0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Ç.

Denizde Acil Durumlar
« : Ocak 11, 2024, 13:38:02 »
Merhaba,
Denizde acil durumlarda örneğin telefonun çekmediği, yada telsizin bozulduğu, işaret fişeği vs olmadığında yardım çağrısı nasıl olmalı ?
Belki çok uç bir örnek oldu ama insanlık hali her şey olabilir. Bunu neden sormak istedim onu açıklamak istiyorum. Biz eşimle daha amatörüz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap , geçen hafta ilk kez ikimiz seyire çıktık, sancak tarafımızda bir yelkenli kendi etrafında dönüp duruyordu. Acaba bir şey mi deniyordu, herhangi bir acil durum manevrası mıydı anlamadık. Cahillik başa bela, o yüzden sizlere sorup fikir almak istedik.

*

E. S.

Ynt: Denizde Acil Durumlar
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2024, 13:41:51 »
Yelkenli tekne otopilotu kalibre ediyordur.

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2024, 13:47:13 »
Acil durum flaması ve işaretleri var ama bunları izleyenlerin anlayabileceğine çok emin değilim. Sanırım. güvertede durup, kolları baş üstünden yanlara doğru aşağı yukarı sağlamak dikkat çekmek için en doğrusu.

*

H. Ç.

« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2024, 13:51:41 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yelkenli tekne otopilotu kalibre ediyordur.

Bilgi için teşekkürler, acil durum olsaymış üzülürdük  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. Ç.

« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2024, 13:53:34 »
Acil durum flaması ve işaretleri var ama bunları izleyenlerin anlayabileceğine çok emin değilim. Sanırım. güvertede durup, kolları baş üstünden yanlara doğru aşağı yukarı sağlamak dikkat çekmek için en doğrusu.

Bilgi için teşekkürler, google'a acil durum flamaları yazınca bir çok flama çıktı, öğrenmişte olduk.
Her konu hakkında inanılmaz bilgi paylaşımı var, tekrar herkese çok teşekkürler.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2024, 14:14:57 »
Hiçbirşey (işaret fişeği, duman kandili, telsiz, telefon vb.) yoksa uzak mesafeden dikkat çekme yöntemi dumanlı bir ateş yakmaktır.
Tekne üstünde zor olsa da bir kovaya (*plastik de olur) kumaş gazete naylon halat vb dumanlı yanacak bişeyleri koyup yakıp rüzgarlatında bir elincesi ile bağlayıp denize bırakmak uzun süre etkili bir duman çıkartır.

*Hayır, plastik kova içinde ateş olsa bile denizin içinde olan kısımları erimez, delinmez.. dağcılıkta öğretilen hayatta kalma bilgisi, plastik şişede su ateşin içinde kaynatılabilir.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. B.

« Yanıtla #6 : Ocak 11, 2024, 14:32:22 »
işaret fişeği vs olmadığında
Kural olarak denize çıkılmaması gerekir.
*

A. K.

« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2024, 15:13:32 »
Merhaba,
Denizde acil durumlarda örneğin telefonun çekmediği, yada telsizin bozulduğu, işaret fişeği vs olmadığında yardım çağrısı nasıl olmalı ?
Belki çok uç bir örnek oldu ama insanlık hali her şey olabilir. Bunu neden sormak istedim onu açıklamak istiyorum. Biz eşimle daha amatörüz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap , geçen hafta ilk kez ikimiz seyire çıktık, sancak tarafımızda bir yelkenli kendi etrafında dönüp duruyordu. Acaba bir şey mi deniyordu, herhangi bir acil durum manevrası mıydı anlamadık. Cahillik başa bela, o yüzden sizlere sorup fikir almak istedik.

Ben denize çıktığımda teknenin altını temizlemek için , en azından tam tutmamış hayvanları temizlemek için, tam gaz sancak ve iskele taraflarına arka arkaya  birkaç defa 360 derece  dönerim .

Gerçi görenler sen ne yapıyorsun dediler ama  Bunun çok faydasını gördüm.

Ben o günlerde denizde olmadığımdan benim gibi  düşünen başkasını görmüş olabilirsiniz.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. A.

« Yanıtla #8 : Ocak 12, 2024, 13:47:45 »
Çekeceğiniz acil durum flamalarını/işaretlerini anlayabilecek denizci sayısı çok kısıtlıdır.

Turuncu duman kandili

İşaret fişeği

Düdük

Güneş ışığını bir ayna yardımıyla yansıtmak

Güvertede kollarınızı iki yana açıp yukarı aşağı sallamak.

Geceyse bir fenerle SOS mors kodunu tekrar etmek

Yardım istediğiniz anlamına gelir.

Selametle...

« Son Düzenleme: Ocak 12, 2024, 13:49:46 Gönderen: Cenk Ayvacı »
*

H. Ç.

« Yanıtla #9 : Ocak 12, 2024, 15:21:04 »
Çok değerli bilgiler edindim. Alışveriş listesine işaret fişeği de eklendi. Bunlarında tarihi geçiyor sanırım, fiyatlı da bir ürün. Kullanmak durumunda kalmayız inşallah ama elzem bir ekipman alınacak malesef.
Pet şişe olayını ise youtube'dan izledim gerçekten de plastik şişe erimiyor. Bunu da daha önce hiç görmemiştim. Bu forum bilgi havuzu resmen. Herkese paylaşımları için çok çok teşekkürler.
*

E. S.

« Yanıtla #10 : Ocak 12, 2024, 15:43:11 »
Tarihi geçmiş pyroteknik ürünleri tuttuğunuz takımin sampiyonluk kutlamalarinda da kullabilirsiniz(tabii fenerbahce taraftarı değilseniz;) ) Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. K.

« Yanıtla #11 : Ocak 12, 2024, 16:00:29 »
Bende tarihi 5 sene geçmiş birkaç fişek vardı. Yenisini aldım atacaktım , dur bir patlatayım ne olacak dedim ve mukkammel çalışınca atmaya kıyamadım . Simdi teknede bir sürü fişek oldu.
*

Y. A.

« Yanıtla #12 : Ocak 12, 2024, 16:19:43 »
Ufak bir ek yapayım, bir çok ledli el feneri kendinden SOS mors fonksiyonlu geliyor. Lityum piller uzun süre dayandığı için teknede bulundurup arada bir şarj kontrolü yapmak kâfi.
*

H. Ç.

« Yanıtla #13 : Ocak 12, 2024, 16:58:35 »
Tarihi geçmiş pyroteknik ürünleri tuttuğunuz takımin sampiyonluk kutlamalarinda da kullabilirsiniz(tabii fenerbahce taraftarı değilseniz;) ) Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Fenerbahçeliyiz
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #14 : Ocak 12, 2024, 16:59:08 »
Ben daha hayatımda eski tarihli olup da açılmayan cansalı, otomatik can yeleği veya yanmayan payroteknik görmedim. Tarihi eser sayılabilecek, pislikten dokunmayacak şeylerin bile çalıştığını gördüm.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Can güvenliği için tolerans olmaz elbet ama bu payroteknikçiler en kötü saklama koşullarını baz alıp biraz fazla garantici olarak davranıyorlar sanırım.