0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. Y.

Ynt: ANİ KALP KRİZİNDE YENİ YÖNTEM
« Yanıtla #15 : Aralık 09, 2011, 16:02:22 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Erol Korsanım,
Hukuki mevzuatı bilmiyorum. Ancak "politically correct" Amerikan videosunda bu konuda bilgi veriliyor ve "hukuken sorumlu değilsiniz" deniyor. Ancak Türkiye'de sanırım böyle değil. Kişisel olarak ben böyle durumlarda yıllar önce tıp fakültesinin ilk yılında Tıbbi Deontoloji ve Etik dersinde çok değerli hocamın öğüdüne uyarım ve doktor olduğumu hiç belli etmeden oradan uzaklaşmayı tercih ederim.
"Ölmek için doktora ihtiyacı yok, kendi kendine de ölebilir" diyosun yani Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2011, 16:02:46 Gönderen: Erol Yapıcı »

*

M. M.

« Yanıtla #16 : Aralık 09, 2011, 16:08:12 »

Sayın Hakan Erim

Erol Korsanım,
Hukuki mevzuatı bilmiyorum. Ancak "politically correct" Amerikan videosunda bu konuda bilgi veriliyor ve "hukuken sorumlu değilsiniz" deniyor. Ancak Türkiye'de sanırım böyle değil. Kişisel olarak ben böyle durumlarda yıllar önce tıp fakültesinin ilk yılında Tıbbi Deontoloji ve Etik dersinde çok değerli hocamın öğüdüne uyarım ve doktor olduğumu hiç belli etmeden oradan uzaklaşmayı tercih ederim.

Ciddi misiniz...

*

T. G.

« Yanıtla #17 : Aralık 09, 2011, 16:38:36 »
Hasta öldümü okunacak dualarıda yazarsanız çok makbule geçer

*

Z. T.

« Yanıtla #18 : Aralık 09, 2011, 17:11:47 »

Sayın Hakan Erim

Erol Korsanım,

Ciddi misiniz...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

m. b.

« Yanıtla #19 : Aralık 09, 2011, 18:05:48 »
.... ve doktor olduğumu hiç belli etmeden oradan uzaklaşmayı tercih ederim.
Şaka olduğu belli..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

aslında o kadar fazla hukuki rizikolarla karşı karşıyalar ki,  böyle basit risklerden kaçan türk doktoru görmedim bu güne kadar.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
ama bu memlekette tıp doktorluğu gerçekten çok ciddi özveri ve gönül işi..

*

H. E.

« Yanıtla #20 : Aralık 09, 2011, 19:22:50 »

Sayın Hakan Erim

Erol Korsanım,

Ciddi misiniz...

Valla hep benden önce atılan bir "Açılın ben doktorum"cu çıktı bugüne dek.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Z. T.

« Yanıtla #21 : Aralık 09, 2011, 21:02:42 »
Uygulamalı eğitimin tarihini ve yerini öğrenebilirmiyim Tayfun hocam ?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tayfun korsanım yer sorun değil. Vücut modeli de bulabiliriz. İstek olursa ne dersiniz?

*

Z. D.

« Yanıtla #22 : Aralık 09, 2011, 21:34:52 »
tarih olarak haftaya cumartesi Ahmet Çelenoğlu tarafından verilecek Çarmık telleri ayarı eğitimle birleştirsek aynı marinada sıcağı sıcağına ne dersiniz Tayfun korsanım
*

T. G.

« Yanıtla #23 : Aralık 10, 2011, 20:24:28 »
Şirketimiz bünyesinde çalışmayan vurgun yemiş bir dalgıçı kendi basınç odamda acil müdehale amacıyla tedaviye aldım . Daha sonra hastaneye götürdüm. Doktorlar beni polise şikayet etti ama polisler güldü geçti .  Bu gün olsa yine yaparım kanunlar beni ilgilendirmez Bence bir insan hayatı çok daha önemli her ortamda sorumluluk alırım ....
*

M. M.

« Yanıtla #24 : Aralık 10, 2011, 22:39:31 »

Tümay Kaptanım

Bizler Denizciyiz aldığımız tıp eğitimleri hukuki olarak karada geçmez ancak bildiğim bir şey varsa  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ve bu bilgim ile can kurtarırsam  ne mutlu bana diye düşünürüm...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Kısacası can kurtarmaktan kaçmam ...

Belki cahilin cesareti denilebilinir. Ancak gemide . Kanunen izin veriliyorsa benim korkacak vaktim yok...

Aldığım eğitimin gereğini yerine getiririm... 

... NETA PURUVA...
*

T. G.

« Yanıtla #25 : Aralık 12, 2011, 12:01:36 »
Temel Yaşam Desteği ile ilgili paylaşımlarımın vesile olduğu tartışmaların işimize yarar mesajlara dönüşebilmesi için birkaç noktadaki fikirlerimi de paylaşmam, sorularınızın bazılarına aklım erdiğince cevap vermem gerekiyor.

Göğüs kompresyonlarının sayısı
Temel yaşam desteğinin en önemli parçası olan göğüs kompresyonları (kalp masajının) hızını doğru bir şekilde ayarlamak gerçekten kolay değildir. Rakam (100/dk), söylenenin aksine gerçekten çok akılda kalıcıdır. Dakikada 100 kompresyon olacak şekilde kalp masajı yaptığımızda bile yapay solunum vb gibi nedenlerle verilen aralar nedeniyle ortalama kompresyon hızı zaten 70-80’lere düşmektedir. Ancak sorun, gerçekten pratikte bu rakama ulaşıp ulaşamadığımızda yatar. Gerçekten bu kadar hızlı kompresyon yapabilmenin tek yolu, bunu daha önce çalışmaktan geçer. Başka yolu yoktur. Herhangi bir şarkı ritmine uymak bir çözüm olabilir tabii ki, ancak Türkiye’deki eğitimlerde de, Avrupa Resüsitasyon Konseyi’nin verdiği eğitimlerde de böyle bir yaklaşım duymadım, görmedim. Horon ritmi olabilir belki. Daha mantıklısı, otururken kendi bacağımızı ve saniyeleri gösteren bir saati kullanarak bu çalışmayı yapmak olabilir. 2 dakika süreyle yaptığımız masaj sonrasında kaç masaj yaptığımıza ve geçen süreye bakarak bu rakamı (100/dk) tutturmayı, dakikada 100 kompresyonluk bir hızın ne olduğunu anlamayı deneyebiliriz.

“Bana yardım edin”
İlk yardım gerektiren herhangi bir olay anında eğer olaya müdahil olacaksınız ya da zaten olayın içinde iseniz, ilk söylemeniz gereken sihirli sözdür bu “bana yardım edin”. Yazımda da belirtmeye çalıştığım gibi bu tip olaylarda mutlaka yardım almamız gereklidir. Bu, hem fiziksel gücümüzü paylaşmaya, hem de ulaşmaya çalışacağımız herhangi birilerine temel yaşam desteğine ara vermeden ulaşmamıza yarar. Eğer bir teknede ve yalnız isek bu söylediğimin bir anlamı zaten yoktur. Tek başımızayızdır. Teknede isek ve bir ya da birkaç kişi daha varsa bu çağrı önem kazanır. Hatta örneğin kabinde yere düşen birisini gördünüz. Sadece siz görmüş olabilirsiniz. Kabine inince gürültüden ötürü ya da başka nedenlerle bağırarak sesinizi duyuramayabilirsiniz. Bu nedenle kabine inmeden önce yardım isteyiniz.

Bize yardıma gelen kişiden yapay solunum yapmasını isteyebiliriz, birilerine ulaşması için talimat verebiliriz. Ama ulaşılabilecek bir sağlık ekibi yoksa yakınlarda, o zaman iş başa düşecektir. Burada da yapılması gereken kaburgaları kırmadan etkili bir kalp masajını ekip yoruluncaya kadar sürdürmektir. Eğer yapılabiliyorsa yapay solunum ile akciğerleri şişirmek, beyne giden kanın oksijen miktarını arttırmak da yarar sağlar.

Ama bu tip senaryolar, teknede değil sağlık ekiplerinin ulaşabileceği tipteki mekanlarda (örneğin günlük yaşamımızda, şehirde) karşımıza çıktıysa o zaman minik ama önemli bir değişiklik zorunlu olur. Ülkemiz’de yıllardır aksayan sağlık hizmetlerinin kalite olarak ötesine geçmiş, siyasi kaygılardan uzak bir şekilde şekillenmiş bir “112” sistemi var. Gayet etkin bir şekilde çalışıyor. Son zamanlarda ambulanslardaki doktorları ambulans ekibinden çıkarmış olmalarına rağmen. O nedenle “bana yardım edin” diye mesuliyet alan kişi hemen ardından göz teması kurarak, yardıma gelenlerden birisine “112”yi aramasını söylemelidir. Göz teması kurmadan, kişi hedef gösterilmeden verilecek bu tip talimatlar havada kalabilir, yerine getirilemeyebilir. “Mutlaka birisi 112’i arayacaktır” diyen seslerinizi duyar gibiyim. Ama bu nokta önemlidir.

Canlandırma işlemine soyunan bir kişinin sadece göğüs kompresyonları yapması yetmez. Artık olayın liderliğine soyunmuştur, kendisinin, kazazedenin ve etraftaki diğer yardıma gelen kişilerin ve hatta seyircilerin de can güvenliğinin sorumluluğunu almıştır. Ne yazık ki, canlandırma sürecinde, özellikle trafik kazaları ve elektrik çarpmalarında kazazedenin ve kurtarıcıların yaşamı da etraftan gelebilecek ikincil tehditler nedeniyle tehlike altındadır. Trafik kazasında kazazedeye yardımcı olmaya çalışan kişilerin bir başka aracın altında kalarak ölmeleri yaşanmış olaylardandır. Bu nedenle eğer bu tip bir olaya müdahele etmeniz gerekirse önce yardım isteyiniz, birileri gelsin yanınıza. Sonra birisine “112”i araması için talimat veriniz. Bir diğerine de can güvenliğinizi sağlamaya yönelik tedbirler (trafiği kesmek vb) alması için talimat veriniz. Bu arada da göğüs kompresyonlarını başlatmış olunuz. Bu nedenle “bana yardım edin” talebi önemlidir.
*

T. G.

« Yanıtla #26 : Aralık 12, 2011, 12:02:33 »
Video-manken-gerçeklik algısı
Temel yaşam desteği ya da sadece tıp eğitiminde yeri olan ileri yaşam desteği eğitimlerindeki en sık karşılaşılan taleplerden birisi, canlı bir hasta ya da gönüllü üzerinde bu eğitim yapılırsa daha akılda kalıcı ve öğretici olacağı talebidir.
Doğrudur, öğrenme ortamı ne kadar gerçeğe yakında akılda kalıcılık da o kadar fazla olur. Ancak göğüs kompresyonları için uygulanması gereken kuvvet, sağlıklı ve kalbi normal çalışan bir insanda uygulandığında kalp ritminin bozulmasına ve hatta durmasına, kaburgaların zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle kalp masajı olması gerektiği kuvvette ve sayıda sadece bu tip mankenler üzerinde yapılabilir. Alternatifi yoktur.

Çocuklarda canlandırmadaki farklılıklar
Bu konu tamamen profesyonellere bırakılmalıdır. Sadece canlandırma konusunda deneyimli ekipler çocuklarda canlandırma yapabilirler. Bunun başlıca nedeni ise çocukların narin yapısı nedeniyle deneyimli olmayan sağlıkçıların yapacağı canlandırma işleminden bile zarar görebilecek olmalarıdır. Tedavi ederken zarar vermemek birinci amaçlarımız arasında olduğundan bu nokta önemlidir.
Ancak, teknedesiniz ve ulaşılabilecek bir mesafede sağlıkçı yoksa ve çocuğu kaybedecekseniz ufak çocuklarda sadece bir elinizi kullanarak göğüs kemiğinin sadece 2-3 cm çökmesini sağlayacak bir güç kullanarak ve dakikada 100 kompresyon olacak şekilde kalp masajı yapmaktan başka çare yoktur.

Erişkinler genellikle kalp damar sistemindeki problemler nedeniyle kalplerinin durması ile ölürler. Ancak çocuklarda solunum yolu ile ilgili problemler kalbin durmasına yol açan nedenlerin başında gelir ve sık görülür. O nedenle çocuklarda canlandırma işlemi sırasında yapay solunum yapılması zorunludur.
Bebeklerde ise bebeğin tüm göğsünü avuçlarımız içine alarak canlandırma yapıyoruz. Başparmaklar göğüs kemiği üzerinde, diğer tüm parmaklar bebeğin sırtında olacak şekilde.
Sağlıkçı olmayanların çocuklarda canlandırma işlemine kalkışması hukuki sorun yaratır.
*

T. G.

« Yanıtla #27 : Aralık 12, 2011, 12:05:36 »
Sertifikalı ilk yardımcı.
Tıptaki problemlerin çözümlerinde önceliklere dikkat ediyoruz. Hiyerarşiden yararlanıyoruz. Bir üstümüzdekine danışıyoruz. Yardım alıyoruz. Bu nedenle sağlıkçı olmayanların bu tip bir yardımı alamayacakları olaylarda yardıma koşma aşamasında tereddüt yaşamaları doğaldır ve anlaşılabilir. Ancak ani kalp durmalarında olay önümüzde geliştiyse, profesyonel bir sağlık ekibi gelene kadar kazazedeye müdahale etmemek bir yaşam kaybına neden olabilir. Ancak bu konu her zaman 2x2=4 eder mantığı ile cevaplanabilecek bir konu değil.

Her zaman olduğu gibi bu konuda da eğitim şart. Eğer eğitimli bir ilk yardımcı iseniz nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek/hatırlamak kaydıyla müdahale etmeniz hayat kurtarabilir. Hastaya zarar vermeden (boynuna dikkat, kaburgalarına dikkat) uygulayacağınız bir kalp masajı ile sağlık ekibi gelinceye dek hastaya altın değerinde dakikalar kazandırabilirsiniz.

Ancak hiçbir eğitiminiz yoksa sadece okuduklarınız ile kalp masajı yapmaya çalışmak büyük bir ihtimalle hastaya zarar verecektir.

Sertifikalı ilk yardımcıların bu tip bir olaya müdahil olmamalarının tek karşılığı vicdani boyutta olur. Eğitim yetersizliği nedeniyle bu tip olaylara müdahil olmaktan çekinen pek çok hekim örneği yanında ilk yardımcılara bu anlamda hukuki bir sorgulama yapılması pratikte de mümkün değildir. Yakalanmazsınız çünkü. Ben duymadım. Ama doğru bir şekilde uygulayacağımız bir kalp masajı ile hastaya kazandırabileceğimiz o kıymetli dakikaların, uygulamaktan bir nedenle kaçındığımız için yaşamımızın geri kalan bölümünde rüyalarımıza girecek olmasıdır asıl sorun.

Branşım itibari ile ameliyathanelerde azrailin kol gezdiği tipteki ameliyatlarla yıllarca uğraşmama rağmen çok şükür ki modern tıp ve teknoloji sayesinde çok fazla canlandırma işlemine katılmamız gerekli olmamıştır. Ancak gündelik yaşamımda bu tip olaylarla mutlaka karşılaşmışlığım olmuştur. Bunlardan beni çok etkileyenlerinden birisi de Mersin’de balık yemeye giderken yaşadığımdır.
Yolun ilerisinde bir toz bulutunun kalkması ve trafiğin tıkanması üzerine arabayı kenara çekip ne olduğunu anlamak üzere uzun bir koşu yaptığım bir olaydı bu. Bir Renault station, bir kamyonetin önüne kırmış ve beraberce şarampole inmişlerdi. Bir iki ceset zaten çıkarılmıştı araçtan ben gidene kadar ya de belki de fırlamışlardı araçtan bilmiyorum. Ama arkada, sağda oturmakta olan 8-9 yaşlarında bir kız çocuğunun başı önüne düşmüş, hareketsiz duruyordu. Yukarıda da belirttiğim gibi çocuklarda kalp sık olarak solunumun durmasından sonra durur. Tek yaptığım boynuna sahip çıkarak çocuğun başını düzeltmek oldu sağ elimle. Böylece dilin havayolunu tıkamasına engel oldum ve havayolu açılınca çocuk nefes almaya başladı. Bir süre sonra cildindeki morluk geçti, yüzü pembeleşti ve sonrasında da ağlamaya başladı. Sonra ambulans gelene dek arabanın içeri göçmüş kapısını söktüler ve çocuğu arabadan çıkarabildik ve yere yatırdık, üzerini örttük.

Tek bir manevra ile o çocuğun yaşamı kurtuldu.

Bu nedenle başka örneklerde de yapacağımız kalp masajı ile bir yaşamı kurtarabiliriz. Ambulans gelene kadar hastaya zaman kazandırabiliriz.

Ancak bu tip olaylarda ölüm olasılığı yüksektir. Hasta yakınlarının ya da bazen kamunun şikayetçi olması mümkündür. “Burada doğru yaklaşım ne olacak o zaman?” sorusunun hala cevapsız kaldığını düşünüyor olabilirsiniz. “Vicdanınıza sorun” derim.

Mantıklı olan bu tür problemlerin çözümünü sağlıkçılara bırakmaktır. Eğer ortamda sağlıkçı yoksa ilk yardım eğitimi almış kişiler doğru adrestir ve olaya müdahil olmalıdır. Eğer bu tip kişiler de yoksa lütfen siz, hastanın sağına soluna zarar vermeden hiç olmazsa gücünüz yettiği kadar ve süre kalp masajı yapınız. ABD’de bu tip temel yaşam desteği kursları sokaktaki vatandaşlara bile veriliyor.

Bu tip olaylardaki ölümler sonuçta adli ölümlerdir ve otopsi yapılması gerekli olur. Ölümün hastadaki nedenlerden ötürü mü, yoksa bizim verdiğimiz bir zarardan ötürü mü gerçekleştiği kolayca tespit edilebilir. Ondan sonrası savcının yaklaşımına kalır. Ancak ben şimdiye kadar bu tip olumsuz bir olay hiç duymadım.

Olay anında kendi başımızayız (örneğin teknemizdeyiz), ulaşabileceğimiz bir sağlık ekibi yok, sevdiğimiz birisini kaybetmek üzereyiz. Bu durumda sadece kaybetmekte olduğumuz bir yakınımız, bilgilerimiz ve yüreğimiz var.
*

T. G.

« Yanıtla #28 : Aralık 12, 2011, 12:06:11 »
Hiperbarik oksijen
Bir tedavi yöntemi olduğundan uzman hekimlerce yapılması gerekliliği yasalarca belirtilmiştir. Tedaviyi her zaman hekimlere bırakıyoruz. Ancak bu tip bir olanağın olduğu bir ortamda bu olanağın deneyimli kişilerce kullanılması yaşam kurtarıcı olabilir. Tümay korsanın paylaştığı örnekte doğru tedavi modeli olmasına rağmen hastanın başına olumsuz bir durum gelmesi halinde en azından kamunun hesap sorması da ne yazık ki kaçınılmazdır. 
*

T. G.

« Yanıtla #29 : Aralık 12, 2011, 12:07:48 »
Temel Yaşam desteği Eğitimi

Elimden geldiğince bu konuda yardımcı olmaya çalışırım. Bu eğitim için bir mekan ve bu işe uygun manken lazım.

17 Aralık 2011 cumartesi, bir eğitimde konuşmam olduğundan benim için uygun değil. Sonrasına planlayabiliriz.