0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. T.

Yengeç'le İstanbul Suları...
« : Temmuz 02, 2013, 20:48:37 »
Konuyu açarken biraz kararsız kaldım; sualtı mı, güverte sohbetleri mi diye. Nitekim paylaşacağım fotoğrafların çoğu sualtı. Ama biraz düşününce güverte sohbetleri daha mantıklı geldi. Çünkü sualtı fotoğraflarıyla anlatmak ve paylaşmak istediğim yine biricik tutkum Marmara.

Nisan ayının son günlerinde Bodrum'dan tutup Marmara sularına getirdiğimiz Yengeç çok şükür pontonda bir kaç günden fazla durmuyor, duramıyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hal böyle olunca da yazacak, paylaşacak bolca malzeme birikiyor.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yengeç Neandros'ta...

Sualtında 4 Mevsim

Geçtiğimiz yılın ortalarında bir hayalken bugünlerde en keyifli uğraşımı haline geldi Sualtında 4 Mevsim projesi.
Bir sualtı fotoğrafçısı, bir sualtı film yapımcısı ve bir İstanbul aşığı dalış eğitmeni bir araya gelince ortaya böyle bir proje çıktı. Yanı başında yaşayıp gittiğimiz bu boynu bükük deniz söz konusu olunca her birimizin perspektifi farklı, ama hedefimiz aynı; Marmara'nın "özgün" sualtı yaşamını fotoğraf, film ve harita olarak belgelemek... Öyle bir deniz düşünün, ne zaman adı geçse yüzü ekşiyor yanı başında yaşayıp giden insanların. Bir biri ardına sıralayıveriyorlar klişe cümlelerini. Sanki tüm bu yakıştırmaların kaynağında başkaları varmış gibi. Oysa klişelerden kurtulup, biraz daha yakından baksalar Ona, nice yaşam barındırdığını, nasıl da her koşulda varolmayı becerebildiğini görebilseler... ya da en azından şunu anlasalar; Kaş'ta yaptığınız dalışı Akdeniz'in herhangi bir yerinde yapabilirsiniz veya Kızıldeniz'de yaptığınız dalışı Hint Okyanusu'nun farklı köşelerinde de yapabilirsiniz, ama İstanbul'da yapacağınız dalışı dünyanın başka hiç bir yerinde yapamazsınız! Sadece bunu bilmek bile bir sorumluluk duygusu uyandırıyor her birimizde...

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tabi Sualtında 4 Mevsim diye başladığımız yolculuk bir de Yengeç'in Güncesi'ni doğurdu kendiliğinden Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şimdi iki koldan sürüyor çekimler. Bir yandan İstanbul'un gerçekten özgün sualtı yaşamını belgeliyoruz, bir yandan da bir Egeli'nin Marmara sularındaki serüvenini.

Biraz da görsel...

Önce Kumbaros, Burgaz'ın arkasında bambaşka bir sualtı cenneti...

Ahsen hocama iş düşüyor bu fotoğrafın yorumu için. Kendi adıma söyleyebileceğim egzotik bir tür olma olasılığı. İlk bakışta bir orangutan yengeci ya da örümcek yengecini andırıyor. Hangisi olursa olsun İstanbul'un makro sualtı yaşamı için yeni ve çarpıcı bir yüz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu serseriler yeryüzündeki en bi görmezden gelinen türler olsa da bana göre Marmara'nın prensesleri, göz bebekleri Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ve Yassıada...

Üzerine sayısız tez yazılabilir, sayısız araştırmanın kaynağı olabilir. Ama bugünlerde üzerine inşa edilecek yeni ucubeleri bekliyor sessizce. 2008'de canımıza dişimize takıp engel olmaya çalıştığımız balık çiftliğinin de artık enkazı var sadece. Öylece bırakırlar ya da olduğu yere batırırlarsa hiç şaşırmam.

Yassıada bu ara mercan istilası altında. Gorgonlar ve denizkalemleri almış başını gitmiş... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu hafta rotamız Neandros...

En mütevazı olanı adaların ve özellikle 3-8 metre aralığında çılgın bir canlılığa sahip olanı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Neredeyse şnorkelle inebileceğiniz bir kovuk grubu.

Ve bıçkın bir yengeç Neandros sularından...

Peki ya yukarıda ne var, ne yoktu geçen iki ay boyunca?

Öncelikle bizim Egeli yerini sevdi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Marinadaki yerimizin "kıllığı" dışında her şey yolunda. Bu aralar tek derdimiz hakim poyrazın istikrarla kayalara doğru iteklediği Yengeç'i salimen yerine bağlamak Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yarın sabah 10:00'da palamar çözülecek, pruvamız Neandros'a dönecek. 11:30 civarı rastgele diyerek kameralarımız, umutlarımız ve çocuksu heyecanımızla kendimizi Neandros'un sularına bırakacağız. Sudan kafamızı çıkarttığımızda yine hayranlık, sevgi, gurur vb karışık duygularla Yengecimize doğru bakıp ağır ağır yüzecek, bu denizin, bu kentin tadına varabilmenin haklı mutluluğuyla bir dalışı daha geride bırakacağız...

Devam edecek. Hem de bayaaaa bir devam edecek Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Fotoğraflar: Cenk Ceylanoğlu
Kamera: Sait Özgür Gedikoğlu, İsmail Cem Odabaşı
« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2013, 20:57:09 Gönderen: Hakan Tiryaki »

*

M. D.

Ynt: Yengeç'le İstanbul Suları...
« Yanıtla #1 : Temmuz 02, 2013, 21:05:40 »
Keyifli bir yazı dizisi geliyor. Devamını heyecanla bekliyorum. Emeği geçenlere ve paylaşana teşekkürler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

« Yanıtla #2 : Temmuz 02, 2013, 21:48:20 »
Çok güzel fotoğraflar. Elinize sağlık...

*

M. T. A.

« Yanıtla #3 : Temmuz 02, 2013, 21:52:51 »
Belli, güzel bir şey geliyor. Elinize sağlık

*

İ. G.

Yengeç'le İstanbul Suları...
« Yanıtla #4 : Temmuz 02, 2013, 22:41:50 »
 Çok güzel paylaşımlar, ellerinize sağlık

*

N. S.

« Yanıtla #5 : Temmuz 03, 2013, 07:44:16 »
Hepinizin eline saglik, her yonuyle   nefis..  Bu arada  su alti fotograflarini hangi camera  ile cekildigini ogrenebilir miyim?
*

M. B. A.

« Yanıtla #6 : Temmuz 03, 2013, 09:02:04 »
Çok güzel...devamını bekliyoruz...
*

H. E.

« Yanıtla #7 : Temmuz 03, 2013, 10:12:41 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hepinizin eline saglik, her yonuyle   nefis..  Bu arada  su alti fotograflarini hangi camera  ile cekildigini ogrenebilir miyim?

GoPro Hero zannettim en başta ama "Housing"i olan çok daha gelişmiş bir makina sanırım.
*

K. K.

« Yanıtla #8 : Temmuz 03, 2013, 10:21:05 »
Hakan kardeş müthişsin yine.
Bu makroları kim çekiyor yoksa onu da mı yapıyorsun. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ellerinize sağlık.
*

E. U.

« Yanıtla #9 : Temmuz 03, 2013, 11:34:52 »
Elinize sağlık,

beğeni ile izliyorum.
*

N. B.

« Yanıtla #10 : Temmuz 03, 2013, 12:20:29 »
Bir gelip göremedim henüz Yengeç Hanım'ı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Buradan izleyeyim bari. Teşekkürler paylaşım için
*

F. T.

« Yanıtla #11 : Temmuz 03, 2013, 13:14:21 »
Merakla devamını bekliyoruz.
*

H. T.

« Yanıtla #12 : Temmuz 04, 2013, 01:41:14 »
Herkese merhaba,

Öncelikle, sualtı fotoğrafları Nikon 300D ile çekiliyor. Ve tüm korsanlara keyifli ve motive edici yorumları için teşekkürler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bugün 10:00'da Neandros'un en az 15 yıldır dalmadığım kısmında bir keşif dalışı yapmak üzere çözdük palamarı. Gün nefis başladı, deniz dosttu. Ta ki Sedefadası yakınlarında bizim emektar Ford öksürmeye başlayana kadar...

Yakıtımız bitti! Binyıl düşünsem aklıma gelmezdi, ama oldu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Yelkene kuvvet, 1,7 knot gibi muhteşem bir ortalama tutturarak iki saatte marinanın girişine kadar geldik Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  [size=78%]Doğrusu uzun zamandır yaptığım belki de en keyifli seyir oldu bu; sessiz, sakin, huzurlu... [/size][/size][size=78%]İte kaka yakıt ikmalimizi yapıp tekrar yola koyulduk.[/size]

[/size]Saatler 15:00'i gösterirken Neandros'un Tuzlaya bakan tarafından bıraktık kendimizi sulara.[size=78%]

[/size]Bir kez daha büyüledi bizi Neandros. Sürpriz üzerine sürpriz... Yepyeni bir kaç türle karşılaştık, ki yakında -tür tayinini netleştirdikten sonra- paylaştığımda özellikle dalış tutkunları inanamayacaklar[size=78%] Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Egzotik sularda dalıyorduk adeta, Hint Okyanusu'nun bir köşesinde gibiydik. Deniz yıldızları, tavşanlar, mercanlar... ve tabi Akdeniz suyuna girdiğinizde çevrenizi saran o bambaşka, benzersiz atmosfer...

Bu denizyıldızlarını Kızıldeniz'de görür hayıflanırdım, neden Marmara'da yok diye; onlar da gelmiş... (Bunu ben çektim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )

Bunun adını Ahsen hocam söyler diye umuyorum. Sularımızda bolca var.

Gorgonlar artık Marmara'nın demirbaşı.

O kadar çok ve farklı tür denizyıldızı var ki, adlarını aklımda tutamıyorum.

Bunu da ben çektim. Denizkaleminden bir detay.

Ve tüm denizlerin süsü, vazgeçilmezi deniz tavşanı (nudi branchia). Bu ara ortalık bu serserilerle dolu Neandros'ta Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Onsuz (Horozbina) olmaz!

Cenk'ten nefis bir kompozisyon daha...

Kestaneler geometrik olarak artıyor. Neyse ki renkleniyorlar gün geçtikçe Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bunun ne işi var demeyin, bana çok çarpıcı geldi. (bir de bunu da ben çektim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )

Dalıştan çıktığımızda havuzlukta kendimizden geçtik. Gerçekten uzun zamandır bu kadar keyifli bir dalış yapmamıştık. Keyifli bir yemeğin sonlarına doğru onlar da geldiler:

Bugünün çok ama çok kısa bir özeti aslında. Fotoğraflar ve türler üzerine biraz çalıştıktan sonra çok daha keyifli ve detaylı bir paylaşımda bulunacağım.

Benden duymuş olmayın ama çok şanslıyız; böyle bir denizin yanı başında yaşıyoruz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. C. Ö.

« Yanıtla #13 : Temmuz 04, 2013, 09:00:29 »
Fotoğraflar harika,

Kurs açarsanız katılırım sanırımm  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. K.

« Yanıtla #14 : Temmuz 04, 2013, 09:53:57 »
Hakan korsanım dün arkadaşlarla Pendik marinaya öğlen vakti yemeğe gitmiştik, Yengeç'in açıktan geniş apazda salına salına gelişini keyifle izledim kıyıdan, harika görünüyordunuz.   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap