0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. Ç.

Kekova'da bir garip tekne
« : Temmuz 22, 2008, 18:29:59 »
Kaş limanında bulduğumuz en güzel gulet olan Dennis ile tekne turuna çıktık. Kokova'ya gelmek üzereyken bir tane balıkçı motoru geliyor karşıdan, dümende geleneksel giysili bir teyze, hatta nine, 2 de amca oturmuş kayıkta. Ve şok kısmı: Kayığın adı ARAYIŞ.

Bir de üzüntü kaynağı: Limanda da, demiryerlerinde de gezi teknelerinden gayrı Türk bayraklı tekne yok...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Y.

Ynt: Kekova'da bir garip tekne
« Yanıtla #1 : Temmuz 22, 2008, 22:48:44 »
Mehmet bey,

Kaş'ta 8 ay yaşadım.
Meis adasında teknemiz arıza yapınca zorunlu Kaş'a geçmiştik. Ve o zaman çok begenmiştim.
Kısmet bu ya, 3 ay sonra tesadüfen Kaş'a yerleşmiştim.

Kekova - Kale arasında benzeri geleneksel tekneler çok.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
En büyük gelir kaynakları el yapımı takılar olan yerli nineler,teyzeler,bacılarımız ya krek çeker, yada dümene geçer.... Nerede turist  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap teknesi yada özel yat görseler hemen yanaşırlar ve sanki 40 yıllık dostlarmış gibi, müsade istemeden hemen karşı tarafın teknesine çıkarlar tezgahı açarlar..
Turistler de buna bayılır.. Herşey çok doğal gelişir ve birkaç takı satmadan inmezler zaten..
Kayığın ARAYIŞ olması da bundandır.. Sezon oldu mu nerede koy köşe bucak, turst arayışı içindedirler  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kaş Limanı konusuna gelince;
Sözde ihale bir arap firmasında kaldı deniliyor olsa da, hala bir tek çivi bile çakılmadı.
Mevcut liman ise, balıkçılar yada gezi guletleri tarafından işgal altında.
Zaten çok da küçük olan limana gelen özel tekne sayısı sezonda 20 yi geçmiyor.
Zira tam karşıdaki Meis adası, tam donanımlı hizmet veriyor ve oradaki limanda birbirinden güzel ve her ülkeden tekneleri görmek mümkün.
Türk bayraklı tekneler bile orada ...
Kale'ye geçtiyseniz aynı durum orada da var.
Bizler koylarımızı tanıtmadıkça, hele ki kendimiz tanımaya girişmedikçe, bu pek mümkün de olmayacak.

Kaş'ın geçim kaynağı turizme bağlı.Ancak İngiliz işgali altında.
Zira yerli halk, turizm yönünden lojistik sıkıntılar yaşayan Kaş'ta kazanamıyor.
Bu sebeple de arsa,bağ,bahçe ne varsa İngilize satıyor.
Kaş_kalkan'da türkçe konuşan az ..
Olanlar da bizim İstanbul'dan kaçan entellektüel havasında olan enteller...
Onların da zaten Kaş'a hayrı dokunmuyor.

Geçen yaz, binbir güçlükle Almanyadan 6 tekne getirttim.. Tamamı Alman ve ekip toplam 37 kişi idi.
Onlar bizim koylarımızı görmek ve tanımak adına geldiler ..
Ama biz henüz kendi koylarımızı tanımadan başka sulara yelken açıyoruz..

Kusura bakmayın..
Yaralı parmağıma dokundunuz ben de içimi döktüm..

Bu sebeple bizim oralarda ARAYIŞ normaldir..

Selamlarımla,
Özlem  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. Ç.

« Yanıtla #2 : Temmuz 23, 2008, 06:39:42 »
Kaş merkezden iki külah dondurma aldık söylemesi ayıp, biri 2, biri de 3 top. Ederi: 1,5YTL! İnanamadık, 4 kere sorduk. Oysa Kalkan'da 2 oda 1 salon "apartman" dairesi 235.000 pound! Aynı dediğiniz gibi, esnaf kazanamıyor, taşı toprağı satılıyor.

*

C. B.

« Yanıtla #3 : Temmuz 23, 2008, 09:36:16 »
20/25 sene önce idi..
Kalkan henüz daha kalkamamıştı..
Yıkık rum evleri ve yerlilerin yaşadığı eciş bücüş deprem konutlarından  başka bir şey yoktu..
Birde Erkut Taçkın'ın küçük pansiyonu..
Adı geçen entellerden biri olarak kalkan'da 2 yıl yaşadım..
Ancak bazı başka entellerle birlikte (ki  ünlü ve değerli şahsiyetlerdir..) o zaman Kalkan'a katkılarımız olmuştu diyebilirim..
O zamanlar entellerde bir başkamıydı acaba? Şimdi ne oldu bu takıma..
Küçük kalkan balıkçı barınağına filotillaların biri gider biri gelirdi..
Her filotillada 10 civarı tekne olurdu..
Her gece ayrıca 5/6 yabancı tekne geceler ; gündüzler ksantos ve patara'ya gider, gezer gelirlerdi..
Ne oldu bu teknelere artık yoklar mı?
O zaman bir ara belediye bir ayakbastı parası istemişti de yatçılar küsmüştü..
Esnaf ayaklanınca kaldırmışlardı.
Onlarsız hayat çekilmez olmuştu..
Bütün gün yatçıları seyreder vakit geçirirdik..
Eğer gerçekten yoklarsa çok yazık..
Hiçbir gayrimenkul çılgınlığı o tatlı koşuşturmayı seyretmenin  verdiği keyfin yerini tutamaz..
Yazık olmuş

*

Ö. Y.

« Yanıtla #4 : Temmuz 23, 2008, 13:14:42 »
Merhaba Cüneyt bey,

Sizin zamanınızın entelleri yok artık. Zaten o zamanlar da entel yoktu. Entellektüel anlayışa sahip seçkin insanlar vardı.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şimdikiler sadece imaj çizmekle meşgul ama her türlü dejenerasyonu da Kaş ve Kalkan'a taşıyan kişiler.
Zaten Kalkan'da onlar da kalmadı. Zira İngiliz kasabası olan Kalkan tamamen geçimini gayrimenkul tüccarlığı ile sağlıyor.

Küçük Kalkan Balıkçı Barınağı hala barınak haliyle duruyor ama ne işe yarar, sadece duruyor..

Hadi bizim şimdiki enteller birşey yapmadı diye yakınıyorum.

Peki medeniyeti biz yarattık diye böbürlenen O aristokrat İngilizlere ne demeli?
Sömürgeleştirdiği her toplum gibi bizim bu güzel diyarlarımızı da tüketmek ve kendi yüksek surları ile çevrili malikanelerinde lüks içinde yaşayıp , etrafına hiçbir katkıda bulunmamak medeniyet mi?

Allah'tan ki bizim komşi Meis var.Tüm ihtiyaçlarını bizim taraftan temin ettikleri için, komşu kapısı gibi teknelerle gelip alışverişlerini yapıp gidiyorlar.. Onlar da olmasa vay haline oraların..250 haneli ufacık Meis'e gebe kaldı oralar...

Kısaca;
İnanın o taraflarda bir ARAYIŞ görürseniz şaşırmayın. Çünkü onlar hala yöre geleneklerini devam ettiren bir avuç yerli  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Selamlarımla,