0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. E.

Ynt: Su depolarının dezenfektasyonu
« Yanıtla #30 : Eylül 10, 2018, 00:09:27 »
Ümit korsanım,
Sizin daha iyi bildiğiniz gibi Dünyadaki su sistemi kapalı devre.
Arıtma sistemide hepimizin malumu
Dünya kurulduğu an itibari ile çalışan sistem.

Tuzlu sudan tatlı su elde etmek an itibari ile göreceli pahalıdır.
Önümüzdeki seneler içerisinde enerji kaynaklarının çeşitleneceği ve ucuzlıyacağı öngörülmekte..
Fosil yakıtlar tarih olacak.....
Çok yeni enerji türleri sahneye çıkacaktır.

Teknolojinin geldiği noktada insanların milyar metre küp Tuzlu su dururken susuzluk çekeceğini düşünmüyoruz herhalde..
Selamlar

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #31 : Eylül 10, 2018, 00:12:33 »
Örnek:
Sovyet Rusya nin dünyanın pamuk üretim lideri olma programıyla nasil Aral gölünün alaninin %10 a düştüğünü bir belgeselde izledim.
Artık göl de yok, pamuk da...

*

O. E.

« Yanıtla #32 : Eylül 10, 2018, 00:17:29 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Örnek:
Sovyet Rusya nin dünyanın pamuk üretim lideri olma programıyla nasil Aral gölünün alaninin %10 a düştüğünü bir belgeselde izledim.
Artık göl de yok, pamuk da...

Göl yerinde olmayabilir .
Ancak her su damlası her Hidrojen ve oksijen atomu yeryüzündedir.
Bir tanesi bile dünyadışına kaçamaz
Merak etmeyin
« Son Düzenleme: Eylül 10, 2018, 00:19:05 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #33 : Eylül 10, 2018, 00:30:30 »
Ümit korsanım,

Önümüzdeki seneler içerisinde enerji kaynaklarının çeşitleneceği ve ucuzlıyacağı öngörülmekte..

Teknolojinin geldiği noktada insanların milyar metre küp Tuzlu su dururken susuzluk çekeceğini düşünmüyoruz herhalde..
Selamlar

Bunlar hepsi maliyet Oktay korsanim. Parasi olan ülkenin suyu olur, sizin olmaz, size satar. Zenginin suyu temiz olur fakirin pis. En fakir ölüme terk edilebilir. Afrika da temiz suya ulaşamadığı için ölen insanlar bir sır değil.

Belediyeler siyasi nedenlerle birbirini gammazlayincaya kadar siyanür seviyesi yüksek sular her partiden belediyenin çeşmesinde akıyordu. Zevk için yapmiyorlardı bunu. Arıtma dediğinizin her türlüsü çok büyük yatırım ve işletme maliyeti de var.

İsrail gibi, diğer ortadoğu ülkeleri gibi  yerlerde su işi için çok bulundum. Onların durumu bizden zor. 29 yildir bu işin içindeyim. Herşeyi anlatmam doğru olmaz. Siz bana güvenin. Su o çeşmeden kolay akmıyor, başta doğaya, sonra o suyu getirmekte emeği olan herkese saygi göstermek lazim.

Atomlara gelince. Bir bardak su molekül gurubunuzun içine bir mikrop, bir pislik, yağ koyarsam içer misiniz?

Siz nasil olsa ayni atom ayni molekül ve bir yere gitmedi diye tuvaletten su içebiliyor musunuz?

Dünyada suyun yok olacağini, uzaya gideceğini  iddia eden herhangi bir bilim insani, bir makale de duymadım ben. Varsa birlikte çürütürüz.

*

O. E.

« Yanıtla #34 : Eylül 10, 2018, 00:51:44 »
Ümit korsanım,

Selamlar

Bunlar hepsi maliyet Oktay korsanim. Parasi olan ülkenin suyu olur, sizin olmaz, size satar. Zenginin suyu temiz olur fakirin pis. En fakir ölüme terk edilebilir. Afrika da temiz suya ulaşamadığı için ölen insanlar bir sır değil.

Belediyeler siyasi nedenlerle birbirini gammazlayincaya kadar siyanür seviyesi yüksek sular her partiden belediyenin çeşmesinde akıyordu. Zevk için yapmiyorlardı bunu. Arıtma dediğinizin her türlüsü çok büyük yatırım ve işletme maliyeti de var.

İsrail gibi, diğer ortadoğu ülkeleri gibi  yerlerde su işi için çok bulundum. Onların durumu bizden zor. 29 yildir bu işin içindeyim. Herşeyi anlatmam doğru olmaz. Siz bana güvenin. Su o çeşmeden kolay akmıyor, başta doğaya, sonra o suyu getirmekte emeği olan herkese saygi göstermek lazim.

Atomlara gelince. Bir bardak su molekül gurubunuzun içine bir mikrop, bir pislik, yağ koyarsam içer misiniz?

Siz nasil olsa ayni atom ayni molekül ve bir yere gitmedi diye tuvaletten su içebiliyor musunuz?

Dünyada suyun yok olacağini, uzaya gideceğini  iddia eden herhangi bir bilim insani, bir makale de duymadım ben. Varsa birlikte çürütürüz.

Ümit Korsanım ,
Dediğim Ekolojik sistem o derece mükemmeldir ki ,
Kapalı devre su temizleme sistemi öylesine çalışır ki
8 milyar insan bu sistemi yok edemez.

Güneş oldukça su buharlaşacak tuzundan mikrobundan ayrılacak tekrar yeryüzüne dönecek , bir miktarı toprağın altında doğal filtreden geçip temiz su olarak yeryüzüne dönecektir.
Yeterki okyanuslar bozulmasın...
Bakın size başka bir örnek daha geçen gün okudum
1850 senesinden beri İnsanlık havaya 100 milyar ton extra karbondioksit yolladığı hesaplanmış.Bu rakkama her yıl 7 milyar ton ekleniyormuş..

1851 de 107 milyar ton olmuş, 1852 de 114 milyar ton....
Karbon salınımı emüsyon miktarı kıyamet kopuyor değil mi...

Halbuki doğa kendisi volkanik patlamalar ve bitki çürümeleri ile yılda 200 milyar ton karbondioksit yolluyor.

Bizim o kadar fabrika ,uçak ,otomobil ile yolladığımızın 30 kat fazlasını...
Ben biz 12 silindirli fosil yakıt tüketen arabalara binelim diye söylemiyorum.

Ama bazı örgütlerce bazı konuların aşırı derecede suistimal edildiği artık Dünyada çok konuşulmakta...

« Son Düzenleme: Eylül 10, 2018, 00:56:10 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

O. E.

« Yanıtla #35 : Eylül 10, 2018, 01:21:08 »
Problem Dünyanın değil İnsanların problemidir.
Sizede Dünyamızı koruyalım sloganı komik ve anlamsız gelmiyor mu.
Aslında Dünyanın korunmak istenmesi İnsan neslinin devamı etmesi için olan şartların korunmak istenmesi....

Dünya İnsanlar yok iken de vardı , muhtemelen insanlık yok olduğundada varlığına devam edecektir.

An itibari ile gezegenin şartları şu andaki canlı türünü yaşatabilecek nitelikte ,Ancak dünyanın şartlarının zamanla değiştiği bilimsel gerçek
Şartların su andaki yaşama uymayacağı zamanlarda gelebilir...
O zamanda şartlara uyabilen yeni türler maydana çıkar

Üzülecek bir şey yok bence Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Eylül 10, 2018, 01:24:11 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #36 : Eylül 10, 2018, 01:50:27 »
Katılıyorum, insan ve insan etkileri de doğanin bir parçası.

Ama diğer canlılar nesillerinin devamı için akla gelmeyecek çabalar gösterirken, biz de emek sarfedebiliriz.

Ayrica dediğim gibi ben insanlik yok olacak demiyorum. Su kıt olacak, suyu bol olan ya hükmedecek, satacak, ve ya şimdiki petrol kaynakları gibi hedef tahtası olacak.

Çok ciddi yatırimlara rağmen Türkiye'de su kıt. Yillar içinde rkonomi bozulur da yatırımlar aksarsa,  sizin ömrünüz (uzun ömürler diliyorum tabii Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ) bahsettiğim sıkıntıları görebilir. Torunlarınız demiyorum, siz diyorum.

Küresel ısınma vs, size benzer görüşlerim yok değil. Ama kullanilabilir su temini başka birşey ve her ülke için güncel bir konu.

Ülke, vatan ve insanlık olarak soyumuzun uzun yıllar yaşaması dileğimle. Tükenir de su yüzünden olmasin.

Neyse, konuyu dağittik, herkesten özür dileyip kapatmış olayım.

Saygılar...
*

E. D.

« Yanıtla #37 : Eylül 10, 2018, 03:29:17 »
Problem Dünyanın değil İnsanların problemidir.
Sizede Dünyamızı koruyalım sloganı komik ve anlamsız gelmiyor mu.
Aslında Dünyanın korunmak istenmesi İnsan neslinin devamı etmesi için olan şartların korunmak istenmesi....

Dünya İnsanlar yok iken de vardı , muhtemelen insanlık yok olduğundada varlığına devam edecektir.

An itibari ile gezegenin şartları şu andaki canlı türünü yaşatabilecek nitelikte ,Ancak dünyanın şartlarının zamanla değiştiği bilimsel gerçek
Şartların su andaki yaşama uymayacağı zamanlarda gelebilir...
O zamanda şartlara uyabilen yeni türler maydana çıkar

Üzülecek bir şey yok bence Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. E.

« Yanıtla #38 : Eylül 10, 2018, 07:55:56 »
Şöyle soralım soruyu isterseniz. Teknenin tatlı su deposu denildiği gibi 200 litre olsun. Teknenin tüm kamaralarına, vasattaki minderlere ve dahi havuzluktaki minderlere aileyi, arkadaşları doldurup geziye çıkınca ve su iki günde bitince, su kaynağımız yetersiz mi olur?
*

A. D.

« Yanıtla #39 : Eylül 10, 2018, 08:20:10 »
ortalama olarak denizci bir topluluktaki kişilerin günlük su tüketimi 30-35lt civarındadır. Bu rakkam gezi teknelerinde 50lt civarına gelir insanlar bilinçsiz su tükettikleri için. Bu suyun çoğunluğu duşta ve WC de harcanır.
*

O. E.

« Yanıtla #40 : Eylül 10, 2018, 08:25:40 »
Şöyle soralım soruyu isterseniz. Teknenin tatlı su deposu denildiği gibi 200 litre olsun. Teknenin tüm kamaralarına, vasattaki minderlere ve dahi havuzluktaki minderlere aileyi, arkadaşları doldurup geziye çıkınca ve su iki günde bitince, su kaynağımız yetersiz mi olur?

Kesinlikle...

Ancak teknenizde
Çok kapasiteli Su yapıcınız var ise Günde 660000 litre su yapıyor ise ..
Üstelik bu su yapıcı doğal olarak enerji gereksinimi olmadan çalışıyor ise.....
Ki durum aşağı yukarı budur...

Eko sistemin nerede ise tamamı Okyananuslar üzerine tasarlanmıştır.
İklimler , Su devir daimi hep okyanuslar üzerinden olmakta...
Dünyanın su stoklarının %97 okyanuslardadır.

« Son Düzenleme: Eylül 10, 2018, 08:31:34 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

A. Ç.

« Yanıtla #41 : Eylül 10, 2018, 08:56:21 »
Dünyanın tüm kaynakları şimdilik üstünde olanlar, henüz uzaydan bir kaynak getiremiyoruz. Asıl sorun insanın her türlü koşula ayak uydurabilmesi, hemen hiç suyun bulunmadığı çok sıcak çöllerden, tamamen su olan ama katı halde bulıunan kutup dairelerine kadar her yerde yaşayabiliyor. Bana göre dünya için asıl sorun dünyadaki insan nüfüsudur. Kaynakların yetmesini istiyorsak nüfüsu kısıtlamanın yollarını bulmalıyız. Bunlardan biri eskiden savaşlarmış. Savaşırsınız, bir sürü insanı öldürürsünüz, sizin öldüreemediklerinizin bir kısmı da açlık ve sefaletten ölür ve nüfus artışını dengelersiniz. Savaş artık mevcut dünya nüfusu üzerinde pek etkili olömuyor, bölgesel oluyur. Sanırım tek çaresi kurallar koyarak nüfus artışını engellemek. Kişi başına bir çocuk nüfusun artmasını engeller ve kaynaklar şimdiki nüfusa kıt kanaat de olsa yetiyorsa, yetmeye devam eder. Çin böyle bir harekete başladı, diğer devletlerin asıl sorunun nüfus artışı olduğunu görmelerini umuyorum.
*

A. Ç.

« Yanıtla #42 : Eylül 10, 2018, 09:01:04 »
İnsanın tatlı su ihtiyacı günde 3-5 litreyi geçmez. Bir kısmını içer, yemeklere koyar, yıkadığınız kap kacak ve çamaşırı tuzdan arındırmak için kullanırsınız. Böyle bakınca su ihtiyacımızın hiç de fazla olmadığı görünür. Şimdilik teknelerimizde olmak üzere tuzlu suyu daha fazla kullanmalı, tatlı suyu ise sadece gerçekten gerekli durumlarda kullanmaya başlamalıyız. 
*

H. B.

« Yanıtla #43 : Eylül 10, 2018, 11:16:56 »
Temiz su deposu dezenfeksiyonu için aşağıdaki ürünü kullanan arkadaşlar var ise yorumlarını alabilirmiyim lütfen ...

Ben de bu ürünü kullanıyorum.Memnunum.Koku vs. olmuyor. bir kutu 10.000lt su için yeterli diyor üzerinde.
*

A. D.

« Yanıtla #44 : Eylül 10, 2018, 12:12:33 »
İnsanın tatlı su ihtiyacı günde 3-5 litreyi geçmez. Bir kısmını içer, yemeklere koyar, yıkadığınız kap kacak ve çamaşırı tuzdan arındırmak için kullanırsınız. Böyle bakınca su ihtiyacımızın hiç de fazla olmadığı görünür. Şimdilik teknelerimizde olmak üzere tuzlu suyu daha fazla kullanmalı, tatlı suyu ise sadece gerçekten gerekli durumlarda kullanmaya başlamalıyız.

Ahmet abi verdiğim bilgi testler sonucu elde edilmiş bir bilgidir ortalamadır. kişiden kişiye değişir. yemek bulaşık duş ve tuvaleti hesapladığın zaman fazla abartı olmadığını görürsün. Biz su yapıcı hesabı yaparken buna hesaplıyoruz ve genelde yetmedi ya da boşuna bu kadar büyük almışız diyen olmadı. Büyük olmasının zaten bir zararı yok daha az çalıştırırsın enerji sarfiyatın azalır.