mı yapıyor normal vinç

Karıştı

Çözersek iyi olur...

*

N. Ö.

« Yanıtla #26 : Eylül 03, 2018, 17:44:13 »

Galiba doğru söylemişler.     Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ama ben belli olmasın diye yelkenliyi motoryat gibi kullanıyorum.      Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

B. O.

« Yanıtla #27 : Eylül 03, 2018, 19:40:45 »
Ana yelkeni her açtığımda, benim çoktan motoryat  hemde kaptanlı zamanım gelmiş diye düşünüyorum zaten.
açarken ve sararken bir defada yapamıyorum ki habire sıkışıyor bir ileri bir geri...
Kurallara uyarak tabi.
*

C. A.

« Yanıtla #28 : Eylül 03, 2018, 20:15:36 »
Belirli bir süre sonra “Karpal Tünel Sendromu” oluşabiliyor..
Bu sendromu web de bulup okursanız iyi olur..

Ben sabahları oluşan dayanılmaz ağrılardan sebebi ile sağ koluma ameliyat tedavisi tavsiye edilmiş olan bir carpal tunnel sendromu hastasıyım. Ameliyat olmadım hastalıkla baş etmeyi öğrendim. Özel bileklik filan takıyorum işe yarıyor.

Ağır Vinç kullanımı bendeki sendroma ne artı ne de eksi yönde bir etki yapmadı hiç. Yani demem o ki bu sendromu olmayım diye vinçleriniz ile aranızı açmayın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

Aslını sorararsanız bence bu elektrikli vinçlerin butonlarının çok kullanımı bu sendroma sebep olabilir. Gerçekten Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2018, 20:17:08 Gönderen: Can Arslan »
*

M. C.

« Yanıtla #29 : Eylül 03, 2018, 20:24:05 »

Başka bir sözde var ; yaş kadar feet yaş 62 olup teknede 55 feet üstü olursa 80 m2 klasik yelkeni 20 knot havada açmak bile kolay değildir.