0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. T.

Yuzme platformlari
« : Haziran 19, 2019, 06:38:05 »
Sevgili korsanlar,

Bu 2009-2010 senesinden sonra uretilen yenice model teknelerdeki tekne kic genisligi kadar olan ( ilk cikan ufaklar degil ) yuzme platformlarinin kullanisliligi hakkinda yorumlarinizi ogrenmek isterim.

Tekne kiyiya bagliyken inme binme ( mesela pasarella kullanimini buyuk olcude ortadan kaldiriyor mu ? ) , yuzme sonrasi tekneye kolay cikma, botla yanasma inme/binme ve tekne alargada demirdeyken platformun olusturdugu extra alan kullanimi gibi alt basliklarda degerlendirmenizi rica ederim.

Bir de bazi teknelerdeki kismen daha dar... Bavarialarin en buyuk sanirim.

*

A. Ç.

Ynt: Yuzme platformlari
« Yanıtla #1 : Haziran 19, 2019, 07:17:52 »
Marinada bağlı iken platform pasarella gibi kullanılabiliyor. Bu amaca uygun olarak bir çoğunun otomobil anahtarı gibi uzaktan kumandası var. Tekne bu sayede pontona çarpmayacak kadar açığa bağlanabiliyor ve tekneye geldiğinizde kumanda ile platformu açarak kolaylıkla binebiliyorsunuz Kumandayı unuttuysanız veya kumandasızsa,  ilk tekneye biniş oldukça zor olabiliyor. Botla biniş ve inişte de oldukça geniş olduğundan, bottan çıkarken rahatlıkla atlayabliyorsunuz, ayağınızın basabileceği geniş alan, atlama sonrası bir adım daha atmanıza müsaade ettiği için, tutunup tek adımda durma sorunu yaşamıyorsunuz, bottan eşya inidirmek de alan nedeni ile daha kolay oluyor.

*

S. B.

« Yanıtla #2 : Haziran 19, 2019, 08:10:57 »
Benim tekneyi alırken en hoşuma giden yeri olmuştu. Hala da öyle.

İniş biniş kolaylığı yanında balkon gibi kullanılıyor ve çok keyifli. Bilhassa sabah kahvesi plarforma iskemle atıp otururken çok güzel gidiyor. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bende açma kapama hidrolik değil ama ipli bir mekanizma var. Dışarıdan kolayca problemsiz açılıp kapanabiliyor.

Tavsiye ederim.

*

T. A.

« Yanıtla #3 : Haziran 19, 2019, 09:05:40 »
Ben de biraz negatif yönlerinden bahsedeyim.

Platformlu tekne kullanan çok arkadaşım var. Ne yazık ki bayağı teknede o ip kopuyor. Denizin ortasında kapatamadığınız bir platformla kalakalıyorsunuz. Yedeğini bulundurmak ve değiştirmeyi öğrenmek lazım...
Soluganlı limanda pasarella olarak kullanmak oldukça sakıncalı. Çünkü atlayabilir kadar yakın olunca bu sefer soluganda platform iskeleye vuruyor. Samos'ta 2 teknenin aynı anda ciddi zarar aldığını gördüm. Araya usturmaça koysanız bu sefer de açık olan platformun mekanizması gelen yatay güçten yamulma ve/veya sıkışma yapabiliyor...
Karmaşık olan platformlarda (Beneteau gibi) zamanla mekanizma kenarlarında ciddi fiber çatlakları oluşabiliyor.
Benim naçizane görüşüm, platformlu tekne düşünüyorsanız da en basit sistemli olanı seçmek ve gene de pasarella kullanmayı ihmal etmemek lazım...

*

O. E.

« Yanıtla #4 : Haziran 19, 2019, 09:22:15 »

Amacına uygun kullanmak gerekli
Adı Yüzme platformu
Çok keyifli
Ama çoğumuz
Passerella diye kullanıyoruz....

Bir defa Hanım , Bir defada ben düştüm denize...
Kafamızı falan çarpmadık ...
Birkaç ezik çürük atlattık ...

Ama tehlikeli tik kaplı kayıyor....

Üşenmemek lazım paserella kullanılmalı mutlaka....

Nerede olursak olalım
İster koy restoranında , ister kıçtan kara ,ister alargada
Akşam paserellayı kaldırıp mutlaka kapağı kapatıyoruz ....

Ne olur ne olmaz

Evin kapısı gibi olmuş bizde....

Tekneyi sipariş ederken uyardılar....
Elektrikliside mevcut ama makaralı sistem ile hiç başınız ağrımaz
Dediler....

Makaralı olsun dedik....

Memnunuz denizden kova çeker gibi 3 saniyede kapatıyoruz....

*

S. B.

« Yanıtla #5 : Haziran 19, 2019, 09:26:07 »
Tunç korsan pasarella konusunda haklı.

Kapağı biryerlere çarpmamak ve pasarella olarak kullanmamak lazım. Güzelin kusuru.

Ben pasarella uzunluğunu maximum kullanacak şekilde yanaşıyorum.

Mekanizma üzerinde makara ve stoper var. Kaliteli bir ip kullanıyorum. 2 senedir bir problem olmadı. Velhasıl balkonumdan çok memnunum. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. U.

« Yanıtla #6 : Haziran 19, 2019, 11:03:22 »
İskele yüksek ise tekneye giriş çıkışlar zor oluyor.
Oktay Bey özetlemiş aslında, adı üstünde "yüzme platformu".
*

O. T.

« Yanıtla #7 : Haziran 19, 2019, 13:19:47 »
benim tekne bavaria cruiser 45..arka platform cok kullanisli..pasarella var ama sezonda bir iki kez ancak kullanıyoruz..denize girip çıkarken ..güneşlenmek için son derece kulllanişli ..ben kısa mesafelerde botu da platform üzerinde taşıyorum..
*

B. B.

« Yanıtla #8 : Haziran 19, 2019, 15:14:32 »
Denize giriyorsan platformsuz tekne mi olur yav? küçük büyük bir platform sart ama gelecek teknem mutlaka acılır platformlu olacak o kesin. Ben sıkıştırmam iskeleye  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ş.

« Yanıtla #9 : Haziran 19, 2019, 15:47:35 »
Dezavantajı :

platformu kapalı olan tekneye denize düşen zor tırmanır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. E.

« Yanıtla #10 : Haziran 19, 2019, 16:12:09 »
Denize Düştün teknede başka adam yoksa zaten Geçmiş olsun .....
Varsa açar adam ...

Denize düştün tekne yerinde mi kalacak Semih Korsan reca ederim ......

Kalırsada zaten İp ile çekilen merdiven olmalı teknede....

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ş.

« Yanıtla #11 : Haziran 19, 2019, 16:39:40 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Varsa açar adam ...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ip merdivenın yok diyelim hayatta cıkamazsın platform kapalıysa ...

yada o makaranın emergency bir çekildiği yer var mı teknenin altına doğru kolla açıp çekeceğin tarzda  olmalı  ama nerde o zeka bu yelkenli üreticilerinde
*

A. Ç.

« Yanıtla #12 : Haziran 19, 2019, 16:49:45 »
Seyir halinde iseniz, tekneye ulaşmanız mümkün değildir. Platformun açık olup olmaması o nedenle farketmez. Demirli iseniz kıyıya çıkar, tekneye ulaşmanın bir yolunu bulursunuz. Her zaman söylediğimi tekrarlayayım:

Denize düşmeyin, ölürsünüz.
*

O. E.

« Yanıtla #13 : Haziran 19, 2019, 17:06:16 »
Varsa açar adam ...

ip merdivenın yok diyelim hayatta cıkamazsın platform kapalıysa ...

yada o makaranın emergency bir çekildiği yer var mı teknenin altına doğru kolla açıp çekeceğin tarzda  olmalı  ama nerde o zeka bu yelkenli üreticilerinde

Yok Öyle Yüzme platformunu açan Bir Halat yok (İp nedir ağbicim)

Ama Puntele takılan Bir merdinen var ...
Bir çantanın içinde El incesi  denizden ulaşılabilecek gibi....

Diyelim ki denize düştün , Teknede Bağlı Gitmedi bir yere

O el incesini (ipi değil - ip yok )  çekiyorsun ....

Merdiven açılıyor....

Paşa paşa Teknene çıkıyorsun ....
Bir daha düşmüyorsun

hadi Geçmiş olsun
*

S. Ş.

« Yanıtla #14 : Haziran 19, 2019, 17:11:36 »
hiç çıkmayı denedin mi ip merdivene denizden