0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. G.

bilmece- yorumlarınız?
« : Temmuz 02, 2008, 23:44:33 »
Efendiiiim, marinalarda ve sıkışık alanlarda manevralarımızı engellemesini önlemek için teknemizin cıvadrasını girer-çıkar yaptık. İki yanında yan gergiler ve altında da yine palangalı bıyık vardır ki cıvadrayı aşağı basar.
Baş istiralya direğin cundasından cıvadra cundasına bağlanmaktadır. Bu birinci nokta.
İkinci nokta ise direkteki 2. boğazdan yine cıvadra cundasına 2. istralya inmektedir.
Flok ise bir gargari halkası ile cıvadra ucuna çağrılmakta olup ayrıca gargari halkası üzerinde Weykeham roller vardır.

Şimdiiii. Cıvadrayı içeri almak istersek.... efem? İstiralya yukarı doğru cıvadrayı çekerken alt palanga da aşağı çekmekte olduğundan cıvadrayı nasıl boşa çıkartacağız? Efem ...?

Yaaaa işte böyle. Soru açık. Bilenlerden bilgilerini paylaşmalarını  bilmeyenlerden de fikirlerini bekliyorum.Konu herkese açık.
Cevabı bende saklı.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. Z.

Ynt: bilmece- yorumlarınız?
« Yanıtla #1 : Temmuz 03, 2008, 00:29:48 »
Istıralyayı laçkalayıp boş koymak için ucunda gem kilitli halatlamı yaptın abi?

*

C. G.

« Yanıtla #2 : Temmuz 03, 2008, 00:36:26 »
Eh yaklaştın sayılır.

*

H. Z.

« Yanıtla #3 : Temmuz 03, 2008, 00:45:33 »
Bi yerlere haraketli bir sistem koymuşsun ama nereye bilemedim....

*

C. G.

« Yanıtla #4 : Temmuz 03, 2008, 00:51:00 »
bir kaç gün sonra çizim olarak vereceğim.

*

A. Ç.

« Yanıtla #5 : Temmuz 03, 2008, 07:34:29 »
Civadranın tekne başına bağlandığı yer hareketli ise, yani bir şekilde civadra belirli kilit sistemleri çözüldükten sonra tekne içine doğru çekilebilirse, tüm gergiler laçka olur.

İkinci yöntem: palangalı bıyığı boşlarsın civadrayı yukarıdan tekneye doğru katlarsın 
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2008, 07:36:23 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »
*

C. G.

« Yanıtla #6 : Temmuz 03, 2008, 13:48:36 »
İşte cevap :
Bu resimde görünmeyen ise Gargari halkası ile cıvadraya sürülen floktur.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. E.

« Yanıtla #7 : Temmuz 03, 2008, 18:22:33 »

Cenoa mandarını pruvaya kilitleyip, baş ıstralyanın yükünü ona aktararak, civadrayı boşa cıkarmayı düşünmüştüm, resmi tam çözemedim ama yanılmıyorsam, ıstralya civadraya içerden sabitlenmiş ve civadrayı içeri sürerken istralya da kasılı kalıyor galiba,