0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. K.

Yardim// Ozel tekneyi ticariye cevirmek // Charter.
« : Mayıs 01, 2018, 17:46:07 »
Herkese merhaba,

Sizlere danismak istedigim bir konu var.
Yelkenli teknemi bir seneligine chartera verdim. Tabii ozel ruhsatin ticariye cevrilmesi lazim.
Tum evraklar tamam.

Liman baskani sirket ustune kayitli olmasi lazim, sahsa kayitli olan tekneler ticariye cevrilemez yorumunu yapiyor.
Vergi dairesi ise sahsi vergi numarasi yeterlidir diyor. Konu kitlendi kaldi.

Bu konuda tecrubesi olan var mi? Mevzuati okudum. Detay ve acik bilgi bulamadim.

Bu konuda tecrubesi olan var ise aktarabilirse cok memnun olurum.

Tesekkurler, sevgiler
Eren

*

Ü. Ö.

Ynt: Yardim// Ozel tekneyi ticariye cevirmek // Charter.
« Yanıtla #1 : Mayıs 01, 2018, 22:52:39 »
Charter a tekne vermek başlı başına geniş kapsamlı, hukiki boyutu olan bir durum bence, sözleşme acısından. Böyle bir işe ancak güvendiğiniz, bu işi yıllardır yapan bir firmayla giriyorsunuzdur. Onların da kesin tecrübesi vardır sorduğunuz konu hakkında diye düşünerek, nasıl bir yorum getirdiklerini merak ettim.
Özetle onlar bir yol göstermiyorlar mi? Merak ettim.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2018, 00:25:22 »
Bildiğim ticariye geçmeye gerek olmadan şahıs olarak bir sözleşme ile teknenizi charter firmasına kiralamanız onların da yat işletme belgesine teknenizi eklemesi yeterli.

İlgili arkadaşıma detayını soracağım.

öZgür (tapatalk)

*

E. K.

« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2018, 17:21:58 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Charter a tekne vermek başlı başına geniş kapsamlı, hukiki boyutu olan bir durum bence, sözleşme acısından. Böyle bir işe ancak güvendiğiniz, bu işi yıllardır yapan bir firmayla giriyorsunuzdur. Onların da kesin tecrübesi vardır sorduğunuz konu hakkında diye düşünerek, nasıl bir yorum getirdiklerini merak ettim.
Özetle onlar bir yol göstermiyorlar mi? Merak ettim.

Merhaba,

Charter sozlesmesi yaptigim firma 20 yildir tanidigim ve guvendigim bir firma.
Ellerinde 30 adet tekne var. 3 tanesi turk bayrakli ve biri benimki. Diger iki tekne firmaya ait. Dolayisi ile bu konumda olan bir tek benim teknem var. Onlar da Liman baskanliginin yorumu karsisinda sasirmis durumdalar. 

Liman baskanligi dilekce yazamam gerektigini ve ilgilenilecegini soyluyor fakat hemen karar verme taraftari degiller. 

Bakalim.. sizi haberdar edecegim.

Selamlar
Eren

*

E. K.

« Yanıtla #4 : Mayıs 02, 2018, 17:25:46 »
Bildiğim ticariye geçmeye gerek olmadan şahıs olarak bir sözleşme ile teknenizi charter firmasına kiralamanız onların da yat işletme belgesine teknenizi eklemesi yeterli.

öZgür (tapatalk)

« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2018, 17:28:02 Gönderen: Eren Koyuncu »

*

E. K.

« Yanıtla #5 : Mayıs 02, 2018, 17:31:21 »

öZgür (tapatalk)

Merhaba Ozgur,

Cok tesekkurler.

Eger detay aldiginda paylasabilirsen harika olur. 
Dedigin cok mantikli fakat liman baskanligi yat isletim belgesine turk bayrakli ozel tekne ekletmiyor. Yabanci bayrakli olursa izin veriyor.
O kadar masraf edip, memlekete vergi verelim dedik Amerikan bayragindan Turk Bayragina gecirdik . Simdi acisini cekiyoruz.

Haberlesmek uzere
Selamlar
Eren

*

E. K.

« Yanıtla #6 : Mayıs 17, 2018, 14:09:05 »

Herkese selamlar,

Merak edenler icin :

Islemleri halledebilmek icin 24 saatligine Ingiltere'den Marmaris'e gittim.
Noter-Liman Baskanligi-Vergi Dairesi ucgeninde gecen bir gunun sonunda isleri hallettim.
Kisaca bilgi vermek gerekir ise:

- Teknenizi chartera verebilmek icin baglama kutugunu ticari tekneye cevirmeniz sart. 
- Bunun icin potansiyel vergi mukellefi olmaniz (vergi numaraniz olmasi) yetmiyor.
- Sahis sirketi kurmaniz ve faaliyet nace kodunu 501015-DENİZ VE KIYI SULARINDA GEZİ VEYA TUR BOT VE TEKNELERİNİN İŞLETİLMESİ (YAT İŞLETMECİLİĞİ HARİÇ) olarak secmeniz gerekiyor. 
- Sahis sirketi kurmaniz icin gereken belgeler ayri bir konu. Soran olur ise onu da paylasirim.
- Teknenin o sirada vergi dairesinin bulundugu il-ilce merkezi icindeki limanlarda bulunmasi gerekiyor ki, yoklama memuru gidip tekneyi gorup , yoklama kagidini sirket kurulum belgeleri icine eklesin.
- Sirketi kurdunuz. Hayirli olsun.
- Vergi levhanizi alip Liman baskanligina gidiyorsunuz.
- Ziraat bankasina baglama kutugu ve tonilato belgeniz icin harc yatiriyorsunuz.
- Liman baskanligi gerekli islemleri yapip, ruhsati ticariye geciriyor.
- Chartera verdiginiz sirketin yat isletim belgesine teknenizi kaydettirmesi gerekiyor. O da Turizm bakanliginin isi.
- Charter sirketi ile yaptiginiz sozlesme, sirket kurulum gununden en fazla 7 gun sonra imzalanmali, yoksa vergi dairesi gec bildirim cezasi kesebilir.

Bu islemler yapilmadan chartera verilen tekneler icin riskler:

- Sigorta policesi neredeyse tamamen kapsam disi kaliyor.
- Liman baskanligi ve sahil guvenlik denetler ise her seferinde 5000 TL ceza kesebilir.
- Kiraladiginiz teknede olum veya yaralanma olur ise tekne sahibi olarak1. derece sorumlu oluyorsunuz.

Konu deniz olunca herzaman herseyi kanuna uygun olarak yapmakta fayda var.

Herkese iyi gunler ve huzurlu seyirler dilerim.

Eren

*

E. K.

« Yanıtla #7 : Nisan 27, 2022, 11:18:57 »
Merhaba, konuyu hortlatmış olacağım ama şuanda da şartlar aynı mı?
Ayrıca yabancı bayraklı teknelerde sadece firma ile sözleşme yaparak onların kendi belgelerine işletmesi yeterli oluyor mu?
Son durum hakkında bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #8 : Nisan 27, 2022, 17:43:50 »
Merhaba, konuyu hortlatmış olacağım ama şuanda da şartlar aynı mı?
Ayrıca yabancı bayraklı teknelerde sadece firma ile sözleşme yaparak onların kendi belgelerine işletmesi yeterli oluyor mu?
Son durum hakkında bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim.
Yukarıdaki bilgiler çoğunlukla doğru.
İki şeyi güncelleyebilirim;

- Ulaştırma bakanlığı artık Halkbank ile çalışıyor.

- 39m'den küçük yabancı bayraklı teknelerin 2019'dan beri charter yapma imkanı yok.

Yakın zamanda bu konuyu şurada konuşmuştuk;

öZgür (mobil)
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2022, 17:47:53 Gönderen: Özgür Ökten »
*

E. K.

« Yanıtla #9 : Nisan 28, 2022, 10:54:32 »
Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum.