0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. S. S.

İdeal usturmaça boyutu nedir
« : Ağustos 20, 2017, 11:15:30 »
Merhabalar,

4,98 m. teknemde standart olarak gelen usturmaçaların yeterli büyüklükte olmadığını düşünüyorum. Tekne boyuna göre ideal usturmaça boyutu ve gereken adet konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Bu kapsamda Majoni 15x58 usturmaça büyük mü olacaktır? Bu markada en küçük boy 12x48 ebatlarında.

Teşekkür ederim.

*

A. Ç.

Ynt: İdeal usturmaça boyutu nedir
« Yanıtla #1 : Ağustos 20, 2017, 12:07:38 »
Usturmaça boyutu tekne boyutu ile ilişkili olsa da üstünüze aborda olan teknenin büyüklüğü veya sizin aborda olduğunuz  iskelenin rüzgar durumu ile ilişkilidir. Rüzgar altı bir iskelede iseniz ve üstünüze daha büyük bir tekne aborda olacaksa o teknenin boyutuna uygun usturmaça doğru olacaktır.

Teknenin bağlı oduğu yerde hareketi de önemlidir. Örneğin bir marinada kıçtan bağlı bir tekne baş kıç istikametinde hareket edebileceğinden kıçına oldukça büyük ustrmaça koymak gereklidir, bu amaçla balon usturmaça denilen küresel usturmaçalar kullanılır. 

Ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur. Sayı ise genellikle her borda için üçtür. Böylece tekne biraz hareket etse bile usturmaçalrdan biri mutlaka arada klaır ve koruyucu olur.  Yine büyüklük devreye giriyor. İki büyük usturmaça koruma mesafesini arttıracağından ortaya bir üçüncünün koyulmasını gerektirmeyebilir. Usturmaça sadece bağlı iken teknede kullanıldığından bana göre teknede muhafazası mümkün olan en büyük boy ve asgari 6 adet olmalıdır. Yine de sadece iskeleye aborda olan bir tekne için üç adet de yetebilir. 

*

M. S. S.

« Yanıtla #2 : Ağustos 20, 2017, 12:54:10 »
Üstadım, hızlı ve doyurucu yanıt için çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu.

*

P. E.

« Yanıtla #3 : Ağustos 20, 2017, 13:55:22 »
Biz genelde ne olursa olsun büyük usturmaça kullanıyoruz. Çok faydasını gördük

*

B. B.

« Yanıtla #4 : Ağustos 20, 2017, 14:49:25 »
Süper bir başlık ve cevaplar için de teşekkürler. Ama büyük küçük bana biraz izafi geliyor. Tekne boyu cinsi vs gibi değişkenlere göre usturmaça cinsi ve boyu ne olmalıdır şeklinde ampirik formül yada tablo varsa paylaşabilirmisiniz?

*

H. T.

« Yanıtla #5 : Ağustos 20, 2017, 17:38:23 »
Tablo olsa dahi aslolan deneyim. Yengeç'in bordası öyle alçak ki diğer teknelere göre en büyük boy balonı dahi kullansanız diğer teknenin bordası küpeşteye yaslanıyor. Çözüm olarak büyük sosisleri yatay olarak kullanmaya başladım. Fikir verebilmişimdir umarım.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Ağustos 20, 2017, 18:04:29 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. A.

« Yanıtla #7 : Ocak 12, 2023, 11:09:20 »
Hazır böyle bir başlık varken yeni bir tane açmak yerine başlık altında sorayım isterim. 4.95 tekne için 6 tane usturmaçam var. boyutu da yeterlidir diye düşünüyorum ama uygun usturmaça halat boy ve çapı ne olmaldır? (tekne römork üstünde. sadece atma ve çekme esnasında iskeleye yanaşıyo

usturmaça başına 1m 8mmlik halat yeterli olur mu?

Teşekkürler
*

R. E.

« Yanıtla #8 : Ocak 12, 2023, 23:27:14 »

8 mm halata gerek yok. 5 mm yeter de artar. Yalnız ümit ediyorum, usturmaçalar tekne boyu için oranlı ebattadır.
*

E. A.

« Yanıtla #9 : Ocak 13, 2023, 09:46:55 »

8 mm halata gerek yok. 5 mm yeter de artar. Yalnız ümit ediyorum, usturmaçalar tekne boyu için oranlı ebattadır.

Kaptanım teşekkürler. 3-5 metre tekne için diye satılan 35-40cmlik usturmaçalardan diye hatırlıyorum. Tekne ile birlikte geldi. Daha suya indirmek de nasip olmadı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap