0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

D. E.

Ynt: Koylardaki Arı Sorunu
« Yanıtla #15 : Temmuz 31, 2017, 10:55:18 »
Arı'ların olmadığı bir Dünya'yı kimse düşünmek istemez.. Zaten git gide sayıları azalıyor.. ne olur öldürmeyelim.. Evet biliyorum ben de allerjikim.. yanımda sürekli dekort ve bir iğne daha geziyorum..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Arılar olmak zorunda.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #16 : Temmuz 31, 2017, 11:47:16 »
Her ne kadar canlıların herbiri değerli ise de bu arılar bal arısı değil, eşek arısıdır. Balla ilişkilieri yoktur ve etle beslenirler. Benim çevremden uzak olmaları tercihimdir.

*

C. E.

« Yanıtla #17 : Temmuz 31, 2017, 11:54:02 »
Arıların doğa için önemi sürekli vurgulanıyor. Hatta önceki yıllarda Amerika'da arılar azalıyor diye ciddi panik yaşanmıştı.

Ama, bizim teknelere gelen arılar için geçerli mi? Bunlar yabani veya etçil arılar olarak geçiyor. Polenleme sürecine bir katkıları var mı? Sadece etçil mi takılıyorlar, zaman zaman bitkilere de gidiyorlar mı? Aynı kovandan farklı görevli arılar çıkıyor mu? Bilen varsa aydınlatırsa süper olur.

(Önceki hafta karadeniz yaylalarında dolaşırken bir arı kaşımın üzerinden soktu. Sanırım gözlüğüme sıkıştı. Her yıl teknede ortalama 3-4 arı soktuğu için ciddiye almadım. Ama yavaş yavaş yüzümün o yarısı şişti. Sabaha gözüm komple kapalıydı. Yürüyüşe çıkınca öğlene kadar açıldı, ama garipti. Yüzümden soktuğu için mi oldu, bal arısı olduğu için mi, bilmiyorum.)

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #18 : Temmuz 31, 2017, 13:15:27 »
Çiçeklerin, meyvelerin çoğalmasında (polinasyon) bir faydası yokmuş, ama tarım zararlılarını yiyorlarmış..
Yani lazım canlılar! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kaynak: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

D. E.

« Yanıtla #19 : Temmuz 31, 2017, 13:25:36 »
Eşek arısı da yararlı yani bu durumda.. bir de çoğu insan direkt panikte..ayrımını da yapamıyoruz ki.. Ben sadece arıları hatırlatmak istedim.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. B. A.

« Yanıtla #20 : Temmuz 31, 2017, 14:07:10 »
eşek arıları sebepsiz yere de sokuyor. Kendi gözümle şahit oldum. Bora evin balkon kapısını açar açmaz sol tarafta birkaç metre ötede petek yapmış bir eşek arısı anında saldırıp oğlumu alnından soktu...
*

H. E.

« Yanıtla #21 : Temmuz 31, 2017, 15:22:33 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
eşek arıları sebepsiz yere de sokuyor. Kendi gözümle şahit oldum. Bora evin balkon kapısını açar açmaz sol tarafta birkaç metre ötede petek yapmış bir eşek arısı anında saldırıp oğlumu alnından soktu...

Sebep ortada işte! Arının evinin yanına niye balkon yaptınız?

Hadi yaptınız, niye cart diye kapıyı açıp evini tehdit ediyorsunuz?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şaka bir yana ben evrime inandığım için öyle arıları falan korumaktan yana değilim. Arılar evrim sonucu insana saldırıyorlar. O koya geldiğimde arı bir kazanç sağlamak için bana yaklaşıyor. Ben bundan rahatsız oluyorsam;
1- Arıyı kovarım, öldürürüm.
2- Başedemem, oradan uzaklaşırım.

Evrim sonucu o koya, o vakitte gitmem falan.

Arı açısından bakarsak;
1- Benim öldüreceğimi öğrendiği için uzak durur.
2- Beni kaçırır.

Sonuçta kitlesel katliam amaçlı koya girmeden önce böcek öldürücü kimyasalları tüm koya drone vb. ile atmadıktan sonra evrim kuralları çalışır.

İyi olan kazansın!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2017, 15:41:20 Gönderen: Hakan Erim »
*

Ö. S.

« Yanıtla #22 : Temmuz 31, 2017, 15:35:43 »
tecrübem olmadığından meraktan soruyorum yunan adalarindaki koylarda da durum aynı mıdır ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

A. Ç.

« Yanıtla #23 : Temmuz 31, 2017, 15:46:14 »
Aslında bitki dünyası ve hayvan dünyası birbiri ile inanılmaz bağlantılıdır. Küçük çapta birbiri ile çok ilişkili yaşam süren canlılar görüyoruz ama aslında büyük çapta iş daha da karmaşık görünüyor. Örneğin, fotosentez sonucu bitkiler atık olarak oksijen üretiyor, hayvanlar bu  atığı soluyarak hayatını sürdürüyor, hayvan atıklarını da bitkiler gübre olarak kullanıyor. Eşek arısı diye adlandırdığımız arılar genellikle sadece üstü kapalı yerlere bir kaç gözden oluşan petek yaparlar ve içinde larvalarını korurlar. Etçil olduklarına göre yedikleri böcekler ve leşleri temizlemekteki becerileri gözardı edilmemelidir, yine de benden uzak dursunlar. Gurcataya çekeceğiniz küçük bir balık oldukça işe yarar ama sık sık değiştirmelisiniz. göz ile baktığınızda balık olduğu gibi duruyormuş gibi görünür ama içi boşaltılmıştır. 
*

E. O.

« Yanıtla #24 : Temmuz 31, 2017, 15:48:21 »
tecrübem olmadığından meraktan soruyorum yunan adalarindaki koylarda da durum aynı mıdır ?

Bizde arıların çok olduğu yerlerin neredeyse tamamı yemyeşil, ormanın ta kıyıya kadar indiği yöreler..
Anadolu'ya yakın yunan adaları oldukça kurak sayılır, yeşil pek yok..
O nedenle arı da yok.. Ya da ben yıllardır gezerim, pek karşılaşmadım. (Nisiros hariç, orda incir ağacı çok olduğu için, ağaçların olduğu yerde tek tük görmüştüm.)
Yunan anakarasına yakın adalarda durum değişik sanırım, o adalar yeşil..
*

U. K.

« Yanıtla #25 : Ağustos 01, 2017, 15:21:46 »
   Cumartesi Bodrum Salih adasında  teknede  balık avlama acemiliği yaptık..Yem olarak kullandığımız tavuk ve yakaladığımız iki balığa bir anda yüzlerce arı saldırdı.. Ortada bulunan tüm yemleri kaldırdıktan sonra kahve yakıp arıların göbeğine koyduk arılar tınlamadı bile.. 
  Genelde kahve öneriliyor.. Muhtemelen arılar yemek kokusunu almadan önce yakılması gerekiyor.. Bir dahaki sefer yemek öncesi kahve yakıp denicem.. Kahve işi efsane mi? işe yarıyor mu? ortaya çıkar artık..   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #26 : Ağustos 01, 2017, 15:25:26 »
Kahve işi efsane mi? işe yarıyor mu? ortaya çıkar artık..   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
efsane değil, kesinlikle işe yarıyor. her türlü duman arıları sakinleştirip uzaklaştırıyor zaten.
ama balık, tavuk, salam, sosis gibi arılar için tahrik edici unsurlar varsa duman yeterli olmuyor.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #27 : Ağustos 01, 2017, 15:36:16 »
Aynı gün çıkan haberlere bak!
Ne oluyor yav!??

*

S. Ş.

« Yanıtla #28 : Ağustos 01, 2017, 16:24:19 »
Aynı gün çıkan haberlere bak!
Ne oluyor yav!??

ormanları da yakan bırıleri var bence ,arıcılıkla da dertlerı var demek
*

K. K.

« Yanıtla #29 : Ağustos 01, 2017, 20:00:15 »
Birgün belgesel Kanalı'nda seyretmiştim . Bal arılarının en büyük düşmanları aslında Eşek Arıları .
300 kadar Eşek arısı    Bal arılarının yuvasına saldırıp 30.000 tane bal arısını yokedebiliyor .
Bal Arıları  sarı siyah ,  ve etçil değiller ..
Eşek Arıları  Sarıca ARI denilen Eşek Arıları ve etçil ..   Teknedekiler ciddi ete geliyor ve bencede eşek Arıları .. Yani acaba bal arılarını korusakmı ??