0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

R. E.

Elektronikler, kanser, doğum kusurları...
« : Haziran 12, 2015, 23:16:11 »

Tüm elektroniklerin kılavuzlarında yazıyor mu bilmiyorum. Humminbird'in balık bulucu (195 C) kılavuzunda "Bu ürün, Kalifroniya eyaleti tarafından kansere ve/veya doğum kusurlarına sebebiyet verdiği tespit edilen kimyasal maddeler içerir" ibaresi var.

Doğum kusurlarını gençlere havale edelim. Ama kanser bu çağın vebası gibi bir şey.. Muhtemelen tüm diğer elektronikler de benzer şekildedir. Kullandığımız cep telefonları da dahil.

Bu aletlerden vazgeçemeyeceğimize göre tolere edecek neler yapılabilir?

Daha doğrusu yapılabiliecek bir şey var mı?

Yoksa "saldım çayıra mevlam kayıra" mı?

*

Z. D.

Ynt: Elektronikler, kanser, doğum kusurları...
« Yanıtla #1 : Haziran 12, 2015, 23:58:53 »
Kaktüs engeller radyasyonu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Haziran 12, 2015, 23:59:27 Gönderen: Zafer Dedeoğlu »

*

V. P.

« Yanıtla #2 : Haziran 13, 2015, 00:00:27 »
Saldım çayıra mevlam kayıra...

Bir iki doktor var tanıdık forumda.. Başımız sıkışınca onlara gideriz..

*

H. D.

« Yanıtla #3 : Haziran 13, 2015, 00:04:32 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tüm elektroniklerin kılavuzlarında yazıyor mu bilmiyorum. Humminbird'in balık bulucu (195 C) kılavuzunda "Bu ürün, Kalifroniya eyaleti tarafından kansere ve/veya doğum kusurlarına sebebiyet verdiği tespit edilen kimyasal maddeler içerir" ibaresi var.

-Elektronik bir alet ve Kimyasal maddeler- Bu ikili biraz mantık dışı gibi.

*

R. E.

« Yanıtla #4 : Haziran 13, 2015, 12:26:55 »

Aynen öyle yazıyor...

« Son Düzenleme: Haziran 13, 2015, 12:27:46 Gönderen: Recep Ertürk »

*

A.

« Yanıtla #5 : Haziran 13, 2015, 16:41:16 »
RoHS, elektronik kartlarda ya da malzemelerde bazı maddelerin bulunmamasını şart koşan direktiftir. İngilizce, Restriction of Hazardous Substances  (Belirli Zararlı Maddelerin Kullanımını Kısıtlama) kelimesinin baş harflerinden oluşur.
2003 yılından itibaren uygulamaya konulmuştur. Zararlı da olsa, bazı maddelerin kullanılması tamamen ortdan kaldırılamasa da, bir cihaz içinde kullanılabilecek miktarın en aza indirilebilmesi için yoğun takip ve denetimler yapılır.
Galiba burada, elektronik cihazın kullanılmaz hale gelmesinden sonra, çevreye verebileceği zarardan bahselmektedir. 
Örnek gerekirse, piller kullanılamaz duruma geldiğinde, rasgele çöpe atılmamalıdır.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #6 : Haziran 13, 2015, 18:15:37 »
Evet, en basitinden cihazın içindeki hafıza pili bile ciddi zararlı kimyasallar içerir..
elektronik devrelerin üzerindeki entegre ve transistörler içinde de doğaya saçıldığında tehlikeli olacak kimyasallar içerebilir.

kitaptaki uyarı biraz amerikan paranoyası (bknz: kediye mikro dalgada kurutmayın) olarak görülse de sonuçta hiçbir elektronik cihaz rastgele bir şehir çöplüğüne gitmemeli.

Sadece cep telefonlarının içinde bulunan maddelerin listesi aşağıdaki gibi;
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ve zararları şöyle;
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İnsanoğlu için bence artık çok geç..
dönülmez ufkun akşamındayız.. zevk almaya bakalım!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ç.

« Yanıtla #7 : Haziran 16, 2015, 13:42:52 »
Cihazın kullanım sırasında ürettiği enerjiden çok üretimde kullanılan malzemenin içeriğinden bahsediyordur.
Plastik kap, kondansatör, transistör, devre plakası çeşitli kimyasal ve zehirler içerir. Eski modelse içerik oldukça zehirli olabilir.

Benzetme olması açısından : Oldukça zehirli asbest maddesi gemilerde bol miktarda kullanıldı.
*

B. B.

« Yanıtla #8 : Haziran 16, 2015, 14:11:18 »
Wi-Fi yayınları, Radyo Televizyon dalgaları, cep telefonları, bilgisayarlar... neredeyse gündelik yaşantımızda 30 cm ile 5 metre yakınımızdalar.  Buradan da bakalım.
Hepimiz öleceğiz.
« Son Düzenleme: Haziran 16, 2015, 14:11:52 Gönderen: Bülent Büyükdağ »
*

H. D.

« Yanıtla #9 : Haziran 16, 2015, 21:46:40 »

Benzetme olması açısından : Oldukça zehirli asbest maddesi gemilerde bol miktarda kullanıldı.
Bir yanlışı düzelteyim:
ASBEST adlı malzeme hiçbir şekilde ZEHİRLİ DEĞİLDİR.
Sadece ve sadece asbest adlı malzemeyi mıncıklar yani tozutursan-Bakın- sadece tutup durduğu yerden cıkarıp tartaklarsan  toz çıkarır ve bu asbest tozu içinde mikroskobik diken halinde asbest tanecikleri vardır yetmedi bu tozu uzun süreli solursanız BELKİ gider akciğerinize batar su toplattırır ve bunlar olursa BELKİNİN BELKİSİAkcigerinizde kanser OLABİLİR. Yani ölme eşeğim ölme.
Peki bu tehlikeli tevatürü hikayesini kim neden çıkardı? Çok basit anacım.
Asbest tabiattan çıkan  ısı ve ses yalıtımı için son derece uygun madendir ve zurnanın zırt dediği nokta olarak Türkiye de bol miktarda vardır,EEE gelişmiş ülkeler fabrikalarında ürettikleri sentetik yalıtım malzemelerini bize nasıl satacaklar.Eh ondan kolay ne var uydururlar teknik bir palavra derler asbest kullanımı kanser tehlikesi yaratır kullanımını yasak ettik,nasıl olsa kendi memleketlerinde olmayan bir ticari malı kendi memleketlerinde yasaklamak o memlekette ticari olarak sıkıntı yaratmaz,amabizde bedava gibi ucuz olan malzeme tabiatta öylesine durur biz gider döviz ile sentetiğini alırız,elin yalanı uyduran memeleketini zengin eder yani kazıklanırız
İşte ASBEST böyle zehirli olmuştur.Zavallı gariban devletim.
*

H. E.

« Yanıtla #10 : Haziran 16, 2015, 22:01:05 »
Hüseyin bey,
Asbest kansorejendir. Anadolu'da bu yüzden soyu tükenmiş köyler vardır!
Hatırlatmak istedim.
Saygı ve Sevgilerimle...
*

H. E.

« Yanıtla #11 : Haziran 16, 2015, 22:03:51 »
Mesela bebekleride kundak yerine höllük denilen toprağa sararlardı yoksulluktan
*

H. D.

« Yanıtla #12 : Haziran 16, 2015, 22:05:25 »
Bana lütfen Asbestin kansorejen etkisinin nasıl oluştuğunu, ve şu soyu tükenmiş köyleri yazarmısınız
*

H. E.

« Yanıtla #13 : Haziran 16, 2015, 22:11:43 »
 Ayrıca,elektronik devrelerde kullanılan pertinaks türü maddelerde kansorejendir.Müsaadenizle bir espri yapmak istiyorum;Dost ortamında 5 dakikada kaybolan plastik çakmaklar doğada 500 yılda kaybolmuyor..
Esenlikle Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #14 : Haziran 16, 2015, 22:15:00 »
Ben referans vermiyeyim, Google'da tümünü bulabilirsiniz sanırım! Mühendis odaları dahil.