0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. D.

Ynt: Bağ & Bahçe işleri
« Yanıtla #45 : Kasım 19, 2018, 17:26:56 »
Oktay abi bu tamamen alıştırma ile alakalı. Tadları ayrıştırmanın yöntemi var ama ilk olarak o tadları ve kokuları beynine kodlamak gerekiyor. Kodlamak derken onlar zaten orada olan şeyler bildiğin tadlar ve kokular. İlk tatdığın zaman ya ben bunu biliyorum diyorsun ama çıkaramıyorsun ne olduğunu azıcık bişeyler çağrıştırıyor ama çok iyi bildiğin bir kokuyu aldığın zaman ayrıştırmayı öğreniyorsun. Burunda bıraktığı koku ile dilde bıraktığı tad çok farklı. Aynı anda ikisini birden ayrıştırmaya başladığın zaman çözüme ulaşıyorsun. Normalde  içmeyen adama scotch da versen bourbonda versen hepsi aynı der. en yıllanmış maltı da versen anlamaz gayet normal.  Bende mesela uzun zamandır içmiyorum diet nedeniyle benim dilimde paslanmıştır. Derin kokuları alamam şu anda yüzeysel tadlar gelir. Derin koku ve tadlar viski yapımında kullanılan sudan gelir. ilk eğitimde zaten bunları öğreniyorsun tad ayrıştırmayı koku almayı çözmeye başlıyorsun yavaş yavaş. Sonra zaten hastalık oluyor her gördüğünü tadmak koklamak istiyorsun egzersiz yapmak için. Zaten ayrıştırmayı komple öğrenince piyasada ucuza satılan VAT69 gibi JB gibiler ilaçlı su gibi geliyor Jack dahil.