0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. Y.

Ynt: Teknenizin isimleri ve isim koyma öyküleri..
« Yanıtla #60 : Kasım 16, 2012, 13:52:57 »
beni çok etkilemiş olan bir arkadaşımın ismiydi Armoni....Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap))

*

B. D.

« Yanıtla #61 : Kasım 17, 2012, 00:28:00 »
Meridyen ismini büyük kızım pat diye söyleyiverdi ,hayalimde meridyenleri birer birer geçtiğim için bu isme bayıldım.Bunu kesin almışlardır diye başvurunca alınmadığını görüp şaşırıp sevindik,meridyen ismini kulağına3 kere fısıldadık,bununlada yetinmeyip 3 yerine yazdık(görgüsüzlük işte..)

*

M. D.

« Yanıtla #62 : Kasım 17, 2012, 01:14:47 »
Yıl 1993 Eşim 4.5 aylık hamile ve bir kızımızn olacağını söyleyen doktoru az daha sarılıp öpecektim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İsmi ne olsun? sorusuna toslayınca bulduğumuz hiç bir ismi kızımıza yakıştıramadık. Aylar geçti. Artık doğum an meselesi biz hala kızımıza bir ad aramaktayız.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bu gidişle "BOĞAÇHAN" gibi büyüyüp kendi adını alacak   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Derken son anda, okuduğum şiirden başımı kaldırıp kendi kendime küfretmeye başladığımı gören eşim benim tırlattığımı düşünüp boyoz gibi açılmış gözleriyle ne yapmakta olduğumu anlamaya çalışırken ben:"Tüh ulan senin şairliğine, daha önce bunu nasıl düşünemezsin?" nidalarıyla kendimi parlatmayı sürdürüyordum. Nefes almak için durduğumda kızımızın adını haykırdım  "İMGE"  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İmge'nin sözlük anlamı: hayal. Veee  yazınsal ürünlerde, özellikle de şiirde dile getirilmek isteneni daha canlı, daha etkili, duyumsanabilir, göz önüne getirilebilir bir biçimde anlatmak için, onunla başka şeyler arasında bağlantı kurularak zihinde canlandırılan yeni biçimler, imge olarak adlandırılır. imge, dış dünyadan alınan öğelerle oluşturulur. dış dünyanın, duyumsamaların ve izlenimlerin zihinde görüntüye dönüşmesi, resimsel bir değer kazanmasıdır...
Hem şiir okuru hem de üzerinize afiyet  (o zamanlar) yazmaya çalışanı olarak bu adı akıl edemediğim için kendimi boyamıştım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tekne alma hayali kurmaya başladığım günden  itibaren alacağım teknenin adı belliydi. Tek kaygım, birinin benden önce bu adı almış olması olasılığıydı.  Çok şükür Foçada çekine çekine söylediğimde hiç bir itirazla karşılaşmayınca yüreğime sanki Ege'nin meltemleriyle ferahlamış ab-ı hayat misali  bir su serpildi ki sormayın.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Şimdi teknemin bağlı olduğu iskeleye yaklaştığımda adını okuyunca içimdeki kuş kanatlanıp uçma pozisyonuna geçiyor. Off ki offfff !!!!

*

A. Ö.

« Yanıtla #63 : Mart 05, 2018, 13:16:41 »
KHARON'un hikayesi;

1- Yunan Grek Mitolojisine göre Kayıkçı Kharon, ölülerin ruhlarını Stiyks ırmağından geçirip yer altı ülkesine götürmekle görevlidir. Kharon ölülerden bazılarını kayığına alıyor, bazılarını da yalvarmalarına kulak asmadan kıyıda bırakıyordu. Kharon un kıyıda bıraktıkları öldüklerinde kendilerine dini tören yapılmayanlardı. Bunlar yer altı Tanrısı Hades in yönetimine girmeden önce 100 yıl ıstırap çekecek ve boşlukta dolaşacaklardı.

2- Mitolojik varlık kayıkçı Charon, Acheron (Asi) nehrinde insanları taşıyor. Acheron nehri kıyıları cehenneme girişin geçitindedir. Mitolojik kayıkçı Charon tarafından ölü ruhlar cehenneme taşınır. Burda geçitin kıyısında hayattayken iyi ve kötü arasında bir seçim yapamamış bazı kimseler kalmıştır. Onlar hala gerçek bir cehennemde değildirler ancak bu bölgede sonuza kadar hapsolmuş olarak deliler gibi etrafta bir flamanın peşinde koşturan ve eşek arıları tarafından sokulan ve bazı kurtçuk ve böcekler tarafından kanları sürekli emilen kimselerdir. Dante, Virgil in rehberliğinde cehennemin kıyısındaki Acheron nehrinin kıyısına gelir. Kayığı kullanan Charon, Dante yi karşı kıyıya, cehenneme geçirmeyi kabul etmez.

Ölüler ülkesi Hades in anlatıldığı bölgenin görünüşü ürkütücü olarak tasvir edilir. Ölü ruhların içeri girmesi de kolay değildir. Ölü ruhları Styx stiks ırmağından geçiren bir sandalcı vardır. Kharon ölü ruhlarını geçirmek için para alır. Bu nedenle ölülerin ağızlarına bir obolos metelik konurdu. Zalim kayıkçı Kharon, bedel ödeyemeyen ruhları kovar ve asla yumuşamazdı. Toprağa gömülmeyen ruhların ise Hades in ülkesine ulaşması mümkün değildi. Gömülmeyen ruhlar yüz yıl havada gezinip dururlardı.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Styks Nehri ve Kayıkçı Kharon (Jose Benlliure 1919)

*

G. B.

« Yanıtla #64 : Mart 05, 2018, 15:08:21 »
Şu anda diğer korsanlara yoldaşlık etmekte olan teknenin ilk adı MERGUS idi.
Bu hem uçan, hem de yüzen bir kuşun latince adı. Bir yelkenli için uygun bir simge olacağını düşündük. Ama aynı zamanda telsiz ile haberleşmede kolay anlaşılabilen kısa bir sözcük olmasını da öngördük. Ayrıca daha önce başka bir teknede kullanılmamış olmasını da gözettik. Bu ismi bulabilmek için epeyce bir literatür karıştırmamız gerekti.
Bu seçimi tamamen işlevsel bir yaklaşım ile yaptığımız görülüyor. Başlangıçta bu sözcük ile bir gönül bağımız yoktu. Giderek tekne ile özdeşleşti ve artık MERGUS denince, zihnimizde canlanan imge, bu su kuşun değil, yelkenli bir tekne olmaya başladı.

*

M. A.

« Yanıtla #65 : Mart 05, 2018, 19:51:32 »
İşte bu forumda çok sevdiğim ve değerli bulduğum başlıklardan biri, bize dair  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap güzel tekneler güzel sahipleriyle dingin denizlerin keyfini çıkarsınlar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. V.

« Yanıtla #66 : Ocak 07, 2020, 21:38:16 »
Bu konu güzelmiş hepsini tek tek okudum. Yeniden hortlatmakta fayda var.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Babam bir balıkçı teknesi almıştı. Teknenin ismini HOFK koydu. Çekek yerinde ismini yazdık. Bizim balıkçılar geliyor.
- Güven bu ne demek diyor. Babam da hiç bir şey söylemiyor. Merak eden bulur diyor.
Enişte lakaplı bir abimiz vardı. Geldi hiç bir şey demiyor. Kafasını bir sağa yatırıyor. Bir sola . Allah Allah bu ne demek şimdi diyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Babam 3 gün sonra açıkladı ismini. Hakan- Okan (Kardeşim)- Fulya (amcamın kız) - Kırıntı (Oda amcamın kız . Aslında o Funda da biz ona Kırıntı diyorduk). Tekneyi senelerce kullandık böyle.
  Bir keresinde de birikmiş karışık renklerde boyalar vardı. Babam masraf olmasın diye  hepsini karıştırıp HOFK'u boyadı. Patlıcan morumu diyim. bordomu diyim acayip bir renk çıkmıştı. Bu boyayı nereden buldun dediklerinde özel üretti fabrikası demişlerdi.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
  Kendim küçük bir balıkçı teknesi almıştım. Adını ARYA koydum. O zaman Game of Thrones taki ARYA karakteri hoşuma gidiyordu.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Şimdiki teknem yelkenli (Hayallerime kavuştum) ORFOZ KAPTAN 2 aldığımda güzel bir geçmişi olduğunu öğrendim. Orfoz kaptanın. İlk isim verenlerden izin alarak ismini değiştirmedim.
  Eğer satarsam (ki düşünmüyorum) Yelkenlimin ismini kızım GÜLSÜM'ün ismini veririm herhalde.
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #67 : Ocak 07, 2020, 23:31:13 »
SİREN, Yunan mitolojisinde dayanılmaz şarkıları ile gemicileri kendilerine çeken büyüleyici denizkızları.

Tabii Fethiye deki SİREN kayalıklarından derin mitolojiye kadar uzanan bayağı bir anlamı var.

*

i. t.

« Yanıtla #68 : Ocak 08, 2020, 00:47:34 »
ne basliklar varmis surekli ogrenip sasiriyorum:)
bende aile bireylerinin bas harfleriyle  KAH GETI kelimesini olusturdum  ve adi o oldu.
biraz turkce anlam yuklemeye calisarak  bunu yaptim tabi.
bir taraftan iyide oldu.
fransizlar bunu her soylemeye calistiginda o zorlanmalari yokmu gorulmeye deger.
bende her sefzrinde pis pis siritarak  en az  5 - 6 kez keyifle tekrarlatip ezberletiyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. G.

« Yanıtla #69 : Ocak 08, 2020, 09:12:05 »
Önceki ismi Zorba'ydı. Babamın gençliğinde çok beğendiği bir yelkenli varmış Zorba adında. Sürekli hayaller kurarmış Samatya, Sarayburnu sahilinde dolaşırken.. Yıl 2012. Teknesi olunca bu yüzden ismini Zorba koydu.
Sonra Türk bayrağına geçtik. Kızım oldu. Dedesi de ona "dedesinin birtanesi" dediği için, teknenin adı CEREN1 olarak değişti.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #70 : Ocak 08, 2020, 12:52:49 »

*

C. A.

« Yanıtla #71 : Ocak 08, 2020, 14:19:15 »
Dusunmeden kollara yapilan dovmeler gibi.
*

A. K.

« Yanıtla #72 : Ocak 08, 2020, 16:18:31 »
Bit tekne imalatçısı ile bitmek üzere olan  bir  motor yat için anlastık ve cekleri verdik . Araya
gizli bir ortak cıktı payımı almadan  tekneyi bırakmam dedi bizde çekleri verdiğimiz adamla  Sarıyer tepelerinde bir binada sıfırdan yelkenliye basladık. Bu arada anlastıgımız adam kaçtı.

İş başa kalınca  Her hafta sonu ve tatilde Fenerbahceden Sarıyere gidip tekne polyesteri yapıyorduk . Kalıbın içerisinde kabugu bitirdik.

Tekne sarıyerdeyken kalamısta Tek art firması marina actı ben de tekneyi yazdırırken pazarlık ettim ve hakikaten ucuz fiyata marina çekek yerinde imalata devam ettik .

Basladıktan  5-6 sene sonra Yeter artık denizde tamamlarız diye tekneyi direksiz  denize attik, bir yandan eksikleri giderirken bir yandan da geziyorduk. Teknenin ismini de "Güliz" koyduk.

Bursada işe baslamam sebebiyle tekneyi tirilyeye götürduk ve 2 sene orada kaldık . Bu arada tekne tamamen soyuldu. vinçler, goztergeler akuler, halatlar , çelik teller ne varsa...

Tekneyi tekrar donattık ve kalamısa getirme kararı aldık. Bir baktık ki Tekart pazarlıkta teknenin boyutlarıyla oynayarak fiyat indirmiş.  Tekne boyut değiştiremeyeceğinden bizde ismini "tiger" olarak değiştirerek Kalamışa kaydettik ve limana "Tiger" olarak kaydettik.

2019 yılında bağlama kütüğü almak için basvurduk haydaa   "tiger" ismini başkası almış.

Teknede yazılı bir isim var bari onu kullanalım fazla ugrasmayalım diye düsünürken "tigera",
öztiger, hakiki tiger gibi adları düşünürken aklımıza "TIGER" yazmak geldi ve TIGER olarak kaydettik. 

Teknenin her seyi kanuna uygun ve adı "TIGER" .

Attila Kaplan   
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #73 : Ocak 08, 2020, 16:32:02 »
Hakikaten ne maceralı tekne isimleri varmış.

Ben SİREN adını mutlaka başkası almıştır biliniyordur diye düşünüyordum ama ilk denemede sistem onay verdi. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. K.

« Yanıtla #74 : Ocak 08, 2020, 17:45:08 »
İsin enteresan tarafı ben seneler öncesi  Tiger ismini alırken tekne üzerine "TIGER" yazmışım (yazıda i degil I var).

Dosyadan o zaman evraklar için  çekilen resmi buldular üzerinde TIGER olunca tamam dediler bu ad senin.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap