0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Y.

Yeni Sadun BORO'lar neden yok?
« : Şubat 28, 2019, 09:41:21 »
Soğuk kış akşamlarında içimizi ısıtacak bişeyler yapayım dedim ve Atasoylar'ın Uzaklar 2 belgeselini yeniden seyretmeye koyuldum.. Emek ve gayretlerini bir kez daha takdir ettim. Bizim gibi deniz sevdalılarının en az birkaç kez seyretmesi gerektiği kanaatindeyim.

Fakat belgeseli izlerken bir konudaki eksikliğimizi tekrar yadettim. Sadun BORO üstadın yaptığı Türkiye kıyıları gezisinin video çekimleriyle birlikte bir belgesel niteliğinde yapılması lazım. Hem bizim gibi amatör denizcilere bir rehber hem de bu işe uzaktan uzağa meyleden denizci adaylarına bir heves olması açısından.. Yanlış mıyım?

*

H. E.

Ynt: Yeni Sadun BORO'lar neden yok?
« Yanıtla #1 : Şubat 28, 2019, 10:04:14 »
Çok güzel olur.
Bu tür rehber yazıları ve kitaplarında en büyük eksiklik yaklaşma görüntüleri. Tamam haritalar, elektronik haritalar, uydu görüntüleri var ama gerçek bir tekne üstünden o koy, liman yaklaşırken neye benziyor? Eski askeri Admiralty kitaplarında karakalem çizimler olurmuş. Gemi güvertesinden baktığında ne göründüğü aktarılırmış. Şimdi Heybeli'den Yalova'ya giderken hangi tepe kıvrımına doğru gidilecek insan bilemiyor. Orası Yalova mı, Çınarcık mı, Karamürsel mi?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Video çekimleri bu tür sorunları ortadan kaldırır. Drone görüntüleri, liman için görüntüler, harika bir görsel rehber olur.

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #2 : Şubat 28, 2019, 10:06:53 »
Sadun BORO ve eşinin tüm hayat hikayeleri ve yaptıkları ülkemiz insanının gururudur bence. Kitapları, belgesel ve her türlü kaynak çok daha kolay ulaşılabilir ve sivil denizciliğimizin adı geçen her yerde anlatılır olmalıdır.

Mesela ben kitabını yine bulamıyorum. Bu kitap (aslında eser demek daha doğru) baskısı tükenmeyecek yada hemen yerine gelecek kadar basılmalı. Sadece aile organizasyonu üzerinden beklenti olacaksa bir kaç nesil sonra daha da zor ulaşılmaya başlanır.

Bence Sadun BORO, denizciliğin para, yatırım vs. değil gerçek sevgi ve sevdiğine emek vermenin ile yaşayacağının bir örneğidir.

*

S. B.

« Yanıtla #3 : Şubat 28, 2019, 10:37:50 »
Vira Demir kitabını geçenlerde yeni tekne alan bir arkadaşa hediye almak istedim.

Haliyle yenisi yok. 2.eli 800 tl idi. Yuh deyip almadım tabii. Biraz önce baktım 900 Törkiş lira olmuş.

Duyduğum kadarı ile yayın hakları Sadun Boro'nun eşindeymiş ve bilinmeyen bir nedenle yeniden basılmasını istemiyormuş.

Yapacak birşey yok tabii. Bendekini de pamuklara sarıp banka kasasına kaldırsam mı acep? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #4 : Şubat 28, 2019, 20:44:26 »
Sayın Sinan korsanım siz nerede oturuyordunuz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir de ne zamanları evde olmuyorsunuz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şaka bir yana eşinin kitabının yeni baskısını yaptırmayışının Sadun BORO nun da haklı bulabileceği bir sebebi olabilir mi acaba.

Sonuçta değerli bir eser ve kitlelere ulaşması ile anlamı olur. Koleksiyon ürünü olup da ellerinde olan kişilerin yüksek maddi kazanç kapısı görmesine eminim Sadun BORO pek bayılmazdı.

*

S. B.

« Yanıtla #5 : Şubat 28, 2019, 22:41:40 »
Bende yabancı yazarların da pilot kitapları var ama Vira Demir devamlı kullandığım kaynak. Bence en iyisi.

Niye yeniden basılmıyor anlamak  mümkün değil. Elinde olupta kullananların satacağını da zannetmiyorum. Piyasada fazla sayıda 2.eli de yok zaten.

Umarım kızı annesini ikna ederde bu güzel eser daha çok sayıda denizciye ulaşır.
*

L.

« Yanıtla #6 : Mart 01, 2019, 00:24:07 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bende yabancı yazarların da pilot kitapları var ama Vira Demir devamlı kullandığım kaynak. Bence en iyisi.
Sinan bey sizden rica etsem, Vira Demir'in beğendiğiniz ve diğer pilot kitaplardan üstün olan özelliklerini söyleyebilir misiniz. Mesela, yanlış hatırlamıyorsam, Vira Demir'de haritalarda hakim rüzgar yönleri yok, bölüm başlarında hızlı referans kılavuz tablolar yok, bunlar ilk aklıma gelenler. Fakat ben acemi olduğum için, pilot kitapta olması gereken önemli şeyler nelerdir bilmiyorum. Bana sanki Rod Heikell'in kitabı daha iyi gibi geliyor. Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.
*

A. Ş.

« Yanıtla #7 : Mart 01, 2019, 01:29:39 »
Rod Heikell'in kitabıyla Vira Demir birbirini tamamlıyor bence. Teknede ikisinin de olması lazım. Aralarında bir kıyaslama yapmıyorum. Bu arada Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap de oldukça iyi bir kaynak...
*

S. B.

« Yanıtla #8 : Mart 01, 2019, 08:35:17 »
Sinan bey sizden rica etsem, Vira Demir'in beğendiğiniz ve diğer pilot kitaplardan üstün olan özelliklerini söyleyebilir misiniz. Mesela, yanlış hatırlamıyorsam, Vira Demir'de haritalarda hakim rüzgar yönleri yok, bölüm başlarında hızlı referans kılavuz tablolar yok, bunlar ilk aklıma gelenler. Fakat ben acemi olduğum için, pilot kitapta olması gereken önemli şeyler nelerdir bilmiyorum. Bana sanki Rod Heikell'in kitabı daha iyi gibi geliyor. Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Pilot kitaplarının arasında fazla fark yok. Ben herhalde Sadun Boro'ya olan sempatimden dolayı Vira Demir'i seviyorum.

Zaten biz gezi yelkencilerinin sıkça gittiği Marmaris, Göcek, Hisarönü, Gökova gibi yerlere birkaç kere gidince pilot kitaba fazla gerek kalmıyor. Popüler her koy detaylı olarak hafızada oluyor.

Yine de teknenin kitaplığında durması iyi olur. Belli olmaz bir yerde lazım olabilir.
*

İ. E.

« Yanıtla #9 : Mart 01, 2019, 11:03:17 »
Sadun Beyin Vira demir kitabı Türkiye kıyıları için hakikaten bir baş yapıt Yunanistan içinde Rod&Lucinda Haıkell in Yunanistan kıyıları Seyir klavuzu harika bir kaynak .Bence her iki kitapta teknelerde bulunmalı
*

O. E.

« Yanıtla #10 : Mart 01, 2019, 11:28:19 »
Yeni Sadun Boro 'lar neden yok.....

Çünkü Gerek yok...

Sonrakiler Taklit olur.....

Aslı var iken Taklidin ömrü kısa olur....
Bir Örnek vereceğim buralardan  ama vermeyeyim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 
Anlayan anlamıştır anlayacağını ...

Sadun Boro var iken İnternet yoktu .....
Navionics yoktu....
Youtube yoktu....
Eline Kamerayı alan Seyahat videosu çekiyor...
Herkes gittiği yerleri , yediğini içtiğini , nereye bağlandığını , nasıl bağlandığını zaten anlatıyor...

Bizim Forumu derle 10 tane Pilot kitabı çıkarırsın
üstelik Lokanta , Bar takviyeli

Yakında Rehber kitap , Pilot Kitapta kalmayacak....

Okuyorum buralarda devamlı Neden Vira demir yeni baskısı yok ....

Yayınevi , Elinde Eserin yayın haklarını bulunduranlar bu işin gerçekten fizibilitesini yapıyordur...
Bu maliyetlerle Satacağı adet ,Yapılacak olanın masrafını kurtarmıyordur ondan basılmıyordur..
Aslında güçlü bir talep yoktur...

Yelkencilik camiası dediğiniz çok homojen bir yapı....
Ve İnanın bir çok yelkenli sahibi  Sadun Boro 'nun  ismini biliyordur başka bir fikri yoktur.

Necati Zincirkıranın ağzından Sadun Boro'nun hikayesini dinledim, O güne kadar hiç duymadığım şeyler duydum bizzat ilk ağızdan ....
Artık O fedekarlığıkları yapacak Medya kuruluşu, Yayın evi falan yok ortalıkta 

« Son Düzenleme: Mart 01, 2019, 11:32:33 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

S. B.

« Yanıtla #11 : Mart 01, 2019, 11:46:38 »
Bendeki 2005 yılından 5. Baskı. Geçen sene ciltleri açılmaya başlamıştı, dikişli cilt tamir edecek birini buluncaya kadar göbeğim çatladı. Artık kimse o işlerle uğraşmıyor.

Aynı kağıt, baskı, cilt kalitesi vs. yeniden yapılmaya kalkışılsa epeyi pahalı olurdu herhalde. O fiyatlara kaç kişi alır o da meçhul. Ben Vira Demir'e daha çok koleksiyon ve nostalji kitabı olarak bakıyorum.

Bilgi internette ibadullah var zaten. Iki tıkla her türlü bilgi elimizin altında.

Oktay korsanın yazdıklarında gerçek payı var.
*

O. E.

« Yanıtla #12 : Mart 01, 2019, 11:50:52 »
Bendeki 2005 yılından 5. Baskı. Geçen sene ciltleri açılmaya başlamıştı, dikişli cilt tamir edecek birini buluncaya kadar göbeğim çatladı. Artık kimse o işlerle uğraşmıyor.

Aynı kağıt, baskı, cilt kalitesi vs. yeniden yapılmaya kalkışılsa epeyi pahalı olurdu herhalde. O fiyatlara kaç kişi alır o da meçhul. Ben Vira Demir'e daha çok koleksiyon ve nostalji kitabı olarak bakıyorum.

Bilgi internette ibadullah var zaten. Iki tıkla her türlü bilgi elimizin altında.

Oktay korsanın yazdıklarında gerçek payı var.

Alındım Şimdi ... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
"Gerçek payı" var deyince az bir kısmı gerçek gerisi.....değil gibi anlam çıkmış
Öyle demek istemediğinizden eminim aslında o yüzden yazdım..
selamlar
*

O. Ö.

« Yanıtla #13 : Mart 01, 2019, 12:09:25 »
Devir değişiyor ama yine de hiç bir şey pili bitmeyen, şarj gerektirmeyen kitap ve haritaların yerini tutamaz bence. Öte yandan çok fazla elektronik ortamda kaynak var. Bir koy ile ilgili youtube'da videolar bulunabiliyor mesela. Bahsi geçmiş yukarıda, Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap güzel site ve yeterli de oluyor genelde. Cruiser's wiki isimli siteler var, tüm yelkencilerin ortaklara güncellediği siteler, oralara üye olup güncel bilgilerimizi oralara yükleyebiliriz. Koylarımızla ilgili ingilizce bilgiler de olur, yabancı yelkenciler için. Biraz var aslında ama daha çok olur daha eksiksiz olur.

Ben videolar çekip bir şeyler yapmaya çalışıyorum ama rehber sayılmaz, güzel gördüğüm görüntüler sesler falan.
*

O. Ö.

« Yanıtla #14 : Mart 01, 2019, 12:52:23 »

Yazdığıma bir düzeltme yapayım, çok yok demiştim epeyce bilgi varmış. Aşağıdaki örnekte ciddi miktarda bilgi var. Gerçi bu bilgilerin güncelliği de önemli.