0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Ynt: Yelkenli tekne kiralamak için ne kadar tecrübe gerekli?
« Yanıtla #30 : Haziran 30, 2020, 22:36:46 »
Bu durum size özel veya kötü niyetli birşey değil.

Kiracı şirketin sizin bilgi ve tecrübenizi yeterli görmez ise kaptan tutmanızı zorunlu tuttuğu (ve gerektiğinde sizi test edebileceğinin yazdığı) bir sözleşmeyi imzalamadan dünyanın hiçbir yerinde bareboat tekne kiralayamazsınız.

Eğer eğitimlerinizde benzer bir tekneyi kendi başınıza bir marinadan çıkartıp yeniden marinadaki yerine geri soktuysanız endişelenmeniz gereken bir durum yoktur.

Kapora ve konfirmasyon sonrası tekne tesliminde imzalayacağınız sözleşmeyi önceden isteyip görme hakkınız vardır.

*

A. Ç.

« Yanıtla #31 : Temmuz 01, 2020, 08:22:48 »
Siz tekne kullanma yeterliliği veren bir bir belgeyi devletten almışsınız. Bunun imtihanını yapmak tekne kiralayana düşmez daha doğrusu düşmemeli, otomobil kiralarken senle önce bir tur atalım diyen araç kiralama şirketi duymadım. Siz kendinizi yetersiz buluyorsanız, bunu tekne kiralayana değil devlete sormalısınız.

*

E. E.

« Yanıtla #32 : Temmuz 01, 2020, 11:33:29 »

Ben bu tecrübeyi yaşadım,çok da kolay değil.Teknede sizinle birlikte başlangıç eğitimlerini almış bir kişi daha kesinlikle olmalı.Zaten olaya yeteri kadar hakim olmayınca,halatı nereden atacak nasıl bağlayacak bilen bir kişi olmadan işler karışıyor.Siz dümende manevra ile uğraşırken yardımcı şart,stres altında halatı bağlayacak kişiyi de yönlendirmeye çalışmak olmuyor..Demir atarken de aynı durum geçerli.Rüzgar da varsa bağlanmak kolay iş değil,palamar konusuna çok güvenmeyin her yerde aynı hizmeti alamıyorsunuz.Ayrıca tekne dönüşü yakıt istasyonuna yanaşacaksınız palamar olmayacak. Hava sertleşecek diye 1 gün önce ,bozburun yerine Selimiye de teslim etmiştim 2. kiralamam dı.Yapılmayacak iş değil ben yaptım,ama hafife alınacak kadar kolay değil.

Kendi teknemi aldım halen yanaşma ve demir atma konusunu tam olarak çözebilmiş değilim.Değişkenler çok fazla,tam bir matematiği yok(tecrübe ile orantılı).Belki de ben yeteneksizim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Adb varsa tekneyi verirler, bana verdiler 2 ayrı firmadan aldım.Kimse de gel bakalım arkadaş sen tekne kullanmayı biliyormusun diye sormadı,yanaştır bakalım şunu demedi.Ben söyledim,aldığım cevaplar tekne sigortalı size birşey olamasın tekneyi düşünmeyin kendinizi kollayın şeklinde yanıtlar oldu.Onları bağlayan bir durum yok sigorta var,sorumluluk sizde.Tekne de hasar olursa onarım için geçen sürenin kiralama bedelini siz ödüyorsunuz.

slmlr,

*

E. S.

« Yanıtla #33 : Temmuz 01, 2020, 11:57:18 »
Alıntı
Onları bağlayan bir durum yok sigorta var,sorumluluk sizde.Tekne de hasar olursa onarım için geçen sürenin kiralama bedelini siz ödüyorsunuz.

Emre korsanım bu konuda emin misiniz? Mesela tekne gövdesinde bir hasar oluşsa, tekne 2 ay karada kalsa sigorta hasarı, 2 aylık kiralama bedelini siz mi ödüyorsunuz? Kiralama şirketlerinin bu gibi durumları kapsayan sigortaları yok mu?

*

İ. E.

« Yanıtla #34 : Temmuz 01, 2020, 12:12:31 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Boyle saçmalık duymadim. Sakin kaptan falan  kabul etmeyin. Siz gerekli yasal belgeleri almışsınız, ne demek sınav yapmak? Sigortası yok mu bu teknenin? Bu ülkenin adb güvenmiyorlarsa ingiltereden rya belgesi istesinler.
Aynen siz sınava girip gerekli belgeleri almışsınız firma size tekne kiralamak zorunda ayrıca sizi test edemez.  Saçma sapan işler

*

C. A.

« Yanıtla #35 : Temmuz 01, 2020, 12:30:40 »
Alıntı
Onları bağlayan bir durum yok sigorta var,sorumluluk sizde.Tekne de hasar olursa onarım için geçen sürenin kiralama bedelini siz ödüyorsunuz.
Araba kiraladiginiz zaman kaza yaparsaniz tamir suresince aracin kirasini yine oduyorsunuz. Muhtemelen tekne kiralamada da aynisi gecerli.

Emre korsanım bu konuda emin misiniz? Mesela tekne gövdesinde bir hasar oluşsa, tekne 2 ay karada kalsa sigorta hasarı, 2 aylık kiralama bedelini siz mi ödüyorsunuz? Kiralama şirketlerinin bu gibi durumları kapsayan sigortaları yok mu?
*

A. U.

« Yanıtla #36 : Temmuz 01, 2020, 12:41:52 »

Ben bu tecrübeyi yaşadım,çok da kolay değil.Teknede sizinle birlikte başlangıç eğitimlerini almış bir kişi daha kesinlikle olmalı.Zaten olaya yeteri kadar hakim olmayınca,halatı nereden atacak nasıl bağlayacak bilen bir kişi olmadan işler karışıyor.Siz dümende manevra ile uğraşırken yardımcı şart,stres altında halatı bağlayacak kişiyi de yönlendirmeye çalışmak olmuyor..Demir atarken de aynı durum geçerli.Rüzgar da varsa bağlanmak kolay iş değil,palamar konusuna çok güvenmeyin her yerde aynı hizmeti alamıyorsunuz.Ayrıca tekne dönüşü yakıt istasyonuna yanaşacaksınız palamar olmayacak. Hava sertleşecek diye 1 gün önce ,bozburun yerine Selimiye de teslim etmiştim 2. kiralamam dı.Yapılmayacak iş değil ben yaptım,ama hafife alınacak kadar kolay değil.

Kendi teknemi aldım halen yanaşma ve demir atma konusunu tam olarak çözebilmiş değilim.Değişkenler çok fazla,tam bir matematiği yok(tecrübe ile orantılı).Belki de ben yeteneksizim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Adb varsa tekneyi verirler, bana verdiler 2 ayrı firmadan aldım.Kimse de gel bakalım arkadaş sen tekne kullanmayı biliyormusun diye sormadı,yanaştır bakalım şunu demedi.Ben söyledim,aldığım cevaplar tekne sigortalı size birşey olamasın tekneyi düşünmeyin kendinizi kollayın şeklinde yanıtlar oldu.Onları bağlayan bir durum yok sigorta var,sorumluluk sizde.Tekne de hasar olursa onarım için geçen sürenin kiralama bedelini siz ödüyorsunuz.

slmlr,

Size aynen katılıyorum, ben de İstanbul'da başlangıç, ileri seviye yatçılık, demirleme, yanaşma eğitimleri aldım, ardında adb aldım. Ardından kendi teknemi aldığımda bir ay denize çıkmak konusunda hep endişeli idim. O zamana kadar neredeyse tüm tatillerimi mavi tur mantığında guletlerde yapan bir kişiydim. 2 yıl boyunca İstanbul'da 9 m bir yelkenlim oldu, açık denize çıkmasam da her türlü havada günü birlik seyirler yaptım, bir kaç kez tekne transferi yapan kaptanlara eşlik ettim, güneyde filotillaya katıldım.

Ancak tek başıma (ailemle) güneyde kiralama yapacağım zaman çok endişelendim, bilmediğim bir denizde, bilmediğim bir teknede, ailemle nasıl olur diye. Ama korkunun ecele faydası yok deyip, bu işe gönül verdiysek artık yapmamız gerekiyor dedik. Biraz acemilik çektik, hayli temkinli davrandık, her zaman olası sorunlar için bir B planına güvenerek hareket ettik.

Maalesef İstanbul'da benim aldığım eğitimlerin hiç birinde demir atarak kıçtan kara bağlanma eğitimi verilmedi, vereni görmedim. En çok endişe ettiğim konuydu demirlemek ve kıçtan kara olmak. Kendi teknemle de çok ihtiyaç duymadım açıkçası İstanbul'da. Becerebilir miyim, doğru yapabilir miyim, tabi bir de geceleyeceksem güvenli bağlandım mı, gece hava dönerse ne yaparım. Üstelik benimle ara ara seyre çıkmış eşimden başka yardımcı olacak kimse de olmayacaktı teknede.

Ancak görece hiç risk almayarak, her zaman başka teknelerin de olduğu koylarda emin oluncaya kadar tekrar deneyerek, her adımda  kontrol ederek, bir iki küçük sorun da yaşayarak keyifli ve eğlenceli bir seyir yaptık.

Maalesef ülkemizde aldığımız ADB'nin hiç bir pratik ehemmiyeti yok, iş sadece tekne kiralamak ise bir şekilde kiralarsınız. Eğer güvenli bir tatil yapma konusunda endişe ediyorsanız, endişe etmekte sonuna kadar haklısınız, ama nihayetinde sizin tecrübeniz şu anda böyle bir deneyim için gayet yeterli görünüyor. Bu işe gönül verdiyseniz daha fazla beklemenize gerek yok, kendi beceriniz ve öz güveninize göre gerekli önlemleri alarak bir an önce başlayın derim. Göreceksiniz neden daha önce yapmadım diyeceksiniz.
*

E. E.

« Yanıtla #37 : Temmuz 01, 2020, 14:33:12 »
Alıntı

Efe korsanım,

Ben kiralama yaparken sorduğumda bu şekilde oldugunu söylediler.Sigorta hasarı karşılıyor,tekne çalışamadığı için parayı kiralayandan alıyorlar.2 ay gibi bir süre çok uzun ne yaparlar o durumlarda sormadım açıkçası.Kiralarken sormak gerekli.Özgür bey aydınlatsa bu konuda çok iyi olur aslında...

*

A. Ç.

« Yanıtla #38 : Temmuz 01, 2020, 14:53:17 »
Sigortalar, onarım parasını veriyor ama kiralayamamaktan doğan zararı karşılamıyor ama bu konuda beklenen ticari kazancın, sözleşmede yazılı olsa bile kazayı yapandan istenemeyeceği yönünde mahkeme kararları olduğunu hatırlıyorum.
*

S. D.

« Yanıtla #39 : Temmuz 01, 2020, 14:54:55 »
Bu biraz kişisel disiplin ve işi doğru yapma arzusu, kaçamak yapmama sorumluluğu ile ilgili.

ADB'nizi hayatınızda hiç deniz görmeden, tekne görmeden, sınav saatinden önce denizcilik ile ilgili hiç bir şey duymamış halde alabiliyorsunuz.

Burada önemli olan kişisel sorumluluk duygusu. Tehlikeye attığınız şey potansiyel bir kaza ve sigorta sorumluluk dışı cebinizden çıkacak ödeme değil. Burada tehlikeye atılan hem teknenizde beraberinizde taşıdığınız misafirlerinizin, ailenizin can güvenliği, hem de maazallah kazanın bir başka tekne ile çatışma şeklinde olmasından dolayı daha çok insanın canını tehlikeye atma. Veya düşünün sahilinde plajlar olan bir koya girdiniz ve seyir mekanizmalarınızda bir arıza oluştu, yüzmekte olan belki yüzlerce insanın arasına dalmak üzeresiniz. Allah muhafaza.

Belgeyi bir hak olarak görmemek lazım. Bence kişinin sorumluluğu, bilgi, birikim ve tecrübesini geliştirmek üzere gerekenleri yapmak olmalı.

Gezgin Korsan gibi forumlardan, artık pek yaygın olan çevrimiçi eğitimlerden, YouTube videolarından faydalanabilir, bir eğitim programına kaydolarak veya ilk tekne tatilinizi bir eğitim programı ile birleştirerek ilerleyebilirsiniz. İlk defa kiralama yapacağınız zaman tatilinizi ona göre planlayıp, ilk yarım veya tam gününüzü ayrılma yanaşma manevraları çalışmaya ayırabilirsiniz.

Tecrübesiz, yeni bir "kaptan" olarak, önceliğiniz, üstlendiğiniz şeyin hak değil sorumluluk olduğunu kabul edip buna göre davranmaktır.

İnanın, bu şekilde denizciliğinizden, kaptanlığınızdan, aileniz ve misafirlerinizle geçireceğiniz tatilden çok daha keyifli anlar ve anılar biriktirerek döneceksiniz.
*

E. E.

« Yanıtla #40 : Temmuz 01, 2020, 14:57:57 »

Maalesef İstanbul'da benim aldığım eğitimlerin hiç birinde demir atarak kıçtan kara bağlanma eğitimi verilmedi, vereni görmedim. En çok endişe ettiğim konuydu demirlemek ve kıçtan kara olmak. Kendi teknemle de çok ihtiyaç duymadım açıkçası İstanbul'da. Becerebilir miyim, doğru yapabilir miyim, tabi bir de geceleyeceksem güvenli bağlandım mı, gece hava dönerse ne yaparım.

Akın korsanım,

Benzer eğitimleri aldım,bu konu da gerçekten mantıksız bir eğitim programı uygulanıyor.Yelken ağırlıklı veriliyor.Limandan çıkarıp limana bağlayamadığım tekne ile nasıl yelken yaparım onu soran yok eğitmenlere.Bu eksikliği bir şekilde tekne kiralayınca ya da satın alınca anlıyor insanlar.Bana öyle oldu.Bu eğitimi alan 2 arkadaşım var,tekne kiralayarak tatil yapma planları var.Ben uyardım,söyleyin yanaşma ayrılma çalıştırsınlar sıkıntı yaşarsınız diye.Netice de yeni başlayanlar ne konu da daha iyi olmaları gerektiğini bilmiyorlar.Gittiğiniz bir koyda teknelerin arasına demir atıp girmek kıçtan koltuk almak göründüğü kadar kolay değil bence.Alan geniş rüzgar yoksa tamam bir şekilde yapılıyor,olmadı yeniden yapıyorsun.
Benim fikrim yanaşma ayrılma demirleme,güvenlik eğitimlerinden sonra en önemli bölümü.Yelken sonra öğrenilse de olur.Tekne de tuvaletlerin tankların vanaların elektroniklerin kullanımı da bilmeyince sorun oluyor.Yelkeni öğrendik de bunları bilmeden seyire nasıl çıkarız.Kurs başlıyor hemen yelken,belki de kursa katılan insanlar sıkılmasın biraz keyif alsınlar diye yapılıyordur.Ben zorlandım,arkadaşlara fikir olsun.

*

A. Ç.

« Yanıtla #41 : Temmuz 01, 2020, 15:42:42 »
Anayasa ve kanunlar tüm ülkelerde asli unsurlardır. Devlet ADB veriyorsa ve bu belge ile tekne kullanabilirsiniz diyorsa üstüne kullanamazsın diyen olamaz. Şartları yerine getirmiş bir vatandaşı senin eksiğin var diye sorumlu tutamazsınız. Dağıtılan ADB'lerden devlet sorumludur. Eskiden bu sorumluluğu üstlenebilmek için adam gibi imtihanlar vardı. Yazılıya girerdiniz, kazanırsanız, limanda dolmuş motoru ile yanaşma ayrılma manevrası ve benzerlerini yaptırırlardı, sonradan sözlüleri de salona aldılar, bir heyet masa başında harita üstünde uygulama yaptırır ve sorular sorardı, ben bu grupta imtihana girdim, rüzgarla ilgili ve harita ile ilgili bir sürü pratik sorular sordular, aynı anda 4 kişi alıyorlardı, ikna olmuş olacaklar ki geçti 70 dediler, bir doktor arkadaşım da aynı gruptaydı, ona tek kişi tek bir soru sordu, benim doktor her gün yarım aspirin alacaksın dedi alayım mı almayayım mı? Nörolog arkadaşım cevabını verdi ve 95 ile geçti. Otomobil ehliyetleri de çok farklı değildi, yani ne yaparsanız yapın, kurallar olsa bile bir şekilde ihlal edilebiliyor ama bunun için her belgeyi sorgularsak sonucu anarşidir. Bir şekilde devleti düzeltmeye çalışmamız lazım.

Devletle uğraşmak gerekiyor ama forumun konusu değil, acemiliği atmanın tek çaresi ise fiziki olarak uğraşmaktır. Önce bir eğitici ile denize çıkacaksınız, gerisi ise büyük ölçüde deneme yanılma şeklinde gerçekleşecek, kendi teknenizde, arkadaşınızın teknesinde, kiralık teknede bir şekilde  öğreneceksiniz, öğrenene kadar mümkün olduğu kadar hata yaptığınızda hasarın az olacağı yolları seçeceksiniz, yardım alabileceğinizi bildiğiniz yerlere bağlanacaksınız, herkesin beğenmediği ve belik biraz rüzgar alan veya daha derin yerlere demirleyeceksiniz, gerektiğinden daha yavaş hareket etmeye özen göstereceksiniz, bol usturmaça kullanacaksınız, vs. vs. Sigortalar ise ise acami olun ister çok usta hata yaptığınızda bedelini ödemek için vardır.
*

A. U.

« Yanıtla #42 : Temmuz 01, 2020, 15:55:57 »

Maalesef İstanbul'da benim aldığım eğitimlerin hiç birinde demir atarak kıçtan kara bağlanma eğitimi verilmedi, vereni görmedim. En çok endişe ettiğim konuydu demirlemek ve kıçtan kara olmak. Kendi teknemle de çok ihtiyaç duymadım açıkçası İstanbul'da. Becerebilir miyim, doğru yapabilir miyim, tabi bir de geceleyeceksem güvenli bağlandım mı, gece hava dönerse ne yaparım.

Akın korsanım,

Benzer eğitimleri aldım,bu konu da gerçekten mantıksız bir eğitim programı uygulanıyor.Yelken ağırlıklı veriliyor.Limandan çıkarıp limana bağlayamadığım tekne ile nasıl yelken yaparım onu soran yok eğitmenlere.Bu eksikliği bir şekilde tekne kiralayınca ya da satın alınca anlıyor insanlar.Bana öyle oldu.Bu eğitimi alan 2 arkadaşım var,tekne kiralayarak tatil yapma planları var.Ben uyardım,söyleyin yanaşma ayrılma çalıştırsınlar sıkıntı yaşarsınız diye.Netice de yeni başlayanlar ne konu da daha iyi olmaları gerektiğini bilmiyorlar.Gittiğiniz bir koyda teknelerin arasına demir atıp girmek kıçtan koltuk almak göründüğü kadar kolay değil bence.Alan geniş rüzgar yoksa tamam bir şekilde yapılıyor,olmadı yeniden yapıyorsun.
Benim fikrim yanaşma ayrılma demirleme,güvenlik eğitimlerinden sonra en önemli bölümü.Yelken sonra öğrenilse de olur.Tekne de tuvaletlerin tankların vanaların elektroniklerin kullanımı da bilmeyince sorun oluyor.Yelkeni öğrendik de bunları bilmeden seyire nasıl çıkarız.Kurs başlıyor hemen yelken,belki de kursa katılan insanlar sıkılmasın biraz keyif alsınlar diye yapılıyordur.Ben zorlandım,arkadaşlara fikir olsun.

Bu durumda belki kaptanlı bir kiralama yaparak daha rahat hissetmek de bir alternatif olabilir. Böylece istediğiniz tüm detayları sorma ve uygulama şansınız olabilir.

Ama dediğim gibi sizin deneyiminizdeki bir kişi gerekli önlemleri alarak ve özenli davranarak, risk almayarak bir tekne kiralayabilir benim fikrimce. İşin mali sorumluluk ve sözleşme tarafları tabi ki detaylıca incelenmeli.
*

A. K.

« Yanıtla #43 : Temmuz 01, 2020, 15:57:55 »
Biraz da taş .

Eskiden teknecilikte  yeni olanlar küçükten başlarlar tekne ve deniz  tecrübesi kazandıktan sonra büyük teknelere geçerlerdi . Maalesef simdi okuyorum 3 günlük kursla dev  gibi tekneye geçiyorlar.
İyi söförlüğün düz yolda araba kullanmak olmadığı gibi , kaptanlık ta 3 havadaki denizde yelken yapmak , dolap dümenin arkasında yudumlamak değildir. 

Marinalarda  teknelerin nasıl aciz duruma düştüklerini , hatta başkalarına da zarar verdiklerini görüyoruz .
Kadir İnanır gibi "iskele alabanda tam yol ileri"
*

İ. E.

« Yanıtla #44 : Temmuz 01, 2020, 16:44:07 »
Biraz da taş .

Eskiden teknecilikte  yeni olanlar küçükten başlarlar tekne ve deniz  tecrübesi kazandıktan sonra büyük teknelere geçerlerdi . Maalesef simdi okuyorum 3 günlük kursla dev  gibi tekneye geçiyorlar.
İyi söförlüğün düz yolda araba kullanmak olmadığı gibi , kaptanlık ta 3 havadaki denizde yelken yapmak , dolap dümenin arkasında yudumlamak değildir. 

Marinalarda  teknelerin nasıl aciz duruma düştüklerini , hatta başkalarına da zarar verdiklerini görüyoruz .
Kadir İnanır gibi "iskele alabanda tam yol ileri"
Viya böyle Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap