0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. T.

Ynt: Ve İmalata Başlanılmıştır (Yelkenli Kanoyla Dünya Turu)
« Yanıtla #15 : Nisan 19, 2018, 22:11:07 »
Enes korsanım teknik yeterliği için bir şey diyemem ama günlerce sürecek okyanus geçişi vs için güven vermedi bana

*

A. Ü.

« Yanıtla #16 : Nisan 19, 2018, 22:31:36 »
Şimdi Enes önce şurada anlaşalım.
Sen beni,ben seni iyi tanıyorum,kişilik ve karakterini,kişilik ve karakterimi biliyorsun.
Dünya seyahati konusun da seni yürekten kutluyorum,hayallerinin peşinden gidiyorsun çünki.
Everest dağına 8.848 m ye tırmanan dağcının önünde saygıyla eğilip şapkamı çıkartıyorum.
Bu girişiminden dolayı seninde karşında saygıyla eğilip şapkamı çıkartıyorum.
ANCAK,
Konu başlığındaki kano hakkında yüz yüze de konuştuk çekincelerimi söyledim.
4 tane Su kontrasını birleştirip dünya seyahatine çıkılmaz,eski yaptığın seyahatlerden bahsediyorsun
bu seferki hedefin çok çok farklı,Marmarada akıntıya binin aşağıya benzemez bu seyahat.
Kanonun içindeki karadaki fotağrafını gördüm gülümsedim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
yağmur yağdı ne yapacaksın,serpinti yaptı ne yapacaksın,nerede uyuyacaksın,nerede tuvaletini yapacaksın,nerede banyonu yapacaksın,nerede gıdalarını saklayacaksın,bunun yazı var kışı var yazsam uzar gider,uzaltmak istemiyorum,istersen seni Osman Atasoy ağbi ile irtibata geçireyim ara fikirlerini al.
Dilek Ergül korsanla konuş fikirlerini al.
Enes çok video izliyorsun,Enes çok kitap okuyorsun,gerçek hayat böyle değil.
Madem bu yola çıktın ADAM GİBİ EKİPMANLA ÇIK mezarına ziyarete gelmek zorunda bırakma beni.
Bana maliyetten bahsetme,küçük Emrah moduna sokma kendini Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap maliyeti aşacak kapasitede birisin seni tanıyorum.

Son bir not:profesyonel bir ekip var demişin,YEMİŞİM O ekibi ben Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Nisan 19, 2018, 22:47:30 Gönderen: Ali Ünalan »

*

E. S.

« Yanıtla #17 : Nisan 19, 2018, 22:31:47 »
Özcan korsanım,

Saygı duyarım.

*

A. Ç.

« Yanıtla #18 : Nisan 19, 2018, 22:38:51 »
Dünya turu zaten bir maceradır. Maddi imkanlar el verse ben uçakla gitmerk istediğim yere gider, tekne kiralar dolaşır uçakla başka yere geçerdim. Maddi olanakların büyük tekneye el vermemesi durumunda küçük tekne ile bu tür bir seyahat macera ötesi oluyor. Çok küçük teknelerle ve çok zor şartlarda okyanus geçişi yapanların  maceralarını okuyoruz ama başaranların kaç katı başaramayan olduğunu pek bilmiyoruz.

Tekne seçimi burada da önemli oluyor. Örneğin ben bu tür bir seyahate niyetlensem tekneyi kendini ispatlamış epoksi + elyafla veya polyester + elyafla yapardım. Tek taraftan yüzdürme yardımcılı bir kano yerine trimaranı tercih ederdim. Dünya seyahatinde rüzgarı pupadan alırsınız ama bazen iskele tarafından bazen sancak tarafından almanız gerekebilir. Bu durumda hele bu boyda bir teknede 4 havada 8 knot hedefliyorsam kesin trimaran yapardım. Hele teknenin küçük de olsa salması olduğuna göre pupa dışında seyir yapacağımı öngörüyorsam trimarandan vazgeçmezdim. Devrildiğinde nasıl düzeltirim diye düşünmek yerine devrlimez diye yola çıkardım. Poietilenden tekne yapmazdım. Yine su üretimi için kendi üreteceğim bir cihazı değil denenmiş kendini ispatlamış bir cihazı seçerdim. Elektronik ne alacaksınız bilmem ama marin elektronik kullanırdım. Torba içinde tutmaktan çok kendi su geçirmezliklerine güvenirdim. Çok ciddi bir macera ötesine doğru yola çıkmayı hedeflemişsiniz, kolaylıklar dilerim.

*

Ö. T.

« Yanıtla #19 : Nisan 19, 2018, 22:47:23 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Özcan korsanım,

Saygı duyarım.

Ben de sizin tercihinize saygı duyuyorum,

dilerim her türlü güvenliği sağlayacak ortam oluşur

*

E. S.

« Yanıtla #20 : Nisan 19, 2018, 22:53:50 »
Aliciğim,

Bu söylediklerinin hepsi ve daha fazlası  özellikle geçen seneki Karaya Çıkmadan 1000 Deniz Mili projesinde yaşandı. Başka sorun var ise yanıtlayabilirim dostum.

Küçük Emrah konusuna gelirsek maddi imkanım istediğim donanıma yetseydi yine benzer bir tekneyi seçerdim. 

Kıyıya yakın olmak insana sahte bir güven duygusu verir.  Asıl tehlike buradadır kanımca.

Öne sürülebilecek belki de tek geçerli neden sağlık yardımlarından uzak olmaktır.  Bu ise dünya denizlerini gezen bireylerin nerdeyse tamamı için geçerlidir.  Bu, tekne özelliklerinden bağımsızdır.
*

E. S.

« Yanıtla #21 : Nisan 19, 2018, 22:56:57 »
Cenaze konusuysa ilginç bir yaklaşım.  Üzerinde günlerce yazışılabilinir.
*

A. Ü.

« Yanıtla #22 : Nisan 19, 2018, 23:05:56 »
Aliciğim,

Bu söylediklerinin hepsi ve daha fazlası  özellikle geçen seneki Karaya Çıkmadan 1000 Deniz Mili projesinde yaşandı. Başka sorun var ise yanıtlayabilirim dostum.

Küçük Emrah konusuna gelirsek maddi imkanım istediğim donanıma yetseydi yine benzer bir tekneyi seçerdim. 

Kıyıya yakın olmak insana sahte bir güven duygusu verir.  Asıl tehlike buradadır kanımca.

Öne sürülebilecek belki de tek geçerli neden sağlık yardımlarından uzak olmaktır.  Bu ise dünya denizlerini gezen bireylerin nerdeyse tamamı için geçerlidir.  Bu, tekne özelliklerinden bağımsızdır.
Enes yazdıklarıma kızıyorsun biliyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ama kızarsan kız ne yapayım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Beni tanırsın kitabı ortadan açarım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap yeri zamanı geldimi değerverdiğim insanlara.
Hiç bişiy yazmayıp SELAMETLE ENES KORSAN DA DİYEBİLİRDİM  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
1000 deniz milli farklı bir olay kıyı kıyı,bu seferki çok farklı bir olay.

*

C. G.

« Yanıtla #23 : Nisan 19, 2018, 23:12:07 »
Ali,

Kirma hevesini adamin, vardir bir bildigi.

adamin biri kayikla gecti  atlantigi kurek cekerek,

Enes boyle tercih ediyor saygi duymak ve elimizden gelen birsey varsa yardim etmektir bize dusen.

Oyle mezar falan deme tuylerim urperdi valla 👹

*

M. B. A.

« Yanıtla #24 : Nisan 19, 2018, 23:35:05 »
Gerçekten merak içerisindeyim... Çok farklı teknelerle dünya turu yapıldığını görüyoruz. Ama bu iş "kano" ile nasıl olabilir ki? Kapalı bir ortamı var mı yok mu, olacak mı olmayacak mı onu bile anlayamadım? Ali'nin "macera" benzetmesi hafif kalmış Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Umarım herşey istediğiniz gibi olur Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #25 : Nisan 19, 2018, 23:40:23 »
Birkaç kez farkli yerlerde okuduğum kadarıyla, Hdpe tekne imalatlarında UV güneş ışınlarından korunmak üzere özel katkılı malzeme kullanılıyor. Bu katkı yuzunden sadece siyah üretilebildiği söyleniyor. Sizinkini beyaz görünce merak ettim UV koruma var mı?
Bir iki sene dayansın yeter diyorsanız gerek yok belki bu detaya. Zaten siyahi öyle bir ısınır ki haşlar sizi güneşte.
Boyarım demeyin boya tutmaz. İyi tarafı kekamoz da tutmaz.
Gövdeye sikacağiniz hiçbir vidaya güvenmeyin. Vida dizaynları hdpe için değildir. Çok kolay zayıf bir yükte dış sıyırır. Bunu aşmanın yolu boş delik delip civata somun kullanmaktir. Ama siz tekne yapiyorken bazi yerlerde bu zor olur.
Kullandığınız kalınlığın yarisi ağaçken fazla esnemez belki ama 4 katı hdpe çok kolay esner. Sağlamdır ama esnektir. Direği bu kalınlıkta hdpe  ile zor zaptedersiniz.
İmalatlarında hdpe de kullanan bir makina mühendisi olduğumu  belirtip iyi hesaplanmamiş bir işe kalkiştiginizi dusunuyorum.
Temel aldığınız dizayn hangi malzeme içinse ona sadık kalırsanız daha iyi bence.
Hdpe su deposu yapmakla tekne yapmak aynı şey değil.
Arkadaşlar hdpe imalat ustası olabilirler ama mühendislik zayıf görünüyor malzeme ile iliskilendirildiginde.
*

A. Ü.

« Yanıtla #26 : Nisan 19, 2018, 23:43:39 »
Ali,

Kirma hevesini adamin, vardir bir bildigi.

adamin biri kayikla gecti  atlantigi kurek cekerek,

Enes boyle tercih ediyor saygi duymak ve elimizden gelen birsey varsa yardim etmektir bize dusen.

Oyle mezar falan deme tuylerim urperdi valla 👹

Cenk ağbi hevesini kırmak değil amacım,seyahatini canı yürekten destekliyorum sevdiğim bir arkadaşım olarak çekincelerimi yazdım,yoksa SELAMETLE ENESCİĞİM yazmasınıda bilirdim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Enesle bir anımı anlatayım:)
İlk yelkenlimi aldım teslim aldığım gün Enes yanımdaydı,hayatımda ilk defa bir yelkenlinin üstüne Enesle çıktım,ulan Enes ne yapalım dedim haydi adalara gidelim,neyse çıktık yola motorla yelken filan neyimize bilgimiz yok Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Deniz çarsaf hava sıcak yanıyor ortalık,Enes çok kitap okuyor ya Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap hemen güvenlikden bahsetmeye başladı,geminin dümeni kitlenirse bize çarparsa batarız,altımızdan denizaltı geçerken yukarı çıksa batarız,ulan dedim Enes kes bir kere ölcez tadını çıkartalım,ama Enes buya can yeleğini giydi bende bişiy yok tabi  deniz çarsaf ne gerek var Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Enes can yeleğini giydi oldu sana bir robot ağamıyor dönemiyor,hava sıcak terler bastı Enesi ulan çıkar şu can yeleğini dedidim zorla çıkarttım  kendine geldi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sonra alıştı gitti güvenlikden filan bahsetmedi,Enesi severim yoksa bana ne der geçerim Cenk ağbi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. G.

« Yanıtla #27 : Nisan 19, 2018, 23:55:24 »
Ali,

Seni anliyorum, sevdigin bir arkadasin icin endiseleniyorsun.

Gelin ata binmis ya nasip demis 😎
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #28 : Nisan 20, 2018, 00:10:58 »
Hdpe teknenizin kontraplak rijitliğine gelmesi için kalinliginiz belki 3 kat fazla olacak. Özgül ağırlık 2 katı ise sonuçta 6 kat ağır bir tekneniz olacak. Yüzerse iyi de size faydalı yükten çalacak. Belki 100kg su bile taşıyamazsınız yaninizda.
Bir taze mühendis bulup 3d çizdirip  ağirligina, kuvvetlere  ne kadar esnediğine , ne kalınlık olursa tekneye benzediğine bir baktirin.

Bence en kötüsü yolda bir sebeple bir yerden şu gelirse, esnemelerden dolayı kaynak yerlerinden olabilir, öyle epoxi macun basayim tikansin olmaz. Yapıştırması beladır.
*

E. S.

« Yanıtla #29 : Nisan 20, 2018, 00:44:39 »
Aliciğim,

Sana kızsam bile kızamam.

1) 2014 : Motorla şişme botla Suadiye - Saros Kömür Limanı.  Ayağa kalktılar,  bir kaç kişi hariç.  Proje tamamlandı.

2) 2015 : Yolun yaklasik yüzde yetmişini uydurduğum yelkenle olmak üzere yine şişme botla olmak üzere Suadiye - Yeni Foça seyri. Yine benzer tepkiler, proje yine gerçekleşti.
3) 2016 fırtınada şişme botla Marmarayı ortadan bölerek yapılan  Suadiye - Trilye seyri.  Yine benzer tepkiler. ..
4) 2017'yi artık yazmayayım....
5) 2018 : Yine benzer tepki. E orası okyanus,  kıyı kıyı gitmeye benzemez.

Kendi çapında 4 büyük seyahatten birçok deneyim elde etmiş herhangi birine bunu söylemek, geçmişteki 4 seyahatini de tamamen şansa yapmışsın demektir. Eğer şansa olduysa ben şanslı biriyim ve dünya seyahati için  de bir engelim yoktur.

Evet orası kıyı değil okyanus ve ben okyanus olduğu için yola çıkmak istiyorum.

Herşey olabilir ve bunun biliçindeyim .