0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. Ş.

Gösterge Paneli Montajı
« : Ekim 05, 2017, 09:43:03 »
Arkadaşlar Merhaba.

Öncelikle formda aradım ama bulamadım o yüzden konu açma gereği duydum. Teknik bilgi konusunda pek fazla bilgim olmadığı için sizlerin değerli fikirlerini almak istedim. Motorun üzerinde panele bağlayabileceğimiz hiç bir aparat yok, sadece kontak anahtarı var,herhangi bir gösterge mevcut değil... Dolayısı ile acaba sonradan kendi kendimize uğraşarak gösterge paneli yapmamız mümkün değil mi ? Uzun zamandır araştırmalarıma rağmen hiç somut örneğini göremediğim için acaba olmuyor mu dedim kendi kendime... Cevaplar için şimdiden teşekkürler.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

Ynt: Gösterge Paneli Montajı
« Yanıtla #1 : Ekim 05, 2017, 10:15:16 »
Motorun nesini göreceksiniz? Devir, sıcaklık, yağ basıncı? Motor markanıza göre bunlar takılabilir.

Yağ müşiri, sıcaklık müşiri, devir saati gibi anahtar kelimelerle arayın.

*

A. Ü.

« Yanıtla #2 : Ekim 05, 2017, 10:31:44 »
Mikail korsanım,
Panel yapabilirsin,örnek olsun diye iki tane fotoğraf atıyorum esinlenmeniz adına.
Neler takacağını belirlerseniz ve ölcülerini verirseniz ben cizimlerini yapar size mail atarım krom saçdan lazerde kestirebilirsiniz.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Ekim 05, 2017, 10:33:51 Gönderen: Ali Ünalan »

*

C. İ.

« Yanıtla #3 : Ekim 05, 2017, 10:40:36 »
   Tuzla da parçacılarda her türlü gösterge satılıyor. Bunlardan arzu ettiğinizi satın alıp
Ali kaptanın önerdiği panele bağlayabilirsiniz.
 Ancak en iyisi motorun orjinal gösterge takımını satın almak.

*

A. Ü.

« Yanıtla #4 : Ekim 05, 2017, 10:48:43 »
Cevat ağbnin belirtiği gibi hazırı varsa hiç uğraşmayın,yoksa b planı olarak düşünün krom paneli.

*

M. Ş.

« Yanıtla #5 : Ekim 05, 2017, 15:07:32 »
Teşekkürler arkadaşlar cevaplar için. Benim arzum( ya da düşüncem) dışardan kendim alsam,motora kendim takabilir miyim bunları ? Mesala elimde yağ müşiri var, bir de devir göstergesi var. Bunları nerelere nasıl bağlayabilirim ?

Gösterge paneli şekilleri mevcut hocam,benim istediğim dediğim gibi kendim alıp takmak eğer mümkünse ?
*

T. A.

« Yanıtla #6 : Ekim 05, 2017, 15:29:38 »
Mikail Korsanım gösterge tablosunu pleksiglas levha, kontraplak vb. gibi bir çok malzemeden yapılabilir. Sizin motoru (katana) bilmiyorum, eğer ya ve sıcaklık müşürü yeri varsa takabilirsiniz. Devir için devir göstergesinin okuyucu ucunu alternatör diyotlarından alacağınız bir uçla irtibatlandırmanız yeterli olur. En kolayı alternatörü sanayidaki bir oto elektrikçiye götürün hem kömürlerini değiştirtin hemde kablo çıkartın. Bu arada buradan alacağınız devir bilgisi tam doğru olmayabilir. Mesela benim teknede %20 fazla gösteriyor   
*

M. Ş.

« Yanıtla #7 : Ekim 05, 2017, 15:37:27 »
Tümay Korsanım çok teşekkür ederim. Aslında istediğim bilgi de buydu. Sıcaklık müşür yeri var,oraya müşürle birlikte deneyeceğim. Dediğim gibi devir göstergesini irtibatlandırmam mümkün mü diye düşünürken cevabın çok iyi oldu. Şimdi motorun içinde alternatörü bulmak lazım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Göstergeleri aslında bilgi amaçlıdan ziyade görsel amaçlı kullanmak istiyorum. İmkan varsa denemek lazım her daim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Çok teşekkür ederim cevap ve bilgi için...
*

H. E.

« Yanıtla #8 : Ekim 05, 2017, 15:41:17 »
Devir göstergelerinde kalibrasyon düğmeleri olur bazen. Devri biliyorsanız veya bir aletle ölçerseniz Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap kalibre edebilirsiniz.
*

U. D.

« Yanıtla #9 : Ekim 05, 2017, 16:27:47 »
Gecen sene başımdan geçen olumsuz tecrübeden sonra mümkün olduğu sürece tekneye usta sokmamaya yemin ettim.

Motor bakım için dışarıya alan usta ( isim vermek istemiyorum - arkadaş tavsiyesi ile bulmuştum) motoru sökerken kabloları markalamadığı için motoru tekrar yerine taktıktan sonra elektrik ve gösterge bağlantılarını yapamadı. Sonrasında bir elektrikçi ile gelip ( O sırada Istanbul dışındaydım ) tekne üzerindeki bütün elektirikli donanımları yakma başarısını gösterdi. Bütün lambalar, motor göstergeleri, inverter, rüzgar göstergesi, radyo, vhf..... ne varsa gitti. )

Elektrik donanımımı sonrasında kendim topladım:

Dikkat etmesi gereken nokta  kullanacağın kullanacağın müşir ile göstergenin uyumlu olması. Internet üzerinden bağlantıları rahatlıkla bulabilirsin. Fiberden gösterge panelini yapmak oldukça kolay.

*

M. Ş.

« Yanıtla #10 : Ekim 05, 2017, 16:49:22 »
Ufuk Korsan Selamlar,

Dediğiniz üzücü olayın bir benzeri benimde başıma geldi. Malum istanbuldaki ustaların nedense hiç boş vakitleri olmadığından dolayı bir türlü tekneye gelememelerinden dolayı Elektrik tesisatı işini kendim yapmak zorunda kaldım. Malum elektrik teknisyeni felan olmadığımızdan dolayı bende bir tane gösterge ve kablo yakmıştım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Fakat sonrasında dediğiniz gibi 12V bir kalem alarak ve de 'yükleme talimatı' nı izleyerek teknemdeki tesisatı hallettim.

Malum Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş...Yine de zaman ayırıp cevapladığın için teşekkür ederim.
*

Ö. A.

« Yanıtla #11 : Ekim 18, 2017, 18:54:03 »
Ufuk Korsan Selamlar,

Dediğiniz üzücü olayın bir benzeri benimde başıma geldi. Malum istanbuldaki ustaların nedense hiç boş vakitleri olmadığından dolayı bir türlü tekneye gelememelerinden dolayı Elektrik tesisatı işini kendim yapmak zorunda kaldım. Malum elektrik teknisyeni felan olmadığımızdan dolayı bende bir tane gösterge ve kablo yakmıştım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Fakat sonrasında dediğiniz gibi 12V bir kalem alarak ve de 'yükleme talimatı' nı izleyerek teknemdeki tesisatı hallettim.

Malum Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş...Yine de zaman ayırıp cevapladığın için teşekkür ederim.
Tüm GeKo larıma selam. Bende tekneme yeni bir benzin göstergesi (varsa dijital), akü volt metre eklemek istiyorum. Benzin göstergesi var değiştirmek sorun olmaz sanırsam ama diğeri için ne yapabilirim? Bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi? Pek bi bilgim olmadığı için mümkün olan en sade anlatımla anlatabilirmi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

LG-H870 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

M. Ş.

« Yanıtla #12 : Ekim 18, 2017, 19:46:18 »
Merhabalar.

Akü volt göstergesi aslında en basit olanı. Eğer çift akü kullanıyorsanız birbirleriyle bağlantı kurduktan sonra bir pozitif bir de negatif kutup başından kablo çekip göstergenin arkasından çıkan pozitif ve negatif kablolarıyla bağlamanız kafi. Bu kadar basit, kolay gelsin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. S.

« Yanıtla #13 : Ekim 20, 2017, 00:42:54 »
Bari ben de şikayetimi söyleyeyim,göstergelerim tam gözümün önünde olmadığından,harareti devamlı kontrol edemiyorum,hararet yükseldiğinde sesli ikaz yok.
Sesli ikaz sonradan takılıyor mu,yoksa hararet göstergesi ve müşürünü birlikte mi değiştirmem mi gerekiyor ?
*

S. Ş.

« Yanıtla #14 : Ekim 20, 2017, 00:55:54 »
Bari ben de şikayetimi söyleyeyim,göstergelerim tam gözümün önünde olmadığından,harareti devamlı kontrol edemiyorum,hararet yükseldiğinde sesli ikaz yok.
Sesli ikaz sonradan takılıyor mu,yoksa hararet göstergesi ve müşürünü birlikte mi değiştirmem mi gerekiyor ?

Lambanız yanıyorsa, buzzer denen sesli ikazı lambanın uclarına bağlayın ,ikisi birden otsun yansın...

Mını buzzer...12V

« Son Düzenleme: Ekim 20, 2017, 00:58:06 Gönderen: Semih Sener »