0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. E.

Günaydınlar Sevgili Korsanlar....

Hırvatistan' da almayı düşündüğümüz tekne ile ilgili ( kaporası ödendi...) satış işlemlerini kapsayan prosedürleri forumda günlerce araştırdım, her türlü bilgiyi, tartışmaları okudum ve sonunda derleyerek ana hatlarıyla aşağıda sıraladım.  Bu konuyu açmamdaki sebeb;  bir çok paylaşımların en az 2-3 yıl geride olması, bunu bugün itibarıyla güncelleyebilirmiyiz diye düşündüm. 

Sizinde onaylayacağınız, uyaracağınız veya üstüne çizebileceğiniz noktaların son haline göre işlemleri takip etmek istiyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tekne Hırvatistan bayraklı, Amerikan bayrağına geçirmek istiyoruz... ( Tam da bayrak mevzuatınız tekrar gündeme gelmesiyle ne derece sağlıklı bilinmez.... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )

* Dalawere şirket kurulumunu yapılır.

* Bill of Sale. Kesin satış evrağıdır ( Kontrat ) İngilizce olması gerekir, Tüm Brokerlarda vardır.
    Arada sağlam bir Brokerin olması şarttır. Bill of Sale’ de alıcı imza atması gerekmez. Çünkü bu evrak, satıcının tekneyi kime hangi hisse oranında   
    sattığını beyan ettiği bir evraktır. Aldım sattım evrağı/sözleşmesi değildir.
    Alıcı ismi olsun ama imzası olmasın. Alıcı imzası olursa damga vergisi doğurur
    Birçok örneği internette de mevcuttur.

Üzerinde olması gerekenler:

Satış Tarihi
Tekne Marka/Model
Tekne Üretim Yılı
Tekne Adı
Motor Marka/Seri No   
Tekne Gövde No (teknenin hull number numarasının kaydının olduğu bölümün resmi.)
Alıcı Adı/ID
Satış Bedeli
Satış %si
Satıcı Adı/İmza

Satıcı bu evrağı imzalar , ülkesindeki notere onaylatır ve taratır size gönderir. 
Aynı zamanda atılan o imzanın satıcının imzası olduğuna dair bir noter onayı daha alınmalıdır.
Ek bir noter onayı da; satıcı kaynaklı herhangi bir sorun olursa paranın iadesine dair belge de alınabilir.
Size iki örnek orjinal gönderecek siz bir nushasını imzalayıp ona geri gönderceksiniz

Broker kontratı görüp parayı ödeyebilirsiniz derse; Kontratta belirtilen şekilde ödemeyi yapıyoruz.
Evrakta Ödeme suresi belirtilmez.

Buraya kadar tamam, ancak sanki forumdaki paylaşımlarda açık kalan bir konu var ;
"Ödemenin tamamını almadan hemen hemen hiç bir satıcı bu evrağı vermez."  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 
Buna nasıl bir açıklık getirebiliriz ?

Bayrak düşümü de bu evrağa bağlıdır.
Bayrak düşümü satanın sorumluluğundadır, nedeni bayrak düşümü yapılabilmesi için borçlarının olmaması gerekir.
Aslında bu belge Tescil iptal belgesidir, yani teknenin eski kayıtlı olduğu limandan ya da merciiden silinme işlemi.

Satıcı bayrak düşümü belgesini yaptırır. Notere onaylatır. Orjinalini size gönderir.

Tüm evraklar taratılıp Dalaware register şirketine gönderilir.
Tüm evraklar dijital ortamda gidip gelebilir.
Asıllarına registration esnasında ihtiyaç yoktur.

Registrasyonu yapılır.

« Son Düzenleme: Kasım 15, 2016, 10:36:21 Gönderen: Sayit Ergun Erakman »

*

O. B.

Sayit Korsan Merhaba,

Açıklamalar için teşekkür ederim. Delaware de kurulu bir şirketi devir alma yoluyla bir tekne alacağım. Bu konuda da bilginiz varsa detaylı açıklamanızı rica edeceğim.

Selamlar,

*

E. E.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sayit Korsan Merhaba,

Açıklamalar için teşekkür ederim. Delaware de kurulu bir şirketi devir alma yoluyla bir tekne alacağım. Bu konuda da bilginiz varsa detaylı açıklamanızı rica edeceğim.

Selamlar,

Emin olun bende olayın çok başındayım..., bu sorunuza tecrübeli korsanlar cevap verecektir....

*

A. Ç.

Satan kişinin elinde hisse senedi benzei dökümala vardır. Hisseleini size sattığına dair imzalayıp şirket evraklarını size verecek. Bu belgeyi Delaware'e gönderecek ve şirket müdüdrü olarak kendinizi atayacaksınız.