0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. A.

Havuzluk Teak Kaplama
« : Ocak 26, 2016, 14:27:45 »
Merhabalar,

Yeni aldığım teknemin havuzluğunu teak kaplamak istiyorum. 4-5 m2 civarında bir alan kaplanacak. İstanbul Anadolu yakasında hesaplı, işini iyi yapan bir marangoz / usta önerebilir misiniz?
Teak ve diğer malzemeleri hesaplı nereden temin edebilirim?

Şimdiden teşekkürler

*

M. A.

Ynt: Havuzluk Teak Kaplama
« Yanıtla #1 : Ocak 26, 2016, 15:30:54 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhabalar,

Yeni aldığım teknemin havuzluğunu teak kaplamak istiyorum. 4-5 m2 civarında bir alan kaplanacak. İstanbul Anadolu yakasında hesaplı, işini iyi yapan bir marangoz / usta önerebilir misiniz?
Teak ve diğer malzemeleri hesaplı nereden temin edebilirim?

Şimdiden teşekkürler

Şubat fuarını beklerseniz, bazı teak satış firmaları katılıyor; yardımcı olurlar sanırım..

*

Ş. Ö.

« Yanıtla #2 : Ocak 26, 2016, 15:48:03 »
Ben kendim kapladım fena da olmadı siz kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz.Sikaflex 298 ve Sikaflex 290 bir de premier kullandım.

« Son Düzenleme: Ocak 26, 2016, 15:50:27 Gönderen: Şevket Öztürk »

*

S. G.

« Yanıtla #3 : Ocak 26, 2016, 16:22:16 »
Ben kendim kapladım fena da olmadı siz kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz.Sikaflex 298 ve Sikaflex 290 bir de premier kullandım.

Şevket korsanım, bu üç malzemeyi ayrı ayrı hangi işlemlerde kullandınız, kısaca açıklar mısınız?

*

Ş. Ö.

« Yanıtla #4 : Ocak 26, 2016, 17:18:03 »
Tik döşemelik yeri aseton ile çok iyi temizlemek lazım.Ardından tiklerin döşenecek yere alıştırdıktan sonra sosis tabancasıyla 298 i tarakla zemine uyguladım sonra derz artılarıyla tikleri yerine yerleştirdim.1 gün sonra maskeleme yaptıktan sonra premieri derzlere uygulayıp 290DC armuz macununu sosis tabancasıyla derslere uyguladım.Spatula ile bastırarak fazlalarını alıp yaş iken maskeleme bantları nı kaldırdım.2 veya 3 gün sonra 80 120 en sonda daha ince dairesel zımpara ile zımpara yaptım.Üzerinede 2 kat tik yağı sürdüm.

*

Ş. Ö.

« Yanıtla #5 : Ocak 26, 2016, 17:20:37 »
298 daha koyu kıvamlı açık kahverengi bir malzeme.290 daha akışkan siyah ve beyazı var.Premier 290 in yapışma gücünü Arttırıyor.Premier su gibi sulu boya fırçasıyla derzlere uyguladım.Sosis tabancasının kolunu arada geri çekip sosisin pistonunun arasına girmesini engellemek lazım.Çok kaliteli bir sosis tabancası değilse.
« Son Düzenleme: Ocak 26, 2016, 17:37:59 Gönderen: Şevket Öztürk »
*

Ş. Ö.

« Yanıtla #6 : Ocak 26, 2016, 17:52:51 »
Tik kalınlığı 5cm diyelim.Köşelerde iç tarafına 5cm işaretleyip derz kalınlığının yarısı kadar içerden kesince köşeler de hiç hata olmuyor.
*

S. G.

« Yanıtla #7 : Ocak 26, 2016, 19:02:20 »
Teşekkürler . (Son iletiyi anlayamadım)
« Son Düzenleme: Ocak 26, 2016, 19:12:58 Gönderen: Sunay Gönenden »
*

Y. P.

« Yanıtla #8 : Ocak 26, 2016, 19:53:26 »
Valla çok güzel olmuş Sevket korsanım. Resimlerde çok güzel, ama ne yapmamız gerekiyor ben de tam anlayamadım. Ben de bi havuzlukta fiber üstüne, bi de kamarada farş tahtası olarak yapmayı düşünüyorum (tamirat değil, sıfırdan). Fiber'e direkt yapıştıracakmıyız? Farş tahtası için bi marin kontrplak üzerine mi yapmamız gerekiyor, kaç mm kontrplak yeterli olur?
Şu resimleri yapılması gerekenleri adım-adım anlatan bir döküman'a dönüştürseniz ah ne güzel olur.
*

H. K.

« Yanıtla #9 : Ocak 26, 2016, 20:20:37 »
Valla çok güzel olmuş Sevket korsanım. Resimlerde çok güzel, ama ne yapmamız gerekiyor ben de tam anlayamadım. Ben de bi havuzlukta fiber üstüne, bi de kamarada farş tahtası olarak yapmayı düşünüyorum (tamirat değil, sıfırdan). Fiber'e direkt yapıştıracakmıyız? Farş tahtası için bi marin kontrplak üzerine mi yapmamız gerekiyor, kaç mm kontrplak yeterli olur?
Şu resimleri yapılması gerekenleri adım-adım anlatan bir döküman'a dönüştürseniz ah ne güzel olur.
Yahya korsanım teknenizi aldınız mı ?
*

Y. P.

« Yanıtla #10 : Ocak 26, 2016, 20:36:33 »
Yok yok, daha alamadım maalesef. Anne yaşlı, yalnız bırakmak istemiyorum, o yüzden geciktim ama geçen hafta ablanın yanına istanbul'a gitti. Artık özgürüm, inşallah haftaya izmir'e gelip, o civardan bir şey alıcam.
Ama şimdiden projeler yapmaya başladım. Yeni Rota'larda kamaradaki farş tahtalarını kontrplak yapmışlar (sizinkinde tik sanırım), ben de tik yapmak istiyorum. Bi de havuzlukta kaptan koltuğunun altındaki fiber kısmı tik yapmak istiyorum. O yüzden şimdiden bu işin tekniğini öğrenmeye çalışıyorum, yoksa burada çanakkale'de bu işleri bilen yok.
*

H. K.

« Yanıtla #11 : Ocak 26, 2016, 21:43:59 »
Ben de koltuk altını sizin gibi dusunuyorum.
Izmir e gelirken haber verin hem benim tekneyi de incelersiniz ..
*

N. A.

« Yanıtla #12 : Ocak 26, 2016, 22:20:21 »

Şevket Korsan elinize sağlık, çok güzel olmuş. Ben bu kalitede bu işi çıkaramam maalesef...o nedenle işi üstadına bırakacağım.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Özelden iki korsan ustalarının numaralarını paylaştılar sağolsunlar.
Yaklaşık malzeme ve işçilik maliyetleri konusunda fikir verebilecek korsanlar var mı acaba?
*

Ş. Ö.

« Yanıtla #13 : Ocak 27, 2016, 10:28:09 »
Teşekkürler . (Son iletiyi anlayamadım)

Sunay korsanım uygulayacağımız yerin dışından çerçeve yapıyoruz bu pek çok tahtanın uçlarının travmaya maruz kalmasını engelliyor.Dıştaki çerçevede köşelerde 45 derecelik açıyla bir kesim yapmak gerekiyor.Diyelim ki 50cm lik kare bir alanı kaplayacağız.Çerçeve için 50 cm lik 4 tane kesim yaptık.Her bir tahtanında eni 5cm.Köşelerdeki kesim için eni 5cm olduğu için tahtaya boyuna 5cm de bir işaret koyup çiziyorum.Bu durumda arada hiç boşluk kalmadan öpüşüyorlar.Derz aralığınız 5mm ise bu çizgiden 2.5milimetre içeriden kesince her iki tahtadaki 2.5 mm ler birleşim 5 mm oluyor.Çerçeveyi yaptıktan sonra içini döşemek zaten kolay.
Kusura bakmayın umarım anlaşılır yazabilmişimdir.
*

Ş. Ö.

« Yanıtla #14 : Ocak 27, 2016, 11:40:07 »

Yahya Korsanım farş tahtası hiç yapmadım.Mevcut farş tahtam su kontraplağı üzeri 2mm lik kaplama.Derz ler açık renk diğer yerler meşeden.Ben de farş tahtalarını elden geçirmek istiyorum.Üzerindeki kaplamayı planyada alıp.Papel denen bir malzeme var kalınlığı 2-3 mm olan onlarla derzleri gene açık renk bir papelden diğer yerleride tik papelden yapıp epoksi ile mengenelerle yapıştırıp kaplamayı düşünüyorum ama yapmadım papel denen malzemeyi görmedim üzerinde çalışmadım.
   Havuzlukta fiber üzerine direk yapıştırdım doğrudur.Vidalama uygun değil.Dioganal kesimli bir çerçeve yapıp tahtaları alıştırmak lazım.Farş tahtalarını masif bir ağaçtan yapmak pahalıya gelebilir.Su kontraplağı üzeri papel en iyi çözüm gibi ve bu farş tahtaları sika ile değil epoksi ile yapışması lazım diye düşünüyorum.1,5cm lik su kontraplağı yeterli diye düşünüyorum.Yaptığım işlerde elimdeki malzeme maliyetler sınırlayıcı oluyor bu yüzden en doğru işi tarif etmem mümkün değil yanıltıcı olabilirim.Güneş panellerinin montajında da kendim için en uygun seçeneği buldum ve yaptım çevremde ya da nette örneği olmamasına rağmen.
Havuzlukta direk polyesterin üzerine yapışacak doğrudur.Tahtaları çerçeveyi önce yapıp simetrik olarak yerlerine önce alıştırın.Derz artısı kullanın kaç mm lik derz istiyorsanız.sikaflex 298 ile tarak ile alanın tamamına yapıştırıcıyı sürün.Bağzı yerlerde zeminde sorunlar var ise fazladan ahşaba da tarak ile yapıştırıcı sürdüğüm oldu.Zeminde çok problem olan bir yerler var ise kurşun ağırlıkta kullanmanız gerekebilir bağzı yerlerde.Alıştırma güzel olduysa işlem de çabuk yapılması lazım hızlı bir şekilde oluyor.Derzler ve tahtalar simetrik olması lazım yapıştırıcı oynamalara müsade ediyor dengeyi sağlıyabilirsiniz.1 saat sonra değil tabii hava sıcaklığınada bağlı.Bu açık kahverengi malzeme ile yapıştırmadan 1 gün sonra derzlerin armuz macunu 290 ile doldurulmasına geliyor iş.Maskeleme ben yaptım yapmıyabiilirsiniz de maskeleme sayesinde zımpara işi daha az oluyor ve ağacı fazla inceltmemiş oluyoruz.Ağacım zaten ancak 6-7mm di.Maskelemeyi yaptıktan sonra sosis tabancasının ucunu derzin arasına sokup kaldırmadan hafif derz boşluğunu aşacak şekilde hava yapmasını engelleyerek uygulamak lazım.Bunu yapmadan önce derzleri aseton ile temizlemek çok önemli premieri önceleri sürdüm premier armuz macunun nun yapışmasını güçlendiriyor,sonraları uygulamada tek tek aralara suluboya fırçasıyla sürmek zoruma gitti arada kaytardığımda oldu.Nette armuz macununun altına bant çekildiğini gösteren videolar gördüm anlamlı bulmadım.(Armuz macunu yenilemesi yaptığım yerlerde ;Portuçlar da bir portuçumun armuz macunlarını kaldırdığımda bu banttan çıktı diğerinde çıkmadı.İkisi arasında bantlı olan sanki daha kötü gibi geldi bana.)Macun sürüldükten sonra spatula ile bastırarak 45 derecelik açıyla hem fazlasını alıp hemde iyice aşağı girmesini sağlayarak sıyırdım.Kurumasını beklemeden maskeleme bantlarını çıkardım 2 gün sonra iyice kuruduğundan emin olun topaklanmaması lazım zımpara ile temizledim ne kadar az zımpara o kadar az kayıp.Üzerine de en zevkli bölüm tik yağı.
   Tik döşeli ama hırpalanmış yerler var ise yatchikonun tik cleaner  ını fırça ile kullandım.Tertemiz yapıyor koyu renk su çıkmayıncaya kadar suyla fırçaladım.Denizde iseniz deniz suyu da olur.Armuz macunlarıda çok kötü durumda idi armuz macunlarını da yanları falçata ile kestikten sonra iskarpile haline getirdiğim tornavida ile macunların hepsini alttan kaldırarak söktüm ve tamamını yeniledim.
   Baştada belirttiğim gibi bu yaptığım işler benim gerçeklerimle benim alet parkım la kendi el emeğimle yapılan işler.Sınırlayan zaman maliyet malzeme işten sıkılma gibi bir sürü şey etkili.Umarım faydalı olur tlf ile direk te görüşebiliriz.