0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. B.

Çakan ışıklar..
« : Temmuz 31, 2014, 22:52:56 »
 Merhaba dostlar,
Yaklaşık 2 aydır Hisarönü körfezinin tüm koylarını dolaşıyorum. Gece oldumu, yeni moda; bir çok yelkenli teknede demir lambası yerine diskotek ışığı gibi göz alan ve ve sürekli beyaz ya da kırmızı çakan ışıklar görüyorum. Ne kurallara uyan, ne de estetik olan bu ışığın neye yaradığını anlayamadım. Hatta ismi lazım değil federasyonumuzun en üst yöneticilerinin teknelerinde bile gördüm. Karanlıkta uzaktan ne olduğu anlaşılamayan bu işareti Sahil Güvenliğe de sorduğumda farkında olduklarını söylemekle yetindiler. Lütfedip gece koyları gezseler ya.. Nerdeeee.... Demek ki yakında herkes kendi zevkine göre lay lay lom rengârenk duracak. Ta ki bir gece birileri birilerinin üstüne çıkana dek..
Saygı ve sevgimle..
Adnan Biricik
S/Y Biricik

*

M. T.

Ynt: Çakan ışıklar..
« Yanıtla #1 : Temmuz 31, 2014, 23:29:38 »
Biricik korsan

Selimiye koyuna girdiginde, sardunya-begonvil arasi alargada kirmizi-beyaz cakan, demir feneri yanmayan kayik  benim.

Uzun zamandir denizlerde seyir yapip, genelde alargada kaldigimizdan enerji problemimiz had safhada.

Malumunuz kayik da eski olmasindan mutevelletit, demir feneri de iyi enerji tuketmekte.

Biz de hic isik yakmamaktansa, pille geceleri calisan bu cakarlari kullanmaktayiz.

Diskotek arzumuz hic yoktur Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

K. K.

« Yanıtla #2 : Temmuz 31, 2014, 23:31:08 »
Eskiden bu ışıkları sadece tekne içinde tutardık...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap şimdi heryerdeler...

*

İ. P.

« Yanıtla #3 : Ağustos 01, 2014, 03:06:25 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Malumunuz kayik da eski olmasindan mutevelletit, demir feneri de iyi enerji tuketmekte.

Ne, senin tekne eskimi? Mesut korsan tekneye ayip oluyo ama.   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2014, 03:07:17 Gönderen: İsmail Pehlivan »

*

A. B.

« Yanıtla #4 : Ağustos 01, 2014, 03:51:35 »
Yazim şahsa yönelik değildir.Benim kayık da eski,  led ampulle çözdüm meseleyi...

*

M. E.

« Yanıtla #5 : Ağustos 01, 2014, 08:07:05 »
Tesadüf ki, ben de dün gece bu konuyu yazacaktım. Profesyonel guletler dahil, birçok teknede renkli led çakarlar var. Hatta koltuk halatlarına birkaç tane çakar led koyan var. Sanırım yakında bu da kesmeyecek ve hükümet otomobillerine taktıkları kırmızı beyaz mavi çakarlardan koyacaklar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bence (1) güzel değil (2) kurala uygun değil (3) tehlikeli.

Murat Erciyes
Balım S/Y
*

M. T.

« Yanıtla #6 : Ağustos 01, 2014, 08:47:05 »
Koylarda kictan kara iken, teknenin burnunun gorunmesi acisindan puruvaya konan cakar oldukca guvenli Murat korsan
*

N. Ö.

« Yanıtla #7 : Ağustos 01, 2014, 08:53:19 »
Adnan Korsanım, Hisarönü körfezi'nde ters dönen eğitim katamaranını düzeltme operasyonunda bize yardımcı olan tekne sizinki miydi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. A.

« Yanıtla #8 : Ağustos 01, 2014, 09:23:28 »
Kıçtan kara iken kurallara uygun olmak için ne yakmak lazım?
*

A. Ç.

« Yanıtla #9 : Ağustos 01, 2014, 09:30:09 »
1. Teknede demirli olduğunu gösteren demir feneri olmalıdır.
2. Tekne üzerinde kendi keyfiniz için istediğiniz renk ve görünümde ışık bulundurabilirsiniz.
3. Led ışıkların hepsi seyir feneri veya demir feneri olarak uygun değildir . ABD'de  onaylanmış sadece bir kaç marka var. Işık gücü ne kadar iyi olursa olsun, LED ışık frekansları insan gözü için çok uygun değil, görünmeyeblirler veya karışıklığa neden olabilirler. Örneğin direk tepesinde LED bir demir fenerini ben kolaylıkla yıldızlarla karıştırabiliyorum.

Kurallardaki ışıklar sizin değil karşınızdakinin görmesi içindir. Bu nedenle lütfen uygun  malzeme kullanalım.  Ne dediğimi anlatmak açısından: Bencik Koyunun oldukça içinde bir topuk vardır ve uygunsuz bir yerdedir. Ben gittiğimde işaretsizdi ve oturdum. Kendi imkanlarımla kurtuldum ama gelen balıkçılar "Sahilde dikili dal üzerindeki kırmızı kurdeleyi görmedin mi?" dediler. Tam hizasına sahile bir kırmızı kurdele bağlı ağaç dalı saplamışlar. Bunun anlamı: Bu hizada topuk var, demekmiş. Kuralların konulma sebebi, işaretlerin herkes tarafından bilinmesi ve doğru yorumlanmasıdır. Kurallar aynı yazı ve lisan gibidir, okuyanın anlaması için kullanılırlar.
*

M. A.

« Yanıtla #10 : Ağustos 01, 2014, 10:34:54 »
Ben de çakarlı olmasını rahatsız edici buluyorum.
Tam keyif yapacakken karşı tekneden sanki her iki saniyede bir fotoğraf makinesi flaşı gibi çakar görmek hem gecenin güzelliğini bozabiliyor, hem de gözü gerçekten yoruyor..
Gözü almayan pilli çakar kullananda gördüm ama bazılarının gerçekten ambulans çakarı gibi lambası var... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

İ. E.

« Yanıtla #11 : Ağustos 01, 2014, 12:40:50 »
Çakar fenerler hiç bir kurala uygun değil nerden geldi ise moda olmuş böyle bir demir feneri insanları rahatsız etmekten ve kafa karıştırmaktan başka işe yaramıyor bu Konuya SG veyahut ilgili makamlar mutlaka el atmalı derim
*

A. B.

« Yanıtla #12 : Ağustos 01, 2014, 12:55:15 »

Evet Nilüfer korsanım bizdik, tekrar geçmiş olsun Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Adnan Korsanım, Hisarönü körfezi'nde ters dönen eğitim katamaranını düzeltme operasyonunda bize yardımcı olan tekne sizinki miydi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
[/quote]
*

S. Ç.

« Yanıtla #13 : Ağustos 01, 2014, 13:15:14 »
Yerleşim yerlerine yakın alargada kalan teknelerin ışıkları kesinlikle diğer ışık ve yıldızlarla karışıyor ve gözükmüyor.Belki rahatsız edici ama farkedilmek açısından iyi.Benimde pruvamda çakar ışık var.Yalnız arkaya bakan kısmı kapattım rahatsızlık vermesin diye.Bir tek karşımda kalan görebilir.Kıçtankara durumunda da genelde önümde kimse olmuyor.Bir tek yaklaşan görür.Özellikle çiftliğe geceleri girdiğinizde iyice yaklaşmadan alargadaki tekneleri fark etmek çok zor.
*

M. E.

« Yanıtla #14 : Ağustos 01, 2014, 13:16:12 »
Çakar fenerler, balıkçı ağları için kullanılan bir sistemden adapte edildiler. Ledli, gündüzleri sönen sadece geceleri yanan dolayısıyla 2 büyük boy pille çok uzun süre yanmaya devam ettiği, su geçirmediği için ama belki de en fazla piyasada çok ucuz olduğu için tercih edildi ve yaygınlaştı.

Demir feneri olarak kullanmamak lazım. Koylar kalabalık olduğunda gerçekten kafa karıştırıcı.

Biz teknedeysek, genova iskotasına asılı bir gaz yağı ile çalışan gemici feneri kullanıyoruz. Hem nostaljik, hem de gerektiğinde başka işe de yarıyor. )))

Tekneyi uzun süre alargada bırakıp gittiğimizde kullanmak üzere yakabileceğimiz devamlı yanan kendi pili-aküsü olan sensörü sayesinde gündüz sönen hatta küçük bir güneş paneli bile olan  fener yapan birkaç kişi var. Orjinal ürünler 200-300 ABD doları civarında. Biz kendimiz ürettik, işe yarıyor.

Yunan adalarında benzerleri var, hem de ucuz ama çok daha düşük miktarda ışık veriyor. Bu tur ürünlerde, en önemli husus su geçirmemesi.

Bizim kendi kullandığımız navigasyon ampullerimizin tamamını su geçirmez LED ile değiştirdik. Kendi gözümüz şaşırır diye düşünerek, beraber gece seyri yaptığımız arkadaşlara sorduk, etrafımızda standart ürün kullanan diğer teknelerle bizim ışıkları karşılaştırmaları için. Şimdiye kadar gökyüzündeki yıldızlarla karıştırıldığımız hiç olmadı )))