0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. Ö.

VİSTA GÜNLÜĞÜ'NDEN
« : Eylül 16, 2014, 04:42:08 »
  (Forumdaki tartışmalı gündemi biraz olsun değiştirebilmek için yazılmıştır.)

VİSTA GÜNLÜĞÜ'NDEN ;

Seyir notlarımı tutuyorum. Biraz da küçük kızımın hediye ettiği 'hatıra defteri' yüzünden. Yazmadığım zaman “Neden benim hediyemi kullanmıyorsun?” der diye.

Karadayken hiç günlük tutmam. Günlüklerim sadece denizlere ait.. İşte bu yazacaklarım da o defterden aktarmadır. Yaşananlar 2 ay önce olmuştur.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yazmak bana zor geliyor. Okumak çok kolay. Bir kitabı okumak bir veya iki hafta... Yazmaya gelince bir veya iki yıl...

Okumak keyifli bir iş. Başkalarının yaşadıkları, düşündükleri dünyada buluyorsun kendini. Onlar ne zorluklar çekmişler, bize sefasını sürmek kalıyor.

Gezgin Korsan olmak “gezmeyi ve gezdiklerini de bu forumda paylaşmayı gerektirir” deniliyor.

Belki bu konu bana bir tecrübe de olur.  İşte bu nedenle zorda olsa yazayım diyorum....

Benimki topu topu onbeş günlük bir macera. Yolculuk Ayvalık'tan Sığacık- Kuşadası arası bir yere.
Gülenler vardır. Gülmeyin.... Bunu ilk defa yapıyorum ve tek başıma yapıyorum. Benim için anlamı büyük.

Hani adam demiş ya “ Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım.” diye. İşte bu da “Benim için büyük, insanlık için küçük bir adım.”

Hepimizin hayatında böyle şeyler vardır. Arabayı ilk kullandığımız gün. İlk uzak mesafe yolculuk. İlk uçak yolculuğumuz vs....

Sonradan yüzlercesini belki yaparız ,ama o ilk olan unutulmaz, capcanlı kalır.

(okuyucunun sesi)
“Bu kadar mavra yeter. Ne yazacaksan yazda görelim.”

*

İ. Y.

Ynt: VİSTA GÜNLÜĞÜ'NDEN
« Yanıtla #1 : Eylül 16, 2014, 04:56:15 »
Sanırım yazıda önsöz gibi güzel olacaktır.

*

Ş. K.

« Yanıtla #2 : Eylül 16, 2014, 07:37:19 »
Bekliyoruz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. Ö.

« Yanıtla #3 : Eylül 16, 2014, 12:34:19 »
Ya.. Arkadaşlar... Gece uykum kaçtı. Sabaha karşı, uyku sersemi, bu başlığı açtım ama bir hata oldu... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Neyse yazmaya çalışıcağım......

*

N. Ö.

« Yanıtla #4 : Eylül 16, 2014, 12:51:49 »
Cemalettin bey iyiki bu hatayı yapmışsınız :-)
Siz lütfen rahat rahat yazmaya bakın, biz keyifle okuruz.

*

B. B.

« Yanıtla #5 : Eylül 16, 2014, 12:52:30 »
Ya.. Arkadaşlar... Gece uykum kaçtı. Sabaha karşı, uyku sersemi, bu başlığı açtım ama bir hata oldu... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Neyse yazmaya çalışıcağım......

Yemezler Cemal Korsan... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap hadi bekliyoruz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ç.

« Yanıtla #6 : Eylül 16, 2014, 12:55:45 »
Bir yerden başlamak lazım.. sonra gerisi gelir.
*

S. G.

« Yanıtla #7 : Eylül 16, 2014, 13:10:16 »
Ne güzel okuyabileceğimiz bir seri daha geliyor

Saygılar
*

N. B.

« Yanıtla #8 : Eylül 16, 2014, 13:19:27 »
Hep böyle güzel hatalar yapsak.
*

S. Ç.

« Yanıtla #9 : Eylül 16, 2014, 14:26:06 »
Geko artık aşağıları ezberledi..Gezdiğiniz yerler pek bilinmedik..O yüzden bekliyorum..
Hava nasıldı?,nerelerde demirlediniz?,su bulabildinizmi?,tekne size bir numara yaptımı?...oooo..yazacak o kadar çok şey var ki..çok para harcadınızmı?
Esasında bir yere yazıp,buraya kopipest daha kolay oluyor..
*

S. Ç.

« Yanıtla #10 : Eylül 16, 2014, 14:31:02 »
Ve ilginçtir..okuyanlarımız,hata yapanları,tecrübesizleri daha ilginç buluyor, bildikleri şeyleri paylaşarak konuya katılıyor.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

B. B.

« Yanıtla #11 : Eylül 16, 2014, 14:41:51 »
Ve ilginçtir..okuyanlarımız,hata yapanları,tecrübesizleri daha ilginç buluyor, bildikleri şeyleri paylaşarak konuya katılıyor.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Abi seni hep sevdim
*

C. Ö.

« Yanıtla #12 : Eylül 16, 2014, 14:57:12 »
  Biraz teknemden bahsedeyim;

Teknem 34 feet 1987 model Beneteau/Idylle. Geçen sene aldım. Bir İngiliz'den.Kendisi, ben tekneyi aldıktan  on ay sonra vefat etti. Bana teknede çok şey bıraktı. Hala bakıp karıştıramadığım birçok kısımlar var.

Tekneden anlamam...

Ayvalık'a gezmeye gelmiştim. Marinayı gördüm, bir bakayım dedim. Pantonda ki bazı tekne sahipleriyle konuştum. Onlar da bana “yeni başlıyacaksan bak bu tekne güzel. Bunu al “dediler. Ben de aldım.

Merak etiğim önceki sahibi, acaba öleceğini bildiği için mi tekneyi bana sattı? Yoksa hastalığı daha sonra mı ortaya çıktı? Öğrenemedim..

Bana tekneyi öğretmekte, kısa bir süre de olsa (tahminen 10 gün) yardımcı oldu. Denizcilik tecrübem tekneyi aldıktan sonra başladı.

Teknemin rengi biraz sarımtrak gibi. Bu orijinal rengimidir, yoksa beyaz olan fiber gövdesi, zamanla güneşin tesiriyle mi sarardı bilmiyorum.

Kendimi ilk bu boy bir teknede buldum ve boyutları bana şimdi normalmiş gibi geliyor. Daha küçük bir tekneden buna geçseydim belki büyük gelebilirdi.

Genellikle tekneyi solo kullanıyorum. Yazacaklarım ve yaşadıklarım böyle bilinsin. Aile bireyleri tekne ve deniz olaylarına uzaklar. (Başka topiklerin konusu.)

Az bir tecrübe ve solo gezi biraz ..........  gibi algılanabilir.Yanlızlık beni ne korkutur, nede sıkar. Bence yanlızlık daha çok özgürlük demektir.

Doğrularımdan ders alınarak kimseye bir şey öğretebilecek durumda değilim. Ancak belki yanlışlarımdan ders çıkarıp “İşte böyle yapılmamalı!” denilebilir

Yola çıkmadan önce marinada bazı arkadaşlar beni gitmemem konusunda uyardılar. Tek başına denize açılınmaz. Navigasyon çok bilmiyorsun, tekneyi, denizi tanımıyorsun dediler. Haklılar, ama ne yapabilirim ki??? Keşke elimden bir şey gelse..

Bu yazılanların kimseye örnek olmasını istemem. Hayatı seven biriyim ama ne genç yaşta, hatta çocuk yaşta bu dünyada ölenleri görünce bu yaşta ölmek çok ta sorun değil. Epeydir yaşıyorum... Gereğinden erken ölmek gibi, bazen gereğinden fazla yaşamakta bir sorun.

Teknemin başına birşey gelecekse, o da sorun değil. Sigortası var. Olmasa da giden 55 bin liralık bir tekne olur.

Navigasyon olarak kağıt haritalardan ve Gps'ten yararlanıyorum. Kağıt haritalar teknenin eski sahibinden kaldı. Tabii pergel, navigasyon cetveli vs.... Yolculuk esnasında öyle bir hale geldim ki, gitmek istediğim koordinatlara sadece Gps'e bakarak ulaşabiliyordum. Örneğin gideceğim koordinatlar 38 08 K   26 36 D. Gps im 38 06 K 26 39 D gösteriyor. Yapmam gereken 355 derece kuzeye gitmek. Doğru mu anlattım bilmiyorum. İşte böyle bir şey... 
*

S. Ç.

« Yanıtla #13 : Eylül 16, 2014, 15:15:06 »
Tekne güzelmiş..Güneş herşeyi bozabiliyor.Üzerindeki acaba sonradan yapılmış boyamı,jelkotun kendisimi..Eğer jelkotsa,bir yerine 20 cm2 kadar bölümüne elinle domestos Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sür. Kurumadan yine elinle azcık ovala,sonra biraz daha bekle ve kurumadan tatlı suyla durula..eğer fark görürsen, pasta cila ike pırıl pırıl olur demektir.
Yalnız suyla akan domestosu (köpürmediği için anlamazsın) sakın tahtaların üzerinde bırakma,iyice etrafı durula..giysilerinede bulaşmasın beyazlar..bildiğin çamaşır suyu çünkü..
*

B. S.

« Yanıtla #14 : Eylül 16, 2014, 16:26:00 »
" Genellikle tekneyi solo kullanıyorum. Yazacaklarım ve yaşadıklarım böyle bilinsin .."

Merakla ve ilgiyle takip edeceğim bir başlık olacak.. Teşekkürler