0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. Ç.

Şu Ahşap Tekneyi El Birliğiyle Yenileyelim
« : Kasım 21, 2018, 22:23:02 »
Merhaba GeKo'lar..

Bu yaz ahşap bir tekne aldık bakımsızdı cebimize uygunda geldi dedik sene sonuna doğru çıkartır karaya yaparız.
İlk teknemiz enine boyuna denizciliği bunda öğrenicez balık tutmasınıda tekne kullanmasınıda terimleri parçaları alet edavatı anlatmak istediğim anlaşıldı galiba Cahiliz!
Ama öğrenmek istiyoruz!
Teknenin size bizden önceki sahibinin karada yapıp bitirmiş olduğu fotoğrafı göstereyim önce gözümüz şenlensin.

En iyi haliyle böyle bir tekne.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ve şimdide karaya çektiğimiz günkü hali sizlerle.

Şu an böyle değil tabi işe koyuldum boyayı yakarak kazıdım zimparayla ahşaba kadar zimparaladim tabi bi yandan çürükler baş göstermeye başladı onları çıkardım e tabi eğriler de çürük olduklarını gösterdiler.
İçinden çıkılamayacak bişey değil ben bunu yaparım fakat bana yol yordam uygulama sırası püf noktası gösterirseniz.
Buradan devam edelim teknenin son halini paylaşıyorum burdan sonrasını gelin hep birlikte yapalım.

Sıradaki yapacaklarım önce çürük eğrilerin yanına yenilerini kesip koyacağım sonra karina bölgesinde çürük tahtaların yerine yenilerini alıştırıp çakacağım bakalım nasıl ilerleyecek.
Çıktık bir yola pes etmek yapamam demek bu adam olmaz demek yok.
Teknede işler ilerledikçe konuya eklemeler yapacağım yardım istediğim yerlerde sizleri rahatsızda edeceğim.
Kalın Sağlıcakla..

*

S. T.

Ynt: Şu Ahşap Tekneyi El Birliğiyle Yenileyelim
« Yanıtla #1 : Kasım 21, 2018, 23:39:30 »
'' Damdan düşenin halinden,damdan düşen anlarmış''
Senden önce aynı yoldan geçen arkadaşın paylaşımları,yardımcı olabilir.

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Kasım 22, 2018, 09:13:43 »
karinada oldukça geniş alan açılmış, en azından bu bölgede eğrileri yedeklemenizi değil değiştrimenizi öneririm. Kaplama tahtaları da düz bir hatta bitmemeli, yani aynı eğride aynı sırada bitmemeli, birer atlayarak bir sonraki eğriye kadar götürmelisiniz. Kolay gelsin.

*

K. Ç.

« Yanıtla #3 : Kasım 22, 2018, 19:00:23 »
Ahmet abi dediğin gibi yapacaklarımı belirledim iyi durumda olupta güçlendirilecek eğrilerin de yanına destek yapıcam.
Bugün teknenin içindeki zifti çıkardım baktım eriterek olmuyor keserle kese kese kırdım durum çok iyi değil ben kırdıkca aralarından sular çıkmaya başladı ahşapta epey su almış dıştan kuru görünüyor 2 haftada çekmiş suyunu galiba ama tahtaların içerideki yüzü bayağı bir nemli bekleyelim kurusun bakalım nolcak başka işlerimize bakalım biz.
Zifti çıkardığım yer..

*

A. Ç.

« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2018, 20:22:02 »
Ahşap teknede şimdiye kadar böyle bir yerde zift kullanıldığını ben görmedim. Şaft kovanının üstüne dökülen beton üzerine zift dökülür(dü) de karinanın bu bölgesinde ziftin ne işi var anlamadım.

Eğriler konusunda benim fikrim, değiştirmektir. güçlendirme de destekle yapılabilir ama değiştirmek birinci seçim olmalı.

*

H. E.

« Yanıtla #5 : Kasım 22, 2018, 20:42:45 »
Ahmet bey,
Sadece düşüncem, teknenin (sancak veya iskele) bayılmasını önlemek için
ve de ahşabın çürümesini engellemek için yapmış olabilirlermi?
Kalafat uygulamasında zift olduğunu biliyorum ama bunu bende tam anlayamadım.
Selamlar,
*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Kasım 22, 2018, 21:31:29 »
Bayılmayı engellemek için olamaz, öncelikle tekne yelkenli tekne değil, bayılmayı engellemek için ağırlık genellikle tekne omurga hattına çok yakın koyulur ve bu genellikle beton veya metal gibi yoğunluğu yüksek bir madde olur.

Kalafat uygulamasında da zift kullanıldığını görmedim, ahşap teknelerin kaplama tahtaları arasından su geçirmemesi için kullanılan kalafat, pamuk veya kenevir lifidir. Bu lifler çam katranı ile bükülerek kullanılır. Çam katranı eskiden soba bacalarında dirseklerin altından damlayan isli suyun sadece çamdan yapılmışıdır. Amacı elyafları bir ip gibi bir araya getirmenin yanı sıra bir tahtaya girebilecek bir zararlının diğer kaplama tahtasına geçmesini engellemektir. Bu tür yaratıklar yanık kokusunu sevmezler ve yaklaşmalar. Eski bir yöntem olsa da çok geçerlidir. Balık ve etlerin füme edilmesi de aynı prensibe dayanır.

Pamuk veye kenevir veya keten ise derzlerde çok esnektir, ahşapla beraber esner ve aradan su girmesini engelleyecek kadar su ile şişer ve sızıntıyı engeller. Bunca yeni malzemeye rağmen, bir çok tesisatçının hala kenevir lifi kullanmasına şaşırmamak lazım.

Zift ise yumuşak olarak bilmemize rağmen deniz suyu sıcaklığında çok da yumuşak değildir ve yer yer çatlar. Kalafat konusunda bu eski teknolojiye güvensem de şaft kovanı üstüne dökülmüş beton ve zift yerine kullanılabilecek çok daha iyi yeni malzemelerin kullanılmasını öneririm.
*

S. T.

« Yanıtla #7 : Kasım 22, 2018, 21:57:53 »
Birinci ihtimal,İzolasyon amaçlı olabilir..
İkinci ihtimalse,Çürüklerin görünmemesini saglamak.
*

C. T.

« Yanıtla #8 : Kasım 22, 2018, 22:13:13 »
Katranın tamamen çıkarılması  gerekeceği açık. Ben eğrilerin yenilenmesi ve çürük kaplamalar tamirinden sonra maun papel ve üzerine elyaf kaplama öneririm. Maliyet daha yükselmekle birlikte gerçekten dayanıklı bir tekne olur. Bu arada ahşapların kuruyup kurumadığını anlamak için nem ölçer cihazla kontrolünü öneririm. Ya da emin olmak için uygun havada çok beklemek gerekir (belki bir aydan fazla). Kolay gelsin.
*

K. Ç.

« Yanıtla #9 : Aralık 16, 2018, 01:21:26 »
Tekrar merhaba arkadaşlar..
Teknede işleri ilerletiyorum kaplamalar bitti komple sancak tarafında bordadaki çürüğün olduğu yerdeki livari söktüm tek livara düştük Ahmet abi eğrilerin hepsini değişemedim iyi durumda sayılabilecek birkaç eğrinin yanına yanına uçtan uca aynısından eğri yapıp çaktim çok kötü olanları değiştirdim. Şuan küpeşteyi yapıyorum kamara yanı çok dardı orayı biraz dışa doğru ovallik vererek rahat geçilecek duruma getirdim havuzluk tarafı normal genişliğinde gidiyor. Zifti tekrar eritip dökücez burada çoğu teknede uyguluyorlar bunu eskiler zift konusunda ısrarcı. Bodoslamada ufak sıkıntı vardı onuda yanlardan ve üstten giydirme yaptım. Yavaş yavaş macuna doğru gidiyorum ve burada sizlerden destek istiyorum önce ben araştırdıklarımdan çekek yerinde sohbetlerden kafamda kurdugumu söyleyeyim sonra sizde şöyle yapsan bunu kullansan gibi tavsiyelerinizi yöneltirseniz sevinirim.
Öncelikle içi baştan kıça kadar iç kaplamaya sentetik (Osmanlı) macunu varmış içine aynı zamanda kullanacağın boyayı karıştırıp hep beraber sürüyormuşuz ( Lacivert olacak) birde sülyen diye birşey söylediler ama sentetik macuna karar kıldım gibi.
Gelelim dışına ahşap çıplak önce astar poliüretan astar tam olarak ne diyerek alacağımı bilmiyorum satan yer bilir onun üzerine ilk düşüncem sadece poliüretan macun meges macun dediğimiz herhangi bir marka fakat sonra aklıma fileyi soktular biri ince bir file var aynı inşaatlarda sıva altına kullanılan gibi göz aralıkları falan ama daha yumuşak birde kalın kalın iplerle örülmüş gibi bir file yada hiçbiri yanlizca macun sizce ne yapılabilir tekneyi gördünüz genel durumu eh işte su almazsa iyidir gibi çünkü tekne sintinenin hatrina duruyordu su üzerinde.
Yada hepsini gectim macunu daha fazla kat çekmenin yararı olurmu yada en fazla kaç kat çekebiliriz en son zehirliden öncede epoksi macunla uzerine tek kat sıyırma çeksem sonra zehirli boya at suya.
Maliyeti yüksek uygulamalara giremiyorum fiberdir reçinedir epoksidir epey çıkıyor fiyat.
Fikirlerini görüşlerinizi düşüncelerinizi bekliyorum.
Teşekkürler GK ailesi..
Boyayı eğer uygunsa epoksi boyada yapabilirim..
*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Aralık 16, 2018, 07:28:19 »
Macunun asıl amacı yüzeyi düzeltmektir. Önerim kaplama tahtalarının arasına kalafat yapmanızdır. Kenevir veya pamuk liflerini tahtalar arasına girecek kadar genişlikte ip gibi bükeceksiniz ve tornavida benzeri bir aletle aralara çakacaksınız. Eskiden Çam katranı kullanırdık, sanırım piyasada hala var. Ahşap bir ekmek kesme tahtası üzerine biraz çam katfranı döküp elyafları üzerinde avuç içinizle ip gibi bükeceksiniz.  Katran içinde is barındırdığından kurtların ve benzeri haşerelerin bir ahşaptan diğerine geçmesini engeller ve iğirdiğiniz elyafın bir arada durmasına yerdım eder. Katran bulamazsanız, sulandırılm ış losmanlı macunu kullanabilirsiniz. Oldukça uzun bir işlemdir ve doğru yapılması gerekir. Su tesisatçıları hala kenevir kullandığına göre iyi bir su geçrgenliği önleyici olduğunu söyleyebiliriz.  Sentetik olmadığından tahtalar arasında su gördükçe şişer ve su girişini engeller. Kalafat işi bittikten sonra yüzeyi macun ile düzeltip istediğiniz boya ile boyaya bişlirsiniz. Ahşap bir tekne için önerim bildiğiniz yağlı boya olur.
*

M. A. Z.

« Yanıtla #11 : Aralık 16, 2018, 10:01:43 »
Ahşap teknede şimdiye kadar böyle bir yerde zift kullanıldığını ben görmedim. Şaft kovanının üstüne dökülen beton üzerine zift dökülür(dü) de karinanın bu bölgesinde ziftin ne işi var anlamadım.

Eğriler konusunda benim fikrim, değiştirmektir. güçlendirme de destekle yapılabilir ama değiştirmek birinci seçim olmalı.
Benim 5,5 mt lik ayvansaray olta sandalında da şaft betonu yerine böyle zift dökmüşlerdi. Bende o zaman ilk kez karşılaşmıştım. Bodrum'da biz hep beton dökeriz. Zift o kadar sağlamdı ki bende kırmakta zorlanmıştım.
*

E. Ş.

« Yanıtla #12 : Aralık 16, 2018, 10:03:11 »
Sentetik boya,Osmanlı macunu filan, bunları unutun.En fazla bir yıl dayanır,emeğe yazık.

Poliuretan kullanın.

En yaygın kullanılan Meges marka olanı.Aynı markanın poliüretan astarı da var.
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2018, 10:07:33 Gönderen: Erol Şar »
*

K. Ç.

« Yanıtla #13 : Aralık 24, 2018, 01:00:59 »
GezginKorsanlar..
Küpeşte tahtaları bitti kıçtaki baba evvelden kırılmıştı yenilemedim komple marin kontrplakla kapattım metalden halkalı bir baba yapmışlardi onu kullanacağım.

Burun tarafında ise yine kontrplak vardı fakat 6 lıktı ve kırık vardı esniyordu 10luk kontrplağı üzerine geçirdim.

Kamara dışını ince zımparayla pürüzlerini alıp boyaya hazırlayacağım oranın macununu kazımaya gerek yok sadece yer yer kabarmalar vardı kazıdım macununu çekip düzelticem.

Ahmet abi kalafatlama işini burda bi Dede var o deniz tutkaliyla pamuğu karıştırıp boşluk olan yerlere basıyor bilmiyorum ise yararmı.

Şimdi teknede macun (poliüretan macun) yüzeyi düzeltmek içinse teknenin su almamasını sağlamak için ne yapacağız yoksa fiberdir cam elyaftır reçinedir bu gibi şeyleri kullanmassan tekne su alır başka yapacak bişey yokmu? Bu hafta Karaköye gideceğim bi yer tarif ettiler isim vermek yasakmı bilmiyorum Fermeneciler caddesinde.

İşin özü dıştan içeriye su alımını kesen uygulamaları tam manasıyla bilmiyorum yada 2. İhtimal çok az minimum bi sızma olacak uygulamaları.

Erol abi sentetik Osmanlı bunların yerine poliüretan demişsin iç kısma kullanacağım poliüretan nasıl? Dışa kullandığımın aynısımı yoksa içeride splatulayla uygulanmaz okadar eğri engel ruloyla sürülecek kıvamamı geliyor yada o işe uygun poliüretanlarmı var? Beni aydınlatırmısın abi.

Şu gerekli malzemelerin listesini yaptıkmı astar macun boya zehirli gerekecek miktarları hesaplayıp birde alıp geldikmi yolun sonu göründü diyeceğim.
Kalın Sağlıcakla..
*

N. D.

« Yanıtla #14 : Aralık 24, 2018, 10:17:04 »
Bu kalafat işi artık fiberle yapılamıyor mu ? Yani komple fiber kaplama değil , sadece tahta aralarına elyaf koyup  ilaç sürerek ...