0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. K.

Camadan vurulamayan ana yelken
« : Ocak 12, 2019, 16:22:00 »
Selam; ana yelkenimde camadan halkaları matafyonları olmaması nedeniyle ya ful açıyorum yelkeni ya da hiç açamıyorum. Matafyonları halkaları kendim dikmek istiyorum ama camadanlar arası mesafelerin her yelkene göre bir oranı var mı yoksa kabaca 1.5 m gibi aralık uygun mu bilmiyorum, ayrıca koyacağımız destek yamalarının dakrondan olması gerekir mi sağlam branda, kanvas vs kumaş kullansam olur mu şimdiden teşekkürler.

*

A. Ç.

Ynt: Camadan vurulamayan ana yelken
« Yanıtla #1 : Ocak 12, 2019, 16:39:43 »
Camadan alan olarak %16, %30, %40'tan fazla azaltacak şekilde hazırlanabilir. Bu iş için yazılı bir kural yoktur. İki camadan vurulabilen bir yelkende %25 ve %40 üstü deneyebilirsiniz. Matafyonları destekleyen yamalaR en az iskota köşesindeki orijinali  kadar sağlam olmalıdır. Destekleme amaçlı yeteri kadar gü.lü olmak koşulu ile her türlü kumaşı kullanabilseniz de değişik esneme katsayıları nedeni ile yük altında yelken orijinaliz ve yamalarınız ayrı esnetecektir, bju nedenle dakron kullanmanızı öneririm. Yarışçılar genellikle çok kısa bir süre sonra yelkenlerinden yeterli verimi alamadıkları için atar veya ucuza satarlar. Belki yelken imalatçılarında da bu tür yelkenleri bulabilirsiniz veya ihtiyacınız kadar yeni kumaş satın alabilirsiniz.

Matafyonlar genellikle iki metal parçanın kumaşı iki taraftan sıkması ile dururlar, uygun boyda matafyon bulabilirseniz, bir kalıp yapıp kendiniz basabilirsiniz. Dikilerek  takılımış matafyon da mümkün. 

*

O. E.

« Yanıtla #2 : Ocak 12, 2019, 16:42:36 »
Hemen Sn Çelenoğluna bir soru
Yarışçılar neden kısa sürede yelken değiştirir, yelken verimi neden düşer...

*

N. K.

« Yanıtla #3 : Ocak 12, 2019, 16:56:25 »
Ahmet korsanım çok teşekkür ederim

*

A. Ç.

« Yanıtla #4 : Ocak 12, 2019, 17:28:32 »
Yelken dikilirken belirli bir tor ile dikilir yani düz değil bir küre kesiti gibidir. Özellikle orsada bu tor yelkenin bir kanat gibi çalışmasını sağlar. Bu tor mandar, iskota yeri, pupa baskısı, iskota köşesi gergisi, cunningham, direk bükümü ile azaltılır veya çoğaltılır. Rüzgar nedeni ile bir süre sonra yelken kumaşı süner ve bu tor istenilenin çok üstüne çıkar. Yarışçılar genellikle start hattına kadar motorla gidip yelkenlerini start öncesinde orada basarlar, nadiren yarış startına başka yelkenle gidip, yarış yelkenlerini orada donatan da vardır. Performans kaybı olacağından genelde yarışçıların yelkene biçtiği ömür bir yıl nadiren iki yıldır, flok büyüklüğünü havaya göre değiştirerek ayarlasalar da ana yelkenelerinde camadan yoktur yani her havada tek yelken kullanır ve küçültmezler, bu nedenle sünme daha çabuk gerçekleşir.  Gezi yelkencileri ise orsa ve dar apaz seyrini nadiren yaptıklarından kumaş sünüp yelken şekli bozulsa bile performansı daha az etkilenir. Bu nedenle gezi teknelerinde yelken ömrü ortalama 8 sene kabul edilir. Her ne kadar görüntüsü, rengi, dikişleri sağlam da olsa gezi teknelerinde de 8-10 senede yelken değişimi önerilir.

Gezi teknelerinde bu performans düşüşünü çoğumuz fark etmesek de özellikle sarma ana yelkeni olan teknelerde sarma sorunları da başlar. Bir silindir üzerine şekli iyice küreselleşmiş bir yelkeni sarmaya çalıştığınızda kat yapması ve bu kat kalınlığı nedeni ile sıkışması kaçınılmazdır. Normal bir seyirden sonra bu katlanma ve sıkışma pek yaşanmasa da sert havada zaten sünmüş bir yelkenin daha da esneyeceği düşünülürse katların artması veya büyümesi nedeni ile sıkışmanın  artacağı kolaylıkla öngörülebilir. Sarma ana yelkenizi belirten sürede değiştirmek en doğrusudur. Eğer sıkışma yaşamaya başlarsanız ve bunu camadan amaçlı yaptıysanız, sarmaya çalışmak yerine yelkeni açıp mandarını bpşlayıp klasik ana yelken gibi indirmenizi öneririm. Sıkıştıktan sonra sarma nadiren mümkün olur, ne içeri ne dışarı oynar ve oldukça büyük bir yelkenle sert havada kalırsınız.

*

H. A.

« Yanıtla #5 : Ocak 12, 2019, 19:13:55 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Selam; ana yelkenimde camadan halkaları matafyonları olmaması nedeniyle ya ful açıyorum yelkeni ya da hiç açamıyorum. Matafyonları halkaları kendim dikmek istiyorum ama camadanlar arası mesafelerin her yelkene göre bir oranı var mı yoksa kabaca 1.5 m gibi aralık uygun mu bilmiyorum, ayrıca koyacağımız destek yamalarının dakrondan olması gerekir mi sağlam branda, kanvas vs kumaş kullansam olur mu şimdiden teşekkürler.
Namık korsanım, imkan kabiliyetinizi ve teknik teçhizatınızı bilmiyorum ama bu işi profesyonellere yaptırmanızı öneririm.
*

N. K.

« Yanıtla #6 : Ocak 12, 2019, 19:37:49 »
Hakkı korsanım temmuz ayında 250 € fiyat almıştım 3 camadan için eder fiyatmı bilmiyorım
*

H. A.

« Yanıtla #7 : Ocak 12, 2019, 21:05:18 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hakkı korsanım temmuz ayında 250 € fiyat almıştım 3 camadan için eder fiyatmı bilmiyorım
Benimde bu konuda hiç bir fikrim yok. Birkaç firmadan Fiat alınabilir.
*

A. D.

« Yanıtla #8 : Ocak 13, 2019, 17:49:57 »
Yelkenciler tamir ve bakım icin saat başı ücret alıyorlar. bir saat lik onarım süresi =100 euro ,250 euro fiyat verildi ise ortalama 2,5 saatte bu işi yapabiliyorlar.
aynı makinelere sahip brandacılar benzer kumaşları sorunsuz dikebilirler,fakat yanında durup şurayı dik,burayı katla veya buna ek yap demeniz lazım.
Ben genova flok yelkenlerimikücülttüm,sarma sistem ana yelkenimide klasik sisteme cevirdim.iki sistem arasında hem yelken alanı farkı var hemde direk ve bumbaya sabitlemek icin bolca matafyon kullanmanız gerekiyor.Toplam masrafım tl bazında verdiginiz fiyatı geçmedi.
Bu arada aynı camadan sorunu bende de var.şuan ana yelkenimde camadan imkanı yok.uygun ikinci el yelken bakıyorum 13 metre direk icin,yaza kadar bulamazsam camadanlarıda aynı şekilde kendim yapmayı deniycem.
UYgun boylarda matafyon brandacılarda mevcut,yanlız paslanmaz matafyon kullanmanız lazim.

Camadan icin yelkenime göre bir şablon bulabilirsem veya denge merkezini ayarlayabilirsem kendim yapmayı deniycem bende. Takipte kalıyorum umarım bilgilendirici yazılar yardimci olur.
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2019, 17:56:09 Gönderen: Alattin Doğdu »
*

N. K.

« Yanıtla #9 : Ocak 14, 2019, 19:01:49 »
Alattin korsanım muhtemelen ben de sizin uyguladığınız yöntemle denemeyi düşünüyorum biraz gazlarsam kendim yaparım herhalde iş uygun oranlarda işaretlemeyi yapmak sanırım
*

A. Ö.

« Yanıtla #10 : Ocak 18, 2019, 17:59:15 »
Sevgili kaptanlar.Benim Ana yelkenimde iki sıra camadan var.Üçüncü sıra yok.Ama lazım.sağdan soldan fiyat alıp sizlere bildiririm.Olmadı dakron kumaştan brandacıya da diktirilebiliriz.Uygun ölçüde paslanmaz matafyon bulamazsak, ince örgü halattatın iki çımasını birbirine matiz ederek  bir matafyon yapmak da olabilir.Bu yerli imalatı da yelkene dikebiliriz.Bakalım göreceğiz.
*

N. K.

« Yanıtla #11 : Ocak 19, 2019, 13:31:11 »
Akın korsanım takipteyim