0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

Yunanistan'da Türk olmak...
« : Haziran 14, 2019, 10:30:59 »
Son günlerde yine artan Türk-Yunan gerginliği nedeniyle gidelim-gitmeyelim tartışmaları başladı. Bir amatör denizci teknesinde asılı olan Türk bayrağının kopartılıp parçalandığından bahsetti falan. Bunlar bana geçmiş bir yazıyı hatırlattı. Ulaşilabilir olsun diye foruma koyayım dedim...

Yunanistan’da Türk Olmak 1

H. Şükrü Ilıcak

2018 senesinde, Atina’da, Yunanlı eşimin en yakın kız arkadaşlarından birinin 5,5 yaşındaki dünya tatlısı oğlu, 15-20 kişinin bulunduğu bir aile kutlamasında tsolias2 kıyafetleriyle salona geldi, oyuncak tüfeğini bana doğrulttu, gözlerini kısıp nişan aldı, asabi bir fısıltıyla “Turko!” dedi ve tetiği çekti. 26 senedir gelip gittiğim, aralıklarla toplam 8 sene kadar yaşadığım ve 3 sene önce temelli yerleştiğim Yunanistan’da, bugüne kadar bir Yunanlıdan gördüğüm tek düşmanca davranışın sosyal bir canlı olma sürecinin henüz daha başında olan, eline ve diline sahip olmasını yeni yeni öğrenen bu küçük oğlandan gelmesini neye yormam gerektiğini hala düşünüyorum.

...

*

N. D.

Ynt: Yunanistan'da Türk olmak...
« Yanıtla #1 : Haziran 14, 2019, 11:03:09 »
Akdeniz ve Ege barut fıçısı gibi , Allah korusun her an tetik çekilebilir . Bayrak yırtmak da ... Adam koca gemiyi denizde üstünüze sürerse nasıl kaçarsınız ? Bence adalar ve yunanistan gezilerinin hiç zamanı değil. Sadun Boro değilsiniz Türkiyede girmedik koy bırakmadık diyemezsiniz , cennet Türk koylarını gezin . Karadenize gelin !

*

S. Ş.

« Yanıtla #2 : Haziran 14, 2019, 13:29:39 »
Bu tapei zımbırtısı Midlilli'ye sürekli bağlı Turk teknelerin maliyetlerine binmedi mi ?

Bizde bir sey cıkaralım   daha acımasız olsun... En cok Türk tur teknelerini vurdu bence koca uzun aletler... Ayda 300 500 Euro maliyet oluştu

« Son Düzenleme: Haziran 14, 2019, 13:32:36 Gönderen: Semih Sener »

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #3 : Haziran 14, 2019, 13:32:25 »
Kalimnos-Levitha-Amorgos-Astipalia-Nysiros-Kos yaptım bayramda, hiçbir yerde en küçüğünden böyle bir düşmanlık emaresi görmedim. Eskiden nasılsa şimdi de öyle...

Bu arada benim kataloglarda 12.7 geçen tekne boyunun ruhsatta 11.98m yazılı olması sebebiyle sadece 33 EUR TEPAI ödedim aylık. 12.70 den hesaplansa 100 EUR tutuyordu.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

« Yanıtla #4 : Haziran 14, 2019, 13:47:38 »
67 euro bir akşam yemeği parası Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. D.

« Yanıtla #5 : Haziran 14, 2019, 14:12:03 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kalimnos-Levitha-Amorgos-Astipalia-Nysiros-Kos yaptım bayramda, hiçbir yerde en küçüğünden böyle bir düşmanlık emaresi görmedim. Eskiden nasılsa şimdi de öyle...

ümit korsan sen adalari geziyorsun, üsteki olay ise Atinada gecmis.

Adalardaki insanlarin anakaradakilerden farkli olduklarini saniyorum.
*

B. A.

« Yanıtla #6 : Haziran 14, 2019, 15:09:06 »
Batıda günden güne artan göçmenlik karşıtı gösteriler, islamofobi ve aşırı sağcı akım..Hiç kuşkusuz bu akıma kapılmak için küçük bir kıvılcım bekleyen Yunanlıları da etkilemiş olabilir..Tıpkı tam tersi akımların ülkemiz vatandaşlarını etkilediği gibi. Şahsen 2019 yılının nisan ayında selanik ve civar illerinde, bayram tatili için ise midilli bölgesinde eşimle konakladık bir kez dahi olumsuz bir tepki ile karşılaşmadık. hatta temmuzda da dedeağaç a gitmek için rezervasyonumuzu yaptırdık. Bireysel olaylar her yerde oluyor, önemli olan toplumsal nefrete ve kine dönüşmemesi..inşallah ileri de sonuçlarla karşılaşmayız.
*

S. Ç.

« Yanıtla #7 : Haziran 14, 2019, 15:34:44 »

Yunanistanın kuzeyinde ,çoğu yerde ,kuzeyinden güneyine kan damlaları akan büyük Kıbrıs tabelaları vardır..O kesimlerde fanatikler daha fazladır..
Her iki ülkede de bolca fanatik var..
Bence bu normal..
Yan komşum İngiliz Tony,her gördüğü Alman bayrağını indirip denize atmaya çalışırdı..Alman arkadaşlar gelince domuz bunlar diye giderdi..
Derine indiğimde ailesinin savaş yıllarında Almanlar tarafından çok zarar gördüğünü anlattı..
Yunanlılar Almanlarıda sevmez..Makedon sınırında restoranın parkında iki yunanlının,içinde alman turistlerin olduğu bir karavanı tekmelediklerini görmüştüm..Sivil polisler durumu düzeltti..o kadar içimize işlemişki bir ara arabayı ve içindekileri bizim alamancı zannetmiştim..taki içindekiler  ininceye kadar..
*

A. Ö.

« Yanıtla #8 : Haziran 14, 2019, 18:43:53 »

İngilizce "Kıbrısı Unutma", Almanca ise "Türk İŞGALCİLER Kıbrıstan dışarı"...
Her dilde ayrı söylem de manidar olmuş.
İşgalciden kasıt yüzyıllardır kıbrısta yaşayan Türkler olmadığna göre kim, bunu da merak ettim.. 
*

İ. E.

« Yanıtla #9 : Haziran 14, 2019, 19:19:03 »
Dört senedir araba ile Yunanistan'ı karış karış gezdim ve hiç bir olumsuzlukla karşılaşmadım. Tam tersine insanlar İstanbul'dan geldiğimizi öğrenince daha sıcak davrandılar. Bir kaç ırkçı densizin hareketi bence örnek olmamalı
*

H. A.

« Yanıtla #10 : Haziran 14, 2019, 21:06:28 »
Bende senelerce Yunanistan da gezdim ( 67 Ada ve ana karanın tamamı) hiç olumsuzluk yaşamadım, tersine dostlar  edindim. Üç yıldır gitmedim, bizim diktotöryal yönetim tarzımız davranışlarını etkilemiş olabilir.
*

O. C.

« Yanıtla #11 : Haziran 15, 2019, 13:56:00 »
Selamlar,

Ben de teknemi 3 aydır Midilli'de tutuyorum. Henüz olumsuz bir durum yaşamadım.
*

M. E.

« Yanıtla #12 : Haziran 15, 2019, 16:17:48 »
Teknenizi Midilli de marina da tutabilmek için alacağınız vize marina sözleşmesi kadar uzun olmalı ise önce sözleşme sonra vize mi alıyorsunuz.
*

S. E.

« Yanıtla #13 : Haziran 16, 2019, 00:16:13 »
*

H. E.

« Yanıtla #14 : Haziran 16, 2019, 00:47:16 »
Doğru bir konu mu bilemedim.
Çok şey söylenirde hangileri doğru olur? İyi Geceler..