0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. A.

Hangi marka olursa olsun büyük ekranlı 12" chartplotterlarda fiyat uçuyor.

Bende de yakın göz problemi var 7" te zorlanıyorum.

Anladığım kadarıyla, spesifikasyonlarına bakıyorum, büyük küçük aynı gibi , sadece ekran farkı. Hata yapıyorsam tecrübeli korsanlar düzeltsin ltf.

Örnek: Ray axiom 7" 650 usd. Ray axiom 12" 2450 usd (Usa fiyatları)

İPad Pro 13" 800  Usd (Android tablet olarak aynı işi görecek çok daha ucuz çözümler de  var.)

Masaya güzel bir 360 derece dönüşlü tutacak , usb 12 volt. Üzerine tablet.

İster wi-fi ile bağlanıp tekne chartplotter uygulama ve göstergelerini kullan, ister alternatif chart (navionics vs canın ne isterse) uygulamasını kullan, hem tekne hem tablet gps ini kullanarak emniyeti arttır. Hava durumuna, utube a , canın ne istiyorsa ona bak, mail ini yaz, Beko'larla haberleş.
Döndür, masada oturup bak, wc ye git yanında götür, seyirden geldin çıkar tekneye koy, eve götür. Vs, vs...

Tableti ilave maliyet olarak ta görmemek lazım. Tekne de ve hatta yaşamda her halükarda lazım bana göre.

Çok daha mantıklı değil mi , yoksa bi yerde hata mı yapıyorum ?

*

B. B.

Ynt: Teknede Chartplotter, harita uygulamaları ve tablet kullanımı
« Yanıtla #1 : Kasım 19, 2017, 14:57:41 »
Chartplotter aynı zamanda autopilota da hükmediyor en önemli fark bu.
Ayrıca tabletin ciddi bir şarj sorunu var. Havuzlukta bir port yapıp şarja bağlamalısınız. Yoksa en enemli oldugu anda pili bitip sizi yüzüstü bırakır.

*

A. A.

« Yanıtla #2 : Kasım 19, 2017, 15:10:50 »
Bülent korsanım teşekkürler.

İpad i koyacağınız yere ( ben masa kenarı dedim ama istediğiniz yer olabilir) ,tabii ki usb 12 v çekilecek, yazmıştım.

Zaten ben 2. Ekran olarak düşündüm.

7" chartplotter hertürlü , olması gereken yerde olacak. Olmazsa olmaz.

Ben şunu demek istemiştim: 12" chartplotter seçmek yerine, 7" wi-fi li en uygun chartplotter da kalıp, 2. Ekranı büyük tablet yapmak.

*

A. A.

« Yanıtla #3 : Kasım 19, 2017, 15:15:58 »
Klavye düzeltme , Geko yerine beko yazmış özür. Kapadım klavye düzeltmeyi. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. Ş.

« Yanıtla #4 : Kasım 19, 2017, 15:55:31 »
Ali korsanım,

Goz hızanıza koyucagınız bir ipad ile plotterınızı wifi baglarsanız iş görür ...

Plottera navıgasyon  harıcı Bulent  korsanın dedıgı gıbı otomatık dumen, sensorler ruzgar derınlık , depo sevıyeleri gıbı bilgilerde nmea hattı uzerınden ona geliyor...

« Son Düzenleme: Kasım 19, 2017, 15:57:13 Gönderen: Semih Sener »

*

O. E.

« Yanıtla #5 : Kasım 19, 2017, 16:07:31 »
Chart ploter olmadan sadece tablet ile sürdürülmez değil ama konforsuz olur Sistemin bir ayağı eksik kalı
Özelikle Auto pilot
*

A. A.

« Yanıtla #6 : Kasım 19, 2017, 16:10:09 »
Tek büyük 12" yerine ( 12 olunca zaten instrumentların yanına sığmıyor, masa ucuna geliyor)

7" chartplotter + 12" tablet (Hem 2. Gps , chart, hemde iletişim merkezi.) Chartplotterdan müdahale , tabletten büyük büyük izleme.

7" cplotter elinin altında , 12" tablet karşında. Evde , teknede uzanırken tablette yap route u aktar, izle.

2 si bir arada 1450 usd , 12" cplotter 2450 usd masa kenarında elinin altında da değil ?

*

A. A.

« Yanıtla #7 : Kasım 19, 2017, 16:12:01 »
Abi özür , 3. Tekrar:

Tablet,  7" chartplottr in yanında 2. Cihaz.
*

O. E.

« Yanıtla #8 : Kasım 19, 2017, 16:19:45 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ok sağır duymaz uydurur o hesap olmuş bizimkiler  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2017, 16:20:58 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

A. E.

« Yanıtla #9 : Kasım 19, 2017, 16:39:01 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ali korsanım,

Goz hızanıza koyucagınız bir ipad ile plotterınızı wifi baglarsanız iş görür ...

Plottera navıgasyon  harıcı Bulent  korsanın dedıgı gıbı otomatık dumen, sensorler ruzgar derınlık , depo sevıyeleri gıbı bilgilerde nmea hattı uzerınden ona geliyor...

Semih korsan,
Merak ettim görünce yazınızı. I pad ile chartplotter birbirini görür mü? Chartplotterin bir WiFi veya benzeri özelliği varmıştır? Bildiğimiz yılların (10-12 yıllık) raymarin cihazlarla bunu yapabilirmiyiz?
*

S. Ş.

« Yanıtla #10 : Kasım 19, 2017, 19:34:46 »
Ali korsanım,

Semih korsan,
Merak ettim görünce yazınızı. I pad ile chartplotter birbirini görür mü? Chartplotterin bir WiFi veya benzeri özelliği varmıştır? Bildiğimiz yılların (10-12 yıllık) raymarin cihazlarla bunu yapabilirmiyiz?

Aziz korsanım,

Raymarine için iki app kullanabılırsınız

Yenı ray plotterlar wifi yayın yapıyor,teknedekiler plotterdaki ekranı gorebılır ve  kaptan tekneyi dondurebılır ...

Rayview  ,plotter ekranınız geliyor ama kontrol edemezsınız

Raycontrol,plotter ekranınız geliyor üzerine dumeni de cevırebılırsınız

Guverteye cıkamayan  esınize nerdeyız dıye sorma , sana app yukledım ordan bakabılırsın dıyebılırsınız yada teknenı pruvasına oturup guneslenırken ilerleyebilirsiniz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Kasım 19, 2017, 19:37:20 Gönderen: Semih Sener »
*

A. E.

« Yanıtla #11 : Kasım 19, 2017, 20:14:43 »
Teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2017, 20:18:29 Gönderen: Aziz Eryavuz »
*

D. U.

« Yanıtla #12 : Nisan 04, 2018, 13:49:05 »
Yeni konu açmak yerine benzer olması sebebiyle buradan devam edim dedim.
Aklım bu konuda karışık. Ucuz maliyeti ve daha da önemlisi sürekli guncellenmesinden dolayı tablette Navionics kullanımı işime geliyor. Diğer yandan tabletin tekne ortamı için tasarlanmamış olması, güneş ışığında okuma zorluğu, gece görüşü (kırmızı ışık) olmaması, vesaire nedenlerle de memnun değilim.
Bir iki hesaplı plotter baktım. On yıllık haritayla fiyatlar uygun olsa da işin içine güncel harita girince  fiyatlar hemen zıplıyor.
Hani dedim ki Navionics yüklü tablet içeride olsa, kokpitte bu işe uygun bir dokunmatik monitör olsa Navionics'i kokpitteki monitörden kullanmak mümkün olur mu? Aynı ekrana radar, ais görüntüleri aktarılır mı?
Herhalde sonunda 7'' bir plottera razı olacağım ama yine bir sormak istedim.
*

T. A.

« Yanıtla #13 : Nisan 04, 2018, 14:24:39 »
Yeni konu açmak yerine benzer olması sebebiyle buradan devam edim dedim.
Aklım bu konuda karışık. Ucuz maliyeti ve daha da önemlisi sürekli guncellenmesinden dolayı tablette Navionics kullanımı işime geliyor. Diğer yandan tabletin tekne ortamı için tasarlanmamış olması, güneş ışığında okuma zorluğu, gece görüşü (kırmızı ışık) olmaması, vesaire nedenlerle de memnun değilim.
Bir iki hesaplı plotter baktım. On yıllık haritayla fiyatlar uygun olsa da işin içine güncel harita girince  fiyatlar hemen zıplıyor.
Hani dedim ki Navionics yüklü tablet içeride olsa, kokpitte bu işe uygun bir dokunmatik monitör olsa Navionics'i kokpitteki monitörden kullanmak mümkün olur mu? Aynı ekrana radar, ais görüntüleri aktarılır mı?
Herhalde sonunda 7'' bir plottera razı olacağım ama yine bir sormak istedim.

Harita farkı çok değil. Yeni harita kartları 200 ila 250 Euro. Alacağınız chartplotter içindeki harita 10 yaşında ise güncellemek 100 euro civarı...
Sırt harita kartı için küçük chartplotter almayın.
*

H. E.

« Yanıtla #14 : Nisan 04, 2018, 14:32:20 »
Navionics'e AIS bilgisi yüklenemiyor (şimdilik).