0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. O.

Elektrikli WC su girişi
« : Mart 12, 2018, 16:48:38 »
Merhaba,
Bu konu daha öncede yazıldı çizildi biliyorum ama sonunda elektrikten anlayan denizcilere bir sorum olacak. O yüzden yeniden açıyorum konuyu.
Geçen yaz 34 feet teknemde manuel WC yi söküp Matromarine elektrikli ile değiştirdim.
Tek düğme ile çalışıyor hem denizden su çekip klozete yukarıdan basarken aynı anda alttan pis suyu çekip yukarıdaki pis su tankına basıyor.
Önce pis su tankından suyun geri döndüğünü fark ettim derhal araya bir check-valve koyarak konuyu çözdüm.
Daha sonra temiz suyun yükseldiğini fark ettim. Anladım ki klozetin konumundan dolayı deniz seviyesi klozet içindeki seviyeyle aynı olana kadar su yükseliyor. Ona da tamam dedim.
Ama gel gör ki yenken basıp tekne iskeleye bayılınca ve deniz seviyesi bordada yükselince klozette de yükselmiş ve hatta taşmış.
Ondan sonra başladım bu temiz su vanasını her kullanımdan önce açıp sonra kapatmaya. Takıntı olmaya başladı.
10 Yaşındaki oğlum bunu bilmediği için düğmeye basıp basıp tam klozet motorunu bitirecekken duruma el koydum.
Aklıma gelen şudur;
Olur mu, saçma mı, abartı mı düşünüyorum bilemedim.
Temiz su girişine 12v ile çalışan bir selenoid valf koysam. Aynı klozet enerjisiyle beslesem (tabi sigortayı büyüterek) düğme bastığımda valf açsa ve klozet suyu çekse çalışsa, basılmadığı zaman valf kapalı dursa?
Önerilerinizie tecrübelerinizi duymak isterim.
Sevgiler selamlar
Emre

*

O. B.

Ynt: Elektrikli WC su girişi
« Yanıtla #1 : Mart 12, 2018, 17:10:33 »
Pis su tankından geri geliyor dediğiniz su hortumda kalan pis sudur. Hortumdaki su temizlenene kadar sitemi çalıştırırsanız geri gelen temiz su olur.
Temiz su vanasından sonra hortumu deniz suyu seviyesinin çıkarabildiğiniz kadar üstüne çıkarıp bir deveboynu yaptıktan sonra pompaya bağlayın veya temiz su pompa basınç hattına bir deveboynu ile antisifon valfi bağlayın.
Birinci öneride pompadan biraz hava geçeceği için kuru çalışmadan dolayı impeller ömrü kısa olur.
İkinci öneri genelde pompa üreticilerinin önerisidir. Ancak bu durumda da pompanın tam sızdırmaz olması gerekir.
Tam olarak çözüm önerisi verebilmek için sistemin bağlantı şemasını görmek gerekir.
« Son Düzenleme: Mart 12, 2018, 17:19:17 Gönderen: Orhan Barut »

*

F. A.

« Yanıtla #2 : Mart 13, 2018, 20:53:29 »
elektrikli tuvaletlerde genellikle suyu depodan veya denizden selenoid vana ile alirlar , sayet pompa ile denizden su emiyoraniz su emmek icin bastiginiz anahtarin ucundan ceryan alip ayni anda selenoide verin  ve  bastiginiz muddetce su alsin ve selenoid acik kalsin , sayet sabit bir anahtar kullanirsaniz biri unuttugunda etrafi su basar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  veya zaman rolesi alin ve onu devreye baglayin ancak ben yinede manuel zamanlamayi tercih edin derim, su hattinda once selenoid vana sonrada pompa olursa daha guvenli olur

*

E. O.

« Yanıtla #3 : Mart 21, 2018, 11:22:38 »
Önerilere teşekkürler.
Teknede manuel wc vardı. Denizden gelen temiz su hattı hem deniz suyu hemde klozetin seviyesinin üzerine çıkıyor ve tekrar iniyor.
Ancak ben elektrikli wc monte edince bu çıkıp inme işe yaramadı. Hat lavabo altında ve yer dar daha yukarı taşıyacak bir yer malesef yok.
selenoid valf ile sifon butonuna basınca aynı anda vanayı da açmak makul bir fikir gibi.
Bunun için bana önereceğiniz valfin bir 12v olmak dışında bir özelliği olmalı mı?
Teşekkürler
Emre